A murit Richard Wright, membru fondator al Pink Floyd si unul dintre cei mai mari muzicieni ai lumii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2008, 23:50 Life | Showbiz

Grav bolnav de cancer, Richard Wright, membru fondator al unuia dintre cele mai importante si influente grupuri rock ale lumii, Pink Floyd, a murit luni, la varsta de 65 de ani.

Richard Wright, nascut la Londra, in 28 iulie 1943, a compus muzica si a interpretat partea vocala pe mai multe albume ale grupului, precum "Dark side of the moon" (1973) - cele mai cunoscute compozitii ale sale fiind The great gig in the sky sau Us and them.

"Familia lui Richard Wright, membru fondator al Pink Floyd, anunta cu mare tristete ca Richard a decedat astazi, dupa o scurta lupta impotrva cancerului", a declarat purtatorul de cuvant al artistului, fara a preciza tipul de cancer de care suferea.

Pianist autodidact, Richard s-a intalnit cu Roger Waters si cu Nick Mason pe bancile scolii de arhitectura si s-a alaturat grupului infiintat de cei doi, Sigma 6, redenumit ulterior Pink Floyd in 1965.

A publicat primul album solo, "Wet dream", in 1978.

Wright a parasit Pink Floyd in 1979, imediat dupa inregistrarea albumului "The wall", din cauza deteriorarii relatiilor cu Roger Waters, dar a continuat sa inregistreze alaturi de grup in anii '80 si in '90.

S-a realaturat grupului si in concertul Live 8, din 2005, precum si concertului omagial in onoarea lui Syd Barrett, unul dintre membrii fondatori ai grupului, care a decedat in 2006.

Wright: Nu am vrut niciodata sa fim staruri rock

Pink Floyd a devenit legendara prin albumele oferite intregii lumi, inclusiv celebrul The Dark Side Of The Moon, din 1973, considerat de critici capodopera grupului, care a rezistat in topurile americane timp de 15 ani.

Pe acest album, Wright a compus The Great Gig In The Sky si Us And Them.

Pink Floyd a devenit cunoscuta pe scenele underground din Londra, "cantand o muzica pe care marile case de discuri nu o puteau intelege", dupa cum a descris Wright, mai tarziu, compozitiile trupei.

"Nu am vrut niciodata sa fim faimosi, sa fim staruri rock 'n' roll", a afirmat el.

Wright a parasit trupa in 1979, dar a continuat sa inregistreze alaturi de colegii sai la sfarsitul anilor '80 si in anii '90.

In 2005, trupa s-a reunit in formula care a consacrat-o, pentru prima oara dupa 24 de ani, pentru concertul Live 8 din Hyde Park.

Dave Gilmour: A fost seducator, amabil si pur

"A fost un om atat de seducator, amabil, pur si toti cei care l-au iubit ii vor simti lipsa teribil", a scris Dave Gilmour, pe site-ul sau.

"Si sunt foarte multi cei care l-au iubit. Nu a primit el cele mai indelungate apaluze, dintre toate spectacolele inregistrate vreodata, la sfarsitul concertului din 2006?"


























5986 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu (Marţi, 16 septembrie 2008, 1:02)

    alina [anonim]

    nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
  • 0 (0 voturi)    
    - (Marţi, 16 septembrie 2008, 1:41)

    - [anonim]

    Time is gone, the song is over,
    Thought I'd something more to say
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 16 septembrie 2008, 8:22)

    floydu' [anonim]

    incep sa se duca ai buni...
  • 0 (0 voturi)    
    richard (Marţi, 16 septembrie 2008, 9:01)

    flaviu [anonim]

    muzica celor de la pink floyd ar fi fost mult mai saraca fara vocabularul muzical al lui Richard Wright, poate nici nu ar fi existat.

