La 100 de zile de la investire, Obama este pictat crucificat, cu o coroana de spini pe frunte

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2009, 17:59 Life | Showbiz

The Truth, de Michael D'Antuono
Foto: worldnetdaily.com
La 100 de zile de la ceremonia de investitura, presedintele Barack Obama va fi "incoronat" cu spini intr-o pictura ce va fi dezvelita in Union Square din New York, anunta worldnetdaily.com.

Pictura "Adevarul", apartinand artistului Michael D'Antuono, il prezinta pe Obama cu bratele crucificate, purtand o coroana de spini pe cap si va fi dezvelita in data de 29 aprilie.

Chiar si titlul picturii sugereaza tema bilbica, in conditiile in care Iisus a spus: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata."

"Mai mult decat un portret prezidential", scrie D'Antuono, pe website-ul de prezentare a picturii. "'Adevarul' este o declaratie cu incarcatura politica, religioasa si sociala, care arata climatul politic actual al natiunii si profunda diviziune care, cu siguranta, va crea un dialog".

Ca si alti artisti care l-au pictat pe Obama precum Cristos, D'Antuono subliniaza ca nu pretinde ca presedintele SUA este Mesia, ci doar invita la "interpretari individuale".


Citeste mai multe despre   























2918 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    d (Luni, 27 aprilie 2009, 18:32)

    d [anonim]

    Antihristul... cand o sa il proclame lingaii astia comunisti Dumnezeu pe Obama?
    • +3 (3 voturi)    
      .... (Luni, 27 aprilie 2009, 21:19)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui d

      se mai baga unu in seama... de data asta un pictor. Sunt multi pe lumea asta care vor sa epateze...nu va agitati degeaba... Asta imi aduce aminte de Dan Brown - Codul lui Da Vinci...s-au isterizat sute de milioane de oameni, multi si-au pierdut credinta... si apoi Dan Brown declara ca totul este din imaginatia lui, s-a folosit decat de un dram de adevar
  • +1 (7 voturi)    
    ,, (Luni, 27 aprilie 2009, 18:46)

    cristy [anonim]

    ce tampit de pictor..alta tema nusi putea gasi?? 8-|
    • 0 (4 voturi)    
      Isteria idolatra a stangistilor (Luni, 27 aprilie 2009, 21:13)

      Obama aka AfroJesus [anonim] i-a raspuns lui cristy

      Cred ca au inceput sa fie distruse niste bariere de simplu bun simt.

      Artistic, e un kitch ordinar, fara valoare, de altfel artistul nici nu e interesat de asta, el vorbeste clar despre "polemica si diviziune", il intereseaza sa-si faca maxim de pub pe seama prostilor.

      Religios, e o blasfemie insultatoare pt. orice crestin, practicant sau nu, moderat sau fundamentalist, catolic sau protestant, republican sau democrat. Vor fi multi democrati crestini dezgustati de asa ceva.

      Politic arata in ce hal a ajuns societatea americana, la ce provocari si incitari de ura "anti"crestina se pot cobora unii (desi nu i-a tras nimeni pe roata, pe rug, nu i-a torturat nici un inchizitor).

      E bine ca asta se intampla chiar la inceput de mandat, Obama nu poate decat cadea in sondaje, se pare ca unii au fost complet isterizati de "victoria" lui Obama pe care au confundat-o cu "victoria" propriilor lor idei marginale in societate. Atitudine infantila si trezirea va fi dureroasa.
      • -2 (2 voturi)    
        Sper sa nu escaladeze treaba (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:38)

        victorrentea [utilizator] i-a raspuns lui Obama aka AfroJesus

        Foarte corect ai zis.

        Acum cativa ani ma gandeam sa plec in America. Acum insa nici nu mai concep asa ceva. Acolo e asa un haos ideologic, asa o ceatza (intretinuta sau nu), incat bietii oameni nici nu mai au in ce sa creada!

        In toate filmele americane in care apare vreun preot, el trebuie sa fie sau betiv, sau pedofil, sau in orice caz sa-si fi pierdut de tot credinta. Doamne fereste!

        Manipularea, combinata cu gradul ridicat de indobitocire intr-un trai "modern" si lipsit de griji, a adus America intr-un bun exemplu de "asa nu!".

        Insasi Biblia zice ca vor aparea falsi profeti, falsi "Mesia" care vor induce lumea in eroare. Inainte de Apocalips, chiar buni crestini vor sustine cu ardoare pe "Mesia" al lor. Aceea va fi ultima si cea mai mare inselatorie a dusmanului. Poate ca inca nu s-a ajuns acolo, dar suntem pe drum.

        De cele mai multe ori Biblia vorbeste in parabole, in metafore, dar in ultima vreme aproape ca e respectat cuvant-cu-cuvant. Bilbia a zis ca cei ce nu vor purta semnul pe ei nu vor putea sa cumpere/vanda nimic. Acum ganditi-va la cipul acela ce tine loc de card de credit, sau la cipul care se implanteaza in gatul copiilor "pentru a nu-i pierde" (campanie sustinuta chiar de politicieni de acolo).

