VIDEO Chris Norman a dezvaluit identitatea lui Alice din piesa Living Next Door To Alice

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:49 Life | Showbiz

"Who the f**k is Alice?" este intrebarea strigata de peste trei decenii de fanii Smokie din lumea intreaga. Chris Norman, fost solist al trupei, a oferit un raspuns si a vorbit despre celebrul cantec Living Next Door To Alice, lansat in 1976. Melodia va fi cantata si la Sala Palatului din Capitala, pe 15 noiembrie, de la ora 19:00, informeaza organizatorii.

"Cine este Alice?" Raspunsul la aceasta intrebare ni-l ofera chiar Chris Norman: "Toata lumea vrea sa stie raspunsul la aceasta intrebare, dar adevarul este ca piesa a fost scrisa de Mike Chapman si nu stiu daca el a cunoscut vreo femeie pe nume Alice. Ce este amuzant este ca in perioada in care Living Next Door To Alice era o piesa foarte populara, eu chiar aveam o vecina de vreo 80 de ani care se numea Alice, asadar eu chiar am locuit la o usa departare de Alice".

Living Next Door To Alice a beneficiat si de o versiune "necenzurata". Chris Norman nu pare insa deranjat de acest lucru: "Initial, cel care a adaugat refrenului intrebarea "Who the f**k is Alice?" a fost un comedian din Marea Britanie, pentru ca mai apoi noua trupa Smokie sa inregistreze la randul lor o versiune a acestei piese in varianta ei obscena. Nu ma deranjeaza daca oamenii vor sa se amuze pe seama asta, din punctul meu de vedere nu e nici o problema", spune artistul.

Chris Norman va concerta la Sala Palatului din Capitala pe 15 noiembrie. Biletele costa intre 70 si 250 RON (in functie de categoria de loc) si sunt disponibile in reteaua Vreau Bilet (Unirea Shopping Center, et. 2), Magazinul Ligia F (Pache Protopopescu nr. 23), Rin Grand Hotel - raion Rent A Car, Pasajul Universitatii agentia Trident Touring, la Sala Palatului si online - prin www.vreaubilet.ro.



Citeste mai multe despre   






















7811 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    who the f*** is smokie? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 16:50)

    michael [anonim]

    aveam niste colegi britanici, unul londonez, altul din belfast, si i-am intrebat daca le place smokie...smokie? who the f*** is smokie? zic, chris norman, you know...chris norman? never heard of him...

    atunci am realizat ca smokie erau populari in europa de est, poate prin germania, dar in niciun caz in marea britanie. figureaza acolo, cu boney M sau modern talking...in romania stie tot melteanul cine sunt, in afara romaniei, n-a auzit nimeni de ei.

    $80 pentru un bilet la smokie? incredibil...numai in romania e posibil asa ceva. nici nu-i de mirare de ce au venit de zece ori in romania si de ce distribuie cd-uri gratuite.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce ne pasa noua ce le place altora? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 22:22)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui michael

      E frumos ce-mi place mie. Azi am auzit niste copii de 7-8 ani tragand la sorti astfel:
      Maical Jacson e nebun,
      I-a intrat o musca-n cur.
      Baga mana dupa ea,
      Iesi afara dumneata!
    • -2 (6 voturi)    
      Ca tot melteanu " (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 9:31)

      Addy_ [anonim] i-a raspuns lui michael

      67 % din femeile din UK au recunoscut intr-un sondaj ca au plecat cel putin o data bete din pub...nu te mai uita in gatul britanicilor ca nu esti Sarafoleanu...habar nu au , cultura muzicala canci...si tu la fel .....,altminteri nu ai spune ca nu sunt cunoscuti decat in est....sunt profesori, tati ,cu litere de tipar...mai intreaba si tu pe cineva care stie....
    • +3 (3 voturi)    
      care e problema (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 11:06)

      raduxo [utilizator] i-a raspuns lui michael

      Ok de acord, nu te contrazic. Dar ce relevanta are ca nu le place englezilor?
    • +1 (1 vot)    
      totul este subiectiv (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 15:37)

      toto [anonim] i-a raspuns lui michael

      Boney M sau Modern Talking nu au intrat niciodata in topurile englezesti sau americane. Erau vestiti doar in restul Europei. Insa un album Smokie au fost no. 3 in topul celor mai vandute in 1975 in Anglia. Au ajuns tot prin anii 70 si top 10 in Bilboard Magazine in SUA. Daca englezii tai nu au auzit de ei, este de inteles, pt ca totusi au trecut 30 ani de cand au atins varful carierei. Prin anii 80, pe vremea cand eram adolescent, erau deja cam depasiti. Imi amintesc ca aveam niste prieteni mai batrani cu 5-6 ani si radeam de ei ca asculta Smokie. Dupa 90, au revenit multi artisti din anii 70 cu succes mai mare sau mai mic. In zilele noastre stilurile de muzica sunt amestecate, ascultii la radio muzica incepand cu anii 50 si pana in prezent. In anii 80 ascultai doar ce era nou,daca mergeai in discoteca nu aveai ocazia sa aculti ceva mai vechi de 2-3 ani.
      • +1 (1 vot)    
        usoara corectie (Duminică, 8 noiembrie 2009, 1:15)

        zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui toto

        e drept ca un pic off topic.

        modern talking au intrat in top 100 din uk cu un album si cu cateva single-uri. cel mai notabil succes a fost brother louie, care a ajuns pe locul 4 in top uk. restul singleuri-lor si albumelor pe louri destul de joase si pentru putina vreme.

        alta corectie - smokie nu a fost niciodata foarte popular in romania. pe de alta parte nu smokie vine in romania ci chris norman, care a scos multe, foarte multe albume solo.

        macar el nu va face playback precum sandra...
    • 0 (0 voturi)    
      si care-i problema ta? (Duminică, 8 noiembrie 2009, 22:28)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui michael

      Eu sunt cat se poate de roman si imi place Smokie, iar in concluzie ii voi asculta in continuare.

      Si mi se cam rupe daca prietenarii tai spun "who the f*** is smokie" (banuiesc ca nu ai facut vreun studiu la nivel national).

      Asa ca iti sugerez sa iti iei "statisticile" si sa ti le bagi undeva. Daca iti place asculta, daca nu, nu.
  • +1 (1 vot)    
    relevanta (Luni, 9 noiembrie 2009, 12:20)

    zulu [anonim]

    mda, ca si aici daca intrebi 2 manelisti daca au auzit de Cargo - sa zicem - o sa dea aprobator din cap si o sa si fredoneze 2, 3 piese.
  • 0 (0 voturi)    
    Englejii (Luni, 9 noiembrie 2009, 16:46)

    Yov [utilizator]

    Mai, deci nu le place la engleji?! Trebe sa-mi revizuiesc gusturile repede ca ma fac dacului de ras in bloc. Tz tz tz