Melodii REM, Rage Against the Machine si Nine Inch Nails, redate la volum maxim pentru torturarea detinutilor de la Guantanamo

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 20:59 Life | Showbiz

Nume grele ale muzicii americane precum REM, Rage Against the Machine si Nine Inch Nails au depus joi o plangere pentru a obtine declasificarea unor documente care atesta ca muzica lor a fost folosita pentru torturarea detinutilor de la baza Guantanamo suspectati de activitati teroriste, relateaza AFP.

Artistii si-au declarat, totodata, sustinerea pentru o campanie de publicitate televizata si a unei petitii pentru inchiderea centrului de detentie de la Guantanamo, lansata de fosti generali si parlamentari.

"Muzicienii protesteaza pentru utilizarea muzicii lor in acte de tortura care au avut loc la Guantanamo sau in alta parte si depun o plangere pentru obtinerea tuturor documentelor guvernamentale secrete care descriu modul in care a fost folosita muzica lor", a declarat un responsabil al Campaniei pentru inchiderea Guantanamo, intr-un comunicat.

"Guantanamo este cunoscut in intreaga lume drept unul dintre locurile unde fiintele umane sunt torturate - de la simularea inecului pana la dezbracarea fortata, trecand prin obligatia de a intretine acte sexuale umilitoare sau expunerea, timp de 72 de ore, la redarea unor piese muzicale la volumul imediat inferior celui care iti sparge timpanele", a afirmat Tom Morello, membru al grupului de rap metal Rage Against the Machine.



Plangerea initiata de muzicieni a fost depusa la New York, in virtutea legii americane privind libertatea informatiilor.

Aceasta lege, denumita FOIA, a permis deja publicarea a numeroase documente privind tehnicile folosite de CIA pentru interogarea persoanelor suspectate de terorism dupa 11 septembrie. Aceste documente au indicat si folosirea muzicii, la un volum foarte puternic si pentru perioade lungi de timp, pentru a anula rezistenta suspectilor.

Printre artistii ale caror melodii au fost repetate fara intrerupere in celule se numara Britney Spears, Metallica, Eminem, Bruce Springsteen sau Bee Gees.

Muzica foarte puternica "singura, sau asociata cu alte tehnici de tortura, era folosita pentru umilirea, terorizarea, pedepsirea sau dezorientarea detinutilor, dar si pentru a-i impiedica pe acestia sa doarma", la Guantanamo, in Irak sau in alte inchisori secrete ale CIA, spune Jayne Huckerby, cercetatoare la universitatea din New York.

"Am petrecut ultimii 30 de ani pentru a apara valorile pacii si ale dreptatii pentru a afla astazi ca muzica unora dintre prietenii nostri a facut parte din tehnicile de tortura, fara ca ei sa stie acest lucru: este atroce", afirma REM, intr-un comunicat de presa.



Citeste mai multe despre   





















1255 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    REM??? (Joi, 22 octombrie 2009, 21:11)

    Dee [anonim]

    Cum torturezi cu REM??? Un manelist poate... :|
    • 0 (0 voturi)    
      normal! (Joi, 22 octombrie 2009, 21:30)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Dee

      ai cumva impresia ca arabii aia sunt mari iubitori ai muzicii clasice sau ai rock-ului? tot behaituri din alea gen manele asculta si ei, deci cand le pui ceva occidental fac cu nervul!
      • 0 (0 voturi)    
        prostia umana... (Vineri, 23 octombrie 2009, 2:24)

        Mimi [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Sa te vad pe tine ascultand 3 zile si 3 nopti muzica la maxim stimate clujean....
        Gandeste inainte sa scrii
  • +1 (1 vot)    
    Britney "The SLUT" Spears???? (Joi, 22 octombrie 2009, 21:27)

    bugsy [anonim]

    Bee Gees tortura????? WAF?????
    • 0 (0 voturi)    
      stayin' alive... (Joi, 22 octombrie 2009, 22:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui bugsy

      ... te duce la extreme =))
    • 0 (0 voturi)    
      Britney Spears a terorizat si mistretii :) (Joi, 22 octombrie 2009, 22:44)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui bugsy

