Presa britanica: Romania, Rusia si Finlanda ar trebui sa-si plece capetele de rusine pentru melodiile trimise la Eurovision 2010

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 mai 2010, 14:59 Life | Showbiz

Paula Seling si Ovi
Foto: Fundatia Pheonix
"Exista zvonuri ca mai multe tari trimit in mod deliberat piese care nu au nici o sansa de a iesi castigatoare", spun cei de la The Guardian, intr-un comentariu publicat saptamana aceasta. Romania este enumerata printre tarile care "ar trebui sa isi plece capetele de rusine", alaturi de Rusia si Finlanda.

Jonathan Moles de la The Guardian crede ca Danemarca este cea care poarta vina pentru calitatea scazuta din acesta an a Eurovisionului. "In 2000, Danemarca a organizat festivalul anual intr-un stadion cu 39.000 de spectatori. De atunci, s-a incercat sa se organizeze un festival mai mare si mai bun in fiecare an. Cu trei spectacole a cate trei ore desfasurate pe parcursul unei saptamani, cu 39 de participanti si un numar foarte mare de jurnalisti veniti din toata lumea, festivalul este un cosmar logistic."

"Si este surprinzator de scump totul. NRK, principalul post norvegian care transmite concursul, cheltuieste 23 de milioane de lire sterline pentru a difuza spectacolul."   

Criza financiara care a cuprins Europa nu le mai permite unor state sa participe la aceasta competitie, crede jurnalistul britanic, care precizeaza ca Muntenegru, Andora si Ungaria s-au retras din cauza costurilor, in vreme ce participarea Lituaniei a fost salvata de interventia unei companii private. Tot din motive financiare, Franta participa in acest an cu aceeasi piesa la Eurovision si la Cupa Mondiala.

"Rusia, Romania si Finlanda ar trebui sa-si plece capetele de rusine", spune jurnalistul de la The Telegraph, care este si mai dur cu participarea Greciei. "Mai multi internauti greci care au postat pe site-urile Eurovision-ului i-au rugat pe cei care vor vota in cadrul competitiei sa nu ii pedepseasca pe cantaretii din tara lor pentru situatia financiara dificila (desi, dupa ce am ascultat piesa, cred ca nu acesta va fi motivul pentru care nu vor castiga)".

In ciuda sanselor mici pe care le ofera jurnalistii britanici, Ovi (reprezentantul Romaniei, alaturi de Paula Seling, la editia din acest an a Eurovision-ului) a declarat, luna aceasta: "Sunt gata sa pariez ca vom castiga concursul Eurovision".

Declaratia optimista a artistului vine in conditiile in care piesa Playing With Fire (ce va reprezenta Romania anul accesta) a ocupat prima pozitie intr-un top realizat de Asociatia OGAE Rest of the World, care cuprinde fanii Eurovision din tarile care nu participa la concurs. In urma acestei clasari, Paula Seling si Ovi vor primi un trofeu din partea organizatiei OGAE Rest of the World in cadrul conferintei de presa ce va avea loc pe 22 mai, la Oslo.

De asemenea, cei doi ocupa locul 9 intr-un clasament realizat de Google. Clasamentul este provizoriu (modificarile pot avea loc zilnic) si este realizat pe baza cautarilor inregistrate de motorul de cautare al Google. Vezi aici clasamentul.

Paula Seling si Ovi vor concura in cea de-a doua semifinala a competitiei Eurovision 2010, pe data de 27 mai, la Oslo.


