Transplantul de ficat in cazul lui Minculescu, decontat din Fondul National de Asigurari de Sanatate

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2009, 13:35 Life | Showbiz

Cristi Minculescu
Foto: YouTube
Costurile transplantului de ficat in cazul lui Cristi Minculescu, vocalul trupei Iris, care va fi operat in Germania, vor fi suportate din Fondul National de Asigurari de Sanatate, a anuntat marti Ministerul Sanatatii, citat de Mediafax.

"Am discutat in aceasta dimineata cu sotia domnului Minculescu si i-am spus ca, impreuna cu reprezentantii Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, am gasit solutiile legale ca transplantul de ficat care se va efectua in clinica din Germania sa fie decontat din Fondul National de Asigurari de Sanatate", a declarat Ion Bazac, ministrul Sanatatii.

De asemenea, ministrul Sanatatii a decis ca bugetul MS pentru programul de tratamente in strainatate sa fie triplat, fiind vorba de cazuri grave pentru care "este normal sa se acorde atentia cuvenita", potrivit sursei citate.

Cristi Minculescu, vocalul trupei Iris, a fost in Germania, in prima jumatate a lunii februarie, pentru a efectua o serie de analize in vederea unui transplant de ficat, el suferind de o boala hepato-renala ereditara.

Cosmin Nicoara, managerul trupei Iris, declara, pentru MEDIAFAX, ca sotia lui Cristi, Rodica Minculescu, va fi "cel mai probabil" donatorul sau.

Cristi Minculescu, in varsta de 50 de ani, sufera de o boala ereditara, polichistica hepato-renala, mostenita de la tatal sau.

Aceasta boala se caracterizeaza prin aparitia in ficat si rinichi a unor chisturi, care evolueaza si care pot duce la afectarea functiilor organelor.



Citeste mai multe despre   























6270 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    hmmm (Marţi, 24 februarie 2009, 13:56)

    and [anonim]

    sunt un mare fan Iris si ii doresc multa sanatate lui Cristi. dar am o intrebare: oare pt un om simplu, necunoscut, se proceda tot asa? ii platea casa de asiguari de sanatate? ma indoiesc profund. ar fi de bun simt din partea lui sa isi plateasca singur, ca isi permite. Iar ministrului sa ii fie rusine ca isi permite sa gestioneze astfel bani publici.

    In rest cat mai multa sanatate ii doresc si la cat mai multe concerte si albume.
    • -4 (14 voturi)    
      E Legal (Marţi, 24 februarie 2009, 14:14)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui and

      Aceasta procedura si plata e legala, conform legii romanesti si europene actuale. Oricine ar trebui sa beneficieze de ea. Daca operatia nu poate fi efectuata in tara, se poate face in strainatate cu decontare. Ca un om de rand trebuie sa treaca de 7 randuri de birocrati ca sa obtina aprobare, e altceva. Mie nici card de sanatate nu mi-au dat.
      • +8 (8 voturi)    
        Legal pe "jumatate".... (Marţi, 24 februarie 2009, 15:02)

        Crosheta [utilizator] i-a raspuns lui EccE

        E o procedura legala atunci cand omul depune la CAS o solicitare pentru decontarea operatiei, intocmeste un dosar stufos (din cate am inteles) si isi asteapta frumos randul. Dar atunci cand poate ca el nici macar nu a cerut sa ii deconteze CAS-ul transplantul si se "autosesizeaza" ministrul sanatatii si se ofera sa-i deconteze operatia... as vrea sa stiu cum poate fi legal....
    • -4 (8 voturi)    
      Hop, va treziti acuma toti.... (Marţi, 24 februarie 2009, 15:55)

      Lucia M [anonim] i-a raspuns lui and

       Bai baiatule, omul asta merita un astfel de ajutor din partea tarii lui. Iar daca cineva vine cu intrebari de genul "Ce-a facut Minculescu pentru tara asta?" dati-mi voie sa ma-ncrancenez... Omul asta alaturi de ceilalti membri credinciosi au facut parte rezistenta impotriva unui regim in care totul exista in underground. Ce vina are el ca sunt si altii care sufera de boli si care din nepasare sau neputinta nu reusesc sa se salveze? Pacat, dar e lumea in care traim. In loc sa ii dorim lui Cristi un tratament similar cu al celor mai marunti dintre noi, sa ne bucuram ca tara asta, asa neputincioasa cum e ea, isi vede cu chiu cu vai, si de oamenii CARE MERITA. Cristi, sanatate maxima din partea suporterilor din Cluj!
    • +1 (1 vot)    
      Vezi ce-a aranjat Tariceanu! (Marţi, 24 februarie 2009, 23:35)

      psd-os-ul [anonim] i-a raspuns lui and

      Uite unde se duc 3,5 milioane euro de la CNAS!

