Morrissey: Sinuciderea este un act onorabil

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:44 Life | Showbiz

Morrissey
Foto: Agerpres
Celebrul cantaret Morrissey, considerat unul dintre cei mai influenti artisti care au existat vreodata, spune ca reflecteaza asupra ideii de a-si lua viata si descrie sinuciderea drept un act "onorabil", relateaza The Telegraph.

Fostul lider al formatiei The Smiths, celebru pentru versurile sale melancolice, crede ca sinuciderea este "un act de mare autocontrol".



Morrissey a fost intrebat, la Radio 4's Desert Island Discs, daca s-a gandit vreodata sa-si aleaga momentul in care va incheia socotelile cu viata.

"Da, m-am gandit. Cred ca autodistrugerea este onorabila. Intotdeauna am crezut asta. Este un act de mare control si inteleg oamenii care fac acest lucru", a raspuns el.

Intrebat ce ar lua pe o insula pustie, Morrissey a raspuns: "Fie as lua un pat, pentru ca imi place sa dorm, fie as lua o punga cu somnifere, pentru s-ar putea sa vreau sa ies repede din viata".



Pus sa aleaga intre cele doua, Morrissey a afirmat: "As alege patul ... imi place sa stau ascuns si sa ma scufund. Tutoror ne place sa dormim - este fratele mortii. Somnul inseamna decuplarea creierului si uitarea de noi insine".

Morrissey, in varsta de 50 de ani, care a lesinat pe scena luna trecuta, la un concert, spune ca se gandeste des la moartea sa.

"Sunt fascinat de cat de scurta este viata, pentru ca toti stim ca toporul va cadea...", spune el, declarandu-se fascinat de felul in care oamenii aleg sa-si foloseasca timpul, avand in vedere certitudinea permanenta a mortii.

"Cred ca lumea este intunecata si nebuna iar a fi om este o sarcina dificila. Toata lumea moare strigand, nimeni nu moare razand".

El a precizat ca inca de mic s-a simtit "separat" de ceilalti oameni.

"Am fost considerat dezechilibrat, lucru care m-a ajutat mult. Mi-a confirmat ca nu voi creste mare pentru a fi ca cei pe care ii stiam, am vrut o viata complet diferita".


Citeste mai multe despre   






















2932 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    sinucidere?act ONORABIL? (Duminică, 29 noiembrie 2009, 17:59)

    dan [anonim]

    sau iti este frica de moarte?nu stii ca nu exista viata dupa moarte?ti-e frica de consecintele faptelor tale?sa spui ca sinuciderea este act onorabil,ori trebuie sa fii prost,ori bolnav psihic.Dumnezeu ne-a dat viata si nu avem noi dreptul sa ne-o luam.daca viata ti se pare grea dupa 50 de ani fa bine la altii care sunt mai amarati ca tine,ca tu oricum esti boier.de fapt,voi,celebritatile astea,aveti cu totii probleme serioase de comportament,.sinucidere lenta iti doresc.
    • 0 (2 voturi)    
      si tu.... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:47)

      qwert [anonim] i-a raspuns lui dan

      ...bunul crestin moralist doresti cuiva o moarte lenta.
      tu sigur o sa ai parte de o viata frumoasa in raiul tau nu? ca doar ai fost duminica la biserica in ciuda gandurilor si urarilor de bine de genul..."sinucidere lenta iti doresc"
      Nimic n-ai inteles din crestinism ....daca la tine se transpune in ura pt cei ce gandesc altfel.
      numai bine iti doresc! :)
    • 0 (0 voturi)    
      Sinuciderea (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:48)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui dan

      este pentru cei care au sufletul umplut la refuz cu gandurile altora.

      Un suflet deschis nu se umple niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    ca tot era pe cocalari.. (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:05)

    gigi [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=Vx8gr5qNCTQ&feature=player_embedded

    "Cat de truuuuuuuuuuu…" (citat din ieurasul de plus)
  • +4 (4 voturi)    
    Dacii... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:06)

    bisar [anonim]

    mureau razand.
    • +2 (2 voturi)    
      razand, dar... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:23)

      Holon [utilizator] i-a raspuns lui bisar

      ...o faceau cu un scop, viata lor fiind o ofranda Zeului. Credeau apoi in nemurirea sufletului, ceea ce nu prea pare cazul in situatia asta.
  • 0 (12 voturi)    
    Un act demn si onorabil (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:16)

    matei [anonim]

    Sunt in totalitate de acord cu Morrissey.
    Si marele Emil Coran si-a pus deseori aceasta problema. Consider ca a te sinucide este o dovada a controlului asupra vietii tale si o modalitate demna de a iesi din aceasta lume in momentul in care simti ca ai facut tot ceea ce era de facut.
    • 0 (4 voturi)    
      Cioran avea probleme cu femeile (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:59)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui matei

      Cine ajunge sa se gandeasca la sinucidere, e doar un cadavru umblator care cauta pretexte sa se culce.
    • +1 (1 vot)    
      O parere (Luni, 30 noiembrie 2009, 23:33)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui matei

