VIDEO Topul celor mai gresit citate replici din filme: Locul I - Darth Vader, in Imperiul contraataca: Luke, I am your father

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2009, 11:20 Life | Showbiz

Luke, I am your father sau No, I am your father?
Foto: youtube.com
Replica lui Darth Vader catre Luke Skywalker este cea mai gresit citata replica din filme. Cuvintele "Luke, I am your father", pe care Darth Vader i le spune lui Luke Skywalker in Imperiu contraataca sunt familiare milioanelor de fani ai filmelor lui George Lucas, relateaza telegraph.co.uk.

In realitate, aceste cuvinte nu corespund cu acuratete replicii din film. Darth Vader spune "No, I am your father".



Locul doi este ocupat de Alba ca Zapada si cei sapte pitici, prin replica reginei 'Mirror, mirror, on the wall - who is the fairest of them all?'.

De fapt, fraza incepe cu cuvintele 'Magic Mirror, on the wall'.



Pe locul trei in acest sondaj facut in randul a 1.500 de iubitori ai filmelor de catre LOVEFiLM.com se aflat Dirty Harry - interpretat de Clint Eastwood - si replica "Do you feel lucky, punk?"

In realitate, el spune "Do I feel lucky? Well, do ya punk?"



Din clasament nu putea sa lipseasca celebrele "Play it again Sam", legate pentru totdeauna de Casablanca. Humphrey Bogart spune insa "You played it for her, you can play it for me. If she can stand it, I can. Play it!"



Locul cinci: Hannibal Lector in Tacerea mieilor, care nu spune "Hello Clarice", ci "Good evening, Clarice".



Darren Bignell, director de comunicatii la LOVEFiLM, explica: "Replicile din filmele cult au devenit parte componenta a vocabularului comun, dar este interesant cum ani intregi de citari au avut un efect similar telefonului fara fir asupra acuratetii frazelor".

Top 10 al celor mai gresit citate replici - varianta gresita:
  1. "Luke, I am your father" - Razboiul Stelelor: Imperiul contraataca (1980)
  2. "Mirror, mirror on the wall, who is the fairest of them all?" - Alba ca Zapada si cei sapte pitici (1937)
  3. "Do you feel lucky, punk?" - Dirty Harry (1971)
  4. "Play it again, Sam" - Casablanca (1942)
  5. "Hello, Clarice" - Tacerea mieilor (1991)
  6. "Beam me up, Scotty!" - Star Trek: The Motion Picture (1979)
  7. "Frankly, Scarlett, I don't give a damn" - Pe aripile vantului (1939)
  8. "If you build it, they will come" - Field of Dreams - Terenul de baseball (1989)
  9. "I don't think we're in Kansas anymore, Toto" - Vrajitorul din Oz (1939)
  10. "Mrs. Robinson, are you trying to seduce me?" - Absolventul (1967)


Citeste mai multe despre   



















12465 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    nu stiu de ce (Luni, 11 mai 2009, 11:55)

    ratza [anonim]

    dar cred ca era important si la restul de 5 citate, sa puneti si varianta corecta, din film...
    • +1 (1 vot)    
      ihim (Luni, 11 mai 2009, 12:40)

      dea [anonim] i-a raspuns lui ratza

      si eu cred la fel
  • 0 (0 voturi)    
    Play it again... (Luni, 11 mai 2009, 12:32)

    Ziggy [anonim]

    Intr-adevar, Humphrey Bogart nu spune nicio clipa "Play it again, Sam". Singurul motiv pt care replica asta e gresita e din cauza ca oamenii au senzatia ca-l citeaza pe Bogart, cand de fapt replica e a lui Ingrid Bergman. O spune cand intra prima data in Rick's Cafe si da de Sam.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Luni, 11 mai 2009, 18:42)

      crap [anonim] i-a raspuns lui Ziggy

      replica e corecta si apartine lui Ingrid, nu lui Bogart.
  • 0 (0 voturi)    
    haios (Luni, 11 mai 2009, 12:34)

    anonim [anonim]

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    S-A TAIAT FARMECU (Luni, 11 mai 2009, 12:57)

    arcu de triumf [anonim]

    La asemenea gen de articol tot farmecu sta in mentionarea ambelor variante. Daca ati pus numai o varianta e degeaba.
  • +1 (1 vot)    
    replica din "pe aripile vantului" (Luni, 11 mai 2009, 13:49)

    scarlett [anonim]

    in filmul "pe aripile vantului" replica cea corecta este "Frankly, my dear, I don't give a damn" :)
  • +1 (1 vot)    
    "the graduate" (Luni, 11 mai 2009, 13:57)

    scarlett [anonim]

    iar in "the graduate" replica cea corecta este: "Benjamin: Mrs. Robinson, you're trying to seduce me"

    si in continuare:

    Mrs. Robinson: [laughs]
    Benjamin: Aren't you?
    Mrs. Robinson: Benjamin, I am *not* trying to seduce you.
    Benjamin: I know that, but *please*, Mrs. Robinson, this is difficult...
    Mrs. Robinson: Would you like me to seduce you?
    Benjamin: What?
    Mrs. Robinson: Is that what you're trying to tell me?
    Benjamin: I'm going home now. I apologize for what I said. I hope you can forget it, but I'm going home right now.

    am gasit aici si 2 replici arhi-cunoscute dintr-o melodie a lui George Michael :P
  • 0 (0 voturi)    
    originalul (Luni, 11 mai 2009, 14:25)

    mda [anonim]

    articolul original e aici: http://www.telegraph.co.uk/culture/film/film-news/5304310/Darth-Vader-comment-to-Luke-Skywalker-is-most-misquoted-film-phrase.html
  • +1 (1 vot)    
    semaca (Luni, 11 mai 2009, 16:37)

    L. [anonim]

    Avem d-astea si-n filmele romanesti:

    "Nu trage, dom Semaca! Sint eu, Lascarica!"

    Gheorghe Dinica da replica un pic altfel
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 12 mai 2009, 16:33)

      tot eu [anonim] i-a raspuns lui L.

      si anume?
  • +2 (2 voturi)    
    the hole, nine yards (Luni, 11 mai 2009, 20:09)

    aaragn [utilizator]

    In realitate Vader a spus "Play it again, Sam", imediat ce l-a vazut pe Lecter ca intra in Rick's!
  • 0 (0 voturi)    
    alta replica celebra (Marţi, 12 mai 2009, 10:23)

    Elena [anonim]

    La fel de celebra e ultima replica a lui Bogart din finalul filmului Casablaca "this is a bigenning of a beuteful friendship" .
  • 0 (0 voturi)    
    celebra din Toate panzele sus (Marţi, 12 mai 2009, 10:54)

    vortex [anonim]

    nu anton lupan zice "6 sau 7 feluci maure" ci basescu spune "eu le-am vandut astea mai demult"
  • 0 (0 voturi)    
    Tony Montana (Miercuri, 13 mai 2009, 15:49)

    Dinu [anonim]

    Cred ca in topul acesta avea loc si "Say hello to my little friend!" a lui Tony Montana in Scarface.
  • +1 (1 vot)    
    o lista mai completa (Miercuri, 13 mai 2009, 17:37)

    anonim [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_famous_misquotations

    Pe aceeasi tema. La sfarsit sunt si citate din filme (printre care si cele de mai sus)