    Multumim Richard !
  • +1 (1 vot)    
    trist (Marţi, 16 septembrie 2008, 9:05)

    qwerty [anonim]

    how i wish you were here
    • 0 (0 voturi)    
      rick wright (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 23:21)

      ceramicus [anonim] i-a raspuns lui qwerty

      rick wright nu a facut niciodata parte din pink floyd;a fost doar colaborator cu contract.Ask roger waters.Chiar si asa fiind situatia ,nu-i modifica cu nimic negativ importanta in muzica grupului
      • 0 (0 voturi)    
        Gresit (Sâmbătă, 4 octombrie 2008, 22:34)

        Antal [anonim] i-a raspuns lui ceramicus

        Este total gresita afirmatia ca Rick Wright nu ar fi fost membru al formatiei.
        Deabia in 1987, dupa reanfiintarea formatiei, din motive ce tin de taxe (PF Music LTD fiind inregistrat pe off-shore in Olanda), acesta a fost trecut ca si angajat.
  • 0 (0 voturi)    
    "I never said I was frightened of dying." (Marţi, 16 septembrie 2008, 9:05)

    Magister Ludi [anonim]

    "And I am not frightened of dying, any time will do, I
    don't mind. Why should I be frightened of dying?
    There's no reason for it, you've gotta go sometime."
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Marţi, 16 septembrie 2008, 9:11)

    roberto [anonim]

    The dark side of the life ...
  • 0 (0 voturi)    
    am crescut pe muzica lor... (Marţi, 16 septembrie 2008, 9:33)

    bogdan [anonim]

    rest in peace!
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot sa cred (Marţi, 16 septembrie 2008, 9:47)

    Cristi [anonim]

    Ii vedeam ca pe niste semi-zei. In consecintza credeam ca-s nemuritori. Ce naiv am fost. ''There is no dark side of the moon really. As a matter of fact , is all dark. The only think that make her light , is the sun''....
  • 0 (0 voturi)    
    wright (Marţi, 16 septembrie 2008, 9:50)

    octav [anonim]

    ce va ramane dupa floyd ? sunt tot mai putini...
  • 0 (0 voturi)    
    of (Marţi, 16 septembrie 2008, 10:06)

    omunimeni [anonim]

    trist,foarte foarte trist. Aseara am aflat vestea din Time's Magazine...si am plans. Ceea ce a creat Pink Floyd nu a mai creat nimeni niciodata.Rick Wright a dat ,probabil, toata muzicalitatea din melodiile Pink Floyd-ului. Cu muzica Pink Floyd m-am conturat ca individ...datorita lor am inceput sa cant....RIP Rick
  • 0 (0 voturi)    
    stiu pe din afara toate albumele lor (Marţi, 16 septembrie 2008, 10:30)

    Sorin [anonim]

    Mare, mare tristete. E o mare pierdere pentru muzica pop rock. Pe Roger Waters l-am vazut de doua ori in concert, dar pe Pink Floyd n-am apucat.
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Marţi, 16 septembrie 2008, 10:43)

    maledepecher [anonim]

    So, do you think you can tell
    Heaven from hell
    Blue skies from pain..
  • 0 (0 voturi)    
    Cancer (Marţi, 16 septembrie 2008, 10:45)

    AsmVax [anonim]

    Oare nu e ciudat ca mor tot mai multi oameni de cancer?
    Ceea ce mancam, ceea ce respiram, plus antelele gsm care sunt cele mai nocive dintre toate......
    Dar poate intr-un final se va pune stop la toate astea.
  • 0 (0 voturi)    
    in dimineata asta am plans (Marţi, 16 septembrie 2008, 10:53)

    ralu [anonim]

    how i wish You Were Here
  • 0 (0 voturi)    
    ooooof (Marţi, 16 septembrie 2008, 11:12)

    Diva [utilizator]

    R.I.P.
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Marţi, 16 septembrie 2008, 11:14)

    Istvan [anonim]

    Us, and them
    and after all
    we're only ordinary men...
  • 0 (0 voturi)    
    Richard Wright (Marţi, 16 septembrie 2008, 11:22)

    bogdan [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Mare cantaret , mare trupa Pink Floyd , nu stiu daca se va mai naste vreodata o asemenea trupa, cu asemenea cantareti talentati.Incredibile erau concertele lor cu o sonorizare fantastica, cu proiectiile de imagini si lumini.Pacat , mare pacat ca se duc asa unul cate unul.
  • 0 (0 voturi)    
    Us and Him (Marţi, 16 septembrie 2008, 11:28)

    Comi [anonim]

    Down and Out
    It can't be helped but there's a lot of it about
    With, without
    And who'll deny it's what the fighting's all about
    Out of the way, it's a busy day
    I've got things on my mind
    For want of the price of tea and a slice
    The old man died.

