Creatorul Seinfeld, Larry David, criticat dur dupa ce urineaza pe un tablou cu Iisus, intr-un serial difuzat de HBO

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2009, 16:51 Life | Showbiz

Larry David si tabloul cu Iisus
Foto: YouTube
Celebrul actor de comedie Larry David, creatorul lui Seinfeld, a devenit tinta atacurilor criticilor, care afirma ca acesta a impins prea departe granitele glumelor pe seama religiei si a credintei crestinilor in miracole, dupa ultimul episod al serialului "Curb Your Enthusiasm" difuzat duminica de HBO, relateaza Fox News.

In acest ultim episod, personajul interpretat de David urineaza din greseala pe o pictura in care este reprezentat Iisus Cristos. Cateva minute mai tarziu, asistenta lui David intra in baie si trage concluzia ca Iisus plange. In acel moment, asistenta isi cheama mama si amandoua femeile ingenuncheaza in baie si incep sa se roage.

Bill Donohue, presedintele Ligii Catolice, l-a sfatuit pe David, cel care a creat, scris si produs celebrul serial de comedie Seinfeld, sa "renunte la aceasta meserie cat timp este in top", in conditiile in care, sustine el, "cel mai recent episod este o dovada ca anii cei mai buni ai comicului sunt de domeniul trecutului".

"A fost Larry David atat de grosolan intotdeauna? I s-ar parea comic daca cineva ar urina pe o poza a mamei sale?", afirma Donohue, intr-o declaratie de presa. "Ar putea fi amuzant, dar, deoarece HBO prefera sa se ia doar de catolici iar David este evreu, nu vom afla niciodata", comenteaza el.

"Cand David si Jerry Seinfeld sunt intrebati daca au avut vreodata experienta unui miracol, David raspunde: "Fiecare erectie este un miracol'. Asta se numeste creativitate in zilele noastre", continua Donohue, in declaratia citata.

HBO nu a comentat inca asupra continutului episodului de duminica.


Citeste mai multe despre   






















4263 vizualizari

  • -2 (40 voturi)    
    talibani de toate religiile, uniti-va (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:04)

    lolz [anonim]

    unii se supara pe caricaturi, altii pe un pic de urina pe o poza. orice motiv cit de mic e suficient sa se ofuscheze si sa se simta jigniti - si evident sa ceara despagubiri, daune, legi care sa ii apere (si sa-i limiteze pe ceilalti) etc.

    tare usor se inflameaza unii (crestini, musulmani, nu conteaza). nu va place filmul, nu va uitati. prost gust sau nu, e dreptul celor care fac filmul sa se exprime. dreptul vostru nu e sa le inchideti gura, ci sa nu cumparati produsul.

    jos labele de pe FREE SPEECH !!!!
    • +8 (28 voturi)    
      Esti... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:27)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui lolz

      E usor ca evreu sa te legi de altii. Eu daca ma leg de evrei si pun zvastica ( in gluma bineinteles :-) ) ma duc la puscarie. Unde e Fredom of Speech. Se pare ca din contra ei is singurii din lumea asta de care nu te poti lua ( asta legal)
      • -1 (29 voturi)    
        Fapte vs. povesti (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:20)

        Musculin [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Diferenta intre a urina pe un tablou care l-ar reprezenta pe Jesus si a desena o zvastica pe usa unei sinagogi consta in faptul ca numeroase dovezi istoriografice atesta ca regimul politic care a adoptat zvastica drept simbol a exterminat acum vreo 60-70 de ani 6 milioane de evrei (plus sute de mii de romi, polonezi, homosexuali, comunisti, etc.) si a provocat un razboi soldat cu milioane de victime de ambele parti, pe cand despre existenta lui Jesus sau Moise, Dumnezeu, Iehova sau Allah nu exista nici cea mai mica dovada.

        Exterminarea evreilor de catre regimul nazist reprezinta un fapt istoric incontestabil si suficient de recent ca amintirea acestuia sa provoace suferinta multora, pe cand un desen care ar infatisa un personaj imaginar nu ar trebui sa aiba mai multa valoare decat o felicitare cu Mos Craciun.
        • +3 (15 voturi)    
          Fapte doar. (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:16)

          uwe [anonim] i-a raspuns lui Musculin

          Daca nu-ti ajunge ca dovada simplul fapt ca evreii insisi nu neaga existenta lui Iisus, chiar daca persoana lui si crestinismul in sine sint o rusine pentru ei, si o problema pe care o urasc mai ceva decat musulmanii, te poti apuca de consultat memoriile romanilor din vremea aia. Dar iti pot spune sigur ca exista incomparabil mai multe dovezi care atesta existenta lui Iisus decat cea a lui Decebal sau Burebista. Strict istoric.
          • +5 (5 voturi)    
            Umor si scandal: Blasfemia se vinde (Joi, 29 octombrie 2009, 1:37)

            Observatorul [anonim] i-a raspuns lui uwe

            Este interesant cum unii aduc semitismul in discutie, aceasta fiind chiar una din mizele acestui tip de umor obscen.

