VIDEO Romania - Land of Choice debuteaza la Eurosport

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 august 2009, 20:34 Life | Showbiz

Campania de promovare a Romaniei ca destinatie turistica, Romania - Land Of Choice, va fi lansata pe 1 august, informeaza site-ul Ministerului Turismului. Primul clip al va fi difuzat de Eurosport la ora 21:30 si ii va avea ca protagonisti pe Nadia Comaneci, Ilie Nastase si Gheorghe Hagi.

Primul clip al campaniei va fi difuzat pe Eurosport in 1 august, la ora 21:30. Simultan, pentru a marca debutul campaniei, acelasi clip va rula pe cea mai mare fatada media din Europa, Cocor Media Channel din Bucuresti, fiind preluat in direct de pe canalul Eurosport. Spotul va continua sa fie difuzat pe suportul de la Cocor si pe parcursul saptamanii viitoare.

Clipurile de promovare din cadrul campaniei Romania - Land Of Choice vor fi difuzate in perioada august-decembrie 2009 si pe postul CNN.

Alegerea celor doua canale de televiziune s-a realizat "dupa criteriul cel mai mare rating. Iar studierea rating-ului s-a facut de Institutul International EMMS (European Media & Marketing Survey), singurul institut recunoscut in toate tarile europene", a declarat Ministrul Turismului, Elena Udrea, in cadrul unei discutii online organizate de HotNews.ro.

De asemenea, spotul va putea fi accesat pe pagina electronica a ministerului, www.turism.gov.ro, la sectiunea Comunicare/Video si pe www.youtube.com.

Obiectivele acestei campanii sunt cresterea notorietatii internationale a Romaniei ca destinatie turistica, sporirea interesului publicului international fata de Romania ca destinatie turistica si cresterea numarului de turisti straini din Romania.

Pe 1 mai, tot in cadrul campaniei, a fost lansat un imn turistic al tarii noastre, intitulat Romania - The Land Of Choice, piesa fiind compusa de Marius Moga si interpretata in limba engleza.

Nadia Comaneci, Ilie Nastase si Gheorghe Hagi apar si in spoturile video realizate in cadrul campaniei Romania in Miscare, organizata de Ministerul Tineretului si Sportului.




Citeste mai multe despre   























11500 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    foarte bine... (Sâmbătă, 1 august 2009, 21:21)

    lyth [utilizator]

    macar suntem pe drumul cel bun, spoturile starnesc interes si sunt foarte bine realizate. Pacat ca e vorba de reclama mincinoasa... in rest "this is Romania"
    • +4 (6 voturi)    
      excelent (Sâmbătă, 1 august 2009, 22:17)

      Bartsch [anonim] i-a raspuns lui lyth

      Si eu cred ca scopul spoturilor (cel putin al primului) este sa intrige. Sa il puna pe spectator sa caute date despre Romania

      Iar cei care cauta informatii (vorbesc de straini, carora se adreseaza spotul, si care probabil ca vor citi ghiduri, vor intreba agenti de turism sau vor cauta pe net) fii sigur ca vor gasi datele adevarate despre Romania

      Nu cred ca reclamele mint - nu vad nicaieri ca promit ceva. Doar "this is Romania".
      • 0 (0 voturi)    
        interesant!!!! (Miercuri, 5 august 2009, 14:39)

        luxor [anonim] i-a raspuns lui Bartsch

        Traim cu impresia ca putem pacali si strainii!!!!!!
        Mare prostie sa crezi ca atragi turisti...

        Scenariul e urmatorul, se investesc o gramada de bani pentru promovare, tv, media, internet, brosuri pentru a atrage turistii.
        In prima faza probabil ca va avea un mic efect, in orice caz nu cel scontat insa......problema mare e ca adevarata Promovare Negativa va veni dupa aia, toti care au fost vor face promovarea negativa in tarile lor si vor fugi si chiar cei interesati.
        E ca si cum ai face reclama peste tot in lume la eugenii , de curiozitate vor lua multi, etc, insa apoi vor spune ca nu se mai ating si creeaza psihologia negativa.

        Oameni buni daca turistul pleaca dezamagit, mai bine nu il mai chemi, ca iti face o faima de toata frumusetea.
        Si aici ma refer la conditiile de primire, nu la peisaje, hoteluri infecte, conditii groaznice, infrastructura turistica varza, ori 80 % din turisti vor confort, oricine cand isi aminteste concediul povesteste, hotelul , mancarea statiunea.

