Croatia: O masina a trupei U2 a fost lovita de un autoturism cu turisti romani

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2009, 15:41 Life | Showbiz

Un autoturism cu numere de Brasov a lovit, duminica, la Zagreb, una dintre masinile oficiale ale trupei U2, care pe 9 si 10 august are programate doua concerte in capitala croata, informeaza presa locala, citata de Mediafax.

Potrivit cotidianului croat Jutarnji, soferul autoturismului romanesc, marca Volkswagen Bora, nu a respectat culoarea rosie a semaforului. Pe de alta parte, pasagerii romani sustin ca masina formatiei U2, un Mercedes clasa E, circula cu viteza foarte mare.

In urma accidentului, ambii soferi au fost raniti usor si au rezultat pagube materiale importante. Potrivit unor surse, soferul autoturismului Mercedes s-ar fi grabit catre aeroportul din Pleso, de unde urma sa-i ia pe membrii trupei U2.

Contactat de Mediafax, consulatul roman din Zagreb a precizat ca nu a fost informat de politie in legatura cu acest incident, dar ca face cercetari pentru a vedea ce s-a intamplat.

In prezent, formatia U2 sustine turneul mondial "360°", care promoveaza albumul "No Line on the Horizon", ce a debutat pe 30 iunie, la Barcelona.


Citeste mai multe despre   






















2422 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Consulat (Luni, 10 august 2009, 16:00)

    Puky Puk [anonim]

    Imi place ca pentru fiecare fleac, presa suna la consulat, de parca ar fi treaba MAE sa se ocupe de toate accidentele de circulatie.
    • +1 (3 voturi)    
      Expert MAE (Luni, 10 august 2009, 16:26)

      expert MAE [anonim] i-a raspuns lui Puky Puk

      tu trebuie sa fii vreunul / vreuna din mae care moaaaaaaaare de treaba....

      e vorba de cetateni romani implicati intr-un accident de circulatie, soldat cu raniti si pagube materiale.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 10 august 2009, 19:53)

        Puky Puk [anonim] i-a raspuns lui expert MAE

        O rezolvi cu asigurarea, politia, ADAC-ul blablabla...lista e lunga. Si eu am avut accident in Austria si nici prin cap nu mi-a trecut sa ma incurc cu Consulatul. Daca si pentru asta trebuie sa moara statul de grija ta...
    • 0 (0 voturi)    
      Stire de mare clasa (Marţi, 11 august 2009, 7:53)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Puky Puk

      Aceasta "stire" va fi elocventa pentru nimicnicia presei romanesti.

      Azi vom vedea cum toate jurnalele si toate revistele vor mentiona aceasta stire. Cele mai multe la rubrica "international".

      Intr-adevar... o presa nula!
  • -1 (5 voturi)    
    in Cluj vad mereu masini de Bucuresti (Luni, 10 august 2009, 16:01)

    Ovidiu [anonim]

    care trec pe rosu, indiferent ca sunt pietoni pe trecere, sau vin alte masini....

    evident, celelalte masini franeaza si ii lasa pe zabauci sa treaca....

    se pare ca mai in vest, nu is la fel de permisivi ca aici...
    • -1 (9 voturi)    
      Ku Kluj Stan (Luni, 10 august 2009, 16:28)

      zweistein [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Si eu in Bucuresti vad multe masini de Cluj stationate aiurea, blocand intersectii, schimband 3 benzi de-odata etc.
      Si care este legatura?
      Chiar nu poti sa treci de frustrarile tale provinciale?
      Articolul nu specifica nimic despre orasul/judetul unde era inmatriculata masina.
      • 0 (4 voturi)    
        erau din Brasov (Luni, 10 august 2009, 19:50)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui zweistein

        Vezi ca specifica, erau din Brasov.
        Masinile din Cluj te incurca pentru ca opresc cand e rosu?
        Are dreptate cel care a postat mai sus, 90% din cei care merg aiurea au numar de Bucuresti. Asta nu inseamna ca sunt neaparat din Bucuresti, multe sunt masini de firme din CJ.
        • +1 (1 vot)    
          n-ai prins (Marţi, 11 august 2009, 5:41)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui lucian

          Era un contra-exemplu.
    • +1 (3 voturi)    
      daca ai fi citit articolul (Luni, 10 august 2009, 16:32)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      si nu ai fi fost atat de convins ca doar miticii sunt de vina pentru toate accidentele poate ai fi aflat ca masina este cu numere de brasov... nu ca ar conta prea mult...
    • +1 (1 vot)    
      Bravo (Luni, 10 august 2009, 16:52)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nu exista niciun studiu conform caruia cei din Bucuresti ar conduce mai periculos decat cei din Cluj. Vezi ca multe din masinile de Bucuresti sunt de fapt din 'maretul' tau oras. Si asta pentru ca multe firme de leasing au sediul in Bucuresti.
      Oricum dupa episodul asta nu cred ca mai avem vreo sansa sa vina U2 in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        da' ce-are accidentu' cu U2 (Luni, 10 august 2009, 17:24)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        de sa nu vina? banu' vorbeste ;))
    • +1 (1 vot)    
      ce chestie (Luni, 10 august 2009, 20:11)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      si eu vad in Bucuresti masini de Cluj care trec pe rosu, si parcheaza pe zebre.
    • +1 (1 vot)    
      Probabil (Marţi, 11 august 2009, 0:51)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Probabil ai impresia ca bucurestenii se plimba in fiecare zi pana la Cluj si inapoi din lipsa de ocupatie.
      Nu te-ai gandit cumva ca bucurestenii care iti taie calea in Cluj, sunt clujeni de-ai tai care "s-au ajuns" prin Bucuresti si vin sa-si vada rudele din Cluj?
    • +1 (1 vot)    
      frustrari (Marţi, 11 august 2009, 5:40)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Daca te iau in spatiu si-ti faci buletin de B, scapi partial de frustrarile astea de provincial retard?
      Cand ajungi in Roma sau Salonic, pe cine mai dai vina? Ups, buba...
      Trec peste faptul ca masina implicata in accident era inmatriculata in Brasov. Indiferent de domiciliul soferului, acesta a trecut pe ROSU. Punct. Puteau muri oameni din cauza unei tampenii gratuite.
  • 0 (2 voturi)    
    lol (Luni, 10 august 2009, 16:49)

    Rumalun1st [utilizator]

    Argesul loveste si in Zagreb :D
  • -1 (1 vot)    
    Soferul de mercedes? (Luni, 10 august 2009, 21:45)

    crissmoldovan [utilizator]

    in articol scrie:

    "Potrivit unor surse, soferul autoturismului Mercedes s-ar fi grabit catre aeroportul din Pleso, de unde urma sa-i ia pe membrii trupei U2."


    deci ... soferul mercedesului de RO trebuia sa ii ia pe cei de la U2???? sau inteleg gresit?

    in cazul in care e asa cum am inteles inseamna ca numai bine si-au gasit partenerii de "asteptare" inainte sa ajunga la aeroport

    PS: terminati cu prostiile cu soferii din X oras sunt varza... peste tot e la fel... poate asa crede ca cei din B. sau orase mari au experienta mai multa ;)