AUDIO Cleopatra Stratan l-a schimbat pe „Ghita” cu „Jora”. Micuta vedeta canta acum si in limba rusa!

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 noiembrie 2009, 18:30 Life | Showbiz

Jora, varianta in limba rusa a lui Ghita
Foto: YouTube
Cleopatra Stratan, fiica lui Pavel Stratan, s-a apucat sa cante si in limba rusa. Piesa care a aparut pe internet se numeste ”Jora” si este varianta cu versurile in limba rusa a hitului ”Ghita”, relateaza Unimedia.



Albumul "La varsta de trei ani" a fost rasplatit cu doua discuri de platina in vara anului 2006, dupa ce s-a vandut in mai mult de 150.000 de exemplare in Romania.

Cea mai populara melodie de pe acest album a fost piesa "Ghita".


Citeste mai multe despre   



















8488 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Muzica nu are granite. (Marţi, 17 noiembrie 2009, 18:44)

    DAN [anonim]

    O dovada vie ca muzica si arta nu are granite.
    • -5 (21 voturi)    
      hmm (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:12)

      vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui DAN

      Cred ca ai gresit un pic fraza. Este: "O dovada ca prostia umana nu are granite".

      Te-am corectat eu, nu trebuie sa imi multumesti.
      • +4 (12 voturi)    
        hmm (Marţi, 17 noiembrie 2009, 20:29)

        srt [utilizator] i-a raspuns lui vvvladut

        Cred ca aici gresesti tu. Comentariul tau e "O dovada ca prostia umana nu are granite" nu cantecul Cleopatrei.
        • +1 (3 voturi)    
          hmmm (Marţi, 17 noiembrie 2009, 22:33)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui srt

          vvladut are dreptate.... muzica si arta nu AU granite. Si nici prostia umana (nu ARE)...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 18:45)

    .... [anonim]

    ...se mai schimba oamenii
  • +2 (22 voturi)    
    asa sunt toti (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:25)

    adrian [anonim]

    eu, ca roman nascut-crescut in Romania nu as avea o problema sa cant si in rusa. dar el, ca basarabean asuprit de rusi, cu inima in Romania nu ar fi trebuit sa cante niciodata in rusa. dar lui putin ii pasa de basarabia sau Romania sau rusia. bani sa iasa. asa sunt toti basarabenii - urmaresc avantajul lor de moment; cand le dam pasaport sa mearga in europa sau ii primim la studii sunt romani. in rest sunt rusi si vorbesc ruseste chiar daca au venit la studii in Romania.
    • -3 (13 voturi)    
      :)) (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:41)

      me [anonim] i-a raspuns lui adrian

      paranoic mai esti :D te-ai uitat la prea multe filme americane
    • +2 (6 voturi)    
      strugurii e acri (Marţi, 17 noiembrie 2009, 23:12)

      muciflenduri c-tin [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Uimeste-ne cu ultima ta dovada de patriotism, ca vad ca esti bun la dat sfaturi.
      Ia zi-ne, rosii turcesti mananci? Ca ne-au calarit timp de secole turcii si nu ar fi patriotic sa le bagi in fizic.
      Te si vad renuntand la o piata uriasa de desfacere pentru ca esti un mare patriot.
      Iar generalizarile despre basarabeni vorbesc mai mult despre tine decat despre ei.
      • 0 (2 voturi)    
        e o diferenta (Joi, 19 noiembrie 2009, 19:43)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri c-tin

        turcii ne-au asuprit acum cateva secole in timp ce pe basarabeni ii asupresc acum. asa ca nu mai compara turcii de acum 500 de ani cu rusii. nu generalizez in privinta basarabenilor. pur si simplu n-am avut eu noroc sa intalnesc si studenti basarabeni seriosi si nevorbitori de rusa. dar poate or fi :)
        asa ca, mai costele, mai usor cu critica. mai intreaba intai.
  • +10 (22 voturi)    
    FELICITARI ! (Marţi, 17 noiembrie 2009, 19:51)

    Mircea PELEA [anonim]

    Foarte frumos ca se canta si in limba rusa. Este o limba frumoasa si...internationala. Majoritatea amesteca limba cu politica. Tocmai de aceea se intampla ceea ce stim cu totii. Oricare limba este frumoasa cu conditia sa o cunosti foarte bine: scris, citit, vorbit.
    Felicitari dlui Pavel Stratan, pentru ideea de a traduce cantecele micutei Cleopatra, in limba lui Pusskin, Esenin, Tolstoi, Turgheniev, Gogol, Dostoievski, etc., etc., - titanii literaturii universale.

    prof. Mircea PELEA
    //
    Bucuresti(editat de HotNews.ro)
    • +8 (12 voturi)    
      frumoasa (Marţi, 17 noiembrie 2009, 20:40)

      Cactus [utilizator] i-a raspuns lui Mircea PELEA

      .. nu degeaba se spune.... "frumos ca limba rusa" :-)
      Lasand gluma la o parte, cum spunea primul comentator... arta nu are granite. felicitari
    • +6 (8 voturi)    
      un om destept (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:16)

      Olguta [utilizator] i-a raspuns lui Mircea PELEA

      Tot respectul pentru comentariu, domnule !
    • +3 (5 voturi)    
      frumoasa limba (Marţi, 17 noiembrie 2009, 22:24)

      Adora-bil [anonim] i-a raspuns lui Mircea PELEA

      Vorba lui Tanase: "Tak" shi "Kak". :)

