VIDEO ARHIVA A incetat din viata Patrick Swayze

de S.P., A.N.     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2009, 5:19 Life | Showbiz

Actorul american Patrick Swayze s-a stins din viata in aceasta dimineata dupa o lupta grea, de aproape doi ani, cu cancerul pancreatic. In varsta de 57 de ani, starul care si-a castigat faima prin rolurile sale din filmele "Dirty Dancing" si "Ghost" si-a dat ultima suflare inconjurat de intreaga familie, noteaza Reuters.

Swayze s-a nascut la 18 august 1952 in Houston (Texas), avand doi frati si doua surori. In timpul scolii si al liceului, a urmat cursuri de patinaj, balet clasic, gimnastica si a jucat in mai multe piese de teatru.

In 1972, el s-a mutat la New York, unde a continuat sa-si imbunatateasca talentele de dansator, la scolile Harkness Ballet si Joffrey.
 
Debutul sau profesionist a avut loc in calitate de dansator pentru Disney on Parade, dupa care a jucat pe Broadway in productia Grease.

Dupa aparitii episodice in M*A*S*H si The Renegades, Patrick Swayze va deveni cunoscut pentru rolul din The Outsiders. Au urmat Red Dawn, Youngblood, iar primul sau succes important este considerat North and South, o productie despre Razboiul Civil. In 1987, Swayze interpreteaza rolul instructorului de dans Jonny Castle in productia Dirty Dancing, film care deveni un succes international, strangand peste 300 de milioane de dolari. Pentru acest rol, actorul primeste o nominalizare la Globul de Aur. Un alt rol important este acela din Ghost, unde a jucat alaturi de Demi Moore si Whoopi Goldberg, dar si in productia Point Break. unde l-a avut ca partener pe Keanu Reeves.

In 1996, este grav ranit in timpul filmarilor pentru productia Letters from a Killer, insa se reface si in 2000 joaca in Waking Up in Reno, alaturi de  Billy Bob Thornton si Charlize Theron, recum si in Forever Lulu, cu Melanie Griffith.

Urmeaza Donnie Darko (2001), King Solomon's Mines (2004), dar si aparitii in muzicalul Guys and Dolls.

Din 1975 si pana la moartea sa a fost casatorit cu Lisa Niemi.

In luna ianuarie a anului trecut, Swayze a fost diagnosticat cu cancer la pancreas in stare avansata. In ciuda pronosticurilor negative primite din partea medicilor, actorul a luptat fara incetare cu necrutatoarea boala, manifestand intotdeauna un aer de optimism. A reusit sa reziste 20 de luni.

Cancerul pancreatic este printre cele mai agresive forme ale acestei boli. Oncologii afirma ca doar 5% dintre pacientii care primesc acest diagnostic ajung sa traiasca inca cinci ani.


Citeste mai multe despre Patrick Swayze pe paginele sale de Wikipedia si pe IMDb.

Vezi clipul "She's Like The Wind"


Citeste mai multe despre   



















16257 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    cred ca se gasea printre cei mai iubiti (Marţi, 15 septembrie 2009, 6:39)

    zaboo [utilizator]

    din breasla asta... sper sa il primeasca ingerii!
  • +14 (14 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca.... (Marţi, 15 septembrie 2009, 6:43)

    Mihai [anonim]

    Lumea a pierdut un mare actor....pacat...un om de valoare...orice cuvant e de prisos acum, filmele lui vorbesc pentru el.
  • +16 (16 voturi)    
    R.I.P (Marţi, 15 septembrie 2009, 6:44)

    of of.. [anonim]

    RIP Patrick...You're like the wind now...
  • +8 (8 voturi)    
    R.I.P.! (Marţi, 15 septembrie 2009, 6:49)

    adib [anonim]

    R.I.P.!
  • +9 (9 voturi)    
    RIP (Marţi, 15 septembrie 2009, 7:37)

    fb [anonim]

    D-zeu sa-l odihneasca! Pacat ca s-a chinuit atat si tot respectul pentru munca lui.
  • +7 (7 voturi)    
    :( (Marţi, 15 septembrie 2009, 7:52)

    nddnd [anonim]

    Odihneasca-se in pace
  • +6 (6 voturi)    
    tristete mare (Marţi, 15 septembrie 2009, 7:54)

    Paul [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca! a fost cel mai mare actor , a jucat in multe filme , este o mare pierdere .!
  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Marţi, 15 septembrie 2009, 7:59)

    Kmi-Tm [anonim]

    Un mare actor, un luptator , un profesionist !
    Adio, fantoma mea iubita !
  • +7 (7 voturi)    
    R.I.P. (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:05)

