O fosta finalista Miss World a ramas fara maini si picioare din cauza unei infectii

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2009, 21:52 Life | Showbiz

Mariana Bridi da Costa
Foto: Arcatinet.com
O finalista a concursului de frumusete Miss World in varsta de 20 de ani a ramas fara maini si picioare, in urma unei infectii urinare severe, anunta cotidianul britanic The Sun. Modelul brazilian Mariana Bridi da Costa a fost diagnosticata cu o infectie cauzata de bacteria pseudomonas aeruginosa si a fost operata imediat de catre medici dupa ce a facut o septicemie ce a blocat circulatia sangelui in membre.

Dupa declaratiile prietenului ei, Thiago Simoes, tanara a prezentat primele simptome ale bolii pe 30 decembrie, dar medicii au diagnosticat-o in mod gresit cu pietre la rinichi. Infectia s-a extins insa rapid in corp, iar dupa un nou set de analize Bridi a fost diagnosticata cu o infectie provocata de bacteria Pseudomonas aeruginos, infectie care se dovedeste in majoritatea cazurilor fatala.

Instalarea septicemiei si blocarea circulatiei sangelui in membrele superioare si inferioare i-a determinat pe medici sa i le amputeze. Potrivit tatalui ei, Agnaldo da Costa, "principala grija este acum legata de viata ei".

Mariana Bridi a ajuns de doua ori in finala concursului Miss World si a participat anul trecut in China la concursul Miss Bikini International.






















21497 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    ajutor (Joi, 22 ianuarie 2009, 22:49)

    Nicu Albu [anonim]

    Bunul Dumneazeu sa o ajute! Ce mai putem face noi pamanteni neajutorati fara ajutorul marelui Dumneazeu? Nici nu stiu ce s-ar putea face pentru ea. Marele si Singurul Creator, Dumneazeu mai stie!
    • +3 (13 voturi)    
      bun crestin ce esti... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 1:28)

      PetreCifu [utilizator] i-a raspuns lui Nicu Albu

      Mda...arunci cu un 'Dumnezeu sa o ajute!' si deja gata esti un bun crestin iubitor de aproape, cum fac majoritatea celor ca tine. Totusi cand e vorba sa ajuti cu ceva concret nu mai esti asa de saritor. Ti-ai vinde masina ca sa-i cumperi bietei fete niste proteze? de fapt da...ce rost ar avea, pana la urma 'Ce mai putem face noi pamanteni neajutorati fara ajutorul marelui Dumneazeu', nu?
      • +2 (6 voturi)    
        o idee (Vineri, 23 ianuarie 2009, 7:42)

        Vasilef [anonim] i-a raspuns lui PetreCifu

        dle Petre, Nicu Albu s-a referit la sanatatea fetei. asta-i problema nu protezele
      • 0 (0 voturi)    
        Dumnezeu pedepseste pacatul (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:53)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui PetreCifu

        Domnul Isus spune ca vai de acela prin care vine pricina de pacatuire. Tot El spune ca daca privesti o femeie si ajungi sa o doresti ai si curvit deja cu ea in mintea ta. Oare cati oameni a reusit ea sa faca sa o doreasca stand acolo sus pe scena? Sa se roage sa mai primeasca viata sa se mai poata intoarce la Dumnezeu, altfel... asta e numa inceputul infernului.
        • 0 (0 voturi)    
          Domnul Isus al tau cam someaza (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:41)

          Papa Pius [anonim] i-a raspuns lui Ionut

          Stai asa sa inteleg. Fata aia statea goala pe scena, asa ca barbatii o doreau. Deci a ramas fara maini si picioare, si de vina e Domnul Isus. Transmite-i Domnului de mai sus ca daca are chef de platit polite sa incepa cu violatorii, criminalii in serie, dealerii de droguri si medicii care te lasa sa mari pe targa pentru ca nu ai bani de spaga.
          • 0 (0 voturi)    
            Domnul Isus nu someaza niciodata (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 14:10)

            Ionut [anonim] i-a raspuns lui Papa Pius

            Eu nu am zis ca violatorii , criminalii sau mai stiu eu cine nu trebuie pedepsiti, eu am zi strict ce spune Domnul Isus, ca sa vedeti ca Dumnezeu plateste pacatul. Cu siguranta are metodele Lui pentru fiecare din cei de care spuneai. Dumnezeu ii pedepseste pe oameni, iar asta ii poate ajuta sa se apropie mai mult de El.