            Larry David nu mizeaza doar pe faptul ca se face misto de Iisus si de crestini, ci si pe faptul ca el ca evreu o face cu nerusinare. Exact aici se afla sursa umorului la limita scandalului atent exploatat.

            Bataia de joc la adresa crestinismului aduce bani buni, pe cand un Moise homosexual care s-a ascuns ca sa se masturbeze in timp ce milioane de evrei ortodocsi il asteapta sa vina cu tablele legii, te baga la puscarie eventual, dar nu face pe nimeni sa rada.

            Atunci cand se va face misto cu blasfemii pe teme iudaice, atunci se vor gasi si oameni care sa faca bani din asta. Nu este cazul acum si nici nu este nevoie de asa ceva.

            Deci nu va alarmati, problema ramane de natura strict comerciala, nu etnic-religioasa!
            • -5 (5 voturi)    
              blasfemii ???? (Joi, 29 octombrie 2009, 9:03)

              muhamad [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

              in ziarele si publicatiile noastre din Maroc,Algerie,Egipt,Liban,Siria,Iran,etc, deci in lumea araba noi facem tot timpul misto de evrei(in primul rind) iar apoi si de crestini...singura diferenta e ca evreii riposteaza iar crestinii tac..ceeace noua ne convine....dupa ce vom trece de Israel vom avea noi grija de toti europenii...oare romanii sunt in Europa...????...acuma sigur veti spune ca nu...!!!...bagati-va capul in nisip ca strutul !!!
              muhamad ahmad ben saraya
        • 0 (20 voturi)    
          personaj fictiv? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:44)

          toto [anonim] i-a raspuns lui Musculin

          Chiar daca pt tine Isus este un personaj fictiv, pentru cateva sute de milioane de oameni este fiul lui Dumnezeu. Poate tie ti se pare hilar, dar daca pentru atatia oameni este ceva sfant, ar trebui macar sa te abtii. Daca un salbatic din jungla se roaga la o piatra, este intelept ca tu sa-i respecti credinta. Ceea ce nu intelegi tu e ca respectandu-i pe altii, te respecti pe tine, dar vad ca tu ai o mare problema cu tine insuti prin atitudinea aroganta pe care o ai.
        • +2 (10 voturi)    
          dovada (Miercuri, 28 octombrie 2009, 21:14)

          Calugaru Vasile [anonim] i-a raspuns lui Musculin

          Faptul ca tu poti sa scrii astfel de lucruri dovedindu-te complet lipsit de cultura, ca sunt convins mai exista specimene ca tine sunt iata o dovada. Lumea Europei civilizate, umaniste, crestine in care cei ca tine si ca altii sunt respectati si cinstiti pentru ca in primul rand sunt oameni s-a construit in credinta fata de Dumnezeu. Totul in jurul nostru vine de undeva si se indreapta spre undeva intr-o perfecta coordonare si interdependenta dupa legi pe care inca nici macar nu le cunoastem pe de-antregul. Dovada o ai in fiecare clipa. Lumea nu e guvernata de intamplare ci de o ordine care de multe ori ne scapa. Asta nu inseamna ca ea nu exista. Ti-l imaginezi pe Dumnezeu ca un bunic cu barba alba si musculos care sa te pricopseasca in fiecare zi cu bunatati? E cazul sa depasesti faza asta. Si tine minte, stiinta nu contrazice religia ci ele se completeaza perfect. Cand te citesc imi dau seama ce buna treaba au facut comunistii
          • 0 (0 voturi)    
            da parintzele? (Joi, 29 octombrie 2009, 21:34)

            vvv [anonim] i-a raspuns lui Calugaru Vasile

            "totul vine de undeva si se indreapta undeva intr-o perfecta coordonare dupa legi pe care nu le cunoastem" - pai daca nu cunosti aceste legi, de unde stii ca ele exista. nu exista nici o dovada reala ca universul nu e dominat de haos. si in haos exista interdependenta si apar la intamplare diferite modele. dar asta nu inseamna nimic, e normal. psihicul uman are nevoie de comfortul credintei, dar asta nu inseamna sa sari calul. viata omului e guvernata in mare masura de intamplare. doar rareori stiinta a mai reusit sa puna ordine in haosul din jurul nostru, cu toata opozitia bisericii, care vrea sa ne spuna doar ca e o ordine pe care nu o intelegem si in fata careia tb doar sa ne supunem. adica noi tb doar sa ne supunem. murim de foame, suntem furati pe fata, dar supusi sa fim ca vom fi rasplatiti dupa moarte. frumos nu?
            in alta ordine de idei, vorbind iarasi strict stiintific, poti contrazice faptul ca tarile crestin ortodoxe sunt cele mai amarate din sfera crestina? ce-ar fi sa te lasi de fizica si sa te gandesti la asta? nu cumva e o legatura asa cum zici tu? si nu, comunist categoric nu sunt, dimpotriva.
        • +3 (7 voturi)    
          fapte (Joi, 29 octombrie 2009, 9:31)

