Traian Basescu il va boteza pe fiul Printului Paul

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 14:00 Life | Showbiz

Presedintele Traian Basescu si sotia sa, Maria, il vor boteza pe fiul Printului Paul si al Printesei Lia, Printul Carol Ferdinand. Evenimentul va avea loc pe 22 mai, potrivit ziarului Libertatea, citat de Mediafax.

"Fiul Printului Paul si al Printesei Lia va fi crestinat la Biserica Domnita Balasa din Capitala si ii va avea drept parinti spirituali pe presedintele Romaniei, Traian Basescu, si pe sotia acestuia, Maria", se arata in materialul publicat de Libertatea.

Evenimentul se va desfasura la Biserica Domnita Balasa din Capitala, la ora 14.00, iar la ora 17.00 va avea loc o receptie la Hotel Intercontinental.

Printesa Lia a nascut in luna ianuarie, la varsta de 56 de ani, un baiat de 2,200 kg la maternitatea Regina Maria din Capitala.

Printesa si-a dorit sa nasca in Romania si a spus ca isi va boteza bebelusul in religia ortodoxa.

Paul-Phillippe Hohenzollern, in varsta de 61 de ani, s-a nascut la Paris. Este fiul lui Mircea Grigore Carol Lambrino, cunoscut drept Mircea Grigore Carol Hohenzollern, fiul nelegitim al printului Carol al Romaniei.

Printul Paul si Printesa Lia s-au cunoscut la Londra, la o gala UNICEF, printesa fiind o militanta pentru drepturilor copiilor. 


Citeste mai multe despre   























2280 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Ce fel de inseminare a fost? (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:13)

    a-z [anonim]

    Pentru ca e vorba de un print, de ce nu se comenteaza varsta bilogica a mamei?
    Cum mai produce ovule sanatoase o femeie la 56 de ani?Menopauza ce o mai fi? Sau e o exceptie?Pare sigur ca printesa Lia a fost doar mama purtatoare, la 56 de ani! sau si asta a fost regizat?
    Atunci cum va emite drepturi de apartenenta la familia regala, daca nu i se pote preciza, stiintifc, originea parintilor?
    • +4 (6 voturi)    
      "Printesa" ta (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:53)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui a-z

      are frumoasa varsta de 61 de ani. Tinand cont ca menopauza se instaleaza pe la 45-50 de ani, afirmatia madamei cum ca totul a fost surprinzator si natural (EvZ-interviu) seamana tare mult a minciunica.
  • +9 (9 voturi)    
    Printul (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:42)

    Vasile007 [anonim]

    Carei Case Regale ii apartine acest print ? In orice caz, nu celei romane. E Paul Hohenzollern Lambrino si atat. E o campanie insistenta de de-legitimizare a Casei Regale a Romaniei. Nu toti bastarzii sunt printi.

    Are dreptul de a purta numele tatalui sau, DAR NU SI TITLURILE. Presedintele Basescu face o greseala daca il numeste print.
    • -5 (5 voturi)    
      Intrebare... (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:31)

      Falciparium [utilizator] i-a raspuns lui Vasile007

      Cum poate fi apelat Duda?????
      • +4 (4 voturi)    
        ...raspuns (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:14)

        diablo [anonim] i-a raspuns lui Falciparium

        "Alteta Sa Regala Principele Radu al Romaniei."

        Prin casatoria cu Principesa Margareta a României (din 1996) a fost numit Principe de Hohenzollern-Veringen (1 ianuarie 1999) si apoi Principe al României şi Alteţă Regală (5 ianuarie 2005). Toate titulaturile astea sunt valabile doar in interiorul familiei regale si nu au nici o insemnatate in Romania pentru ca Romania e republica si nu regat.

        Acest Paul se pare insa ca nu este recunoscut de casa de Hohenzollern-Veringen si deci nu prea are treaba cu familia regala. Si cum Romania a avut numai o singura familie regala inseamna ca Paul e doar un om obisnuit care si-a pus singur o titulatura. Titulatura lui e print DE Romania. Titulatura Principelui Mihai este "Principele Mihai 1 AL Romaniei".