            Apocalipsa 3:
            19Eu mustru şi pedepsesc pe toţi aceia, pe care-i iubesc. Fii plin de râvnă dar, şi pocăieşte-te!
            20Iată Eu stau la uşă, şi bat. Dacă aude cineva glasul meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.
            21Celui ce va birui, îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu de domnie, după cum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui de domnie.
            22Cine are urechi, să asculte ce zice Bisericilor Duhul.
          • 0 (0 voturi)    
            Un om fara mini si fara picioare (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 14:50)

            Ionut [anonim] i-a raspuns lui Papa Pius

            Aici e un om care nu are maini, nu are picioare dar era fericit pentru ca il are pe Domnul Isus in suflet.

            http://www.youtube.com/watch?v=TtweZxNGk1Y&feature=related
            • 0 (0 voturi)    
              Dumnezeu nu a murit! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 18:18)

              Pius [anonim] i-a raspuns lui Ionut

              Bine. Hai s-o luam altfel. Trec peste afirmatia ca "era fericita ca il are domn pe Isus, desi nu avea maini si picioare", asta, amice, nu ai de unde s-o stii. Vreau doar sa-ti spun ca, presupunand ca Dumnezeu exista, el este orb si surd. Si la cata nedreptate e in lume, cred ca nu are nici maini si nici picioare. Ca daca le are, e un sadic care sta in primul rand si se infunda de hohote. Nu ma aburi acum cu teorii privind liberul arbitru, ca si cu neputinta Atotputernicului de a interveni pentru ca ar afecta libertatea umana. Daca dumnezeul tau isi poate permite sa intervina in cazurile mistice, atunci nu are nici o scuza ca doarme cand copii sunt aruncati de vii in apa sau cand evreii, de exemplu, erau transformati in sapun. Nu te mai agita cu Apocalipsa, ea e ca bibliografia de pe internet, nu are valoare stiintifica, e doar delirul literar al unui incert personaj istoric.
              • 0 (0 voturi)    
                Nu am zis asa ceva (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 22:49)

                Ionut [anonim] i-a raspuns lui Pius

                Eu nu am zis ca ea era fericita ca nu avea maini si picioare. Era vorba de tipul din adresa pe care am pus-o la sfarsitul acelui post, unde un tip fara picioare si fara maini e fericit, in ciuda problemelor trupului sau.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai MARE DREPTATE (Vineri, 20 februarie 2009, 21:04)

        Robyn [anonim] i-a raspuns lui PetreCifu

        Da, ai dreptate, dar fata aceasta nici macar nu ne-a cerut ajutorul. La cate concursuri a participat, sigur are bani, si iti mai zic inca o data ai mare drepatate. Salut!
    • -2 (8 voturi)    
      Bunul Dumneazeu sa o ajute? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:19)

      tar [anonim] i-a raspuns lui Nicu Albu

      Ce facea "Bunul Dumneazeu" cand a ajuns fata asta fara maini si picioare?
      • -3 (9 voturi)    
        Bunul dzeu (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:46)

        Sest [anonim] i-a raspuns lui tar

        Este clar ca era in mijlocul actiunii deoarece conform aberatiilor religioase tot ce se-ntampla face parte din planul divin. Da, noi astia care mai si gandim nu intelegem pt ca "god works in mysterious ways". Bleah!
      • +1 (11 voturi)    
        pentru toti L0SERII care se intreaba ce facea... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:05)

        ClauCj [anonim] i-a raspuns lui tar

        ..ce facea "bunul Dumnezeu"
        Cine sunteti voi si ce treaba aveti voi cu deciziile Lui? :) Lasa-ti-L sa iubeasca pe cine se caieste si sa pedepseasca pe cine nu-L asculta. Pe toti ii iubeste.
        Astia cu carte multa, dati-va mai destepti , bine?
        • 0 (4 voturi)    
          lasaneee lasaneeeee (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:48)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ClauCj

          daca ii iubeste pe toti d c ii raneste pe unii?

          asta odata a 2-a oara raspunsurile cu misterioase sunt caile Domnului si prosti de genu asta sunt exact genu de aberaii religioase care se spun ca sa pacaleasca fraierii...

          un om nu poate fi bunatatea absoluta si sa raneasca oameni, este imposibil!
        • +1 (3 voturi)    
          deciziile Lui? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:32)

          tar [anonim] i-a raspuns lui ClauCj

          Decizii? Deci tu presupui ca exista, nu? La fel ca mos Craciun. Cel putin cand erai mic primeai cadouri de la mos Craciun. De la "god" ce ai primit?

