VIDEO Avatar, intrecut de Sherlock Holmes la box-office

de G.F.     HotNews.ro
Duminică, 27 decembrie 2009, 7:59 Life | Showbiz

Sherlock Holmes, regizat de britanicul Guy Ritchie (Snatch, RocknRolla) a stabilit un nou record de incasari pentru un film lansat in perioada Craciunului, depasind cu putin recordul stabilit week-endul trecut de Avatar, anunta Reuters. Sherlock Holmes, cu Robert Downey Jr. in rolul detectivului, a avut incasari de 24 milioane dolari vineri, in ziua lansarii.

In aceeasi zi, Avatar a avut incasari de 23,5 milioane de dolari, ducind totalul veniturilor din bilete in cele opt zile de la lansare la suma de 160,8 milioane de dolari.

Trailer-ul filmului Sherlock Holmes:





Citeste mai multe despre   



















8776 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Zapada (Duminică, 27 decembrie 2009, 9:49)

    gaspy [utilizator]

    La deschidere, Avatar a avut de infruntat ninsori foarte puternice pe coasta de est asa ca "no big deal".

    Intre timp Avatar a recuperat din plin, BoxOfficeMojo.com raporteaza deja peste $400.000.000 in incasari in intreaga lume.

    Cat despre Sherock Holmes, nu e un film rau, dar nu prea are legatura cu personajul lui Doyle...
    • +2 (12 voturi)    
      Difera calitatea publicului (Duminică, 27 decembrie 2009, 14:21)

      Neuronul stangist [anonim] i-a raspuns lui gaspy

      Targetul nu e acelasi, Avatar e destinat publicului pt care "un film" inseamna violenta, efecte speciale, explozii, da-i este bot, femei sexy sumar imbracate, public ale carui comentarii sunt la nivelul "mishto" si "cool".

      James Cameron a grefat pe scheletul asta hypercomercial (ca trebuie sa-si scoata alea 500 milioane) o poveste foarte simplista:
      pamantenii cei extrem de rai si prosti, superinarmati si condusi de albi extremisti (negrii sunt buni, automat:)) incearca sa distruga un paradis populat cu fiinte ffff blande, inocente, care traiesc in perfecta armonie cu natura si ca din intamplare au accent afro-american si traditii amerindiene :). Mesajul e clar, anti-capitalist, anti-industrial, pacifist, semi-comunist, anti-rasist, etc.

      E util de stiut ca James Cameron e pro-democrat, a donat pt campania lui Obama si se opune interventiilor contra terorismului islamic oriunde ar fi in lume. Desigur, el traieste ca un milionar, cu o asigurare privata excelenta, inconjurat de avocati si profitand din plin de sistemul capitalist pt a face bani. La fel ca Michael Moore. Asta e de fapt forma suprema de ipocrizie 'anti': condamni sistemul ca sa scoti niste bani :))

      Actorii din Holmes sunt foarte buni, din aia mari, povestea e putin mai complicata si lumea e reala, aia in care traim.

      In Avatar e o utopie, frumos desenata de softuri si cam atat.
      Cameron a declarat in turneul promotional american ca dorea un film "contra colonialismului si exploatarii".
      Succes asigurat pe langa presa "progresista" si aceea de stanga din Europa, precum si pe langa minoritatile americane sau in campusurile universitare si printre adolescenti.

      Impresionanta tehnica, insa nu e meritul lui Cameron ci al informaticienilor. Cameron a introdus doar ideologia si din pacate e una fara legatura realista cu lumea in care traim.