          un evreu [anonim] i-a raspuns lui Musculin

          /// te-ai documentat sa vezi cate milioane de crestini au fost ucisi de-alungul istoriei? ia de citeste si alte arhive decat alea "recomandate". si ia-ti concediu ca ai de citit de la imperiul roman pana in ziua de azi. pe tot globul, sa nu uiti! sa nu uiti si de comunisti, fratii tai adica.
      • -2 (4 voturi)    
        Amice FREEDOM nu fredom (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:58)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Marius

        pe de alta parte nu stiu daca stirea e corecta. Nu cred ca Jerry sa fie asa de bou.
        • -1 (1 vot)    
          Amice, e Larry si nu Jerry. (Joi, 29 octombrie 2009, 20:46)

          vacantzioner [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          pe de alta parte nu stiu ce-i deranjeaza pe crestini la faza asta. Poate era vorba de un tablou cu Isus care era infatisat putin intim cu Maria Magdalena. Sau cu vreun apostol. :D
          Daca e asa, merita ca Larry sa desfasoare mictiunea pe el? :D
    • +5 (19 voturi)    
      nevoia ta de libertate ... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:42)

      ofof [anonim] i-a raspuns lui lolz

      e muuult exacerbata!!//// daca tu consideri comportamentul ofensator si provocator, fie si la nivel intelectual si ideatic, parte integrata in sfera libertatilor individuale. ai auzit de expresia "my freedom ends where yours begins"?? nu te teme nu e una "religioasa". nivelul credintelor si al parerilor personale e poate cel mai sensibil al unei persoane. doar ca sa stii si tu ...
      • +1 (15 voturi)    
        nu, nevoia ta de libertate e mult redusa. (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:51)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui ofof

        ai mentalitate de sclav.

        "comportamentul ofensator" e o chestie fooooaaaarte greu de definit. de aia nu trebuie incurajati cei care sunt ofensati, pt ca sensibilitatea lor se ascute de la an la an in timp ce libertatea de exprimare a celorlalti se reduce treptat.

        si cind unii de alta religie decit tine vor fi ofensati cind tu nu te vei inchina la zeul lor si vor veni sa-ti ia capul pt asta te vei intreba cum s-a ajuns aici.

        uite asa s-a ajuns: cu pasi mici, aparent inofensivi.
        • -3 (11 voturi)    
          ok, test! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:55)

          Murphy [anonim] i-a raspuns lui lolz

          nevoia mea de libertate, deloc limitata, ma face sa ma simt nu sclav ci stapan, si sa nu tin seama de sensibilitatea ta! ca atare, ce parere ai avea daca, la noapte, as da vreo 500 de ture cu un Suzuki turat la maximum, apoi vreun ceas de drifturi cu BMW-ul meu negru, totul sub ferestrele tale? sper ca nu ai protesta, ar insemna ca esti exagerat de sensibil, te ofensezi iute si ai mentalitate de sclav!
          • 0 (8 voturi)    
            nu tine, mister praf! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 22:55)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Murphy

            la serialul cu pricina ai telecomanda daca nu iti convine! la un bou care vine la mine sub fereastra am doar politia ca sa stau linistit! incurci rau borcanele - dar e de vina educatia! e o mare diferenta
        • -2 (6 voturi)    
          ai auzit de decenta, sau la voi la tara nema.. (Miercuri, 28 octombrie 2009, 22:36)

          crap [anonim] i-a raspuns lui lolz

          free speech e una, mai malai'mare, si ce prostii debitezi e altceva. una e sa faci mitocanii de genul lui david pe un canal de audienta, si alta sa dai din gura in parc, pe strada sau in cocina fara sa ti se intample nimic. ultima e free speech, ce-a facut david e impunere. mi se rupe daca david face s.e.x. cu statuia papei, dar mi se pare atentat la libertatea mea ca orice mocofan sa-si impuna prostiile pe un canal de audienta la care se pot uita copiii sau eventual cei care sunt mai religiosi din fire. d'asta ce-a facut david e catalogat mitocanie si lipsa de decenta, de orice arbitru al bunei cuvinte. ca ai cresut in staul.. imi dau seama, poate n-a fost vina ta..
    • 0 (12 voturi)    
      se intampla intr-o tara in care nu mai ai voie (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:06)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lolz

      sa asculti un colind de Craciun - ca deranjezi pe altii - dar esti obligat sa vezi trecand pe sub fereastra ta o parada gay sau un sir intreg pe persoane care celebreaza noul an chinezesc! sigur, suntem in aceeasi tara in care copiii canta la scoala, sub indrumarea profesorilor, imnuri lui obama (http://www.youtube.com/watch?v=PdK8OFHT6Jw) - si in care grasanul Moore poate sa ii ragaie parerile in orice film!
    • -1 (9 voturi)    
      free speech si alte specimene (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:10)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui lolz

      Lolz,

      Parerea mea ca folosesti concepte pe care nu le intelegi. Ba mai mult, cred ca le folosesti ca sa fii cool si modern. Adica ateu si anti-religie.
      Gandirea libera nu se dobandeste uitandu-te la televizor sau navigand pe facebook.