          Oricine ar decide ca fata ai de 20 si ceva de ani sa-si petreaca viata fara maini si picioare trebui pus dupa gratii indiferent de cine sau ce ar fi.

          Pentru debusolatii care cred ca exista un "god" le recomand sa citesca cate ceva din Epicurus care a dovedit logic(grecii antici erau tari la asta) ca nu exista asa ceva. Si asta se intampla cu secole inainte de aparitia crestinismului. Pe atunci debusolatii erau cu Zeus si Horus...
      • 0 (0 voturi)    
        citeste (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:33)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tar

        Dostoievski (cauta pe gogle, daca n-ai auzit de el),
        si o sa afli. Dar mi-e ca-i cam tirziu, mai bine cotizezi la fundatia lui soros-bacsi, au niste lectii de ateism, ca si stalin i-ar invidia. Pt diversitate mai treci si pe la grinpis sau hrw ca si astia sint tari in ateism si homo-lesbianism. Pina la urma cea mai buna chestie e tot inscrierea in partidul comunist din koreea de nord, afli acolo despre gindirea ciuce si nu-ti mai trebuie nimic, esti mintuit.
        Hai la lupta cea mare!
    • +2 (4 voturi)    
      Marele creator (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:21)

      Sest [anonim] i-a raspuns lui Nicu Albu

      Care bunul? Daca e marele creator banuiesc ca el a creat si bacteria aia nenorocita, nu? Sa inteleg ca amputarea membrelor amaratei asteia face parte dintr-un mare plan cosmic divin. Io zic sa lasi inventia asta diabolica (calculatorul) caci este rodul stiintei si sa te retragi in pestera poate mai ai de venerat ceva sau de sacrificat ceva pe altar.
    • +1 (3 voturi)    
      pt. Nicu albu (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:42)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui Nicu Albu

      Tragedia trebuie a fie mare intr-o fiinta care are punctul central frumusetea. Eu te-as sfatui sa ajuti donand timp din calculatorul tau unor proiecte de cercetare care folosesc pc-uri a mii de voluntari ca sa formeze un supercalculator. Cauta pe net rosetta@home, este un proiect al unei universitati din washington care foloseste calculul distribuit , cercetand structura a miliarde de variante de proteine, cautand medicamente pt. cancer, HIV, alzheimer. pt. acest lucru au nevoie de forta bruta a sute de mii de pc-uri.
  • -17 (21 voturi)    
    Cat timp poate sa mai poarte bikini... (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:14)

    Axul [anonim]

    e tot ce intereseaza la genul asta de femei.
    Daca era o fata obisnuita, sa nu zic cuminte, si patzea asta, nu-i facea nimeni cinstea sa o transforme in stire internationala.
    • +9 (11 voturi)    
      M-ai speriat (Vineri, 23 ianuarie 2009, 0:06)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      Cand vad cum cineva poate sa de dovada de o astfel de lipsa de sensibilitate in fata unei tragedii a unui semen ma ingrozesc.

      Ce fel de monstru esti?
      • +1 (7 voturi)    
        cu ce e vinovat Axul? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 8:58)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Pentru Orpheur si cei care l-au votat negativ pe Axul: mie imi pare clar ca nu cu fata asta a avut ce a avut Axul cand a comentat, ci cu minunata mass-media care face din tragedii vesti de prima pagina, si ca intr-adevar, daca tot e fosta miss world, vinde mai bine. nu?
        • 0 (0 voturi)    
          cu ce e vinovat Axul? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:46)

          Maiamai [utilizator] i-a raspuns lui mirunamara

          Axul nu stiu daca e vinovat pt ceea ce spune, poate este unul din oamenii care s-au intrebat ca tar de mai sus "Ce facea "bunul Dumnezeu" cand fata asta...", numai cine s-a aflat intr-o situatie extrema si a sperat...si a intrebat cu disperare " de ce"...si nu a gasit nici un raspuns...poate vorbi astfel
    • 0 (2 voturi)    
      esti tampit... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 9:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      tu ai gandit macar inainte sa scrii?
      ma cam indoiesc...
      asta e unul din cele mai rele lucruri care i se poate intampla unui om si tu ...
      • 0 (0 voturi)    
        E o onoare sa fiu facut tampit de tine! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:28)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Gogule, vezi ca intre timp a mai cazut de pe pod un tren incarcat cu copii, intr-o insula din Pacific, undeva mai in dreapta. Pe 16 dintre ei ii mananca chiar acum aligatorii. Asta tragedie, nu argentinianca ta. Hai, da apa la soareci!
  • +5 (7 voturi)    
    deprimant (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:14)

    ioioi [anonim]

    e crunt cat necaz se poate abate peste viata unui om, asa din senin.
    pacat.
  • -3 (7 voturi)    
    najpa (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:16)

    misuser [anonim]