    RIP Rick
  • 0 (0 voturi)    
    pink floyd - muzica mea de suflet (Marţi, 16 septembrie 2008, 11:40)

    outside_the_wall [utilizator]

    "Good bye, crue world
    I'm leaving you today
    Good bye
    Good bye
    Good bye
    Good bye all you people,
    There's nothing you can say
    To make me change my mind
    Good Bye"

    :((((((((((((((((((((((((((((((((
    R.I.P.
  • 0 (0 voturi)    
    Us and them (Marţi, 16 septembrie 2008, 12:00)

    m [anonim]

    speram sa apuc sa-i vad reuniti...ca in 2005.
    am apucat sa-l vad pe waters...reuniti nu-i vom mai vedea...

    trist.

    ne vom aminti mereu. muzica a ramas.
    • 0 (0 voturi)    
      up and down (Marţi, 16 septembrie 2008, 13:47)

      MB [anonim] i-a raspuns lui m

      and in the end
      it's only
      round and round.. and round and round ..
  • -1 (1 vot)    
    asa si? (Marţi, 16 septembrie 2008, 12:01)

    dux [anonim]

    s-a mai dus inca unul. a fost doar un om ce tot in patru scanduri a incaput. e asa tragedie?
  • 0 (0 voturi)    
    Thank you, Richard... (Marţi, 16 septembrie 2008, 12:33)

    Mihai [anonim]

    Great job... your life...
  • 0 (0 voturi)    
    Pink Floyd (Marţi, 16 septembrie 2008, 12:39)

    daniel [anonim]

    Probabil cea mai buna trupa din lume cu, probabil cele mai elaborate show-uri live. Mi-as fi dorit enorm sa-i vad in concert.......
    O pierdere ireparabila pentru muzica.....
  • 0 (0 voturi)    
    Rest in peace Richard Wright. (Marţi, 16 septembrie 2008, 12:45)

    M [anonim]

    This was one of the greatest artists that mankind has ever produced. We all suffered a great loss.
    Rest in peace Richard Wright.
  • 0 (0 voturi)    
    rip (Marţi, 16 septembrie 2008, 12:56)

    gion [anonim]

    macar a murit fericit...cine face ceea ce a facut el si nu este multumit de viata sa,inseamna ca nu stie sa traiasca.tot respectul,rip richard wright
  • 0 (0 voturi)    
    nu este un ramas bun (Marţi, 16 septembrie 2008, 13:05)

    Dorn Bora [anonim]

    citeam un comentariu in care cineva spunea ca sunt semi-zei. perfect adevarat. dar as spune ca sunt chiar zei. Richard va fi intotdeauna aici...
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Marţi, 16 septembrie 2008, 13:07)

    anonim [anonim]

    RIP Richard.
    Humanity will remember you.
    Thank you, Rick.
  • 0 (0 voturi)    
    frumos (Marţi, 16 septembrie 2008, 14:19)

    touretul [anonim]

    e foarte frumos ce au postat cu totii
  • 0 (0 voturi)    
    Am trecut in cealalta jumatate (Marţi, 16 septembrie 2008, 14:55)

    Laurentiu Ghita [anonim]

    Am iubit aceasta muzica inca din liceu, singur impotriva curentelor de atunci. Ascultam extaziat discuri procurate cu greu, pe sume imense pe vremea aceea. Si acum mi se face pielea de gaina cand ascult "Hey you" ...! Ce au creeat oamenii astia e magnific.
    Ganditi-va ca e muzica de peste 30 de ani. Acum, va rog sa imi spuneti un maaaare hit de acum 2 ani, daca mai puteti!
    A murit o mare parte din tineretea mea. de acum sunt batran, am trecut in cealalta jumatate a vietii. The other side of the moon! The dark side of the moon!
  • 0 (0 voturi)    
    Am trecut in cealalta jumatate (Marţi, 16 septembrie 2008, 14:56)