      http://www.cotidianul.ro/consilierul_lui_tariceanu_si_a_pus_comision_la_locul_de_munca-74609.html
    • 0 (0 voturi)    
      Fara IRIS (Miercuri, 25 februarie 2009, 19:48)

      fara nume [anonim] i-a raspuns lui and

      Daca sunteti fan IRIS, de ce puneti o asemenea intrebare. De ce nu ati initiat o campanie - gen UN LEU pentru operatia lui CRISTI. El a cantat cand era bolnav, v-a bucurat zilele si poate v-a facut mai buni, chiar si pentru o seara?
      Natiunea este bolnava si nu facem nimic sa o aducem la o noua stare. Vezi si cazul lui Marian Cosma si a multor altora.....
  • +10 (12 voturi)    
    De ce nu la Fundeni? (Marţi, 24 februarie 2009, 13:57)

    mm [anonim]

    Nu am nimic cu C. Minculescu, ii doresc multa sanatate. Dar de ce nu se face transplantul la Fundeni, cu costuri mai mici probabil? Asta in conditiile in care va plati Casa de asigurari. Alti pacienti asteapta cu anii un tratament gratuit de la Casa de Asigurari. De ce se implica ministrul intr-o problema ca asta? Pt publicitate oare?
    • -3 (7 voturi)    
      ce sa-ti zic (Marţi, 24 februarie 2009, 15:12)

      iris [anonim] i-a raspuns lui mm

      hop si tu cu operatul la fundeni. nu se opereaza acolo pentru ca nu poate. pentru ca stadiul in care e boala nu se poate opera in romania. pentru ca avem niste spitale janice si niste medici care nu pot face mai mult cu dotarile pe care le au.

      brusc te-a apucat pe tine nationalismul.
    • -4 (4 voturi)    
      viva iris (Marţi, 24 februarie 2009, 19:32)

      pissa [anonim] i-a raspuns lui mm

      pentru ca esti tu prea prost ca sa intelegi. Este vorba de un artist, unul mare, dintre putinii care au mai ramas in viata si asa tara in care traim este un ade rahat cu niste demnitari fara creiere macar sa faca dovada ca au suflet. care e problema ta? se opereaza pe banii tai. Daca nu stii sa apreciezi taca-ti fleaca si nu mai manca rahat aiurea. Ti-e ciuda ? Si tu si altii ca tine nu meritati nici respect nici intelegere. Pentru Cristi multa sanatate si sa ne canti si la Iris 50 ani asa cum ai promis!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 25 februarie 2009, 15:57)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui pissa

        Din pacate orice operatie platita de asigurari se face din banii nostri, ai tuturor celor care platim asigurarile de sanatate.
        Nu mi se pare normal ca sa se aloce banii in functie de persoana - ar trebui sa fie in functie de gravitatea bolii si sa fie aceleasi criterii pt. toti.
        La Fundeni ar avea mai putine sanse - daca dl. I. Popescu a tinut totul in mana si nu a lasat si alte centre medicale sa abordeze transplantul de ficat?!?!?
  • +1 (7 voturi)    
    Sanatate Cristi! (Marţi, 24 februarie 2009, 14:03)

    robert [anonim]

    Sanatate Cristi! Sa fii tare, avem mare de voie de vocea ta...
  • -5 (13 voturi)    
    E forte corect.Cristi e un adevarat bun national (Marţi, 24 februarie 2009, 14:04)

    psd-os-ul [anonim]

    si trebuie salvat prin orice mijloace.
    Curaj, Cristi, sanatate, s-auzim numai de bine si in direct, de la tine!
    • +12 (16 voturi)    
      Nu cred (Marţi, 24 februarie 2009, 14:21)

      Andreiy [anonim] i-a raspuns lui psd-os-ul

      Nu cred ca poti ca un om sa ia fata altora la dreptul la viata chiar daca este un bun national - si asta cu bunul national este ceva relativ.

      Nu mi se pare normal
      • -3 (7 voturi)    
        Iti respect dreptul la opinie, dar nu si opinia. (Marţi, 24 februarie 2009, 14:38)

        psd-os-ul [anonim] i-a raspuns lui Andreiy

        Inteleg ca ai alte criterii de apreciere sau poate motive personale, dar eu nu am zis de Cristi ca ar fi un "bun national" ci un adevarat bun national, ceea ce inseamna o mare diferenta.
        Avem bunuri si nebuni nationali fata de care as vrea sa te vad cel putin revoltat (in aceeasi privinta a spiritului tau economic ...de gluma) si as fi alaturi de punctul tau de vedere.