      Aviz talibanilor atei.
  • +5 (11 voturi)    
    Boicot (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:16)

    Ben Gurion / Abu Bakr [anonim]

    Asa e , acest gen de produse se pot boicota , dar problema este de fapt pentru toti talibanii de toate religiile nu inflamarea , ci nivelul diferit al reactiei si al acuzatiilor . Trebuie sa asteptam un film HBO cu o scena similara cu Moise sau Mahomed ca sa vedem ce se intampla .
    • +8 (10 voturi)    
      ce se va intampla? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Ben Gurion / Abu Bakr

      vor face gura mare cum ai facut-o si tu.

      hai sa vedem ce se intampla cand cineva urineaza pe poza lui darwin sau pe poza lui richard dawkins... nimanui nu-i pasa, decat daca e amuzant. atunci vom rade cu totii.
  • +2 (16 voturi)    
    Nu mai tineti icoane in baie (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:40)

    Robert [anonim]

    Cel putin nu in apropierea toaletei sau cadei, daca aveti o baie mare.

    In ciuda tendintei defaimatoare e totusi un clip educativ.
  • 0 (18 voturi)    
    asta se intampla daca renuntam in a lupta cu retar (Miercuri, 28 octombrie 2009, 17:48)

    d cris [anonim]

    Retard..O intreaga cariera ca sa arati ca esti retard ul cel mai josnic...Aici nu era vrb sa cerem cuiva sa creada sau nu , insa sa fi persoana publica si sa faci acest lucru e josnic rau..NU stiu daca e ok ce zic insa cu pretul oricarei judecati ar trebui ca cineva sa lupte impotriva acestor oameni..Felice de mahomedani, budisti , etc, care stiu sa-si conserve valorile morale,,spirituale.. Pana unde vor ajuge retarzi astia???????
    • +4 (10 voturi)    
      Vai. (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:43)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui d cris

      De ce nu te muti tu la mahomedani sau la budisti daca e atat de bine?
      E un serial de comedie, gluma e cam trasa de par, de acord, dar iti garantez ca un tip care a facut Seinfeld e orice numai retard nu. Ar trebui sa te uiti prin propria ograda inainte de a face pipi pe tipul asta.
  • +6 (20 voturi)    
    suck it up!! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:01)

    jesus villabamba [anonim]

    Poanta e superinteligenta!! Cine pune icoana langa vasul de toaleta are parte de astfel de miracole!!
    Thumbs up Larry David!!
    • +2 (10 voturi)    
      Evident! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:06)

      vio [anonim] i-a raspuns lui jesus villabamba

      Dar e atat de usor sa comentezi ceea ce nu pricepi!
      Uita-te pe aici sa vezi cati "buni crestini" isi flexeaza muschii si cer sange!

      N-ai cu cine, asta e!
    • -1 (7 voturi)    
      up yours!! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 22:39)

      haiduc split [anonim] i-a raspuns lui jesus villabamba

      cand n-ai nici un dumnezeu (a se traduce n-ai nici un fel de valori, pleava) normal ca orice ragaitura ti se pare super'IQ. nu vreau sa te intreb daca esti membru anti-mensa, ca raspunsul mi se pare evident..
  • -3 (13 voturi)    
    RISC MAXIM! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:06)

    cittizen [anonim]

    Daca facea asta cu un tablou legat de musulmanii era UN MORT CARE UMBLA VIU! Pentru ceea ce a facut se poate astepta la orice. Un nenorocit ignorant care si-a permis sa rada de religia unor sute de milioane de oameni. As vrea sa raman singur cu el 5 minute...
    • +6 (8 voturi)    
      nu cred ca esti genul lui (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:47)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      si in plus e cam batrinel.
      mai bine cauti si tu unu mai tinerel cu care sa iti indeplinesti fanteziile.
    • +3 (11 voturi)    
      5 min? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:05)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      S-ar plictisi dupa primul minut! N-ai avea ce sa-i spui. Esti un taliban care vrea sa rezolve totul prin forta pumnilor.
      Pentru cei ca tine a facut "gluma":, pentru cei care in marea lor credinta isi iau chipul zeului pana si la wc. Si dupa aia se mira ca miroase a urina!
    • +5 (9 voturi)    
      Sa nu-ti faci chip cioplit? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:27)

      Musculin [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      Doar daca indraznea sa-l deseneze pe Mahomed era suficient pentru unii locuitori al acestei planete sa-i doreasca moartea.

      Si asta pentru ca si ei, ca si crestinii sau evreii urmeaza preceptul esential pentru orice religie monoteista:

      "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sint sus in ceruri, sau jos pe pamint, sau in apele mai de jos de cit pamintul.

      Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sint un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pina la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc."

      Noua, occidentalilor, ne-au trebuit sute de ani de razboaie religioase intre iconoclasti si iconoduli, intre monofiziti si nestorieni, intre trinitarieni si non-trinitarieni, intre catolici si ortodocsi, intre catolici si protestanti, intre diversele culte protestante, etc., milioane de victime ale acestor razboaie religioase, sute de tratate religioase si filosofice ca sa indraznim sa punem in discutie existenta si esenta acestui Dumnezeu atat de gelos (ca prea milostiv nu reiese din citatul de mai sus ca ar fi).