        Doamne fereste de ce-o sa vina!
        • +1 (1 vot)    
          inteleptule (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:47)

          andrei d [utilizator] i-a raspuns lui victorrentea

          bine ca ti-ai dat tu seama de la distanta care e treaba cu America, pe baza unui portret deplasat facut de un tip cu nume italienesc.
      • +1 (1 vot)    
        isteria neputincioasa a conservatorilor (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:53)

        andrei d [utilizator] i-a raspuns lui Obama aka AfroJesus

        e interesant ca ai reusit sa conectezi faptul ca intr-o tara libera un om picteaza ceva de prost gust cu ura ta fata de Obama si "stangisti". De fapt nu e chiar asa interesant, e previzibil si arata inca o data disperarea celor anti-Obama care se leaga de orice prostie ca sa-si proclame opozitia fata de "stangisti".
  • +2 (8 voturi)    
    blasfemie (Luni, 27 aprilie 2009, 18:53)

    gm faliment [anonim]

    nu a facut nimic pt sua deocamdata
  • +6 (6 voturi)    
    Interpretari individuale (Luni, 27 aprilie 2009, 18:56)

    sile [anonim]

    Ma uit la "opera" si vad un artist alergand dupa ceva bani/burse. In rest nu-mi sugereaza absolut nimic, nu vad nici o valoare artistica.

    Ba din contra, la 100 zile de mandat din ce in ce mai multi incep sa observe diferentele dintre discurs si fapte (ceea ce nu era cazul la Iisus).
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 27 aprilie 2009, 19:02)

    telex [anonim]

    In curind, americanii o sa culega "roadele" votului...
  • +2 (8 voturi)    
    premergatorul lui Antihrist (Luni, 27 aprilie 2009, 19:42)

    Viorel [anonim]

    Faptul ca Obama este un premergator al lui Antihrist nu este un secret.
    Calitatile de care a dat dovada indica foarte clar asta:
    - carisma peste masura,
    - amagirea atator oameni - fara a realiza nimic concret,
    - blandetea si faptul ca se pretinde "crestin" cand este pro avorturi si pro homalai.

    Ii vom vedea calitatile in continuare cand va reusi poate sa transforme artificiala "criza" intr-un razboi mondial.
    • -4 (6 voturi)    
      :| (Luni, 27 aprilie 2009, 20:17)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Sunt curios cate asasinari ale lu Obama se pun la cale in momentul asta ... cand deja asta s-a inchinat la arabi si le-a pupat mana la sultani ...

      Ce ma distreaza este momentul in care americanii vor realiza ca analfabetul de Bush Jr ar fi fost mai bun decat asta ... =))
  • -1 (5 voturi)    
    Unde sunt pocaitii? (Luni, 27 aprilie 2009, 19:51)

    Nelu din Satu Mare [anonim]

    De ce nu reactioneaza penticostalii, baptistii, adventistii, martorii lui Iehova si la ei acasa? De cer numai la altii vad paiul din ochi?
  • +2 (4 voturi)    
    idolatrie (Luni, 27 aprilie 2009, 21:48)

    billydepp [anonim]

    Penibil! Ce mai e si asta? PR-ul de la White House incearca acum si panta idolatrie? Nu s-au vandut tot felul de kitsch-uri obamizate? The show must go on, ca altfel isi aduce aminte lumea ca n-are de-unele.
  • 0 (2 voturi)    
    ce sa mai zic... (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:15)

    liviu_ [utilizator]

    americanii stiu foarte bine sa se lase manipulati!
    acu ca e criza si mor de foame trebuie sa le ofere un presedinte popular in care sa aiba incredere oarba ...
    si exact asa obtin...
    pana acum nu l-am vazut pe obama ca a facut nimic (inafara de a fi laudat pentru imbracamintea lu nevastasa, pentru cainele pe care il are etc etc etc)...

    nu degeaba la ei s-a dezvoltat cel mai bine psihologia maselor, manipularea etc...
    • +1 (1 vot)    
      mai bine nu mai zici nimici (Marţi, 28 aprilie 2009, 16:06)

      andrei d [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ce incedere oarba frate? Obama are ratinguri in jur de 50-60% din cauza situatiei economice pe care i-a lasat-o Bush.
      Cum n-a facut nimic? A hotarit sa inchida Guantanamo, a ridicat restrictiile impotriva stem stell research, a oprit tortura etc http://www.foxnews.com/politics/2009/04/21/adviser-says-obamas-days-productive-fdr/
      Daca media prezinta tot felul de trasnai asta inseamna ca americanii se lasa manipulati?
  • -1 (1 vot)    
    Noul slogan al Americii... (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:35)

    dd [anonim]

    Be a good american!
    Don't try to think!
  • 0 (0 voturi)    
    Hmm (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:48)

    sabertooth [utilizator]

    Ale lui Ceausescu erau mai frumoase.