        Toate cele bune!
        • +1 (1 vot)    
          nu e normal... (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:17)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui psd-os-ul

          atunci hai sa salvam numai oamenii care fac ceva in ftara si sa lasam somerii, pensionarii, oamenii de rand sa moara ca doar nu aduc beneficii tarii nu???

          NU este democratie si toti oamenii trebuie tratati EGAL ... (bine teoretic, practic nu se intampla, dar nici favorizati asa pe fata)

          nu ma intelege gresit nu am nimic cu omul, ii doresc toata sanatatea... dar nu mi se pare normal ca el sa beneficieze de un serviciu si o promtitudine de care 99% dintre romani NU vor beneficia , dara vor avea conditii similare (dar nu faima)
  • +11 (11 voturi)    
    e foarte bine... (Marţi, 24 februarie 2009, 14:11)

    haphap [anonim]

    ca va fi salvat Cristi, dar daca era un neica-nimeni, nu se facea nimic...iar dom' ministru nu se infoia asa in pene
  • +12 (12 voturi)    
    nedreptate pentru cei multi.... (Marţi, 24 februarie 2009, 14:19)

    Lili [anonim]

    mi se rupe sufletul de necajitii care apeleaza la mila publica pentru un transplant, zeci de copii care stau cu mana intinsa in speranta ca vor apuca sa-si traiasca si ei viata....oare Cristi chiar n-are banii necesari? ma indoiesc tare de tot...
    • +6 (8 voturi)    
      sistemul ajuta tot pe cei cu bani (Marţi, 24 februarie 2009, 14:48)

      bitzi [utilizator] i-a raspuns lui Lili

      Pentru oamenii simpli , necajiti ...dar care platesc de ani si ani de zile dari si taxe pentru sanatate nu se face chiar nimic....ajung in spitale si sistemul medical romanesc isi bate joc de ei...si acest sistem ajuta tot pe cei cu bani
    • +8 (8 voturi)    
      nedreptate (Marţi, 24 februarie 2009, 14:56)

      Crosheta [utilizator] i-a raspuns lui Lili

      In cazul acesta nu Cristi Minculescu e cel care trebuie pus la zid! Nici nu stim daca el a facut vreo solicitare pentru a-i fi decontata operatia de catre cei de la CAS...
      Ministrul sanatatii e cel care se baga in seama singur si spune ca " impreuna cu reprezentantii Casei Nationale de Asigurari de Sanatate" a gasit solutiile legale ca transplantul de ficat care se va efectua in clinica din Germania "sa fie decontat din Fondul National de Asigurari de Sanatate"..
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate... (Marţi, 24 februarie 2009, 15:34)

        Lili [anonim] i-a raspuns lui Crosheta

        nici n-am zis asta,..omul n-are nicio vina...ministrul e cel care crede ca va castiga ceva popularitate din asta...dupa cate vad eu..e de fapt anti-reclama...oare n-ar fi nobil daca Cristi ar refuza chestia asta? prea utopic si anti- romanesc totusi....
  • +13 (13 voturi)    
    Sanatate (Marţi, 24 februarie 2009, 14:21)

    nicu [anonim]

    Nu am nimic cu sanatatea omului, ii doresc o operatie reusita si sa mai traiasca inca 50 de ani, dar mi se pare mizerabil felul in care se pune problema. Sunt o gramada de oameni in romania care au probleme de genul asta si carora Fondul National de Asigurare de sanatate nu le da absolut nimic. De ce anumite persoane sunt mai privilegiate decat altele? Exista copii care au mari probleme si care au toata viata inaite, lor de ce nu li se da? Pentru ca nu sunt VIP-uri? Care este logica acestei decizii? Au fost intrebati cei care contribuie la acest fond? Am si eu un prieten care are nevoie de un transplat, ii platiti si lui transplantul? Politica romaneasca mizerabila...
    • +5 (5 voturi)    
      asa este (Marţi, 24 februarie 2009, 14:45)

      bitzi [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Pentru oamenii simpli care platesc de ani si ani de zile dari si taxe pentru sanatate nu se face chiar nimic....
    • +2 (2 voturi)    
      ce comparatie! (Marţi, 24 februarie 2009, 17:38)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui nicu

