Interviu cu Dan Amariei, vocalistul formatiei Omul cu Sobolani

"Versurile OCS n-ar fi nimic fara muzica OCS"

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:54 Life | Showbiz

Omul cu Sobolani
Foto: omulcusobolani.ro
Dan Amariei, liderul formatiei OCS, a vorbit pentru HotNews.ro despre "normalitatea" societatii in care traim si despre faptul ca "ar fi o minune sa ne revenim in timp util". Pe 23 ianuarie, trupa va sustine un concert in Club Control. "Sa vina cu esarfa pentru a se lega la ochi, caci se va dansa", a precizat Dan.  

Ati lansat, la sfarsitul anului, videoclipul "Un numar necunoscut". Ati stabilit o data pentru aparitia noului album?
"Un numar necunoscut" este primul single al albumului “Dansam legati la ochi cu spatele la zid”. Preconizam sa apara in aprilie ’09.

Inca de la inceput, OCS a obisnuit cu titluri "altfel", de la "Razna", "Ne punem in cap", "2oua beri goale", "Maimuta internationala", pana la mai noile "Dansam legati la ochi, cu spatele la zid" si "Virginele raman gravide o data la 2000 de ani". Cum iti vin ideile pentru aceste denumiri? Care este "muza"?
Din pacate, sau din fericire, n-avem o “reteta”. Versurile “altfel” au devenit un trade mark OCS, datorita modului nostru de a fi (usor diferiti de ceea ce e ”normal” pe piata). Cert este ca OCS nu e o formatie care sa se multumeasca cu versuri de genu’ “unde ai plecat iubire, de ce nu mai vrei sa stai…”

Pe unele forumuri s-a discutat indelung despre piesa "Virginele raman gravide o data la 2000 de ani" si despre faptul ca "ar suna" a blasfemie. Crezi ca ascultatorii OCS sunt deschisi fata de astfel de titluri sau sunt.. "conservatori"?
Sincer, nu ma intereseaza prea mult nici parerea “conservatorilor”, nici cea a “deschisilor”. Blasfemiile sunt doar in capul celor care au timp sa le gandeasca. “Virginele…” este o piesa despre “normalitatea” societatii in care traim si mai ales despre faptul ca ar fi o minune sa ne revenim in timp util. Dar cum minunile se intampla “o data la 2000 de ani” (poate nici atunci), sansele sunt destul de mici.

Care este concertul care v-a iesit cel mai bine, de care esti cel mai multumit?
Greu de spus. Poate cel din club Martin, din 2007, sustinut cu ocazia lansarii DVD-ului aniversar “10 ani lumina”. Ala a fost chiar un concert reusit.

Cum creeaza OCS? Intai acordurile si apoi versurile? Sau invers?
Cum am spus si mai devreme, nu exista o reteta. Cred ca lipsa retetelor este secretul longevitatii trupelor.

Ce formatie recunoscuta pe plan international (sau artist) ai vrea sa vezi pe o scena din Romania? Si de ce?
Poate Oasis. Sau Rage… Ca sunt printre putinii pe care i-am scapat.

Care crezi ca ar fi piesa-emblema pentru OCS?
“Cine e de vina”.

Omul cu Sobolani - Cine e de vina



Ce conteaza mai mult pentru OCS, partea muzicala, instrumentalul? Sau versurile?
Versurile OCS n-ar fi nimic fara muzica OCS. La fel si invers.

Cum ti se pare publicul la concertele din ultima vreme, fata de acum 10 ani? S-a mai modificat ceva in profilul fanului OCS?
Da. A mai scazut media de varsta, parca. Sau, am mai imbatranit eu (asta, sigur).

Veti canta pe 23 ianuarie, in Club Control. La ce sa se astepte cei care vor veni sa va vada?
Cred ca vom da multe piese de pe albumul ce va sa vina. Deci… sa vina cu esarfa pentru a se lega la ochi, caci se va dansa.

Omul cu Sobolani - Un numar necunoscut























2105 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 3:22)

    m [anonim]

    Baiatul asta canta asa de fals ca poate sa aiba ce versuri vrea el.
    • +1 (1 vot)    
      fals (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 7:33)

      STF [anonim] i-a raspuns lui m

      Putin imi pasa cat de fals canta atat cat imi place ce aud :D
      • 0 (0 voturi)    
        Muzica si versurile OCS nu au mesaj (Joi, 22 ianuarie 2009, 1:52)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui STF

        Formatie din categoria celor mai obosite trupe rock de copii nematurizati.

        Dan Amariei (voce) se zbate intr-un registru ingust, in care orice deviere se transforma intr-o “behaiala” iritanta.

