VIDEO Cerbul de Aur a fost castigat de un italian

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2009, 23:13 Life | Showbiz

Antonino Spadaccino
Foto: www.cerbuldeaur.ro
Antonino Spadaccino a fost desemnat castigatorul Cerbului de Aur 2009, in cadrul Galei Laureatilor de duminica, 6 septembrie. Italianul a participat la concurs cu piesele Un ultimo brivido si Septembrie, luni. Cerbul de Argint a fost oferit trupei The Marker (Romania), iar Cerbul de Bronz si Premiul de Popularitate au fost adjudecate de Ovidiu Jacobsen, un norvegian de originie romana. In aceeasi seara, chitaristul Steve Vai a primit Premiul de Excelent pentru Intreaga Cariera.


Premiile oferite la a 17-a editie a Cerbului de Aur
  • Premiul de Excelenta pentru Intreaga Cariera a fost inmanat de Dida Dragan lui Steve Vai.
  • Premiul de Popularitate (premiul publicului) (3.000 Euro): Ovidiu Jacobsen (Norvegia) a participat la Cerbul de Aur 2009 cu piesele Saying Goodnight si Dealul cu dor (muzica: Mircea Baniciu, versuri: Dan Verona). Ovi are origine romana si a reprezentat Norvegia la editia din 2005 a Festivalului Cerbul de Aur. In 1998 a colaborat cu renumitul producator danez Morten Stjernholm la realizarea celui mai bine vandut album dance din Groenlanda, Nanu disco.
  • Premiul Special al Juriului (3.000 Euro): Glen Vella, reprezentantul Maltei, a interpretat in a treia semifinala a Cerbului de Aur melodiile All I am si Andrii Popa. A participat la numeroase show-uri televizate si isi imprumuta frecvent vocea pentru reclame si jingle-uri. Seria succeselor sale a inceput in 2000, aceasta fiind marcata de colaborarea cu artista Eleanor (care a castigat Cerbul de Aur in 2004).
  • Cerbul de Bronz (5.000 Euro): Ovidiu Jacobsen (Norvegia), a castigat si Premiul de Popularitate .
  • Cerbul de Argint (7.000 Euro): The Marker (Romania) a participat la Cerbul de Aur cu melodiile Yah Weh si If You Didn't Love Me (muzica si versuri: Angela Mary Maxim). Este o trupa formata in 2008, la initiativa lui Paul Mates si a lui Andrei Prodan. Ulterior acestora li s-au alaturat Octav Capota si Claudiu Ursache. Sunt castigatori ai finalei Global Battle of the Bands Romania, desfasurata la Bucuresti in octombrie 2008.
  • Cerbul de Aur (10.000 Euro): Antonino Spadaccino (Italia), a participat la Cerbul de Aur cu melodiile Un ultimo brivido si Septembrie, luni (piesa cantata de Horia Brenciu). Antonino a inceput de tanar un periplu la concerte si festivaluri. A castigat premiul Amicii in 2005 si a primit, in acelasi an, Discul de aur pentru primul sau single, Ce la faro. In 2006 si-a lansat albumul de debut, iar in septembrie a castigat premiul Lucio Battisti pentru cel mai bun cantaret. Anul trecut si-a lansat pe piata un al doilea disc.

Vezi aici site-ul lui Antonino Spadaccino si pagina lui de myspace.

Editia din acest an a festivalului Cerbul de Aur se desfasoara in perioada 2-7 septembrie, in Piata Sfatului din Brasov.



Citeste mai multe despre   























5766 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Pupincurismul romanesc de la TVR ! (Duminică, 6 septembrie 2009, 23:35)

    UO TE VE [anonim]

    Tot comunisti jegosi astia de la TVR. II pupati in fund pe italieni acum? Faceti comert cu italienii, ei va trimit in tara gunoaie si deseuri iar voi le exportati rulote cu tzigani, nu? Super !
    • -2 (6 voturi)    
      pentru uo te ve (Duminică, 6 septembrie 2009, 23:51)

      punk tm [anonim] i-a raspuns lui UO TE VE

      esti naspa, ai idei preconcepute si iti dai cu parerea fara sa fii in tema. baiatul asta chiar a castigat pe merit, era cel mai bun, cu mult peste toti ceilalti.
      • +5 (5 voturi)    
        pentru punk tm (Luni, 7 septembrie 2009, 0:59)