    Tz3poo [utilizator]

    Rest in Peace
  • +6 (6 voturi)    
    Patrick Swayze (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:10)

    Ufo Man [anonim]

    O zi trista pentru cei care l-au iubit pe acest om minunat.
  • +6 (6 voturi)    
    o veste foarte proasta (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:16)

    kalu [anonim]

    pentru mine. A fost un om frumos, un luptator si un bun actor. Dumnezeu sa-l odihneasca...
  • +7 (7 voturi)    
    Patrick Swayze (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:18)

    MARCELLINOS [anonim]

    D-zeu sa-l odihneasca! A fost unul din cei mai iubiti actori...A fost actorul meu preferat...Trist..Trist..!
  • +7 (7 voturi)    
    ramas bun ! (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:22)

    Olguta [anonim]

    Nu te vom uita! Dirty dancing va ramane cel mai frumos si emotionant film al adolescentei mele!
  • +3 (3 voturi)    
    pacat (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:30)

    edi [anonim]

    a fost un mare actor, f talentat si este pacat ca Dumnezeu ia la El astfel de oameni
  • +6 (6 voturi)    
    Pacat (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:52)

    cristi [anonim]

    Uite asa moare tineretea noastra...usor,usor tineretea ramane doar in sufletul nostru...nu-mi vine sa cred...o parte din mine a murit cu el...Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +1 (7 voturi)    
    Drum bun printre cei mai buni ingeri (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:53)

    Denis [anonim]

    http://denisvecinu.wordpress.com/2009/09/15/hes-like-the-wind-now/
  • +4 (4 voturi)    
    mare pierdere (Marţi, 15 septembrie 2009, 8:58)

    Dana [anonim]

    R.I.P Patrick
  • +2 (2 voturi)    
    D-zeu sa-l odihneasca! (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:24)

    eu [anonim]

    Un mare artist, un mare om, un mare caracter.
  • +2 (2 voturi)    
    Adio (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:26)

    Adrian [anonim]

    Ramas Bun, Patrick Swayze.
  • +4 (4 voturi)    
    RIP Patrick Swayze (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:26)

    Sounder [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
    Un adevarat exemplu de curaj, a luptat pana in ultima clipa cu boala asta nenorocita.
  • +7 (7 voturi)    
    un tip modest (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:28)

    fishbed [utilizator]

    Sa recunoastem ca un astfel de individ care si-a pastrat modestia si bunul simt indiferent cat de celebru a fost este o raritate.
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa te odihneasca! (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:29)

    mosh [anonim]

    Un mare talent s-a dus la Ceruri.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:40)

    laurentiu [anonim]

    odihneasca-se in pace...:(
  • +2 (2 voturi)    
    RIP (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:42)

    dr.Josef Mengele [anonim]

    Pacat, lumea a pierdut inca un mare actor si om. Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace!!!
  • +4 (4 voturi)    
    D-zeu sa-l odihneasca (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:44)

    bigbrother [utilizator]

    Coincidenta, chiar ieri ascultam melodia de mai sus si ma gandeam cat de mult mi-a placut prima parte din Dirty Dancing. Iar Ghost as putea spune ca m-a facut sa vad dragostea cu alti ochi...

    Din pacate, cancerul nu iarta nici pe cei mai mari artisti ai vremurilor noastre. Odihneasca-se in pace
  • +3 (3 voturi)    
    Pacat! (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:51)

    dana [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +4 (4 voturi)    
    Chiar si cei energici mor! (Marţi, 15 septembrie 2009, 9:53)

    Pink Panther [anonim]

    Acesti oameni ca Patrick merita respectul nostru. Din pacate prea ades il aratam altora care nu-l merita.
  • +3 (3 voturi)    
    Multumim mult! RIP (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:02)

    andrei [anonim]

    Multumim pt tot ce ai facut, esti un om minunat!
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:08)

    Evelina [anonim]

    Nu am cuvinte. Ma doare sufletul cand stiu ca nu mai este. A fost si v-a ramane un actor de mare valoare. Condoleante familiei.
  • +3 (3 voturi)    
    nu se poate!!!! nu-mi vine sa cred ! :( (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:12)

    semtex [anonim]

    am pierdut un om bun, un om extrem de talentat...
  • +3 (3 voturi)    
    S-a inaltat O STEA (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:36)

    cristian [anonim]

    O stea, asta a fost si va ramane...o stea care straluCeste pe cerul artei...nu te vom uita...am plans si am ras alaturi de tine actor drag...roluri memorabile...bucuria adolescentei noastre NU TE VOM UITA NICIODATA...NE VOM INTALNI IN CERURI...RESPECT ETERN...
  • +4 (4 voturi)    
    regret (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:00)