      imi pare rau sa-ti spun dar prietenul tau nu merita un transplant datorita faptului ca nu are ureche muzicala si pe deasupra nici nu este scutit de taxe precum marii artisti ai poporului, care sincer sa fiu nu stiu cate fise fiscale pot prezenta. Nu vreau sa lovesc intr-un artist adevarat, dar se pare ca atunci cand ajungem la bani toti uitam de ceea ce inseamna moralitate. Nu cred insa ca Cristi ar fi cerut acest sprijin, ci cred ca este o initiativa a politicienilor dornici de putina publicitate gratuita.
  • +11 (11 voturi)    
    si noi cei care cantam in baie? (Marţi, 24 februarie 2009, 14:32)

    kllaus [anonim]

    oamenii saraci se duc cu aspirina de acasa in buzunar, sa nu mai vorbim de ata medicinala pentru operatii, iar altii care sunt plini de bani apeleaza la mila sarantocilor loviti de criza. Sa le fie rusine daca accepta. Mare parte strang intr-o viata banii pe care-i castiga Iris la un concert.
  • +8 (8 voturi)    
    Subscriu (Marţi, 24 februarie 2009, 14:39)

    Luci [anonim]

    Incredibil... cate suflete pierdute care nu primesc nici un ajutor si un om care are toate posibilitatile de ordin financiar primeste acest sprijin probabil fara macar sa-l fi cerut.
  • +9 (9 voturi)    
    egalitate, dar nu pentru catei ... (Marţi, 24 februarie 2009, 14:39)

    Un admirator al IRIS. [anonim]

    Bun national sau nu, viata altora nu e mai prejos ... Pacat.
  • +7 (7 voturi)    
    .... (Marţi, 24 februarie 2009, 14:44)

    Vladutz [anonim]

    nici eu nu am nimic cu cristi... ii doresc sanatate si sa fie fericit ca are aceasta sansa.
    intrebarea mea e la fel ca a celor de mai sus... daca era un om de rand, beneficia de "trecerea" asta?

    eu zic ca nu... cel putin nu asa repede si usor. e posibil sa se poata, dar trebuie sa suporti calvarul birocratiei romanesti. nu mi se pare corect deloc.
    de ce nu intervine mereu ministrul?
    ce-a crezut, ca-i creste ratingul? rusine...

    cristi chiar nu era un om de rand si amarat... avea fanii lui, care l-ar fi ajutat in cazuri de urgenta.
    noi, restul? ce facem?
  • +6 (8 voturi)    
    ciroza (Marţi, 24 februarie 2009, 14:48)

    burebista [anonim]

    Apreciez trupa iris, si ca si ceilalti ii urez insanatosire grabnica lui cristi minculescu.
    Daca ciroza e rezultatul unui trai dezordonat (a se citi betii crunte timp de 20 de ani) mi se pare cam bizar ca statul sa plateasca pentru o operatie in strainatate.
    De cate ori a fost operata maica-mea (evident nu de ciroza, pentru ca nu a baut si nu bea), nu s-a oferit nimeni sa o duca in germania. A trebuit sa fie operata in spitalele din romania, cu spagile din romania, cu mizeria de aici.
    Daca familia minculescu doreste un tratament mai bun in germania pentru a trata o boala cauzata preponderent de alcolism ar trebui sa o faca platind din buzunarul propriu.
    • +3 (3 voturi)    
      se pare ca esti singurul cu capul pe umeri de aici (Marţi, 24 februarie 2009, 17:22)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui burebista

      !!!
  • -6 (8 voturi)    
    GROSSHARDEN (Marţi, 24 februarie 2009, 14:58)

    aletheia [anonim]

    o decizie absolut normala si salutara a CNAS!
    mai jos aveti link catre clinica de la LM Universitat Munchen unul dintre locurile de varf din lume pe transplantologie hepatica si nu numai:

    http://gch.klinikum.uni-muenchen.de/t38/index.php?id=365
  • +5 (5 voturi)    
    ii doresc sanatate, dar... (Marţi, 24 februarie 2009, 15:02)

    liviu_ [utilizator]

    la oamenii de rand se intampla tot asa?
    sigur ca NU
    la oamenii de rand, te programa in romania (dupa ce dadea spaga de rigoare). Bine nici nu se pune problema implicarii ministrului la un om oarecare...
    Ii doresc tot binele din lume, dar nu mi se pare normal, ca o operatie care se poate face in romania, sa se faca instrainatate numai ca e cunoscut si are ministeru de castigat din asta...
    Adica spitalele nu au bani de cele mai banale medicamente, analize si ustensile, dar noi ne batem joc de fondurile pentru spitale (si asa micsorate dupa ce s-a votat bugetu... ca de e mai important turismu lu udrea decat sanatatea noastra...)
  • +5 (5 voturi)    
    transplant (Marţi, 24 februarie 2009, 15:04)

    Anka Mateescu [anonim]