      Uite link: http://popdirt.com/farmers-use-spears-music-to-scare-wild-pigs/617/

      Deci se poate :)
  • -2 (2 voturi)    
    Nu se poate! (Joi, 22 octombrie 2009, 21:27)

    cet23 [anonim]

    Nu cred ca s-a intamplat asta! Inteleg, au fost torturati! Cu metode cat se poate de neortodoxe! Nu are sens sa incerc sa le trec in revista, oricum nu-s foarte in tema.
    Dar exista o limita chiar si in tortura! Pana la urma, indiferent in ce situatii extreme ne duce uneori viata, pastram totusi o urma de omenie!
    Motiv pentru care eu nu cred ca i-au obligat pe aia sa asculte asa muzica!!!!! :))))))))))))) Ar fi fost prea inuman! :))))) Atata doar, il pui pe om intr-un fotoliu si ii pun un CD cu muzica de asta, si deja e prea mult chiar si pentru o tortura extrem de dura! :))))
    • 0 (0 voturi)    
      multi destepti pe lumea asta (Joi, 22 octombrie 2009, 21:48)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      "Cu metode cat se poate de neortodoxe! Nu are sens sa incerc sa le trec in revista"

      Eu zic sa le treci. Cat mai amanuntit. Si sa aduci si dovezi clare ca asa a fost.
      Sau faptul ca "nu esti in tema" nu trebuie sa te opreasca sa debitezi tot felul de prostii?

      In orice caz daca tot tortureaza astia detinutu p-acolo le-as recomanda niste Gota&co. Cu siguranta vor divulga tot ce stiu in maxim 30 de minute si fara sa le dea volumul la maxim.
    • 0 (2 voturi)    
      psihologie (Joi, 22 octombrie 2009, 22:27)

      Necivilizat [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Metoda conteaza. Detinutii sunt legati la picioare, maini si ochi, dezbracati si lasati pe beton intr-o camera rece cu castile legate de cap si castile date la maxim. Daca te duci in orice magazin de muzica sau de mobila sau de "ambient", vei afla ca acela nu este cel mai placut mod de a asculta muzica. Orice fel de muzica.

      Dupa luni intregi de deprivare si hartuire sexuala, fizica, mentala... e foarte probabil ca respectivii detinuti se tem orice surpriza adusa de tortionari.

      In plus, oricat de bune sunt trupele acestea, cati dintre prizonieri inteleg limba engleza? Mai degraba selectia de trupe e mai mult legata de gusturile tinerilor tortionari, ce le place si ce detesta.

      Tortura e tortura si cei care participa trebuie pedepsiti conform legilor internationale.
  • 0 (0 voturi)    
    tortura (Joi, 22 octombrie 2009, 22:06)

    srt [utilizator]

    Deja imi imaginez agonia detinutilor nevoiti sa asculte la maxim "you should be dancing yeaaaah" (bee gees).

    Sarmanele suflete.
  • 0 (0 voturi)    
    cocalar (Joi, 22 octombrie 2009, 22:40)

    ion ion [anonim]

    muzica asta nu-i tortura..e ceea ce se numeste muzica..
  • 0 (0 voturi)    
    Ironic (Joi, 22 octombrie 2009, 22:58)

    nae [anonim]

    Este ironic din moment ce RATM canta impotriva razboiului,capitalismului,etc.
    • 0 (0 voturi)    
      ironia (Vineri, 23 octombrie 2009, 0:04)

      Necivilizat [utilizator] i-a raspuns lui nae

      Ironia ar fi daca mujahedinii ar asculta christian-rock bands, sau ce e de obicei pe mtv...
  • +1 (1 vot)    
    suna telefoanele ca dracii (Joi, 22 octombrie 2009, 23:09)

    gottlieb [anonim]

    tortura e cand da taranu de deasupra manele la maxim, sau cand le aud pe plaja/semafor/metro/etc la toti "melomanii".

    zic sa il dam in judecata pe guta/vijelie/minune/parizer, sau cum s-or mai numi ei care este care canta
  • 0 (0 voturi)    
    cutremurator (Joi, 22 octombrie 2009, 23:42)

    amidona [anonim]

    citesc ingrozita. vai, bine ca a inchis obama guantanamo sa nu mai sufere rockerii jigniti.