      Voi merge si eu sa-l vad in Imax, insa vaccinat deja contra mesajului viral :))
      • -3 (11 voturi)    
        ...bine mă... (Duminică, 27 decembrie 2009, 15:48)

        kappa_cj [utilizator] i-a raspuns lui Neuronul stangist

        ....bine că eşti deştept...şi cult îmi închipui...Foarte reală e lumnea din Sherlock Holmes...nespus, ca si toate filmele lui Guy Ritcie. Mare critic de film mai eşti.....hahahaha
      • +5 (5 voturi)    
        Povestea e simpla... (Duminică, 27 decembrie 2009, 16:31)

        Z [anonim] i-a raspuns lui Neuronul stangist

        ...si plina de clisee, cum spui si tu. Pe de alta parte, daca-ti place SF-ul, nu ai cum sa nu ramai incantat de film.
        Uite un review foarte reusit al unui om de stiinta:
        http://www.aintitcool.com/node/43440
        Se incheie asa: "I was inspired to do astronomy after seeing STAR
        WARS as a kid. I’m willing to bet that a fair fraction of tomorrow’s
        astronomers will have decided to devote their life to the discovery of
        new worlds because of AVATAR."
        Pana la urma, asta conteaza.
        • 0 (2 voturi)    
          . (Luni, 28 decembrie 2009, 13:49)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui Z

          "I’m willing to bet that a fair fraction of tomorrow’s astronomers will have decided to devote their life to the discovery of new worlds because of AVATAR"

          rad cu lacrimi
      • +3 (3 voturi)    
        excelent (Duminică, 27 decembrie 2009, 18:33)

        lizuca [anonim] i-a raspuns lui Neuronul stangist

        well, .....fain comentariu; chiar ti-ai folosit neuronu' cand ai scris !! :-))
      • +3 (5 voturi)    
        subiect (Duminică, 27 decembrie 2009, 18:49)

        name [anonim] i-a raspuns lui Neuronul stangist

        hai fugi si te culca
        ai citit Sherlock Holmes ?
        probabil ca nu
        Guy Ritchie transforma personajul Holmes intr-un betiv, smecher ,"cool", de gasca, "misto" si "hypercomercial".
        cultule
      • +3 (5 voturi)    
        Bravo! (Duminică, 27 decembrie 2009, 18:56)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Neuronul stangist

        Imi place ca fiecare comenteaza filme si decide ca sunt proaste sau bune FARA SA LE FI VAZUT.
      • +1 (3 voturi)    
        avatar (Luni, 28 decembrie 2009, 10:26)

        spectator [anonim] i-a raspuns lui Neuronul stangist

        Vai de comentariul tau...ai facut o greseala ...ai fost total lipsit de elementarul bun simt de a comenta un film DUPA ce l-ai vazut...ar fi bine mai intai sa vezi un film si apoi sa-l comentezi.Punct.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Luni, 28 decembrie 2009, 13:51)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui spectator

          si tu crezi ca dupa ce-l vede in Imax nu tot film cu "pamantenii cei extrem de rai si prosti, superinarmati si condusi de albi extremisti (negrii sunt buni, automat:)) incearca sa distruga un paradis populat cu fiinte ffff blande, inocente, care traiesc in perfecta armonie cu natura si ca din intamplare au accent afro-american si traditii amerindiene" ar fi?
      • 0 (0 voturi)    
        E foarte bine (Miercuri, 30 decembrie 2009, 19:50)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Neuronul stangist

        sa te consideri ca facand parte dintre cei destepti. E clar ca numai niste inculti si niste prosti pot sa mearga sa vada un SF plin de" violenta, efecte speciale, explozii, da-i este bot, femei sexy sumar imbracate, public ale carui comentarii sunt la nivelul "mishto" si "cool". Postezi un comentariu in care critici vehement filmul dupa care spui ca o sa mergi sa-l vezi.Cum comenteaza cineva aici "...fain comentariu; chiar ti-ai folosit neuronu' cand ai scris !! " Vorba lui Caragiale: "-Amice, esti idiot !"
  • +1 (7 voturi)    
    Calitatea publicului (Duminică, 27 decembrie 2009, 11:13)

    Eu [anonim]

    Am vazut si eu filmul. Efectele sunt faine. Da' ca film mi se pare slab, de-a dreptul penibil de slab. In afara de efecte speciale, nimic interesant.
  • +2 (2 voturi)    
    Referitor la Avatar (Duminică, 27 decembrie 2009, 12:28)