      Alte popoare, mai putin fericite, nu au trecut prin acest proces de emancipare a intelectualilor de sub tutela religiei, asa ca sunt blocate din punct de vedere cultural in Evul Mediu si mai au sute de ani ca sa treaca prin Renastere, iluminism si epoca ratiunii.

      Ar trebui sa fim fericiti ca cineva poate sa faca un gest lipsit de respect la adresa credintelor unor semeni fara sa riste din partea acelor semeni decat eventual o dezbatere in presa.

      Ati fi preferat ca Papa sau Patriarhul Daniel sa fi declarat ca e datoria oricarui crestin sa-l ucida pe acest Larry David?

      Ati fi considerat ca o astfel de condamnare v-ar fi validat credinta sau i-ar fi facut pe altii sa va respecte mai mult / sa va stie de frica?

      In ce lume vreti sa traiti? Intr-una in care oamenilor sa le fie frica sa puna la indoiala un lucru despre care nu au dovezi?
  • -2 (16 voturi)    
    Nu sunt un credincios (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:07)

    nano2k [utilizator]

    Nu sunt un credincios, insa gestul mi se pare total deplasat.

    Chiar daca nu sunt credincios, considerandu-ma un agnostic, nu ma bucura asemenea scene, chiar daca ele sunt ascunse dupa perdeaua unei "banale greseli".

    Respectul fata de credintele altora trebuie sa prevaleze. Chiar daca eu nu cred in existenta unei entitati superioare, asta nu inseamna neaparat ca nu exista, si chiar daca nu exista o astfel de entitate, astfel de manifestari sunt de joasa speta.
    • +7 (11 voturi)    
      Amon-Ra=Zeus=Moise=Jesus=Mahomed=Xenu=tot un drac (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:53)

      Musculin [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Cateva milioane de oameni pe lumea asta cred in existenta unei divinitati extraterestre numite Xenu, dictatorul Confederatiei Galactice, care in urma cu 75 de milioane de ani a transportat miliarde de oameni pe Pamant si i-a aruncat apoi in craterele vulcanilor.

      Oamenii de astazi nu ar fi altceva decat reincarnarile oamenilor adusi de Xenu (numiti thetani). Printr-o procedura de "auditare" (un fel de spovedanie high-tech), orice om poate experimenta diversele faze de reincarnare prin care au trecut thetanii lor.

      Sper ca aceasta poveste nu vi se va parea nicidecum mai putin plauzibila sau demna de respect decat povestea cu steaua care i-a condus pe pastori spre ieslea in care o fecioara tocmai il nascuse pe fiul lui Xenu, care nu era altcineva decat Xenu insusi coborat pe Pamant si care 33 de ani mai tarziu a fost crucificat de romani sub acuzatia de blasfemie si sectarism dar n-a stat ingropat decat vreo 3 zile, dupa care s-a aratat prietenilor sai (insa nu si guvernatorului roman Pilat care ordonase executarea sa sau liderilor religiosi evrei, astfel incat acestia sa se fi convins ca de fapt chiar era (fiul lui) Xenu) si dupa 40 de zile a disparut in cer - foarte convenabil pentru el - astfel incat nu ne-au ramas nici un fel de dovezi istorice despre existenta sa decat scrierile contradictorii ale prietenilor sai (vreo 4 la numar, ca marturiile celorlalti prieteni ai sai nu conveneau Bisericii si au fost distruse), insa si acestea scrise vreo 150 de ani dupa presupusele fapte.

      Povestea lui Xenu merita cel putin tot atata respect si deferenta precum povestea lui Jesus, in fond se bazeaza pe acelasi tip de "dovezi". Cine poate demonstra ca una e adevarata si cealalta nu, ca Jesus a existat iar Xenu nu?

      Peste 2000 de ani, Xenu va fi la fel de respectabil cum e azi Jesus, in timp ce Jesus se va bucura de acelasi statut ca Zeus sau Amon-Ra.

      De ce va bateti joc de credinta atator milioane de oameni cu scaun la cap, precum Tom Cruise sau John Travolta?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu sunt contra (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:09)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

        Eu personal nu sunt contra celor spuse de catre dvs.

        Am spus: "Respectul fata de credintele altora trebuie sa prevaleze". Nu am precizat vreo religie sau credinta.

        Trebuie mers pe un principiu simplu. Lasa-ma sa traiesc si te las sa traiesti.

        Cat timp scientologii, de ex, nu ma bat la cap sa imbratisez credinta lor, n-au decat sa creada ce vor. Dar cer acelasi respect. Asta e ceea ce am vrut sa transmit.

        Ce am mai zis este ca daca oamenii au niste icoane pe care ei le considera "sfinte", ce interes am eu, care nu cred in acelasi lucru cu ei, sa le manjesc simbolurile? Ce castig?