    Laurentiu Ghita [anonim]

    Am iubit aceasta muzica inca din liceu, singur impotriva curentelor de atunci. Ascultam extaziat discuri procurate cu greu, pe sume imense pe vremea aceea. Si acum mi se face pielea de gaina cand ascult "Hey you" ...! Ce au creeat oamenii astia e magnific.
    Ganditi-va ca e muzica de peste 30 de ani. Acum, va rog sa imi spuneti un maaaare hit de acum 2 ani, daca mai puteti!
    A murit o mare parte din tineretea mea. de acum sunt batran, am trecut in cealalta jumatate a vietii. The other side of the moon! The dark side of the moon!
  • 0 (0 voturi)    
    good bye crue world (Marţi, 16 septembrie 2008, 15:01)

    fligmund [anonim]

    nu credeam ca pot lacrima. ei uite ca pot si ce-al naibii mai doare...
  • 0 (0 voturi)    
    RIP Rick (Marţi, 16 septembrie 2008, 15:22)

    mihai [anonim]

    Pace tie
  • 0 (0 voturi)    
    muzica ramane (Marţi, 16 septembrie 2008, 15:24)

    ma [anonim]

    "This song has no end
    Too many words fill my mind"

    muzica ramane. cu aceasta muzica am crescut...
    ei nu se duc.
    pune-ti castile la urechi.
    se aude. ce frumos...
    vezi? nu s-a dus...
  • 0 (0 voturi)    
    ..da (Marţi, 16 septembrie 2008, 15:57)

    mihai [anonim]

    ..have a great Gig in the Sky! shine on ...si tu, Rick
  • 0 (0 voturi)    
    rick wright (Marţi, 16 septembrie 2008, 18:22)

    alexandru [anonim]

    ceva din culoarea, din sunetul vietii, piere odata cu el. la fel, culoarea sufletului meu, sunetul miilor de clipe care compun, care plamadesc, in viata, sufletul unui om, e acum destramat. nimic nu va mai fi la fel.

    toate clipele acelea cand simteam, cand stiam sigur ca exista ceva cu adevarat dincolo de...tot ce vedeam in mizeria din jur...lui si grupului pink floyd le datorez.

    nimic nu va mai fi la fel. nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    time (Marţi, 16 septembrie 2008, 19:12)

    vasile [anonim]

    Nu gasesc cuvinte in stare sa vorbeasca de muzica acestor titani ai muzicii rock!Regrete eterne pentru Richard.Ramane muzica pe care n-o va egala nimeni,niciodata!
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Marţi, 16 septembrie 2008, 20:19)

    R [anonim]

    pacat ...
    am ramas fara cuvinte cand am aflat...
  • 0 (0 voturi)    
    wish you were here (Miercuri, 17 septembrie 2008, 10:32)

    Florin [anonim]

    "So, so you think you can tell Heaven from Hell,
    blue skies from pain.
    Can you tell a green field from a cold steel rail?
    A smile from a veil?
    Do you think you can tell?
    And did they get you to trade your heroes for ghosts?
    Hot ashes for trees?
    Hot air for a cool breeze?
    Cold comfort for change?
    And did you exchange a walk on part in the war for a lead role in a cage?
    How I wish, how I wish you were here.
    We're just two lost souls swimming in a fish bowl, year after year,
    Running over the same old ground.
    What have you found? The same old fears.
    Wish you were here. "
  • 0 (0 voturi)    
    Richard Wright (Miercuri, 17 septembrie 2008, 20:01)

    Viorel [anonim]

    Ploaie cu nea in septembrie, peste tot in Europa, inclusiv la Bucuresti si Chisinau... A fost o personalitate extraordinara si un mare artist pentru cei, care au savurat si au crescut imbolditi de ritmurile celor de la Pink Floyd.
  • 0 (0 voturi)    
    if the band you're in starts playing different tun (Joi, 18 septembrie 2008, 21:37)

    fleetwood [anonim]

    oh ritchie....about now you should be with syd....exploring that dark side of the moon you sang about :)have a nice journey.we'll miss you
  • 0 (0 voturi)