    X [anonim]

    da a depasit... dar doar pentru ca la lansarea Avatar, americanii au fost ingropati la propriu in zapada ! am prieteni care n-au putut sa iasa din casa si abia acum recupereaza cu vizionarea filmului !
  • +2 (2 voturi)    
    de unde luati informatiile? (Duminică, 27 decembrie 2009, 13:01)

    CMihai [utilizator]

    Voi de und luati informatiile? Avatar vinerea trecuta a avut incasari de $26,752,099 iar la primele estimari Sherlock Holmes are $24,860,000 care oricum ma uit este o diferenta de $1,892,099 in favoarea Avatarului. Deci eu nu vad unde a doborat recordul Avatarului Sherlock Holmes. Poate doriti sa vedeti si voi datele: http://boxofficemojo.com/daily/
    Si nu se pune problema de midnight screenings, ca amandoua dintre cele doua filme au avut si midnight screening si sunt calculate in veniturile de prima zii ...
  • +1 (9 voturi)    
    AVATAR (Duminică, 27 decembrie 2009, 13:18)

    blackarrow [anonim]

    nu-si merita reclama , in afara de efectele speciale, filmul nu are greutate, poveste , suspans, e un desen animat mai reusit ,in rest nimic memorabil.
    • -5 (13 voturi)    
      culca-te (Duminică, 27 decembrie 2009, 14:22)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

      Du-te si culca-te. N-ai inteles nimic din Avatar.
      • 0 (8 voturi)    
        Are dreptate blackarrow (Duminică, 27 decembrie 2009, 15:47)

        Gigi Fisiune [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Ce anume ar fi trebuit sa intelegem dintr-o poveste supercomerciala si hiperrasuflata? S-au vazut, s-au placut, au luptat, au castigat. Sunt 5000 de filme pe aceasta baza. Ce anume ar fi trebuit sa intelegem si nu am inteles, mare maestre. Ce este atat de adanc in filmul asta, ia lumineaza-ne tu.
    • 0 (8 voturi)    
      asta place la bobor !! (Duminică, 27 decembrie 2009, 15:06)

      richie [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

      Daca asta apreciaza boboru'(si nu ma refer aici doar la Romania), filme la care sa-si utilizeze cat mai mult ochii si cat mai putin creierul, nu tb sa te mire...
  • 0 (0 voturi)    
    informatie corecta! (Duminică, 27 decembrie 2009, 13:59)

    Mrk [anonim]

    http://www.imdb.com/news/ni1341286/
    • +1 (1 vot)    
      incorect formulata (Duminică, 27 decembrie 2009, 17:00)

      CMihai [utilizator] i-a raspuns lui Mrk

      Christmas day record inseamna record de ziua craciunului si nu recored de perioada, pentru ca recordul de perioada apartine tot avatarului. Recordul de vineri chiar este la Sherlock Holmes insa Avatar a strans mai mult vinerea trecuta, si nu mai putin cum sugereaza articolul. Si pe baza estimarilor de sambata se pare ca Avatar este iar pe locul 1 ...
  • +3 (5 voturi)    
    Avatar (Duminică, 27 decembrie 2009, 19:10)

    gaspy [utilizator]

    Mie mi-a placut.

    E un science fiction adevarat, nu un space opera sau fantasy. Totul are o explicatie stiintifica, chiar daca uneori nu e evidenta - inclusiv muntii care plutesc - minereul fiind un superconductor la nivel ambiant (fata de superconductorii cunoscuti de noi care au aceste proprietati doar la temperaturi extrem de scazute).

    Biologia e foarte interesanta si foarte putina lume a comentat legatura cu conceptul Gaiei de ecosistem viu.

    Povestea e veche de cand lumea si asocierea cu Dances with Wolves e simplista tinand cont ca avem elemente ce se regasesc in Dune de exemplu. Avatar isi trage seva din multe povesti, concepte si idei, dar singura critica ce-i o pot aduce e ca e relativ previzibil.