        PS: in Romania se pare ca nu exista o lege care sa reglementeze titulaturile asa ca oricare dintre noi pot sa-si spuna cum vor :)
        • -2 (4 voturi)    
          Duda, tot o dudã! (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:10)

          Metallicus [anonim] i-a raspuns lui diablo

          Nu i se poate spune altfel decît dudã - sau, mai degrabã, fãcãturã. ^In toate website-urile avînd ca temã "European Royalty", apare ca "FABRICATED prince of Hohenzollern-Veringen". Traditzia româneascã a preferat întotdeauna printzii bastarzi fiicelor de voievozi. Mihai Viteazul, cel care a înfãptuit prima Unire, a fost un astfel de bastard. Chiar daca mama lui a fost o printzesã din familia bizantinã Cantacuzino, ea nu a fost niciodata sotzia cu acte a lui Pãtrashcu cel Bun.
          Radu Duda a ajuns Altetzã Regalã pt. cã S-A MARITAT.
          • 0 (0 voturi)    
            Un nou atac al minusacilor... (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:59)

            Metallicus [anonim] i-a raspuns lui Metallicus

            ... care nu dovedeste decît ca am spus lucrurilor pe nume!!
        • +1 (1 vot)    
          Nu-i chiar asa... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 12:01)

          George [anonim] i-a raspuns lui diablo

          In mod normal ar trebui sa se intituleze:
          Principele Margareta de Romania.
          Stiu ca suna hilar, dar asa e si in alte tari (Anglia de ex). Nu devi print prin alianta, dupa cum nu devi rege daca te insori cu o regina. Devi print consort, cel mult. Ei profita de absenta unor legi si cutume nobiliare in Romania.
        • 0 (0 voturi)    
          Doar dudã! (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:58)

          Metallicus [anonim] i-a raspuns lui diablo

          Metallicus [anonim] i-a raspuns lui diablo
          Nu i se poate spune altfel decît dudã - sau, mai degrabã, fãcãturã. ^In toate website-urile avînd ca temã "European Royalty", apare ca "FABRICATED prince of Hohenzollern-Veringen". Traditzia româneascã a preferat întotdeauna printzii bastarzi fiicelor de voievozi. Mihai Viteazul, cel care a înfãptuit prima Unire, a fost un astfel de bastard. Chiar daca mama lui a fost o printzesã din familia bizantinã Cantacuzino, ea nu a fost niciodata sotzia cu acte a lui Pãtrashcu cel Bun.
          Radu Duda a ajuns Altetzã Regalã pt. cã S-A MARITAT.
    • -1 (3 voturi)    
      Politica impotriva Casei Regale (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:54)

      - [anonim] i-a raspuns lui Vasile007

      Tocmai ca acest copil nu poate apartine Casei Regale tocmai din cauza unei nasteri iesite din comun!
    • -3 (3 voturi)    
      Greseala... (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:18)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Vasile007

      Greseala nu este a PRESEDINTELUI.

      Din contra, PRESEDINTELE REPUBLICII, printr-o astfel de cumetrie, se pozitioneaza pe sine (ca functie, nu neaparat ca individ) deasupra casei regale (intentionat fara majuscule) a Romaniei.

      Paul este Print al Romaniei. Au stabilit-o altii si se pare ca n-a contestat-o nimeni cu succes.

      Basescu este PRESEDINTELE ROMANIEI (accentuez asupra functiei, pentru ca putea fi altcineva in locul lui - conditia fiind sa fie presedinte in exercitiu).

      Daca abolirea monarhiei este oarecum contestabila (sau hai sa o numim social-istoric-imorala) prin, tot asa, social-istoric se recunoaste republica de catre casa regala (aia scrisa cu litere mici).

      Parerea mea, fara patima si fara sentimente regaliste.
    • -4 (4 voturi)    
      Casa Regala a Romaniei nu exista (Vineri, 23 aprilie 2010, 17:23)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui Vasile007

      poate o suna frumos pentru nostalgici, dar in lumea in care traim nu exista rege fara regat!
  • -1 (1 vot)    
    . (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:01)

    c [anonim]

    am citit asta intr-un ziar al lui Vadim acum vreo luna, lol
    • +3 (3 voturi)    
      De vulcan a zis ceva? (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:13)

      a-z [anonim] i-a raspuns lui c

      Adica daca a scris si Vadim despre o evidenta manipulare a adevarului, e automat fals ? Eu imi exprim parerea ca nu se stiu parintii copilului, "printesa" sau nu, Lia nu mai poate avea ovulatie de vreo 5-6 ani! Cine e mama? O fi si tatal cel care se pretinde a fi?
      Mare tam-tam cu presedintele pentru un copil oarecare!
      Ce pozitie a avut Casa Regala ? Dar si Duda e "print"! Grea dilema!
  • +5 (5 voturi)    
    CE CASTIGA BASE DIN ASTA?? (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:00)