        Fara investitia unor lanturi hoteliere straine, va fi un mare 0, uitati-va la bulgari sa nu mai zic la altii, romanii cum sunt hoti fac un hotel de 2 lei care cade laprimul cutremur, fara conditii si dispret, dar cer sute , mii de euro.
        Exercitiu: Intrati pe un site de book hotel, si comparati mamaia si Golden Sands su Sunnny sau albena, preturi triple la hoteluri de 4 -5 stele, conditii de 10 % din ce se ofera la noi.
  • +4 (6 voturi)    
    sigla BRD la sfarsitul spotului (Sâmbătă, 1 august 2009, 21:45)

    :)) [anonim]

    Sa-mi explice si mie cineva...ce cauta sigal BRD la sfarsitul spotului????....sa fie oare sponsorul..adica cel care a platit...sau care a platit in plus sau in minus...sunt bulversat....vreau sa stiuuuuuu....MTS-ul ce a platit?:(((
    • +4 (4 voturi)    
      dap (Duminică, 2 august 2009, 1:44)

      peerLAN [utilizator] i-a raspuns lui :))

      Da, BRD a platit pentru productie and stuff... a iesit destul de bine. Doar ca normal ca atunci cand ajung in Romania, turistii o sa-si dea seama direct de la gara/aeroport ca au venit degeaba... si s-au pacalit iar. Cred MTSul plateste difuzare la ce canale au ei chef... nu stiu detalii totusi.
      • +2 (2 voturi)    
        Exact (Duminică, 2 august 2009, 12:43)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui peerLAN

        Asta-i problema de fapt....
        Ei vor veni...clipurile sunt dragute si-i vor atrage...insa cand se vor intoarce, vor recomanda cu o imensa caldura ALTE destinatii. Efectul de bumerang va fi puternic simtit in turism dupa campania asta de promovare.
        Dar asta-i....cum zicea cineva mai jos...in "tara alegerilor" trebuie sa arati ca ai facut ceva...sa ai cu ce sa te lauzi in campanie, nu conteaza daca ce ai facut e prost sau e intr-un moment prost.
        Cat despre BRD...sunt curios cat i-ar fi costat reclama pe posturile astea, daca si-o faceau singuri.
    • 0 (0 voturi)    
      "proud supporter of Romania" (Luni, 3 august 2009, 14:14)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui :))

      ce mi se pare mie f tare este ca BRD sustine Romania :)) adica BRD este mult mai cunoscut decat Romania si o ajuta si pe saracuta de ea sa iasa in lume :))
  • -3 (9 voturi)    
    notorietate (Sâmbătă, 1 august 2009, 22:29)

    zdragomir [utilizator]

    Pai deja Romania e notorie pentru dracula, tigani, pedofili, ceausescu si infractorii online.

    Iar Nadia Comaneci, care e mult mai populara decat barbatii din lista aceea, este un produs din epoca lui Ceausescu; deci se trimite un "mixed message" - or crede europenii ca in Romania e tot ca inainte de 1989............. si nu ar gresi.

    Oricum, Basescu a zis ca nu va mai exista Ministerul Turismului in viitor, si asta probabil pentru ca turistii straini vor veni o singura data, dupa care vor fi pleca cu gust prost in gura si le vor zice prietenilor si rudelor sa nu puna veci piciorul in "tara alegerilor".
    • -1 (3 voturi)    
      Si thrill :) (Duminică, 2 august 2009, 12:10)

      Scarpia [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      Jane Zdragomir,

      Nu mai crede numai "haleala" gata mestecata de posturile TV.

      Nu insemnam, ca tara, doar "cronica mondena" si politica. Mai avem si altceva de spus si de aratat.

      Cel putin pentru turistii care isi asuma un minim risc de confort in schimbul unei decoperiri.
      Este ceea ce cauta o buna parte din turistii occidentali (e suficient sa vezi multitudinea de emisiuni de travel de pe Discovery sau alte canale ca sa te lamuresti).

      Turismul nu insemna doar "package holiday". (Te desearta avionul la un hotel cu piscina, bar si all-inclusive, si stai sa te prajesti la soare o saptamana sau 10 zile). Cred ca avem atu-uri (ca tara) pentru oriice forma de turism in afara acestora.