    A facut cumva cerere pentru formularul E112 de decontare a cheltuielilor de tratament efectuat in strainatate. Cumva in Romania nu se efectueaza transplant de ficat ? Unde e Irinel Popescu care anunta cu niste ani in urma ce reusite spectaculoase a avut dinsul.
    Sunt foarte multi oameni care asteapta formularul E112 pentru tratamente si transplanturi care chiar nu se fac in Romania (vezi transplant celule stem hematopoietice de la donator compatibil/partial compatibil)
    Altfel, doresc domnului Miculescu multa sanatate.
    • -1 (5 voturi)    
      tehnologie de vart (Marţi, 24 februarie 2009, 15:18)

      aletheia [anonim] i-a raspuns lui Anka Mateescu

      Romania este abia la inceput in domeniul transplantului, primul reusit(pe ficat) a fost abia in anul 2000(Irinel Popescu) pe cand germania are deja traditie de decenii...privind lucrurile cinic, daca la Munchen sansele de supravietuiere dupa o asemenea operatie sunt de 85-90% iar la Fundeni de 60-70% dv ce ati alege?..diferenta de tehnologie/expertiza/experienta se traduce in aceste procente...
      • +5 (5 voturi)    
        Da... (Marţi, 24 februarie 2009, 16:11)

        eu [anonim] i-a raspuns lui aletheia

        Da, domnule, te inteleg ca alegi alta clinica. Atunci cea din Romania sa se inchida si sa mearga toti in Germania, poftim. Sau, daca nu, atunci sa mearga in Germania pe banii lui, nu ai statului...
  • +4 (4 voturi)    
    dar copiii care nu au nici o sansa... (Marţi, 24 februarie 2009, 15:39)

    dora [anonim]

    nu cunosc situatia materiala a bolnavului si nici costurile operatiei dar mai mult ca sigur ca exista si alti pacienti care astepata aceasta sansa..
    sper ca dl. ministru la aprobe tuturor....
    si poate ii are in vedere si pe acei multi copilasi bolnavi care au nevoie de tratamente in strainatate...
    ca pana la urma ai cui viata este mai pretioasa , a unui copil sau a unei persoane care deja se indrepta spre batranete...?
  • +3 (3 voturi)    
    No (Marţi, 24 februarie 2009, 16:36)

    marius [anonim]

    Daca facea in tara operatia eram de acord sa i se deconteze, la fel ca oricarui pacient roman. Insa vrea sa o faca si in alta tara, alte conditii, si pe banii nostri. Nu sunt de acord, caci acesta e tratam. preferential.
  • +3 (3 voturi)    
    RAHAT (Marţi, 24 februarie 2009, 18:06)

    NESIMTIRE MARE [anonim]

    ce ma enerveaza ..... cand esti mic si prapadit.... esti un prost, traiesti de azi pe maine, stai la coada.....etc... dar cand esti cat de cat cunoscut .... ca marian cozma.... e tragedie nationala ....iar cand esti arhi cunoscut..... e clara treaba.... statul de ajuta cu orice ..... ma c_c pe stat online....
  • +1 (5 voturi)    
    Dusi cu pluta ...pe capra vecinului. (Marţi, 24 februarie 2009, 18:36)

    psd-os-ul [anonim]

    Bravos, sustinatori ai invidiei proletare !

    Puneti problama atat de caraghios incat sustineti o aberatie, ignorati cauza, orbiti de capra vecinului.

    Credeti ca daca statul nu l-ar mai ajuta pe Cristi Minculescu, implicit, s-ar rezlolva situatia altor oameni aflati in suferinta?

    Nu s-ar rezolva nimic in plus pentru altii, fiindca nu asta e cauza. Nui va ajuta sa ajungeti la liman, nici viceversa, dupa atata mers cu pluta :
    "decat sa ramana altii tot in suferinta, mai bine sa ne bucuram de suferinta lui Cristi, numai sa-l vedem netratat , dar in conditii de egalitate cu restul lumii "
    Cei care plang dupa banii statului, pe motivul ca un artist are destui, sunt la fel de jalnici.

    Cauza este jaful national, condus de cei care isi bat joc in general de aceasta natiune, alesi sau lasati sa se aleaga singuri. Acestia au furat si fura banii necesari celor suferinzi si neajutorati (pe care aveti impresia ca ii aparati, odata ce vor ramane tot in suferinta).