    ...
  • +10 (10 voturi)    
    SHIT (Vineri, 23 ianuarie 2009, 0:15)

    tsunami [utilizator]

    nici nu-mi vine sa ma gandesc cum poate fi

    cine se plange ca e grea viata, dar e sanatos e un imbecil.

    toata compasiunea pentru ea si pentru cei ca ea.
    • 0 (0 voturi)    
      are-you-going-to-finish-strong? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:06)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui tsunami

      Depinde de ea cum va reusi sa treaca de asta. Si de sustinerea pe care are o are in jurul ei. Chiar ma intrebam ce poate face un om in situatia ei, daca nu cumva era mai bine sa i se intample raul definitiv, decat asa... Dar azi am primit un link catre un video care in care am vazut raspunsul; exista intr-adevar viata si dupa un asemenea eveniment tragic...

      http://www.maniacworld.com/are-you-going-to-finish-strong.html
  • +4 (4 voturi)    
    Pfuai..... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 7:22)

    shokata [anonim]

    t e gandesti daca nu era mai bine (...) ea sa fi fost chiar FATALA infectia..

    pls scutiti-ma de chestii cu "luptatoare", "model pana la capat", etc. Astea merg la 0tv.
  • -1 (1 vot)    
    bine ca a scapat (Vineri, 23 ianuarie 2009, 7:42)

    eu [anonim]

    Pseudomonas aeruginosa e o bacterie rezistenta la marea majoritate a antibioticelor.
    Bine ca a scapat cu viata , saraca
  • -1 (5 voturi)    
    O manea informationala (Vineri, 23 ianuarie 2009, 8:43)

    Axul [anonim]

    @Orpeus: Pe cine intereseaza in Ro situatia morbida a necunoscutei aleia din celalalt capat al lumii? Stirea ar vrea sa transmita mesajul "uite ce a fost si ce-a ajuns", dar il ineaca in amanunte cu scopul de a te apropia de personaj. Adica te manipuleaza, Orpheus, cand iti spune cum il cheama pe tac'su, iar tu ai sentimentul ca compasiunea ta o ajuta cumva pe nefericita aia si asta iti da o senzatie de bine. Asta cauti, asta ti se da.
    Sunt convins ca daca publicau poza cu diagnosticul gresit, ai fi studiat-o si comentat-o si p-aia!
    De ce sunt monstru? Pentru ca sunt rational si am curajul sa afirm ca stirea asta vine dintr-o lume care nu are nici o legatura cu mine (noi)?
    Du-te in cimitir si plangi la toate crucile!
  • +2 (2 voturi)    
    mii de cazuri (Vineri, 23 ianuarie 2009, 8:53)

    cosmin [anonim]

    Asemenea cazuri sunt in curtea noasta mii..Doar trebuie sa arunci ochii in stanga si dreapta...Compasiunea e aproape egala cu zero daca nu miscam un deget pentru ei...
    • -1 (1 vot)    
      total de acord (Vineri, 23 ianuarie 2009, 9:54)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      dar ce vrei sa facem?
      nu noi decidem ca in cercetarea medicala se baga 3 miliarde si in armament 30... ci guvernele, deci...
  • +1 (3 voturi)    
    groaznic (Vineri, 23 ianuarie 2009, 9:10)

    maia [anonim]