      Jan Wright (globe trekker / lonely planet) ar fi de acord cu acest punct de vedere (indraznesc sa cred).
  • +2 (4 voturi)    
    da (Sâmbătă, 1 august 2009, 22:48)

    ps [anonim]

    intr-adevar, imi place: sigla, ,mesajul, intriga....
    va fi de succes si am face bine sa nu mai carcotim atat.
    Saptamana trecuta am avut cativa prieteni vizitatori din Canada, China si UK....unii din ei au venit pt a doua oara in Ro si ar mai reveni pentru ca ...."is amazing".
    mai sunt multe de facut, dar e un inceput.
  • +2 (6 voturi)    
    inteligenta 0 (Sâmbătă, 1 august 2009, 23:00)

    triker [anonim]

    cat de prost sa fii sa dai drumu la o campanie exact cand se termina concediile? the land of idiots!
  • +5 (5 voturi)    
    msirut ni romania (Sâmbătă, 1 august 2009, 23:21)

    cristina [anonim]

    Sa ne fie cu noroc!
    Am vazut clipul, mie una mi se pare ok.
    Problema este alta. Atata timp cat dna ministru sustine ca a penalizat cu o stea un hotel de pe litoral si hotelului nici ca i-a pasat, faptul ca ministerul nu are nimic de facut la reactia hotelului mi s-a parut de-a dreptul patetic. Asa ca n-as avea de ce sa fiu jenata ca acum 2 saptamani cand am fost la mare, pe autostrada, am stat o ora si 30 de min la iesirea spre cernavoda, si nu neaparat din cauza ca e autostrada de cacat si se ingusteaza pt ca nu au fost in stare de 20 de ani sa o faca macar pana la constanta, ci pt ca se circula pe banda de urgenta! Pentru ca romanul este "jmecher" si poate sa mearga pe banda de urgenta. Si asta am aflat-o chiar de la un cap de boaba de fasole, cu mustata, e drept, pe care atunci cand l-am intrebat de ce dracu merge pe urgenta a spus ca el e jmecher si nu un fraier ca mine care nu poate! Asa ca, daca cel mai prost om de pe pamant s-a considerat un <jmecher> imi inchipui ce-o fi pe capul hotelierului aluia. (nu ca as crede vreodata ca ministerul nu stie depre ce e vorba, dar totusi..). Mie una mi s-a cam facut sila. Asa ca daca pana acum am fost mandra de Romania mea draga si eram mandra cand mergeam prin afara si spuneam ca sunt romanaca (desi au avut altii grija sa ne faca de rahat), de acum incolo, nu numai ca nu voi recomanda vreodata tara noastra pt turism, dar voi spune ca-s din azerbaidjan sau uzbekistan sau orice alceva, pt ca nu ma pot califica ca si roman adevarat, care face un gratar cinstit in padure, care sparge seminte in fata blocului si <uita> kg de gunoi in urma lui pe plaja. Concluzia mea este ca avem o tara superba, pacat ca e locuita cu cetateni retarzi care au drept de vot.
    Cu tristete, Cristina
  • -1 (5 voturi)    
    Reclama BRD (Sâmbătă, 1 august 2009, 23:45)

    Mihai [anonim]

    Pare a fi o reclama la BRD Romania. Se pare ca o parte din cheltuieli le-a suportat BRD, iar MTS a dat putin, restul iar s-au dau pe apa EBEI.
  • +1 (5 voturi)    
    Real people, real sh!t.. (Duminică, 2 august 2009, 0:16)

    Dr. Mengele [anonim]

    La chestia cu "meet real people" aş recomanda turiştilor străini (mai ales ălora ahtiaţi după sporturi extreme) cunoaşterea obiceiurilor şi tradiţiilor ţigăneşti (prietenii ştiu de ce...). La cei care au făcut producţia clipului cred că le-a fost destul de anevoie să găsească un luciu de apă românesc neacoperit de PET-uri sau poate le-au scos la post-producţie. În secvenţa cu discoteca n-am recunoscut specificul local reprezentat de specimene cu odgoane la gât şi îmbrăcate cu tricouri negre, mai mici cu 3 numere. Enjoy, mânca-ţi-aş..
  • +3 (3 voturi)    
    relativitatea timpului (Duminică, 2 august 2009, 1:16)

    zicu [anonim]

    momentul este inspirat: fiind vorba de o destinatie turistica, a fost plasat undeva la sfarsitul perioadei de concedii. tot asa de bine trebuie sa se antameze reclame la revelion cu cel mult o zi inainte samd. nu de alta, dar daca mai si vine cineva, ne da(m) cu firma/reclama in cap.
  • -3 (3 voturi)    
    excelent (Duminică, 2 august 2009, 5:23)

    Andrei [anonim]

    felicitar! sunt foarte frumoase clipurile!
  • 0 (4 voturi)    
    explicatie BRD (Duminică, 2 august 2009, 9:30)

    donache [anonim]