    Cati dintre voi sunt dispusi sa-si recunoasca contributia, culpa, din acceptarea pasiva si conservarea acestei situatii?
    • +2 (4 voturi)    
      nene (Marţi, 24 februarie 2009, 19:09)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui psd-os-ul

      Nu ii interzice nimeni sa se opereze in germania, ba eu chiar ii doresc sa se opereze acolo si sa se intoarca sanatos.
      Problema e cine plateste?
      Daca taica-tu ar avea nevoie de transplant de ficat, crezi ca i s-ar spune 'domnule, ia avionul spre germania, ca ai servicii mai bune, si platim noi?'
      Cred ca mai degraba ii s-ar zice 'betivule, ai baut toata viata si acum vii sa te facem bine. mars la fundeni si nu uita sa platesti asistentele ca sa iti schimbe cearsafurile'
      Asta daca nu cumva ai suficienti bani sa ii platesti tu operatia in strainatate.
  • -1 (7 voturi)    
    suuuper (Marţi, 24 februarie 2009, 19:08)

    maftei [anonim]

    hai sa mai salvam un alcoolic pe banii nostri in timp ce altii mor pe capete doar ca sa-si faca niste reclama baietelul ferrari.
    • +2 (2 voturi)    
      Alcoolic e tactu (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:21)

      OAU [utilizator] i-a raspuns lui maftei

      Problema e ca tactu a fost sau este un neica nimeni, care nu a schimbat mentalitati a sute de mii de oameni. Iti doresc sa ai nevoie in viitor de un transplant de ficat si sper ca FNAS sa nu-ti dea banii necesari.
  • -1 (7 voturi)    
    oameni de rind.... (Marţi, 24 februarie 2009, 19:29)

    lonewolf [utilizator]

    Ne ingramadim in sali de spectacol,pe stadioane, in sali de sport,etc., ii admiram , ii divinizam, le declaram dragoste eterna, ii declaram "unici si irepetabili" ( fiindca asa sint!), iar cind au succese ne declaram "mindri ca sintem romani"(desi n-avem nici un merit in succesele lor).
    Insa atunci cind vreun "unic si irepetabil" are probleme si ar avea nevoie de ajutor ,descoperim brusc ca e si el "om de rind" ,il coborim imediat de pe soclul pe care tot noi l-am urcat si-l trimitem sa stea la coada...
    La cit parea de iubita trupa IRIS,m-as fi asteptat ca fanii sa lanseze o campanie pentru stringere de fonduri,credeam ca vor aparea chiar donatori dintre fani,ma rog ,o forma de solidaritate, ceva. Nu s-a intimplat nimic,iar cind statul(care era ultimul de la care am fi asteptat astfel de initiative) face un gest,sarim in sus,indignati si cuprinsi de spirit civic si de "corectitudine politica".
    Pina nu demult, credeam ca politica e printre cele mai nefaste inventii ale omenirii,poate chiar cea mai nefasta. In ultima vreme se pare ca a aparut ceva mult mai periculos:"corectitudinea politica",adica metoda prin care trebuie sa devenim cu totii "oameni de rind", daca nu de-a dreptul turma.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte corect (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:28)

      OAU [utilizator] i-a raspuns lui lonewolf

      Tuturor celor ce se simt "furati" sau "folositi" prin aceasta decontare le doresc sa aiba si ei nevoie de un transplant, poate doar asa isi vor schimba putin atitudinea.
  • 0 (4 voturi)    
    NIMIC NU ESTE PREA MULT PENTRU ACEST MINUNAT S (Marţi, 24 februarie 2009, 23:23)

    GOTESMAN RUBIN [anonim]

    DORESC CA OPERATIA SA-I REUSEASCA INDIFERENT UNDE VA FI EFECTUATA.
  • +1 (1 vot)    
    nu i s-a oferit, ci a cerut (Miercuri, 25 februarie 2009, 9:14)

    Lili [anonim]

    si iata cum multe dintre comentariile de mai sus sunt degeaba...omul s-a dus el sa ceara banii de la Minister, nu i s-au oferit...deci ideile cum ca poate ii refuza sau ii da altcuiva care are nevoie..in van...in continuare ii doresc sa se faca bine, DAR...cata lipsa de...ce vretzi voi...:(
    • 0 (0 voturi)    
      irelevant... (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lili

      ok a cerut...
      dar daca cerea un om de rand i se aproba dupa spaga de rigoare si dupa lunile de rigoare....
      si sigur nu s-ar fi implicat ministrul...

      asta de fapt e problema, nimeni nu il critica pe artist, ci pe minister care NU trateaza oamenii impartial, bine sau macar sa se faca ca ii trateaza impartial
  • 0 (0 voturi)    
    DIN EXPERIENTA: SAU CU PILE SAU CU SCANDAL (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:10)

    Lulu [anonim]

