VIDEO Quentin Tarantino: violenta extrema este cel mai bun mod de a controla publicul

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2010, 20:40 Life | Showbiz

Quentin Tarantino
Foto: rottentomatoes.com
"Daca un tip este impuscat in stomac si sangereaza ca un porc injunghiat, atunci asta vreau sa vad - nu un om cu o durere de stomac si un punct rosu pe buric", a marturisit Quentin Tarantino, invitat sa vorbeasca despre experientele lui in industria filmului, cu ocazia unei intalniri organizate de Academia Britanica de Film si Televiziune.

Regizorul in varsta de 46 de ani, cunoscut pentru filme ca Pulp Fiction, Reservoir Dogs si Kill Bill, a explicat modul in care se foloseste de violenta in peliculele sale.

"Ma simt ca un dirijor, iar sentimentele publicului sunt instrumentele mele", a explicat Tarantino. "Voi aplica teoria "Razi, razi, acum ingrozeste-te". Cand cineva a facut asta cu mine, m-am simtit bine la cinema". Cu ocazia lansarii lui Reservoir Dog, in 1992, au fost inregistrate cazuri in care anumiti indivizi din public au parasit cinematograful in timpul unei scene de tortura, scrie telegraph.co.uk.

Regizorul crede ca violenta este cea mai buna forma de distractie in cinematografie. "De obicei, in cinema asta este atractia cea mai mare. Sunt un mare fan al actiunii si al violentei in filme".

"Din acest motiv a creat Thomas Edison aparatul de filmat - pentru ca violenta este atat de buna. Afecteaza publicul foarte mult. Iar tu stii ca privesti un film."

In cadrul discursului sau, Tarantino a criticat cursurile de cinematografie si a spus ca tinerii care doresc o cariera de regizor trebuie sa puna mana pe aparatul de filmat si sa invete singuri. "Asta a fost scoala mea de film - si a fost al naibii de ieftina. Decat sa studiezi aspecte despre industria filmului, mai bine pui mana pe aparat si filmezi."



Citeste mai multe despre   























1240 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Cretin 100% (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 21:44)

    GIGI BERLOGEA [anonim]

    Violenta extrema...si apoi ne miram cum elevii se impusca intre ei sau cum mai intra cate unul cu pusca in mall si impusca pe oricine se nimereste. Nu agreez violenta extrema absolut deloc! De fapt nu agreez violenta in eseta ei, am trait prea mult in comunism ca sa mai accept violenta de orice fel!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e asa! (Joi, 14 ianuarie 2010, 12:05)

      copac [anonim] i-a raspuns lui GIGI BERLOGEA

      nu de dragul de a contrazice iti raspund ca eu de exemplu iubesc filmele lui Tarantino, le-am vazut pe toate!!! Pulp Fiction de 5 - 6 ori, Resevour Dogs de 3 - 4 ori. Si tot eu nu am dat o palma in viata mea si mai tare nu am primit o palma in viata mea! Cum explici?
      • 0 (0 voturi)    
        Cu sau fara flori? (Joi, 14 ianuarie 2010, 17:17)

        cici [anonim] i-a raspuns lui copac

        Esti in (un) copac :))
      • 0 (0 voturi)    
        Prostie (Joi, 14 ianuarie 2010, 21:31)

        Mi [anonim] i-a raspuns lui copac

        Un cretin,a tine pe cineva intr-un scaun in teroare este o prostie,violenta e o prostie.
  • 0 (2 voturi)    
    Mr. Q - regizorul "lichid" (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 22:00)

    Cici [anonim]

    Astept sa apara actorul care va vrea sa joace rolul sangelui din filmele lui Tarantino. Pana atunci, sa ma ierte, dar eu refuz aceste vizionari. Si poate sa testeze marketingul pe cine o vrea. Avem un spital in Bucuresti, plin cu spectatori. Se numeste Spitalul 9. In vest banuiesc ca sunt mai multe, ca uite ce mare regizor a iesit dintr-un vanzator de casete intr-un butic.
  • 0 (0 voturi)    
    violenta (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 22:44)

    gheo [anonim]

    violenta vinde si inca foarte bine
    la fel si sexul;
    si asta se intampla in cazul TUTUROR
    fie ca sunt amatori de stiri sadice de ora 17, fie ca se uita la filme cu crime, fie la documentare pe discovery cu avioane care cad sau cu teroristi sau mai stiu eu ce
    iar sexul vinde excelent; intrebati-va cum isi aleg barbatii masini sau de ce femeile aleg diverse marci de cosmetice; poate unii sunt mai afectati si ajung sa impuste oameni
    altii sunt putin atinsi de presiunea asta de marketing
    asta nu inseamna ca ar trebui o cenzura
    e de ajuns sa schimbi canalul sau sa alegi sa mergi in parc in loc sa te duci la film
  • +2 (2 voturi)    
    Quentin (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 22:45)

    gaspy [utilizator]

    Omul asta are o sclipire de geniu, dar nu pot fi de acord cu el.

    Violenta de dragul violentei e nociva. Nu stiu daca ne determina sa devenim si noi violenti, dar in mod cert ne reduce sensibilitatea la orori. Am citit pe net tineri care faceau comentarii care mai de care mai "glumete" pe seama unor imagini absolut ingrozitoare pe care nici n-am avut curajul sa le vad indeaproape... (imagini ale unor victime reale vreau sa zic)

    Desensitivizarea e nociva, pentru ca amorteste spiritul si inlatura empatia, ne impietreste inimile si ne transforma in niste brute.

    Inainte de a face click pe butonul de vot negativ -- nu sunt absurd, m-am jucat si eu pe calculator si am vazut destule filme; nu ma deranjeaza violenta atunci cand e justificata, cand nu e exagerata sau - mai grav - glorificata.
  • 0 (0 voturi)    
    Mie imi place Tarantino (Joi, 14 ianuarie 2010, 3:14)

    Gabi Boaca [utilizator]

    Da, imi place. Pentru ca nu il iau in serios. Pulp Fiction mi s-a parut f tare, mult mai interesant decat Kill Bill. Dar la ambele am inteles metaforele si am apreciat punerea in scena.
    Umorul poate proveni si din situatii violente (remember toate filmuletele cu oameni care au diverse accidente) si nu cred ca filmele violente ne desenzitivizeaza, ci nivelul scazut de cultura.
  • 0 (0 voturi)    
    o opinie (Vineri, 15 ianuarie 2010, 9:04)

    Scoutx [anonim]

    Cei care iau pusca si se duc in mall-uri ar fi reactionat oricum violent indiferent de ce filme au vazut...Lucrul acesta nu este prea clar inteles.Violenta de la tv sau din filme nu serveste decat cel mult ca motiv de inspiratie.La un moment dat acesti oameni ar fi savarsit oricum fapte reprobabile.Cat despre Tarantino el nu face decat sa duca mai departe fascinatia crimei - nu uitati de filmele western vechi care promovau crima ca mod de viata, filmele fantuzesti sau italienesti cu mafioti etc.