    Cred ca genul asta de stire "mondena" numai bine ii fac fetei, ce sa mai spun. Iti dai seama ca scapa daca nu ar fi fost model, dar asa viata ei trista a devenit stire de senzatie. Dar de ce ne intereseaza pe noi daca o fata si-a pierdut mainile si picioarele? Pentru ca odata era foarte frumoasa... Daca era o fata oarecare nu ne interesa... Asa ca in sutele de filme de groaza in care sunt omorate adolescente sexy, este doar o mica parte din felul in care se manifesta violenta impotriva femeii.
    • 0 (2 voturi)    
      aici cred ca gresesti putin... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 9:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui maia

      pe mine cel putin m-ar impresiona orice persoana care pateste asa ceva...
      numai ca presa sorteaza stirile nu noi... si ea considera ca e mai interesanta o fosta miss decat o alta persoana... la fel cum considera ca noi vrem sa vedem la TV numai accidente morti si violuri, ceea ce nu este neaaparat adevarat (sau cel putin vreau sa cred ca nu e adevarat)
  • -2 (4 voturi)    
    mda... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:00)

    cristus [anonim]

    La nici o saptamana de la terminarea masacrului din Gaza, apare chestia asta ca stire de prima pagina !
    Cand in tara se disponibilizeaza pe capete, ne dam de ceasul mortii ca un model a ramas fara membre.
    Cand in Romania Elena Udrea e ministru, ne pasa de o fufa de peste mari si tari.
    Discutati, fratilor despre chestii arzatoare cum ar fi criza care ne afecteaza pe toti, faptul ca ucigasul cu Ferrari din Timisoara e in libertate, ca avem ministru de interne cercetat penal, ca un director din Valea Jiului are vila cu 34 de camere si minerii din subordine sunt trimisi la moarte in subteran.
    Ma gandesc ca astfel de stiri nu "se vand" atat de bine, preferam cancanuri de rahat. Vom ajunge o tara de OTV-isti, cu Diaconescu presedinte si Magda pe post de Udrea. Mult succes !
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Vineri, 23 ianuarie 2009, 13:04)

      claudel [anonim] i-a raspuns lui cristus

      ai ziso bine cristus :-))) esti tare manule, ai dreptate asta i-ar interesa pe romani, nu chestii si crime si orori care se intampla peste oceane, si ne mai face si rau pe deasupra, ne depreseaza cand vedem o asemenea stire ca ne face sa ne gandiim ca viata e nimic...
  • -1 (3 voturi)    
    Ce este omul? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:19)

    Catalin [anonim]

    Psalmul 144:3
    "Doamne, ce este omul, ca să iei cunoştinţă de el, fiul omului ca să iei seama la el? Omul este ca o suflare, zilele lui sunt ca umbra care trece."

    Luca 13.1-5
    "În vremea aceea au venit unii, şi au istorisit lui Isus ce se întâmplase unor Galileeni, al căror sânge îl amestecase Pilat cu jertfele lor. "Credeţi voi", le-a răspuns Isus, "că aceşti Galileeni au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi Galileeni, pentru că au păţit astfel? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel. Sau acei optsprezece inşi, peste care a căzut turnul din Siloam, şi i-a omorât, credeţi că au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi oameni, care locuiau în Ierusalim? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel."

    Ioan 3.36
    "Cine crede în Fiul, are viaţa veşnică; dar cine nu crede în Fiul, nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."
    • 0 (0 voturi)    
      hai (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      acu stii si ca era necredincioasa nu?

      lasane cu vrajelile, daca ar fi adevarat ce sti tu inseamna ca numai oamenii rai si necredinciosi ar avea de suferit, ceea ce este departe de a fi adevarat
    • 0 (0 voturi)    
      JURA-TE (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:24)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      pocaiti-va ca catalin ca sa nu ajungeti ca fata asta vedeti ce-a patit ca a umblat goala pe scena ca catalin cunoaste adevarul dumnezeu va bate daca nu.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca nu era oarecum celebra, (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:41)

    Antisexul [anonim]

    nu s-ar fi mediatizat cazul acestei fiinte. Mass-media se bazeaza pana la extrem pe estetica, aceasta fiind singura care vinde. Euro-americanii au un cult obsesiv pentru simetrie, incat se impresioneaza numai in fata a ceea ce subiectivismul lor cataleptic numeste "frumusete". Nu se mai pune pret pe calitatea umana si daruirea sufleteasca de vreo 30 de ani incoace. Asadar, de se intampla o nenorocire unui animal - fie el superior, fie necuvantator - mai putin "dotat" fizic, nu se face valva. Dar cum ni se mai rupe inima si ni se blocheaza imprimanta cand tastam o stire ca cea de fata, despre unul din "superlativele" frumusetii!Stiti care este mangaierea ratatului: nu a castigat finala, dar s-a aflat in treaba... Mai vorbim noi!
  • 0 (0 voturi)    
    pariu (Vineri, 23 ianuarie 2009, 16:30)

    putsulica [anonim]

    pe cat pariu ca prietenul ei ,ala superdragut si iubitor, o sa o paraseasca?
  • 0 (0 voturi)    
    ironic (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:02)

    george [anonim]

    lasa ca trebuie sa existe si un concurs de miss pt handicapati
  • +2 (2 voturi)    
    la ce spital a fost operata si in ce oras?? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:55)

    lulu [anonim]