    Guvern golan a scos la iveala formular e112 (cucare te poti opera in UE cu bani decontati) dupa 10 ani de secret... dar nu e pt. oricine sa fim seriosi... e sau cu pila sau cu scandal... cumnatul meu tumora creier ii trebuia operatie in FR... toate actele beton... l-au aminat pina cind o amica de familie medic a inceput sa faca scandal monstru la ministere si secretariate de stat... atunci i-au dat verde...
  • +1 (1 vot)    
    Eterna si inconfundabila Romanie... (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:29)

    rockeritza batrana [anonim]

    Asa fratilor...dati-i in cap lui Minculescu in loc sa va revoltati impotriva sistemului(care by the way ne-a bucurat pe cativa dintre noi la concertele sale).Problema ar trebui sa fie nu faptul ca i se aproba lui Minculescu transplantul cu banii platiti de noi...ci faptul ca toti ceilalti care au probleme de sanatate sunt ignorati.Dar voi,dragi romani...mergeti constiinciosi la vot.Votati pleava care ne reprezinta si care isi permite sa-si bata joc de noi.De-asta suntem unde suntem si de-asta viitorul nostru va fi atat de luminos.
    • 0 (0 voturi)    
      PENTRU ROCHERITZA (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:57)

      Lulu [anonim] i-a raspuns lui rockeritza batrana

      1. nimeni de aici nu sa legat de persoana lui c. minculescu si meritele lui, ci taman de sistemul cretin pe baza de cumatrie si preferinte.


      2. sunt milioane de romani care nu au fost la vot si carora le e greata de cei votati si sufera cind vad cum li se haleste banul public.
      • 0 (0 voturi)    
        ...... (Miercuri, 25 februarie 2009, 13:04)

        rockerita batrana [anonim] i-a raspuns lui Lulu

        asa...si?
        Daca citeai mai bine posturile toate vedeai ca de fapt de minculescu se leaga ca el ar fi mai "egal" decat ceilalti.in rest...numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      argument forte (Miercuri, 25 februarie 2009, 13:07)

      Lili [anonim] i-a raspuns lui rockeritza batrana

      cred ca acele concerte care ne-au incantat au fost prestate gratis...
  • 0 (0 voturi)    
    problema transplantului hepatic (Miercuri, 25 februarie 2009, 12:37)

    anonim [anonim]

    Personal, nu am nimic cu dl. Minculescu. Stiu
    ce-nseamna sa fii bolnav, pe pat de spital si, de cele mai multe ori sa nu mai ai speranta decat in Dumnezeu! Sa te rogi si iar sa te rogi, sa-ti dea Cel de Sus putere sa te lupti cu boala....
    Insa atitudinea Ministerului Sanatatii e de-a dreptul revoltatoare! Daca ar fi fost vorba de un om de rand, de un bolnav aflat in aceeasi suferinta ar mai fi procedat la fel???!!! Si sunt destul de multi bolnavi care asteapta transplantul de ficat!!! Eu merg aproape lunar la Fundeni si, credeti-ma, stiu tot ce misca pe-acolo: ce spagi se dau asistentelor, doctorilor, femeilor de serviciu sa-ti schimbe cearsaful....altfel nici nu se uita la tine, sau cum se dau pungulitele de sange transfuzabil pe sub mana!!!! Se vand, pur si simplu!!! Pe mine m-au trimis, ( aveam hemoglobina 6gr., abia ma tineam pe picioare )
    sa-mi cumpar vitamine, pentru o doza de sange mi-au cerut 4-5 donatori....
    Si eu sunt pe lista de transplant si, daca as apela la VESTITUL FORMULAR 112 oare m-ar baga cineva in seama??? Ma-ndoiesc.....
    Pentru decontarea unui medicament antiviral (Lamivudina), ma plimba de 3 luni pe la comisii si paracomisii si, intr-un final, probabil ca nici nu-mi vor aproba dosarul! Si sunt 3 milioane, nu 80 de mii de euro.....
    Oare este normal? Si eu platesc asigurari sociale, si eu sunt cetatean al acestei tari ca si dl. Minculescu.....
    Dl. Bazac stie ce se petrece in spitale?! Cata mizerie este? Mizerie in ambele sensuri.....
    Sanatate d-lui Minculescu, iar voua, guvernantilor, ganditi-va si la prostii care v-au votat si carora le datorati pozitiile de "mari conducatori" de ministere.... Rusine sistemului sanitar din Romania!!!
    • 0 (0 voturi)    
      problema transplantului hepatic (Miercuri, 25 februarie 2009, 19:59)

      far nume [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Da, sunt de acord, in parte ,cu cele spuse. Dar ce facem noi toti - cu drept de vot - pentru a imbunatati aceasta situatie. Vorbim pe forum-uri, dar ne ducem si votam tot felul de "figuri". Un popor care nu stie ce voteaza, cand voteaza, cred, dupa parerea mea, ca va "boci" la nesfarsit si nimic nu se va schimba. Cand valoarea va fi VALOARE, Cand nu vom mai cauta locuri caldute bine platite, cand ne vom cunoaste si vom accepta adevarata pozitie pe care trebuie sa o ocupam poate va fi mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu vreau sa dau nici un ban (Miercuri, 25 februarie 2009, 13:32)

