Festivalul Mamaia 2009 si-a desemnat castigatorii

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 24 august 2009, 2:19 Life | Showbiz

Alexa (Olga Fesenco)
Foto: alexa.md
Alexa (Olga Fesenco) este castigatoarea din acest an a Trofeului Mamaia. Tanara de 21 de ani provine din Republica Moldova si a interpretat in finala piesa Doar iubirea ta. Pentru prima data in istoria concursului, locul I al sectiunii de Creatie a fost ocupat de patru piese, iar premiile pentru locurile II si III nu au mai fost acordate. Castigatorii Festivalului Mamaia 2009 au fost premiati in cadrul Galei Laureatilor de duminica, 23 august.
  
Ajuns la a 39-a editie, Festivalul National de Muzica Usoara Mamaia s-a desfasurat anul acesta in perioada 20-23 august, la Teatrul de Vara Soveja. Castigatorii celor doua sectiuni (Creatie si Interpretare) au fost desemnati dintre finalistii care au evoluat pe scena festivalului sambata, 23 august (cate 13 finalisti pentru fiecare sectiune). Trofeul Mamaia 2009 din acest an a fost acordat unei participante de la sectiunea Interpretare si consta intr-un autoturism.

Juriul din acest an a fost compus din: Madalin Voicu (presedintele juriului), Corina Chiriac, Mircea Dragan, Gabriela Scraba, Titus Andrei, Mirela Pana, Paul Eduard Schneider, Nicolae Costin, Diana Radu Stan, Berti Barbera, Lucian Luca, Cristian Zgabercea si Viorel Gavrila.

Detalii despre festival mai gasiti aici.


Sectiunea CREATIE

Locul I
  • Vino... macar in vis - Mircea Romcescu (muzica si text: Mircea Romcescu)
  • Tu nu vezi cerul - Pasha (muzica: Andrei Tudor; text: Andreea Andrei)
  • Vreau doar iubirea ta - Adriana Vlad (muzica: Adrian Romcescu; text: Dana Dorian)
  • Prin ochii tai pot visa - Paula Seling (muzica: Cristian Faur; text: Dana Dorian)
  • Cei patru au primit medii identice: 9,13.
  • La cei 1.500 de euro anuntati pentru ocuparea primei pozitii in concurs s-au adaugat 1.000 de euro de la locul II (neacordat) si 500 de euro de la locul III (neacordat). Suma va fi impartita egal la cei patru castigatori.
Locul II - nu s-a acordat

Locul III - nu s-a acordat

Premiul Special Radio Romania - Te-am ales pe tine - Ivan Caragia (muzica: Ivan Caragia; text: Daniela Doroftei)

Premiul Neptun TV (1.000 euro) - Cine-ti canta - Dalma Kovacs (muzica: Marius Moga, Mihai Coporan; text: Marius Moga, Dalma Kovacs, Mihai Coporan, Andra Ciubotaru)

Premiul Special Pentru Creatie - Spune-mi si mie - Tony Tomas & Trupa Cross (muzica: Tony Tomas; text: Liliana Levinta)

Premiul Special Teo Peter (1.500 euro) - Te strig - Big Deal (muzica si text: Gabriel Cornel Gheorghiu)

* Premiile se vor imparti in proportiile: 40% compozitori, 20% textier, 10% orchestratori, 30% interpret. La aceste premii se pot adauga si premiile oferite de diverse entitati, organizatii, la valoarea hotarata de organizatori.


Sectiunea INTERPRETARE

Locul I
  • Loredana Ciobotaru - Focul (muzica: Laura Stoica; text: Razvan Mirica)
  • Echivalentul in lei, la cursul zilei, a 1.500 de euro.
Locul II
  • Cristina Florentina Vasiu - Tu n-ai avut curaj (muzica: Serban Georgescu; text: Roxana Popescu)
  • Renata Timea Tolvai - Iubirea-i doar o gluma (muzica: Misu Ioncu; text: Petre Andreescu)
  • Echivalentul in lei, la cursul zilei, a 1.000 de euro se va imparti la cei doi castigatori.
Locul III
  • Cristina Bondoc - Spune da, spune nu (muzica: Andrei Tudor; text: Andreea Andrei)
  • Alin Ignat - Eu te voi iubi (muzica: Marius Teicu; text: Eugen Rotaru)
  • Echivalentul in lei, la cursul zilei, a 500 de euro se va imparti la cei doi castigatori