        Practic singurul text normal despre OCS este aici:

        http://www.muzicisifaze.com/trupa.php?id=247&cat=1
        • 0 (0 voturi)    
          re (Duminică, 8 august 2010, 22:46)

          gospodino [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          hai mai da-ne pace . spre deosebire de alte trupe - vezi vama - sau mai stiu eu ce alte trupe cu texte pt gospodine au trecut de perioada emblema a adolescentei si au evouluat . fara texte pt elevi de liceu despre iubire si prezervative fluturate, OCS s-au matuirzat si vezi asta in evolutia cantecelor de pe albume, pt cn are urechi ! cat despre voce, gandeste-te la cate concerte ai fost tu sa-i asculti si apoi mai vorbeste ! pacat ca netul asta a ajuns o gloaca unde toti refuleaza !
    • 0 (0 voturi)    
      of viata mea (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 9:21)

      serghei [anonim] i-a raspuns lui m

      vezi de manelele tale si nu te mai baga in seama. ok ? ai facut cumva vreun conservator de le stii tu asa de bine ?
      • 0 (0 voturi)    
        .... doar praf (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:23)

        artware [anonim] i-a raspuns lui serghei

        ... una doua te iei de manelisti, las tata ca sunt si aici din astia praf...... pe nas! ... parca era un conzert la iasi celeblu , al OCS
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 8:08)

    ina [anonim]

    partial adevarat :-?
    am momente in care imi plac melodiile lor...
    a scazut limita de varsta a celor care ii asculta pt simplul fapt ca ei canta doar in cluburi,iar cublurile sunt full de pustime.
  • 0 (0 voturi)    
    valabili (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:46)

    dumitrita [utilizator]

    de cantat, canta ok, versurile sunt incredibil de faine..

    totusi, parca nu imi amintesc de ei cu mare drag. am organizat intr-un an balul majoratului la liceu si au fost invitatii nostri. cand au ajuns in baia mare, prima chestie pe care au zis-o a fost....ai de **** ***, da voi de unde va cumparati adidasi si haine de firma, daca sunteti asa departe de bucuresti??? mi-au lasat o impresie de ...nici nu stiu cum sa-i zic. de parca bucurestiul ar fi buricul pamantului si numai acolo ar fi adidasi de firma.

    partea buna e ca noi, din baia mare, intr-o ora am iesit din tara, si in 4 ore suntem la budapesta. nah..compari bucurestiul cu budapesta? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu daca e adevarat ce zici (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:18)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dumitrita

      Dar ai dreptate . Miticii ne cred p eastia din Cluj , BM, SM nite retardati provinciali , cand de fapt suntem mult mai aproape de civilizatie decat cred ei. Mie , de la cluj imi ia mai putin sa ajung la budapesta, unde am ce vedea si face , si nici nu ma jecmaneste nimeni , decat sa ma duc in imputiciunea aia de bucuresti . Catde muzica , sa fim serios , roger waters la budapesta a cantat, parac , si nu la bucuresti , plus nine inch nails si asa mai departe . :) Miti draga - relax
      • 0 (0 voturi)    
        de unde acest razboi?! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:20)

        dan amariei [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        ...dintre vest si... est/sud (ce-o mai fi p aici, p la "mitici").
        dar, de acelasi tratament ostil ne-am lovit si la timisoara, unde niste "oameni d bine" nu ne-au scos din "sudisti nenorociti" :) - a fost prima data cand am auzit de acest "razboi" penibil. trist. mai ales ca la cluj avem cam cele mai frumoase concerte. cred ca, la un moment dat, niste tarani din bucuresti au suparat alti tarani de prin "vest", si... gata :) tindem sa bagam pe toata lumea in aceeasi oala. hai sa nu mai generalizam asa de usor (eu sunt din constanta - o sa ma faceti manelist, doar pentru ca am fost in acelasi liceu cu costi ionita?)
    • 0 (0 voturi)    
      hm.. (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:12)

      dan amariei [anonim] i-a raspuns lui dumitrita

      e ciudat ce zici, mai ales ca si noi ne luam haine tot de afara, si prea putin din bucuresti (care, evident, nici nu se poate compara cu budapesta).
      so...
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 23 ianuarie 2009, 5:16)

    r123 [utilizator]

    Felicitarii pentru baietii de la OCS, chiar au niste melodii foarte bune, ii ascult de prin liceu din 1997 si 1998, poate singura formatie romaneasca de rock mai noua care-mi place. Mai ales ca au si versuri care exprima ceva, "Copilul rebel" e preferata mea.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:50)

      artiK [anonim] i-a raspuns lui r123

      asa trupa asa fani, tu inca mai stai la mac' la romana cu prietenii tai in fata unui suc si ascultati ocs ? :D
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 8:24)

        r123 [utilizator] i-a raspuns lui artiK

        Nu sunt din Bucuresti sa stau la Romana si am trecut de mult de varsta la care aveam timp sa beau suc cu prietenii si sa ascult muzica doar de dragul de a asculta :)

        Si ce vrei sa spui prin "asa trupa asa fani" ?
  • 0 (0 voturi)    
    aoleeeeeu (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:11)

    tarantino [anonim]

    vai, ce intrebari, te doare mintea...

    ce conteza mai mult, versurile sau instrumentalul? scrieti intai muzica, apoi versurile, sau invers?

    daca ar exista o carte cu intrebari pentru muzicieni pe care le pun toti jurnalistii pe care nu ii duce capul la mai mult, astea sigur ar fi printre ele.

    stinge lumina, ca trezesti neuronii.