    _xulescu [anonim]

    asta nu are bani sa se opereze singur? tre sa ii dea statu bani?!
    e revoltator... pe catzi bani merg la concerte? sa nu'mi zici ca pe 10 lei doar? merg pe mii de euro!!! nu mai au saracii bani?! poi ce p.la mea fac cu banii din concerte. discuri. aparatii. bla bla?!?!?!?!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Miercuri, 25 februarie 2009, 15:12)

    buburuza [anonim]

    stiu ca este dureros cand oamenii sufera dar nu e cazul sa facem discriminari.......domnule ministru as vrea sa stiu daca mai cunoasteti si alte cazuri de acest gen dar in care sa fie implicati oameni obisnuiti........normal ca nu...faceti bine si dati bani la cei care au nevoie nu celor care au deja posibilitatea sa se ajute singuri........rusine .....traim intr-o tara mizerabila cu oameni jalnici si patati cu sangele celor nevinovati si saraci.......
  • +1 (1 vot)    
    de ce suntem noi romanii rai (Joi, 26 februarie 2009, 13:35)

    Lumi [anonim]

    Nu pot sa cred decat ca o buna parte dintre noi suferim de tot felul de frustrari... De ce ne suparam cand altii sar peste rand ca au "pile", iar atunci cand "pila" este a noastra ni se pare normal sa fim primii? Asa este, sunt multi bolnavi in tara asta care nu beneficiaza de acelasi facilitati ca altii, dar asta nu trebuie sa ne faca rai, ci solidari. De ce ne lasam condusi doar de frustrari, si nu cautam un graunte de bunatate in sufletul nostru? CRISTI MINCULESCU si IRIS mi-au fost alaturi in anii adolescentei, si ce este cel mai important este ca oamenii astia creeaza o stare prin muzica lor extraordinara. Noua tutror. Cati dintre noi suntem capabili sa facem asta? Sanatate multa! Te asteptam pe scena sa ne oferi din nou Floarea de iris!
  • 0 (0 voturi)    
    nedreptate (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 0:06)

    gigi [anonim]

    Şi eu sunt sunt fan Iris, dar nu sunt de acord ca unii să fie mai egali ca alţii, având în vedere situaţia grea a majorităţii populaţiei.Şi mai ales trebuie soluţionate cazurile copiilor care săracii nu ştiu că nişte şacali, se joacă cu destinul şi cu viaţa lor.Nemernicii aceştia consideră care merită să trăiască şi care nu.Vai de capul nostru în ce ţară trăim!
  • +1 (1 vot)    
    NU STITI SA VA APRECIATI SI RESPECTATI VALORILE (Duminică, 1 martie 2009, 16:18)

    gabriel4west [utilizator]

    Mi se face lehamite.... poporul asta nu o sa stie niciodata sa-si RESPECTE valorile .... ganditi-va ca nu era Cristi Minculescu, era Mihai Eminescu....... tot asa s-ar fi purtat.... ce urat....repede sa spuna ca daca era un om simplu tot asa s-ar fi procedat..... si ce daca ar avea bani sa plateasca.... este exact cum spune domnul Bazac - " Ca un semn de respect pentru ...... " ! De aia sunt si vor fi intotdeauna mai tari americanii - stiu sa-si respecte valorile contemporane ----
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Duminică, 1 martie 2009, 20:44)

    ispy [utilizator]

    nu pot sa cred ce de-a oameni haini sint pe aici. hai minculescu, iti tinem pumnii.. asa sunau incurajarile. totul pina la bani. mdeah
  • 0 (0 voturi)    
    Oare (Duminică, 28 martie 2010, 0:46)

    mihalytomsen [anonim]

    Deci ,sa inteleg ca daca esti cineva in aceasta tara ,Ministerul Sanatatii gaseste bani pentru operatii ,il respect pe Minculescu dar nu-i corect , in fata morti suntem toti egali , cine face alegerea de viata si de moarte , mai ales ca , aceste persoane au bani , deci cineva renumit si cu bani are sanse mari sa supravetuiasca ,pe seama celor fara posibilitati dar care platesc contributia . cred ca numai in Romania sunt aceste aberatii non umane.