Premiul Special Radio Romania (1.500 lei) - Daniela Cojocaru - Durerea unei femei (muzica: Radu Lefter; text: Catalin Dascalu)

Premiul Presei - Larisa Ciortan - Lie ciocarlie (prelucrare din folclor)

Premiul Special Pentru Interpretare - Loredana Ciobotaru - Focul (muzica: Laura Stoica; text: Razvan Mirica)

* Premiile se vor imparti in proportiile: 60% interpret, 20% compozitori, 10% textier si 10% orchestratori.


Trofeul Mamaia 2009
  • Alexa - Doar iubirea ta (muzica: Alexandru Brasoveanu; text: Olga Fesenco)
  • Trofeul consta intr-un autoturism Skoda Fabia.

Olga Fesenco (pe numele de scena Alexa) s-a nascut pe 3 ianuarie 1988, in Chisinau (Moldova).

Studii: Liceul de Limbi Moderne si Management; Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice, anul I.

Vreme de 6 ani a activat in colectivul de dansuri populare Vatra si se poate mandri cu participarea la concursuri de muzica precum: Zveozdacica (Ucraina - 2000), Stelutele Marii (locul 2, Romania - 2003), Perlele Berlinului (locul 3, Germania - 2003), Kaunas 2004 (locul 2, Lituania - 2004), Micul Print (locul 2, Moldova - 2004), Opus Buen Viaje (locul 2, Spania - 2006).

In 2005 a filmat primul videoclip la piesa Danseaza toti baietii. In acelasi an a participat la Seara Basarabenilor "Cerbul de Aur"- Romania si a lansat albumul de debut, intitulat Un sarut, ce contine 10 piese. 

In mai 2006 a filmat al doilea videoclip in Romania, la piesa C'mon. In luna iulie si-a lansat al doilea disc, intitulat Welcome To My World. Materialul contine 13 piese, toate in limba engleza, plus videoclipul piesei C'mon, proiect semnat de Donovan Knowles, compozitorul si textierul tuturor melodiilor de pe album.
 
Mai multe despre Alexa gasiti aici.


Citeste mai multe despre   






















11485 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    fese.n.co (Luni, 24 august 2009, 11:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    oare ce evoca acest nume?
  • 0 (2 voturi)    
    Lie ciocarlie (Luni, 24 august 2009, 23:28)

    anonima [anonim]

    are vocea care misca inimile. restul au fost apa de ploaie, santan.
  • -1 (1 vot)    
    voci bune (Marţi, 25 august 2009, 8:34)

    antoaneta [anonim]

    Multe voci bune
    Alin Ignat merita locul I
    Naomi are o voce exceptionala
    N-o vedeti, vedeti altceva
  • 0 (0 voturi)    
    Nu merita Alexa!!! (Marţi, 25 august 2009, 12:41)

    Luciana [anonim]

    Nu merita Alexa ... in nici un caz ..erau atatea voci mai bune ...ea nu merita nici makar sa intre in finala ...cred k are cea mai proasta voce ..am fost in public ... lumea era mirata ... nimeni nu a fost multzumit ....cum ar putea alexa sa concureze la voce cu Cristina Bondoc , Cu Daniela Cojocaru .... imposibil ....IMPOSIBIL .... iar Naomi ....puteti voi sa il urati ..dar are voce ...si chiar simte melodia ....cel kre il judeca sunt rasistii si cei inchisi la minte ....nu mai suntem in evul mediu ;)
  • 0 (0 voturi)    
    mamaia festival (Marţi, 25 august 2009, 17:08)

    maria [anonim]