      Stii cum ar fi sinuciderea un act demn si onorabil? Daca un om si-ar incheia socotelile cu viata nu intr-un moment prost, ci tocmai cand e in culmea fericirii, cand are absolut tot ce-si doreste si e constient de asta, fara a avea nici o problema de ordin psihic sau emotional.
      Daca in acel moment considera ca a facut tot ce era de facut, de ce sa nu aiba curajul de a pleca de pe lumea asta?
      In caz contrar, orice act de sinucidere nu e decat un act de lasitate!
  • -9 (13 voturi)    
    Exemplu (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:17)

    George32 [utilizator]

    Un exemplu pentru majoritatea forumistilor si pentru cei de la Hotnews. Atunci cand Base nu va mai fi presedinte, iar voi nu va veti mai primi salariile... sa nu aud ca va angajati la Antene sau Realitatea. Ascultati-l pe Morrisey.
    • +3 (3 voturi)    
      After U (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:41)

      x [anonim] i-a raspuns lui George32

      After U!
    • +1 (5 voturi)    
      Esti racit! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:33)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui George32

      Nu pricep de ce voi pedeleii nu puteti aborda si alte subiecte fara a le manji cu jeg politic;singura explicatie este ca sunteti bolnavi.Prin urmare ia-ti idolii si mergeti la Balaceanca la tratament.
      • 0 (2 voturi)    
        iar (Duminică, 29 noiembrie 2009, 23:03)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

        matale esti atit de stresat ca nu-ti mai recunosti fratiorii postaci pnldsr. Mare e disperarea in kiseleff 10.
  • -1 (5 voturi)    
    o stire ca pe un exemplu (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:35)

    bina [anonim]

    la ce ne foloseste? ce invatam din ce spune un om despre care nu stim nimic? il luam promotor de idei cind noi avem alte valori? avem mult de munca romani
  • +1 (7 voturi)    
    onorabil e sa ai curajul sa traiesti (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:38)

    Holon [utilizator]

    un proverb egiptean spunea "Traieste-ti viata pentru ca nu-ti poti muri moartea". Morryssey si multi alti artisti disemineaza iresponsabil idei emanate de mintile lor depresive, ba chiar o fac intr-un mod fermecator. Un om care ar lua pe o insula un pat ca sa se piarda in uitarea somnului sau o punga de somnifere e rupt de viata si nu-si accepta existenta in aceasta lume. In esenta, el se autovictimizeaza cu desavarsire. "Suicidul egoist" este conceptul lui Emil Durkheim (in cunoscutul sau studiu despre sinuciderere) care s-ar potrivi cel mai bine conceptiei lui Morrissey. Trist dar f adevarat ca de multe ori talentul si alienarea isi unesc fortele intru autodistrugere.
  • 0 (2 voturi)    
    o publicatie minunata (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:40)

    M.O [anonim]

    Cu oameni minunati.
    Asta sunteti voi cei care lucrati la acest site.
    In toata nebunia zilelor noastre cu campania asta nebuna, cu isteria ce ne copleseste , voi stiti sa ne mixati simturile, si sa ne aduceti pe pamint.

    Sunteti cea mai buna grupa de oameni cu multa pasiune, experienta, umiltate si bun simt in adevaratul sens al cuvintului.
    Va multumesc
  • -2 (6 voturi)    
    Pacatul capital (Duminică, 29 noiembrie 2009, 18:48)

    Vlad [anonim]

    Cum poate sa afirme asta? Se vede ca este un om lipsit de credinta. Stiti de ce este considerata sinuciderea pacatul capital? Pentru ca nu mai ai ocazia sa te caiesti pentru greseala ta. Cum spunea cineva mai sus, viata ne-a fost data de Dumnezeu, iar noi nu avem voie sa ne-o luam.
    • +1 (3 voturi)    
      ce glumet....... (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:20)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      :)))))))))
      viata ne-a fost data de dumnezu...daca vrei sa citesti basme iti recomand petre ispirescu, serios
      adica o fiinta omniprezenta si omnipotenta care a creat universul asta pe care ne chinuim sa-l inteleg, are sentimente si trairi umane...interresant
  • +1 (5 voturi)    
    de fapt sinuciderea e lasitate (Duminică, 29 noiembrie 2009, 19:45)

    jsmith [anonim]

    nu e nici un act de curaj sa te sinucizi, ci de lasitate... oricine poate sa se omoare, cei curajosi aleg sa traiasca
    • 0 (2 voturi)    
      da da...sigur (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:13)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui jsmith

      si cand nu mai ai nici o sansa sa traiesti e preferabil sa te chinuiesti luni, poate ani pana mori nu?
      hahal gandire.
      fiecare om face ce vrea cu viata lui, pt ca numa el e stapan si nimeni nu-i poate lua dreptul sa decida asupra ei
    • 0 (2 voturi)    
      Corect! (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:20)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui jsmith