    Yake [anonim]

    odata cu el usor si sigur moare si tineretea noastra... ii multumesc pt clipele frumoase oferite.. Dumnezeu sa-l ierte.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:09)

    Simplu om [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace
  • +3 (3 voturi)    
    :( (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:18)

    Ank [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte, si sa se osdihneasca in pace! A fost un mare om!
  • +2 (2 voturi)    
    MARE REGRET (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:58)

    SUSU [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte.Mare luptator a fost.respect etern...Perversa boala asta numita cancer!!!
  • +2 (2 voturi)    
    only the good die young (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:28)

    touretul [utilizator]

    Dumnezeu sa-l odihneasca, intradevar.
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:56)

    RANG [anonim]

    A fost actorul meu preferat in adolescenta. Dumnezeu ii cheama la el pe cei buni, din pacate. Singura consolare este aceea ca si-a gasit, in sfarsit, linistea, dupa ce boala l-a chinuit atat de rau.
    Nu il voi uita, cu siguranta. Ramas bun, actor iubit.
  • +3 (3 voturi)    
    Patrick (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:21)

    k7 [utilizator]

    nu am cuvinte ...Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +2 (2 voturi)    
    trist (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:26)

    elicearea [anonim]

    RIP, Patrick..
  • 0 (0 voturi)    
    A lasat ceva in sufletele noastre (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:07)

    JmecherTitan [utilizator]

    vad ca mor din ce in ce mai des personalitatile de valoare...si e pacat daca nimeni nu e acolo sa inlocuiasca durerea din sufletele noastre.
    RIP SWAYZE...WE WILL ALWAYS DANCE THINKING ABOUT YOU!
  • 0 (0 voturi)    
    patrick (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:07)

    dora [anonim]

    pacat de el chiar nu se gaseste nici un tratament eficace pentru cancer la cat de departe a ajuns stiinta dzeu sa-l odihneasca
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:33)

    Andrei [anonim]

    O pierdere colosala. Un actor care o influentat multe generatii. Filme ca Dirty Dancing sau Ghost au sa ramana pentru multi dintre noi adevarata capodopere. Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:36)

    Avalhon [utilizator]

    Dumnezeu sa te odihneasca, Patrick! You will always be remembered! Bless your soul!
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Marţi, 15 septembrie 2009, 19:27)

    spectator [anonim]

    s-a dus si el. macar raman filmele.
  • +1 (1 vot)    
    pacat ca si oamenii ca ei mor! (Marţi, 15 septembrie 2009, 21:26)

    jelena [anonim]

    ce pacat !parca te astepti ca oamenii ca ei sa nu mai moara,au atatea,faima,bani,dragoste,dar cu parere de rau se dovedeste ca si ei sunt oamenii,Dumnezeu sa l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Coincidenta trista... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 0:41)

    RANG [anonim]

    Tocmai am revazut "Point Break" la Pro cinema...Am vmai vazut flmul de 3 ori, cred, dar de fiecare il urmaream pe Keanu Reeves.. Acum nu mi-am putut lua ochii de la Patrick. Nu stiu daca acest film fusese programat dinainte pentru difuzare pe Procinema chiar astazi, dar coincidenta este stranie. Patrick Swayze s-a insotit in aceasta dimineata cu ingerii, si acum, cand i-am vazut chipul, mult mai tanar si nechinuit de boala, am mai varsat o lacrima. Un actor minunat, un suflet prea bun, pe care Dumnezeu si l-a adus aproape mult prea devreme. A fost un luptator pana la capat.
    Ultima replica din film mi-a dat fiori. In timp ce Patrick (personajul sau) este inghitit de valuri pentru totdeauana, Keanu rosteste:
    "He is never coming back ...."
    • +1 (1 vot)    
      regret (Miercuri, 16 septembrie 2009, 2:04)

      atramjub1224886035623 [utilizator] i-a raspuns lui RANG

      Filmul nu fusese programat in aceasta seara. Cei de la Pro Cinema au fost prompti in a-i aduce astfel un omagiu dragului Patrick... E ciudat cat te poate afecta disparitia unui om cu care n-ai avut nici o tangentza, dar care pleaca parca luind o parte din tine...
  • 0 (0 voturi)    
    Speram intr-un miracol (Miercuri, 16 septembrie 2009, 20:05)

    POXIM [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
    Optimismul si taria lui de a lupta cu boala ne aminteste inevitabil de Anca Parghel. Pacat, amandoi mai aveau multe de transmis!