    UnBucurestean [utilizator]

    Adevarata intrebare este ce castiga Presedintele din asta? Este stiut ca fiecare miscare este calculata si ca nu face nimic fara sa castige ceva din ea!
  • +3 (5 voturi)    
    Si bercea? (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:10)

    Mihai [anonim]

    Berce Mondialu nu mai are nimic de botezat?Nici macar vreun nepot?
  • -4 (4 voturi)    
    ce panarama. (Vineri, 23 aprilie 2010, 16:26)

    Gheo Gheonescu [anonim]

    Le prieste la aristocrati aerul de Romania, ca vad ca se prasesc. Si mai ales platitul facturilor lor din ban public le prieste. Dar ce sa zicem de Misu Rex care a tras de 5 ori cu pusca si degeaba, ca 5 fete i-au iesit! Regele Lear la puterea a 5-a!
    PS-Vadim nu scrie nimic "fals" despre realitatea din RO ci doar chestii incomode despre Puterea hoata. De asta e facut extremist.
  • +4 (4 voturi)    
    Cumetrie prezidentiala (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:12)

    Dust Eating [anonim]

    Probabil Base nu avea nici o treaba pe agenda in ziua aia, si cum este hiperactiv si-a zis sa o puna de-o cumetrie.

    Mai bine isi scotea nevasta cu Dusteru Rosu la vreun restaurant...
  • +2 (2 voturi)    
    Logica alianta (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:15)

    Pantera Roz [utilizator]

    intre cele 2 tentative nereusite,de print si de presedinte.
    • +3 (3 voturi)    
      Sublim ai concluzionat! (Vineri, 23 aprilie 2010, 21:26)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Bravo!
      Un bastard si un fervent consumator.
  • +4 (4 voturi)    
    unu la prefectura, doua la Primarie. Curat! (Vineri, 23 aprilie 2010, 19:32)

    taranistu [utilizator]

    Mircea la Mondialu, Traian la Lambrino. Cum ii turcu si pistolul...
  • +4 (4 voturi)    
    Dezamagire (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:10)

    Aurel [anonim]

    Basescu dezamageste inca odata in relatia cu Casa Regala. Pacat. N-avea ce cauta in cumetrie cu un aventurier mascarici.
    • -1 (1 vot)    
      nu (Vineri, 23 aprilie 2010, 23:44)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Casa regala l-a jignit pe Presedintele Basescu ...
      • 0 (0 voturi)    
        cum asa? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 12:30)

        Aurel [anonim] i-a raspuns lui ion

        Se presupune ca invitatiile facute cu ocazia aniversarii din 2007 (Iliescu, Constantinescu) au respectat regula de a nu fi prezenti decât fosti sefi de stat, Casa Regala fiind în prezent o institutie particulara.
  • +3 (3 voturi)    
    Despre tranzitivitatea cumetriilor (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 9:19)

    Justin Puscasu [anonim]

    Daca Mircea Basescu e cumatru cu Bercea Mondialu' si Traian Basescu e cumatru cu printul Paul, rezulta ca printul Paul e acum cumatru cu Bercea Mondialu'?
    Oricum, inclinatia familiei Basescu catre cumetrii exotice e de-a dreptul iritanta.
    • 0 (0 voturi)    
      CUMETRIE (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 23:02)

      vikydo [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      super ideea cumetriei !hai ca esti bun !
  • +1 (1 vot)    
    Kitch (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 9:23)

    Dan [anonim]

    Kitch maxim. Pe ala il cheama Carol Ferdinand. ( bine ca nu-l cheama Carol Ferdinand Vlad Tepes Stefan cel Mare Radu de la Afumati) E copilul unor royalties wanna'be de tabloid si e botezat de Baselu. F*ck off!