    Festivalul de la Mamaia parca era destinat creatiei autohtone de muzica si interpretilor romani... De cand dam premiile destinate romanilor moldovenilor?
    • 0 (0 voturi)    
      basarabenii nu sunt romani? (Marţi, 25 august 2009, 21:05)

      minos [anonim] i-a raspuns lui maria

      Este un festival al muzicii cantate in limba romana. O multime de englezi au castigat premii Grammy, desi premiile se dau in SUA. Asta trecand peste faptul ca basarabenii sunt romani asa cum ai zis si tu. Apartinem aceleiasi culturi
  • 0 (0 voturi)    
    alexa (Vineri, 28 august 2009, 20:50)

    md [anonim]

    sunt si eu de acord ca nu merita olga premiul mare....sunt din chisinau dar orikum.....am crezut ca la asha festivaluri se apreciaza adevaratul talent...M-am dezamagit profund
  • 0 (0 voturi)    
    madalin voicu (Luni, 31 august 2009, 23:55)

    diana [anonim]

    madalin voicu oare cat ai castigat din aranjamentele de la Mamaia din ultimii ani? Mi-e greata de jurizare.. n-are nicio sansa sa-si revina festivalul cat timp tu esti presedintele juriului. mai lasa-ne.
  • 0 (0 voturi)    
    mamaia 2009 (Marţi, 1 septembrie 2009, 14:38)

    mai sa fie [anonim]

    mai sa fie...trecu' si festivalul asta si trecu' din pacate de parca nici nu a fost...n-am ramas cu nimic...unde e profesionalismul asa-ziselor epoci trecute?...pai fratilor!...atunci am vazut ce inseamna arta in adevaratul sens al cuvantului...acum poti acuza tot ce a fost de fals si uz de fals...incepand de la cel mai marunt concurent si terminand cu acea orchestra "vezi Doamne" de estrada, condusa de nea Gavrila care ne-a intors ca la Ploiesti...ca doar nu se poate dezminti de locul unde isi ia simbria pentru profesionalismul mediocru cu care defileaza printre muzicieni fara pic de nonsalanta...pana la urma se dovedeste ca toata tara asta e doar o masina oficiala de spalat bani...si mai vine si mai marele televiziunilor din taramul Mioritei, marele concern media SRTV, care efectiv face praf tot ce-i sta in cale...asta fara sa mai punem la socoteala ca au statut de televiziune nationala si traieste pe buzunarul fiecarui amarat de muritor din Romanica...si ca sa fie tacamul complet, ne pricopsim si o "mamaie folclorica" de toata jena...pai nenica Mazare, nu pune nimeni la indoiala verticalitatea domniei tale, insa cu respecte, nu te-ai uitat la palmaresul celor care le-ai dat girul organizarii manifestarii asteia?...cum ai putut sa dai la o parte pe cei care au facut ceea ce este festivalul asta in favoarea unor falsi si parveniti reprezentanti ai foclorului care pana la urma exprima identitatea poporului astuia?...singurul lucru spus pe nume in toata sarada de anul asta a venit doar din partea marelui Tudor Gheorghe care cu sinceritatea lui dezarmanta a avut curajul sa plaseze pastilele acolo unde le era locul...pe deasupra marele TVR, intr-o dovada de prostie debordanta, ii mai si da dreptate si chiar ii taie recitalul pentru a urmari in continuare niste materiale de tampon seci si fara consistenta...in concluzie daca cineva are curajul sa acuze austeritatea produsa de criza, pentru ce am vazut anul acesta, nu dovedeste decat ca iti vine sa iti tragi basca.
  • 0 (0 voturi)    
    Alexa (Miercuri, 2 septembrie 2009, 23:17)

    Lica [anonim]

    Este o vorba "suna ca la Mamaia"..adica prost de tot.
    Halal de asa festival. Alexa nici preselectia nu trebuia sa treaca. E drept ca munceste mult fata dar daca..a calcato ursul pe ureche (si putin si pe fata)) sa cante la baie, ca se ciulesc urechile ascultind 3 note false din 4. Stim foarte bine ca bani are si plateste la stinga si la dreapta. Rusine madalin voicu.
  • 0 (0 voturi)    
    Citeste cineva? (Luni, 21 septembrie 2009, 18:00)

    Ali [anonim]

    S-a scris aici destul pentru ca cineva sa poata sa isi faca o parere despre ceea ce a fost la Mamaia 2009, pacat ca nu sunt si comentarii din partea celor care au luat decizi in organizarea si desfasurarea acestui festival, mare pacat ...
    Domnilor pe langa greselile de jurizare se fac greseli si la prezentarea corecta a compozitorilor si textierilor pieselor ce sunt prezentate in concurs.
    Oare nu este nimeni responsabil cu verificarea, poti lua de buna ceea ce declara interpretii?
    Sunt f multe greseli din acest punct de vedere!