        H_B [anonim] i-a raspuns lui punk tm

        Hai sa fim seriosi. De parca era si greu pentru el sa fie "cu mult peste toti ceilalti". Si concurentii de la Megastar (oricare dintre editii vrei, la alegere) au fost mai buni decat cei ce s-au prezentat anul asta la "Cerbul de aur". Pur-si-simplu n-am avut nervi sa urmaresc pana la capat niciuna dintre zilele concursului, parca ma zgaria pe ochi lalaiala aia disonanta a lor. Ar trebui ca editia de anul acesta sa nu se mai numeasca "Festivalul de MUZICA Cerbul de Aur", ci "Festivalul de KARAOKE Cerbul de Aur".
  • -3 (3 voturi)    
    Chiar si tu hotnews..... (Duminică, 6 septembrie 2009, 23:40)

    mitica [anonim]

    http://www.asociatia21decembrie.ro/?p=3363
  • -2 (6 voturi)    
    Felicitari The Marker ! (Duminică, 6 septembrie 2009, 23:47)

    fun [anonim]

    Bravo baieti, meritati locul 1, dar asta e, inca n-au murit toti comunistii din TVR. Sunteti buni si trebuie sa continuati ! Cat mai multe piese tari si cat mai multe albume ! Bafta !
  • 0 (6 voturi)    
    cerbul de aur (Luni, 7 septembrie 2009, 0:35)

    gica [anonim]

    specif romanesti sunt comentariile voastre;
    cind au dat dovada de civilizatie romanii
  • -3 (5 voturi)    
    cerbul de aur (Luni, 7 septembrie 2009, 0:41)

    irina [anonim]

    felicitari cistigatorului si organizatorilor;ce mai buna voce din concurs si cu siguranta in scurt timp organizatorii festivalului se vor lauda ca au avut onoarea de al avea pe scena cerbului!
    premiile au fost cistigate pe merit.
  • -2 (2 voturi)    
    no bip, sherlock (Luni, 7 septembrie 2009, 1:11)

    alu [anonim]

    In 1998 a colaborat [...] la realizarea celui mai bine vandut album dance din Groenlanda
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare: (Luni, 7 septembrie 2009, 7:37)

    eeeuuuu [utilizator]

    ce are coarne si nu-i drac? o fi boul? o fi cerbul? si daca-i cerbul, chiar e de aur?
  • -3 (3 voturi)    
    Felicitari si.... (Luni, 7 septembrie 2009, 8:46)

    Claude [anonim]

    .... celor cu "minusuri" pe aici. Multumesc, tineti-le pentru voi, nu am nevoie... :))
  • +2 (2 voturi)    
    CEL MAI SLAB ..... (Luni, 7 septembrie 2009, 12:54)

    Cela [utilizator]

    cerb din toate timpurile , incepand cu scena si cu prezentatorii(penibile glume ) si sfarsind cu concurentii . ce cauta geta burlacu cu muzica lautareasca ???? de ce au fost introduse ca piese obligatorii -cele cu tenta de muzica populara ???? era totusi un concurs de muzica usoara !!!sau nu >? acest italian ,inafara de faptul ca a fost cam ragusit (de la bautara si tutun) pe unde era vocea lui ??? si cei din juriu pe ce criterii au selectionat ? pe voce pe show pe carisma .....sau pe pile . slab de tot / rusine tvr pt organizare .
  • +1 (1 vot)    
    Imitatie (Luni, 7 septembrie 2009, 13:47)

    SirJerkaLot [anonim]

    Asta e Joe Cocker wannabe...doar ca are vocea harsaita rau
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bun (Luni, 7 septembrie 2009, 22:04)

    funk [anonim]

    A fost cel mai bun, vocea lui are un timbru special, are carisma (are foarte multi fani peste tot) si nu este primul premiu castigat de el... deci nu noi l-am descoperit.... DAR normal ca romanii trebuie sa fie SUPER "exigenti" mai bine ne-am uita la reprezentantii nostri, The Marker mi-au placut ca formatie, mi-au placut piesele... dar nu mi-a spus nimic vocea solistului..., absolut nimic special, iar jasmine, este doar draguta si canta binisor, dar nu este remarcabila... In rest sincer, n-am retinut pe nimeni, eventual pe israelianca... Geta burlacu nu si-a ales bine piesa... Oricum este de apreciat straduinta realizatorilor... Cu prezentatorii in schimb au esuat lamentabil... glume nesarate foarte prost interpretate mai ales de fete...
  • 0 (0 voturi)    
    ce dracu mai TVR (Luni, 7 septembrie 2009, 22:10)

    alex [anonim]

    asta era vocea cea mai buna???? pai vin si eu anul viitor... adevarul e ca nici prea aveai din ce sa alegi...
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE JURIULUI (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:27)

    anonim [anonim]

    am fost stupefiata cand am vazut cine a castigat Cerbul de aur!!!!
    Voi l-ati auzit cantand?
    E cea mai proasta voce pe care am auzit-o vreodata si.....culmea mai si castiga un concurs.
    Rusine juriului