      Atat am de zis. ;)
    • +1 (1 vot)    
      lipsa de imaginatie (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:44)

      logosfera.ro [anonim] i-a raspuns lui jsmith

      sigura scuza pentru comentariul tau ar fi lipsa de imaginatie. e lasitate pentru cineva intr-o stare terminala sa nu-si supuna rudele la eforturi inutile?
      toti va imaginati oameni in putere care aleg sa se sinucida. mai sunt si alte cazuri.. in nuante de gri.

      nu toata lumea e sclavul unui zeu monstruos
      • 0 (0 voturi)    
        imagine (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:09)

        jsmith [anonim] i-a raspuns lui logosfera.ro

        si morrissey asta e intr-o faza terminala si nu vrea sa-si supuna rudele la un efort inutil?

        repet ce am spus, curajos e ala care are puterea sa traiasca, nu sa se omoare!
  • 0 (2 voturi)    
    Sa dea exemplu personal (Duminică, 29 noiembrie 2009, 22:36)

    anonim [anonim]

    asa un dement chiar merita sa nu mai faca umbra pamantului.
  • 0 (0 voturi)    
    Un artist complet (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:02)

    un om din popor [anonim]

    Bravo, Morrissey! Esti unul dintre cei mai reali artisti!
  • -1 (1 vot)    
    aberatii (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:58)

    jaco [anonim]

    Ca vrea sa se sinucida,e dreptul lui,dar sa spui ca asta e unul dintre cei mai influenti muzicieni,mi se pare curat sinucidere profesionala,Robert Mihailescu, nu mai aborda subiecte straine de tine!
  • -1 (1 vot)    
    Morrissey (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:22)

    badea [anonim]

    Daca tot este asa de influent si gandeste asa de adanc, eu zic ca este bine sa se sinucida. Si daca mai sunt si altii, sa se sinucida cu totii.
  • 0 (0 voturi)    
    ----- (Luni, 30 noiembrie 2009, 16:44)

    Stephen [anonim]

    Pentru cineva care-i cunoaste background-ul, e clar ca e vorba doar de o mostra de umor negru, marca Morrissey. Din aceeaşi familie cu ,,violenta este glamuroasa, dar de la distanta, sinuciderea (altora) este frumoasa si-l face invidios, iar prietenii trebui urati atunci cand au succes. Un om care, in cele din urma, nu crede in nimic decat in propria-i importanta....
  • 0 (0 voturi)    
    a fi sau a nu fi (Marţi, 1 decembrie 2009, 11:34)

    jsmith [anonim]

    de fapt sinucigasilor le e frica de suferinta, fug de ea, nu o suporta si isi pun capat zilelor. Daca unii dintre voi vreti sa ziceti ca asta nu e lasitate ci curaj, e problema voastra. Sigur ca fiecare este stapan pe viata lui in ultima instanta, dar nu toti pot sa duca aceasta "povara" a libertatii de a alege in modul potrivit.

    Hai sa ne gandim la niste personalitati, actori, artisti, etc. care s-au sinucis.... sunt ei apreciati ca s-au sinucis? Nu zicem cu totii, ia uite la X s-a sinucis saracul ca n-a mai rezistat! Ne uitam la aceste cazuri cu compasiune, cu regret.... II apreciem cumva ca s-au sinucis? NU! Ii tinem minte ca pe niste cazuri triste. Vedeti prin vro tara ca este cineva apreciat, elogiat post-mortem prin faptul ca s-a sinucis? Nu prea cred....

    Cred ca sinuciderea este - poate cu unele exceptii extraordinare - refugiul celor lasi. Poate ca urmare a neimplinirilor si a unei vieti in care simte ca nu a avut curajul sa faca alegeri grele, lasul se gandeste - daca vreau oricand pot sa ma sinucid, sunt cel mai tare pentru ca pot sa fac asta. Daca ma supar pot sa ma sinucid! Ei bine... go for it! ... dar unde e de fapt maretia faptei? Cumva in alegerea drumului celui mai scurt si fara greutati? Asta e curajul? sa alegi sa scapi repede si fara efort? Sau sa dai piept cu viata?

    Celor care apreciati aceste "gesturi artistice", think againg! Poate sinuciderea e totusi overrated!
    • 0 (0 voturi)    
      re: a fi sau a nu fi (Marţi, 1 decembrie 2009, 12:29)

      Stephen [anonim] i-a raspuns lui jsmith

      sinuciderea face parte din viata, ca orice alt gest. ca nu este de incurajat, perfect adevarat. dar cand vorbim de art artistic, sunt atatea exemple - si asta este sistemul de referinta, pentru ca morisssey nu vorbeste de sinuciderea unui nimeni- care nu fac decat sa adauge glamour si romantism artei in general.....doar cu oameni batrini, morti la mult timp dupa ce au expirat, orice forma de arta cred ca ar fi mai saraca. Dar revenind la subiect, sunt convins ca e vorba de bravada ieftina, tipica lui Morrissey, omul care probabil se iubeste atit de mult incat n-ar fi in stare sa se atinga de un fir de par din cap, chiar daca asta ar insemna ca mii de oameni sa moara. Ce poate fi mai frumos decat egosim impins la extrem, combinat cu prefacatorie si o imensa durere in cur. Combinatia perfecta.