    Cameron nu e anti-capitalist, anti-american sau anti-armata. Mesajul este legat strict de modul ne-etic de exploatare si nimeni nu poate nega ca aceste lucruri se intampla azi pe Amazon, in Negeria si in alte locuri cu populatii sarace. Trupele nu sunt ale armatei, ci doar o firma de protectie gen Blackwater.

    As putea comenta mult despre Avatar. Ca orice film despre care se vorbeste atat, vor exista opinii pro si contra foarte puternice dar eu nu am decat un sfat:

    Avatar e un film aparte. Merita sa-l vedeti la cinema, de preferinta in 3D, nu ca un torrent filmat intr-o sala din Rusia. Vedeti-l fara prejudecati si fara asteptari de vreun fel. Eu cred ca o sa va placa.
    • 0 (0 voturi)    
      Scuze si detalii (Luni, 28 decembrie 2009, 8:25)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Scuze pentru "Negeria" in loc de Nigeria.

      Fara a fi un antiamerican, commie-lover, tree-hugging liberal (epitete folosite de conservatorii americani pentru toti cei cu alte vederi decat ale lor, hai sa va citez o chestie legata de Nigeria:

      "Survivors of the 1998 incident [in Nigeria] had argued that the oil company [Chevron] should be held accountable because it paid the police and soldiers and transported them by helicopter to the oil platform, where they shot and killed two unarmed protesters and wounded two others. [...]

      Bert Voorhees, an attorney for the Nigerian villagers, said the plaintiffs' team of attorneys would appeal.

      He said he was disappointed that they were not able to convince the jury that Chevron acted improperly when it called in the brutal Nigerian police unit known as the "Kill and Go" squad to break up the peaceful protest. The villagers denied taking hostages or committing acts of violence."

      Eh, nu exista paralele intre film si realitate? Noroc ca traim intr-un stat civilizat, pentru ca daca Rosia Montana ar fi fost undeva intr-un colt uitat de lume, mi-e teama ca s-ar fi putut ajunge la astfel de incidente si aici...
  • +3 (3 voturi)    
    .... (Duminică, 27 decembrie 2009, 22:23)

    maze [anonim]

    Avatar are mai multe nivele de intelegere...

    Cel mai simplist e o un science fiction cu grafica sofisticata si lupta intre doua lumi.

    Daca privesti mai atent conflictul din film are similaritati in lumea reala. Imperiul anglo-american care invadeaza diverse locatii pentru a asigura accesul la resurse extrem de importante.

    Replica fundamentala pe acest nivel este "La teroare vom raspunde cu teroare", data de un comandantul militar al oamenilor. E o ironie extrem de fina la ceea ce azi se numeste terrorism prin simplul fapt ca individul respectiv nu are calitatea morala sa faca o astfel de afirmatie el fiind un in speta un invadator.

    Ultimul nivel de intelegere este cel de regasire a unei dimensiuni care am uitat-o. Lumea de pe Pandora este un intreg armonios. O Constiinta Globala pare sa conecteze totul. E un mesaj extrem de profund si posibil un viitor pas al evolutiei noastre ca specie in viitorul nu foarte indepartat.
    • -2 (4 voturi)    
      da' tu unde ai invatat limba romana? (Luni, 28 decembrie 2009, 1:14)

      nebunaticul [anonim] i-a raspuns lui maze

      ma ierti ca te comentez, dar cu toate cele 3 nivele de intelegere pe care le enumeri mai sus (nivel de intelegere...?), pe unde ai invatat limba romana?

      sa stii ca nu mint deloc cand spun ca dupa prima greseala de mai sus nici n-a mai contat ce ai scris, cele 3 nivele de fapt sunt unul singur care e egal cu primul. adica science fiction.

      bai, baieti, inainte sa criticati un film sau sa va dati cu parerea pe un spatiu public, mai "pune-ti" mana pe o carte, ceva, din care "iextrage-ti" seva limbii romane...
    • -1 (3 voturi)    
      . (Luni, 28 decembrie 2009, 13:55)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui maze

      plictiseala totala. subiect rasuflat. efecte speciale faine. nimic original.