    "Prin contractul de parteneriat incheiat cu Ministerul Turismului, BRD si-a asigurat reclama gratuita pe cele doua posturi, de nu mai putin de 1.554 de ori. Aceasta intrucat la finalul spoturilor publicitare (realizate de BRD) ce vor fi difuzate pe Eurosport si CNN, este afisata, circa 5 secunde, sigla bancii, alaturi de cea a Ministerului Turismului. Avand in vedere ca spoturile vor fi difuzate de 550 de ori pe Eurosport, de 475 de ori pe Eurosport 2 si de 529 ori pe CNN, e limpede ca BRD si-a asigurat in total zeci de minute de publicitate pe unele dintre cele mai "tari canale TV, unde ar fi platit sume enorme daca ar fi ales sa-si faca singura promovare.
    Practic, investind in realizarea spoturilor publicitare prin contractul de parteneriat cu Ministerul Turismului, BRD si-a asigurat si propria promovare pe Eurosport si CNN pe banii statului roman. Bani deloc putini: 1,2 milioane de euro pentru Eurosport si 400.000 de euro pentru CNN."
  • -1 (5 voturi)    
    Sa ne facem de ris (Duminică, 2 august 2009, 9:46)

    nicu gramaticu' [anonim]

    Mai corect ar fi: Land of choice for the grammatically challenged. Asa macar expresia are sens. In engleza.
    Cine o fi idiotul care a venit cu sloganul? Culmea e ca a si luat bani grosi.
    Ironia e ca de fapt spotul are sa ne arate asa cum sintem: o natiune arierata, needucata, condusa de incompetenti.
    Halal campanie.
  • -4 (4 voturi)    
    despre Rmania=Land Of Choice (Duminică, 2 august 2009, 10:25)

    badica marin [anonim]

    Bravo ministerului turismului pentru aceasta actiune de promovare a tarii noastre in lume. inca odata BRAVO!
  • -1 (5 voturi)    
    cu adevarat patetic (Duminică, 2 august 2009, 11:40)

    andrei [anonim]

    ce legatura are promovarea turismului cu BANCILE???mai ales una ca BRD....cred ca va fi inca unul din misterele nesolvate ale lumii. cat despre clip si sincronizarea lui........e catastrofala, dar...cum altfel era sa faca doamna udrea neste banuti pt sotiorul ei cucosel..... cat despre frumusetile patriei ... acest spot ar putea fi considerat off topic :)))
  • +1 (1 vot)    
    Pestii! (Duminică, 2 august 2009, 16:06)

    Vizitiul [utilizator]

    Misto faza cu pestii...acu' nu stiu daca e cu substrat :) LOL
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce avem (Luni, 3 august 2009, 1:47)

    romania [anonim]

    Am gasit intamplator pe youtube un montaj foarte reusit si care spune poate mult mai multe decat 'land of choice'-ul asta... imi cer scuze autorilor ca il folosesc aici, dar merita sa fie promovat, fie si de dragul celor care au batut tara si au facut pozele. oricum, iti mai creste inima dupa ce vezi astea.

    http://www.youtube.com/watch?v=Y-cc8zQQkC8&feature=fvw
  • +1 (1 vot)    
    Cel mai simplu e sa nu facem nimic (Luni, 3 august 2009, 10:38)

    roman [anonim]

    Asta este problema noastra: prea multi care vorbesc si prea putini care fac ceva bun.
    Asadar, dragi carcotasi, intoarceti-va la scandalurile si emisiunile de 2 bani de la TV, deoarece sunt singurele pe care le puteti intelege.
  • 0 (0 voturi)    
    CIOIS BETAR (Luni, 3 august 2009, 17:11)

    Moromete [anonim]

    Cred ca acestea sunt ceva mai miscatoare, si chiar daca-i Lena la menester acesta-i un pas bun. Ca are un credit major la BRD si ca aceasta unitate se termina in video clipuri mereu sunt sigur ca nu are nicio legatura cu creditu' doamnei. Nu trebuie sa fim incontinuare rai, cu noi, ci mai degraba mai atenti la vot, si cu cei care fac turism electoral cu autobuzele in ziua votului, de altfel cel mai real si daunator turism in Rumenia. Sa ne facem curatenie in materia cenusie si apoi va veni si curatenia in RUMENIA !
  • 0 (0 voturi)    
    imi dau cu parerea (Marţi, 4 august 2009, 8:46)

    opiniile-ma-chinuieste [anonim]

    Poate ca MT ar trebui mai intai sa se gandeasca cum sa creasca calitatea turismului in primul rand pt. noi, romanii, sa cheltuie sume nerusinate in acest scop, si apoi cum sa-l promoveze afara. E ca si cum as invita musafiri la mine acasa, dar am uitat sa fac curat de vreo 20 de ani...Ce gospodina normala la cap ar face asta?
  • 0 (0 voturi)    
    destul de proaste clipurile (Marţi, 4 august 2009, 14:36)

    au [anonim]

    varza clipurile
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Miercuri, 12 august 2009, 3:38)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui au