        Sau mai simplu, cat timp ei nu isi iau libertatea de a-mi incalca mie libertatea, nici eu nu pot / vreau sa fac acest lucru. Asa mi se pare firesc.
        • +3 (3 voturi)    
          si asa (Joi, 29 octombrie 2009, 13:05)

          razvratit [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          este si corect! nano2k, prea putini vor intelege acest lucru.
      • -3 (5 voturi)    
        e cam ireal ce sustii.. (Miercuri, 28 octombrie 2009, 22:48)

        calauza [anonim] i-a raspuns lui Musculin

        spui cateva milioane, ma indoiesc ca scientologii sunt asa multi, religia lor e atat de ridicola incat rivalizeaza benzile desenate.. n-am nimic impotriva teoriei amestecului extrat. in adn, dar aia cu xenu e jenanta, o poveste inventata buna ptr scenariul unui SF prost (asa sef al miscarii, asa origini). oricare din cele trei religii monoteiste sunt niste alegorii, niste povesti in care omenirea a ajuns sa creada din necesitatea de credinta; dar ele sunt mai presus de simple scenarii SF, si nu vor fi inlaturate de tampenia scientologica in vecii vecilor, decat daca omenirea va evolua intr-o directie in care valorile morale vor dispare si tot ce va fi apreciat va fi banul (nu familie, nu cariera, nu societate). atunci poate vor fi intr-adevar tot un drac.. dar nu cred. si ce vrei sa spui, ca 1-2 miliane de dobitoci pot impune la cateva miliarde?
        • -1 (1 vot)    
          . (Joi, 29 octombrie 2009, 17:20)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui calauza

          tu ramai cu indoiala, ei raman cu cifrele

          "si ce vrei sa spui, ca 1-2 miliane de dobitoci pot impune la cateva miliarde?"

          pai nu vezi ca o mana de oameni decid ce se intampla pe Pamant. mai mult de atat ce vrei? martieni?
      • -1 (3 voturi)    
        p.s. esti mare fan? (Joi, 29 octombrie 2009, 1:41)

        calauza [anonim] i-a raspuns lui Musculin

        te ghidezi dupa oamenii cu 'scaun la cap' (nimic rau in asta) care in acceptiunea ta sunt cruise si travolta? unu' care sare de nebun pe canapea la talkshaw si spune ca psihiatria e o tampenie, iar celalalt care nu si-a tratat copilul cum trebuie ptr ca scientologii nu cred in autism? astia sunt cu scaun la cap? cre' ca ai vazut prea multe filme.. am mai zis mai sus, esti ireal..
  • +1 (9 voturi)    
    Larry David (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:16)

    bradutz [anonim]

    Ce intrebare stupida, normal ca i s-ar parea amuzant daca cineva ar urina pe portretul mamei sale, doar e Larry David :)))). Si, pentru a pastra adevarul istoric, omul nu urineaza pe tabloul lui Iisus, ci il stropeste din greseala.
  • +3 (11 voturi)    
    Inexact (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:18)

    Gogu [anonim]

    Larry David nu e actor, e comediant/umorist/scriitor. Curb e un serial in are se improvizeaza. Nu toti de acolo sunt actori, iar actoriide fapt nu au scenariu.

    In ultimul episod Larry nu urineaza pe tablou ci in WC, doar sar cativa stropi. Acea secretara are o problema pentru ca a pus tabloul linga WC, si apoi crede ca s-a intamplat o minune.

    Larry a facut glume despre evrei, negri, homosexsuali, nazisti, comunisti . A creat un personaj care seamana izbitor cu el (George din Seinfeld) si care pare destul de idiot.
    De data asta au fost la rand unii crestini.
    E doar un serial de satira. A critica nu insemna a huli.

    Concluzia:
    Nu scrieti/traduceti articole despre ceea ce nu ati vazut.
    • -5 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:33)

      toro [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      despre musulmani o facut glume?
      • +3 (3 voturi)    
        nu imi amintesc (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:52)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui toro

        Nu imi amintesc sa fi avut vre-un personaj musulman... Acum inteleg!!! Nu a facut misto de musulmani, deci e simpatizant musulman :D
      • +2 (4 voturi)    
        rectificare (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:09)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui toro

        in sezonul 4 episodul 3 "The blind date" ironizeaza puternic valul musulman. Nu stiu daca a fost vre-un protest.
        • -1 (1 vot)    
          . (Joi, 29 octombrie 2009, 17:22)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

          probabil n-a aflat gloata de infocati din Iran, etc :-)
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:31)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui toro

        pai cati musulmani sunt in LA ?
        si da, a facut, e un episod in care se face misto de o femeie musulmana care poarta o burqa, n-a facut nimeni vreun scandal.
    • 0 (2 voturi)    
      De acord (Miercuri, 28 octombrie 2009, 18:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      De acord cu tine in ce zici.
      Nu am inteles insa sensul ascestei fraze: "A critica nu insemna a huli".

      Cine critica? Larry David? Acei stropi de urina reprezinta critica, sau ceva imi scapa...