    Eu ma intreb la ce spital si in ce oras i-a fost pus diagnosticul gresit prima oara, si in ce spital din ce oras s-a luat decizia amputarii.Aproape ca as baga mina in foc ca ambele s-au intimplat in cine stie ce mizerie de spital intr-un orasel brazilian.Pe pariu ca daca era intr-o tara dezvoltata cu sistem medical mai bun ,scapa de amputare?
  • 0 (0 voturi)    
    Miss world (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 19:53)

    maria [anonim]

    Nu stiu ce sa mai zic, dar uneori Dumnezeu parca este in vacanta. m-a impresionat tare mult drama acestei fete. Din frumusetea lumii a ajuns un trunchi cu cap. Mai bine murea. Puneti-va in locul ei. Nici nu pot sa ma gandesc. Ce pacate ispaseste fata asta? De cand am aflat drama acestei fete ma gandesc numai la ea, cum poate fi posibil asa ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt voi toti......... (Joi, 29 ianuarie 2009, 12:46)

    Sophree [anonim]

    Am citit (am avut rabdare), toate comentariile voastre!Si pot sa va spun ca Dumnezeu nnu este niciodata in concediu!El plange cu mult mai mult decat noi cand se intampla astfel de tragedii!Si trec printr-una,poate mai putin dura, poate nu;dar daca nu L-as viavut ca sprijin zilnic, nu m-as fi putut ridica din pat in fiecare dimineata!
    Si mai este ceva : nimeni nu vorbeste despre CAT DE MULT ne iubeste El pe toti, si cat de mult ne asteapta "in prag", doar-doar vom vedea mana Lui intinsa spre noi!
    Pt cei care nu credeti, cercetati cu atentie viata Fiului Sau!Cercetati cu atentie, voi cei care credeti in El si vedeti ca DOAR dragostea Il motiveaza pe Dumnezeu!E f adevarat ca intr-o zi va veni si judecata..........., dar El vrea sa vedem mai intai de toate dragostea Lui care se revarsa si peste cei buni si peste cei rai! Si pe cei "rai" ii iubeste si mai mult!! Sunteti gelosi?Cep putin Apostolul Pavela sa spunea!
    Si unde este Domnul atunci cand se intampla asemenea nenorociri?Intrebti-L!!Dar unde era cand Fiului Sau era pe cruce???Era si El tot acolo......Daca nu ma credeti, cercetati si singuri!
    Incercati sa vedeti si sa "gustati" din iubirea Lui fara margini!
    Semnat : O neintelegatoare a harului.
  • 0 (0 voturi)    
    proteze gratuite (Joi, 1 iulie 2010, 17:53)

    dedulescu cristian [anonim]

    Anunt umanitar...
    Buna ziua.
    Pentru tinerii cu amputatii ale membrelor superioare sau inferioare exista acum o speranta: O asociatie din Italia (Auci) ofera gratuit proteze.
    Ma numesc Dedulescu Cristian si locuiesc in Bucuresti. In anul 2007, am fost victima unui accident rutier, in urma caruia am ramas cu un handicap.
    Cunoscand durerea si nevoile, celor care au suferit amputarea unuia sau mai multor membre, aduc la cunostinta tuturor tinerilor, ca exista un proiect numit " Baieti pe picioare" sponsorizat de Asociatia Auci din Italia.
    Beneficiarii sunt baietii cu varste cuprinse intre 20 si 40 de ani. Tot aceasta Asociatie Auci din Italia suporta cheltuielile incluzand: plata integrala a protezei (protezelor) transportul cu avionul in Italia si apoi in Romania, cazare si masa pe timpul tratamentului . Pacientul nu va plati nimic.
    Daca aveti cunostinta de astfel de cazuri, va rog sa ma contactati pentru ca impreuna sa putem ajuta baietii care nu se pot deplasa fara proteza.
    Va multumesc
    Contact: Dedulescu Cristian-
    00.40.762.300.688