      Foarte tari clipurile. N-am inteles nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    O promovare rusinoasa a Romaniei (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:47)

    Anonim [anonim]

    Sincer afirmatia Nadiei Comaneci este eronata....in alte cuvinte incurajeaza straini zicandu-le: Haide-ti veniti in Romania, aici gasiti femei frumoase care sunt pregatite oricand sa se distreze cu voi! ele putand fii maritate si cu 4 barbatii, daca vor.....mi se pare ca acest clip promoveaza in special turismul sexual. Imaginiile cu pestii care cresc in copaci si calaretii de pe zebre in centrul Bucurestiului sunt penibile.
  • 0 (0 voturi)    
    za land of choice (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 22:06)

    Elisabeta [anonim]

    cat de penibili putem fii...
    am demonstrat inca o data ca ne putem face de ras fara mult efort
    oricum aveam o imagine buna in lume, acum lumea o sa ia in serios clipu(ca doar cine stie ce-i aia Romania) si o sa zica ca suntem niste hoti cu zebrele in fata casei, pesti in copac si cu femei care au 4 barbati in pat....

    Superb!
    • 0 (0 voturi)    
      land of choise (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 8:21)

      land of choise [anonim] i-a raspuns lui Elisabeta

      Romania?
      - ce e aia o tara o insula o jungla nimeni nu stie nimik despre Romania asa ca ce ar trebui sa scriu despre turismul in Romania?, pai daca nimeni nu stie ce aia ce turism ?
      ~ mi-e sila cand ma gandesc la colegii mei care au fost plecati pt doar cateva luni si deja si-au uitat limba atunci pe bune mi-e si mai scarba apropo le dau ore de romana pe gratis "sa vezi ce de treaba sunt" asa spune decana in fine am fugit de dracu si am dat de mama sa asta-i treaba "end of shat " nu exista ?
  • 0 (0 voturi)    
    land of poors (Luni, 2 noiembrie 2009, 3:17)

    saraciidomnului [anonim]

    Ajutati aceasta familie! Contact: saraciidomnului@yahoo.com
    Familia Petru Stetcu a ramas a doua oara fara un acoperis deasupra capului
    Scris: Vasile Gherman, 05 Octombrie 2009
    Casa din Sapanta in care locuiesc acum va fi demolata
    Petru Stetcu, sotia si cei cinci copilasi ai lor locuiesc intr-o casa aflata in proprietatea Parohiei Ortodoxe Sapanta. Casa a fost donata bisericii de o familie de credinciosi stabilita in Cluj-Napoca. Acum, oamenii sunt nevoiti sa paraseasca locuinta, deoarece casa va fi demolata, pentru ca se modernizeaza “Cimitirul Vesel”, iar un astfel de obiectiv nu-si mai are locul acolo. In aceasta situatie, preotul paroh Grigore Lutai i-a anuntat ca nu mai pot folosi casa.

    Familia Stetcu a locuit, pana in urma cu doi ani, in Baia Mare. Atunci un eveniment trist le-a ingreunat si mai mult situatia. Mama barbatului a decedat, lasand in urma o casa neintabulata, in care locuiau cu totii. Pentru ca nu au avut posibilitati sa le dea parte mostenitorilor, s-a ajuns la solutia vanzarii imobilului. Dar, din pacate, banii luati pe casa au fost putini si mostenitorii numerosi. Asa se face ca fiecare a primit cate o mie de euro, bani care nu erau suficienti pentru construirea unei locuinte.

    Parohia Sapanta le-a dat o mana de ajutor

    Familia Stetcu a ramas pe drumuri, dar a venit o mana salvatoare care perioada de mai bine de doi ani le-a daruit un adapost. Din mila preot paroh Grigore Lutai si a credinciosilor din Sapanta, baimarenii au primit aceasta casa si o palma de pamant pe care au lucrat-o. Nu le-a fost usor si nici de acum nu le va fi, pentru ca locuinta sociala nu au primit de la Primaria Baia Mare unde pe lista de asteptare se afla la pozitia 320. In aceasta situatie, familia Stetcu a scris la presedintele Romaniei sa-i sprijine in obtinerea unei locuinte sociale, insa a fost o risipita de hartie. Disperati, oamenii si-au pus speranta in Prefectura Maramures, crezand ca aici vor avea mai mare succes. Din pacate, Institutia Prefectului