      In alta ordine de idei... De ce sa nu respectam faptul ca pentru unii "sfânt" inseamna ceva, chiar daca pentru noi, nu? Indiferent ca vorbim de crestini, musulmani, buddhisti, etc?

      Asa cum eu vreau ca un crestin/musulman etc sa imi respecte pozitia de agnostic, tot asa inteleg sa nu-i intep pe altii. A, daca discutam despre subiectul "religie", atunci da, pot aduce argumentele mele si le pot asculta pe ale altuia.

      Hai sa râdem de alte lucruri, hai sa râdem de politicieni de ex. Bine ca se fac filme "de râs" cu Isus dar despre politicienii lor nu se fac. Or fi toti frumosi, destepti, etc? E doar o idee.
      • +5 (7 voturi)    
        Stropi (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:11)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        In primul rand cred ca acolo se critica credinta oarba si fundamentalismul pe care le au unii. (crestini, musulmani, evrei, samd.) Secretara pune o icoana in toaleta si crede ca un tablou cu Isus poate sa planga. Apoi vrea sa se duca in misionariat pentru a face cunoscu acest lucru. Asta, dupa parerea mea, e ceva de care trebuie ras cat mai sanatos.

        Stropii sunt doar intriga; cam dura pentru crestini ce e drept. Apoi, Isus era evreu, cel putin pana la botezul in Iordan. Deci intre ei pot sa faca glume. :D

        Sa radem de politicienii lor si de pretutindeni. Ei cred ca rad cel mai tare. Tampiti sunt multi si la ei si peste tot.
        Sa radem de tot ce este caragios, funamentalist si facut fara judecata. Asta am inteles eu din tot serialul.
        • -2 (4 voturi)    
          Stropi si iar stropi (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:43)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

          Conteaza totusi ce stropi sunt aia.

          Scenaristul putea sa puna stropi de apa in loc de stropi de urina. De ex, stropii puteau proveni de la spalatul mainilor sau si mai bine stropi de ploaie.

          Era la fel de simplu de ex sa o puna pe secretara sa aduca tabloul ala de la masina inauntru in timp ce afara ploua si mie mi se parea ca efectul era acelasi si as fi de acord cu tine cand zici: "Sa radem de tot ce este caragios, funamentalist si facut fara judecata. Asta am inteles eu din tot serialul".

          Sa nu-mi zici ca nu intelegeai acelasi lucru daca erau stropi de apa "nevinovati" :) Sa fim seriosi, omul a vrut sa-si bata joc si nu a putut gasi un mod mai urat dar mascabil sa o faca.

          In rest, sunt si eu de acord cu tine ca oamenii, luati ca masa, sunt prosti si cred fel si fel de prostii.
    • +3 (9 voturi)    
      Gogule... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:01)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      .. noi intelegem dreptul la libera exprimare si umorul improvizat etc. Apare intrebarea de ce oare un liber cugetator si inspirat comediant precum dl. David nu satirizeaza... uite, de exemplu holocaustul. Atunci o sa vedem daca HBO il gaseste amuzant...

      Doar e un drept democratic, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Gluma cu Schindler List (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:09)

      gogu2 [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      din serial mi s-a parut mereu excelenta.
      Vorba lui, "- E doar un film!"
      Nimeni pana acum nu a facut glume pe o chestia atat de serioasa precum holocaustul.
    • -4 (8 voturi)    
      ai o problema! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Tu dai vina pe secretara ca a pus tabloul acolo, dar producatorul filmului cine e? Secretara a pus tabloul acolo (sau poate cei cu recuzita) pt ca asa a vrut producatorul/scenaristul/regizorul filmului.
      Incerci sa dai vina pe un personaj pt ce s-a intamplat.
  • +7 (7 voturi)    
    Europocentrismul (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:01)

    vio [anonim]

    sau limitele tolerantei noastre.

    Cand apar, in Europa, caricaturi cu profetul altora, desene in care "liderul" altora e prezentat drept curvar sau asasin, zimabim intelegatori. E dovada libertatii de expresie, a democratiei noastre. E dovada superioritatii civilizatiei noastre. Si-i privim cu mare superiorioritate si dezgust pe cei care sunt "suparati" ca le-am profanat valorile. Ba chiar ii condamnam, ii suspicionam de stupiditate, inapoiere, fundamentalism si altele la fel de rele.


    Dar cand glumele se fac pe seama profestului nostru, recte Isus sau a mitoilogiilor noastre (vezi concursul ce caricatura cu tema Holocaust de la Teheran) uitam de tot si sarim ca arsi! "Cum se poate?, Liberattea are o limita! Unde e bunul simt?" samd.

    Si e de inteles, e mult mai amuzant sa glumesti pe seama altora si a valorilor altora decat sa glumeasca pe seama ta si a valorilor tale.
    Pana la urma e un raport de putere: cei puternici glumesc pentru ca pot.
    • 0 (6 voturi)    
      Ipocrizie (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:12)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui vio

      E vorba "doar" de ipocrizie. Nimic mai mult.