      Cantecle nu sunt ale Cleopetrei, ci sunt scrise de Pavel Stratan, si, initial, erau cantece de pahar, dar le-a mai reviziut el, ca sa para si mai copilaresti. Pacat ca o punea pe fetita sa cante texte agramate (gen "ce tu faci?" - o forma calchiata din limba rusa, care suna aiurea detot in romana). In rest, nici nu ma asteptam la altceva dela Pavel Stratan, care e foarte prost instruit, dar stie sa faca bani si a fost si sustinut, inlcusiv de SIS-ul moldovenesc, pentru a se infiltra printre artistii bucuresteni. Ce secrete de stat cautau ei, numai tampitii nostri de la SIS stiu... Oricum, mai multa treaba face un Mihail POpov, de la Lukoil decat toti Stratanii luati impreuna...
  • -3 (5 voturi)    
    limba rusmoldoveneasca (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:28)

    alex [anonim]

    Adevarat ca lacomia nu are granitza. Este o promovare a oportunismului si a mediocritatii. Pusskin, Esenin, Tolstoi, Turgheniev, Gogol, Dostoievski...nu foloseau acest tip de limbaj la limita celui suburban. Pacat de copil.
  • 0 (4 voturi)    
    si daca nu (Marţi, 17 noiembrie 2009, 21:34)

    taranistu [utilizator]

    canta in rusa ce pierdea?
    • 0 (4 voturi)    
      Nimic (Marţi, 17 noiembrie 2009, 23:44)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      Dar ce castiga daca nu canta in rusa?
  • -3 (7 voturi)    
    Nu zau ? (Marţi, 17 noiembrie 2009, 23:08)

    Cristi [anonim]

    A canta in rusa in Romania este echivalent a canta in germana la Zidul din Ierusalim sau a canta in ivrit in Gaza. Adica nu se face, chiar daca suna frumos.
    Tanara domnisoara manevrata de mai smecherul ei tata uita de faptul ca rusii si-au batut joc de romani. Zdob si Zdub au cantat pentru Voronin, au cantat pentru comunisti, se plang ca nu au cetatenie romana. Sa dea Domnul sa nu o aiba niciodata, sa se duca sa cante de foame prin Moscova. Sa va fie rusine Stratanilor, nu zice nimeni sa nu canti intr-o limba straina, dar nu canta de funie in casa spanzuratului.
  • +1 (5 voturi)    
    Si in chineza (Marţi, 17 noiembrie 2009, 23:39)

    V. IORGA [anonim]

    Bravo. Sa stie lumea toata ce comori avem. Daca va fi nevoie vom cinta si in limba chineza!
  • -3 (3 voturi)    
    versuri oribile (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 23:43)

    lr [anonim]

    Sunt oribile versurile mai ales cantate de un copil. Sunt expresii de argou de oras si cu clara tenta "adulta".
  • 0 (2 voturi)    
    copilarie pierduta... (Joi, 19 noiembrie 2009, 12:20)

    andrei [anonim]

    Oare tatal acestei fetite, s-a gandit vreodata ca i-a furat copilaria orientand-o pe aceasta cale ?

    A fost interesant si de admirat prima oara cand a aparut, dar acum mi se pare deja abuz....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este deloc copilarie pierduta (Luni, 28 decembrie 2009, 16:14)

      valisa [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Cine a facut muzica, stie prea bine acest lucru. Cand un copil se indreapta catre muzica, crede-ma, nu ii mai trebuie altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu? (Vineri, 20 noiembrie 2009, 15:45)

    idena [anonim]

    De n-ar cânta și în rusă? Care-i problema cu limba? Când ați votat un președinte care a studiat și a afost îndoctrinat la Moscova nu v-a durut nimic, acum dați lecții de patriotism!
  • 0 (0 voturi)    
    sa va fie rusine (Vineri, 20 noiembrie 2009, 22:34)

    vasili [anonim]

    magarilor! Canta in ce limba vrea , clar?
  • 0 (0 voturi)    
    limba rusa e frumoasa (Duminică, 6 decembrie 2009, 0:29)

    Montrealezul [anonim]

    si rusoaicele sunt frumoase. Iar voi cei cu comentarile negative muriti de oftica ca Stratani face bani iar voi faceti foame.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari scumpa mea (Luni, 28 decembrie 2009, 15:58)

    valisa [anonim]

    Iti ascult melodiile cu mare placere si emotie. Sper sa revii in Romania, ori de cate ori poti, ca sa ne incati cu aceste melodii atat de frumoase. Si, daca se poate, sa pregatiti si mai multe cantece in Limba rusa.

    Cu toata dragostea,
    Valisa
  • 0 (0 voturi)    
    Versiune karaoke pentru Cleopatra Stratan - Jora (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 13:46)

    gigi [anonim]

    Romana: O versiune karaoke pentru Ghita (in limba romana) poate fi vazuta la:
    http://www.youtube.com/watch?v=xVjZT9LiLh0

    Rusa: O versiune karaoke pentru Jora (in limba rusa) poate fi vazuta la:
    http://www.youtube.com/watch?v=ufsOX3elNWw

    Engleza: O versiune karaoke pentru Ghita (in limba engleza) poate fi vazuta la:
    http://www.youtube.com/watch?v=iElzvU9qMm0

    Spaniola: O versiune karaoke pentru Ghita (in limba spaniola) poate fi vazuta la:
    http://www.youtube.com/watch?v=YVRl1nyMepE