      Eu respect TOATE credintele, desi nu sunt credincios. De ce m-as lega de unii sau de altii? Mi-au facut ei ceva? De ce sa râd de valorile lor cand, poate, nici nu le cunosc suficient.

      Cei care fac asa sunt o combinatie variabila in fctie de fiecare persoana intre: ipocrizie, superficialitate, intoleranta, prostie.
  • +5 (7 voturi)    
    Iisus...?! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 19:18)

    uwe [anonim]

    Vreau si eu sa-mi demonstreze cineva ca ala din tablou e chiar Iisus.
    • +5 (7 voturi)    
      Talibanism (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:01)

      Larry David Rulz [anonim] i-a raspuns lui uwe

      Dar chiar asa:
      1. Personajul lui Larry David a stropit din greseala o FOTOGRAFIE reprezentand un Iisus extrem de puritan (o figura hiperrealista si kitchoasa, zici ca au luat drept model cersetorul de langa buticul din colt).
      2. Fotografia cu pricina era asezata pe peretele de langa pisoar, cam la nivelul braului pt LD.
      Acuma, ce crestin in toate mintile pune imaginea lui Iisus la buda???? Pentru ce te rogi in timp ce-ti faci, vorba ceea, nevoile? Si cu care mana te inchini in timpul asta?
      Cine crede ca LD n-a mizat tocmai pe revolta bigotilor ultratraditionalisti, talibanilor crestini (de o tampenie sferica oamenii astia), il subestimeaza. Omul ar fi fost dezamagit daca n-ar fi iesit scandal pe tema asta. Daca toata lumea ar fi gustat poanta, serialul asta care, ca si Seinfeld, submineaza cliseele si ideile tembele adanc inradacinate in noi toti, n-ar mai avea motive sa existe. Or reactiile - si din America, si de pe forumul asta, arata ca LD mai are material pentru inca o viata :)
      • -1 (7 voturi)    
        Draga Larry David Rulz (Miercuri, 28 octombrie 2009, 20:32)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Larry David Rulz

        Citing ce ai scris am inteles conceptul de 'tampenie sferica'.
  • -3 (5 voturi)    
    david y goliat (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:58)

    HESS [anonim]

    Ce s-ar fi intamplat daca ar fi pus un tablou cu monumentul holocashului de la yad.
    • +2 (2 voturi)    
      sau (Joi, 29 octombrie 2009, 17:36)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui HESS

      o poza cu Zidul plangerii din Ierusalim... de care se dau cu capu evreii ca sa li se ierte pacatele..
      Mie mi se pare foarte amuzant cand se dau aia cu capu de perete... Voua nu??
      • 0 (0 voturi)    
        probabil (Vineri, 30 octombrie 2009, 2:14)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui amazing

        datul cu capul eeste proportional cu nivelul pacatelor:))))
  • -2 (4 voturi)    
    Ce sa te astepti de la un David !!! (Joi, 29 octombrie 2009, 6:40)

    Adolf [anonim]

    Cineva nu si-a facut datoria in anii 30-40 ....
  • 0 (2 voturi)    
    cu mot (Joi, 29 octombrie 2009, 13:20)

    HESS [anonim]

    Daca ar fi fost in baie portretul lui masa as fi inteles ,,arta,,
  • -2 (2 voturi)    
    sursa de inspiratie (Joi, 29 octombrie 2009, 14:53)

    a [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Piss_Christ
  • 0 (4 voturi)    
    facem un test? (Joi, 29 octombrie 2009, 16:11)

    tribu [anonim]

    daca eu maine ma pis pe steaua lui david tot amine sunt arestat sub acuzatia de antisemitism.de ce? nu se mai aplica libertatea ?
    ba da dar se aplica asa cum hotarasc evreii.
    si va rog nu-mi mai cenzurati comentariile daca tot vorbim despre freedom.
    am mai scris cateva comentarii si nu au aparut nici unul.
    sau e si la voi vreunul taiat imprejur care sorteaza recenziile?
  • -1 (3 voturi)    
    pt Musculin si fapte vs povesti (Joi, 29 octombrie 2009, 16:31)

    dolfin [anonim]

    da e un fapt ca eu murit oameni la holocaust,la fel cum e adevarat ca evreii au facut persecutii.despre a doua nu se prea vrea a se sti.
    bunicii mei au fost persecutati de catre evrei aici in romania.li se ingradea dreptul de a merge la scoala.daca spun asta sunt antisemit? masinaria evreiasca cenzureaza doar ce vrea si pe cine vrea.

    daca maine ma tatuez cu svastica in frunte o sa apar la postul cnn - televiziune evreiasca - si o sa ma acuze ca-s antisemit si apoi o sa vina doamna clinton - tot evreica - sa-mi tina lectii de democratie.si daca eu o sa o intreb cum sta cu democratia in palestina unde israelul ei face crime impotriva umanitatii o sa-mi bage pumnu in gura si o sa ma declare terorist si apoi pot face ce vor cu mine.

    si by the way sunt antisemit.
  • -2 (4 voturi)    
    . (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:09)

    esq [anonim]

    larry david is GOD