Citeste mai multe despre   



















20699 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Rusine (Sâmbătă, 22 mai 2010, 14:44)

    Marian Achim [anonim]

    Ar trebui sa le fie lor rusine pentru modul in care au introdus muzica lor.
    • +8 (14 voturi)    
      Citez corect din The Guardian! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:23)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Marian Achim

      Exista zvonuri ca mai multe tari trimit in mod deliberat piese care nu au nici o sansa de a iesi castigatoare, cum ar fi Marea Britanie", spun cei de la The Guardian,"dar o tara ca UK in care guvernul este compus dintro treime evrei si o cincime musulmani ,cu un partid laburist care pentru al carui lidership se lupta doi frati evrei sadea David si Moshe M.,O ASTFEL DE TARA trebuie sa isi plece capul de rusine. Vorba britishului de la tara,cati au mai ramas daca scazi pakistanezii = capulaplecat,sabia nu-l taie"
      • +2 (2 voturi)    
        next ! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:24)

        eraZnus [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        RNS ...
        [root@telegraph root]# halt

        la atac baieti !!!
    • +4 (6 voturi)    
      Eu as continua (Duminică, 23 mai 2010, 11:43)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Marian Achim

      ... si as spune ca ar trebui sa plece capul pentru melodia pe care au avut-o anul trecut! A fost cea mai penibila si daca nu ma insel a iesit pe ultimele locuri.
      Tipic britanic. Nu-si vad lungul nasului.
  • -3 (23 voturi)    
    Rusine, britanicilor! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 14:56)

    tao980 [utilizator]

    Pai britanicii ce piese au trimis la ultimele editii ale concursului?! Si ce performante recente asa grozave au? Niste intriganti nenorociti! Huo, jos UK!
    • +12 (14 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 18:32)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui tao980

      frate, mai usor... pai daca un jurnalist baga fumigene de-astea, tu trebuie sa vorbesti asa la adresa UK ?
      • -3 (9 voturi)    
        de ce nu? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:55)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Datoram ceva UK?
        Absolut nimic. Ba dimpotriva, pun bete in roate celor din tarile estice, ca nu cumva sa le faca concurenta la munca.
        In plus, ei sunt in Europa doar cu buletinul!
        • +6 (8 voturi)    
          ... (Duminică, 23 mai 2010, 9:17)

          ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

          1) Daca nu datoram nimic cuiva nu inseamna ca trebuie sa vorbim urat despre acel cineva
          2) Stiu ca in mod normal ar trebui sa existe o interdependenta intre legiuitori si oamenii de rand dar in zilele de azi, cele premergatoare guvernului mondial, nu se mai poate vorbi de asa ceva. Legiuitorii, oricare ar fi ei, nu mai respecta vointa poporului, ci pe cea a grupului de interese care doreste instaurarea guvernului mondial. Deci cand vorbim de o tara, vorbim de oamenii de rand din acea tara. Hai sa nu improscam cu noroi degeaba.
          3) Cine e in Europa cu buletinul ? Poate romanii sunt in Europa cu buletinul, englezii nu au buletine, ei cand se duc sa-si faca pasaport trebuie sa ia cu ei niste oameni ca sa declare ca ei sunt cine pretind ca sunt........
      • -1 (5 voturi)    
        Fuck the UK. (Duminică, 23 mai 2010, 11:44)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        si atat!
        • +2 (2 voturi)    
          aha (Miercuri, 26 mai 2010, 9:41)

          lmc [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

          deci argumentatia ta se opreste la "atat"?
          • -1 (1 vot)    
            si tu acum... (Miercuri, 26 mai 2010, 12:37)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui lmc

            e si el mai "iubaret" de felul lui...

            adevarul este ca o englezoaica bruneta cu origini normande si cu "of" in nume nu mi-ar displacea nici mie !:P

            insa la muzica m-as abtine...lasand deoparte Eurovision care niciodata nu mi-a placut mie personal, sa nu uitam ce nume au lansat englezii pe scena internationala.
  • +5 (13 voturi)    
    tare frumoasa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 14:58)

    Cezar [anonim]

    tare frumoasa este melodia marii britanii din acest an, cred ca finlanda, rusia si romania au melodii mai bune decat marea britanie.
  • +10 (16 voturi)    
    ride hirb (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:07)

    pupu calache [anonim]

    nu as spune in nici un caz ca piesa noastra da pe dinafara de geniu muzical, nici pe de parte. dar prezentele muzicale ale britanicilor sint in mod constant penibil de penibile la penibilul Eurovision, de prea multi ani incoace. oricum, au dreptate macar in privinta faptului ca Eurovision este o chestie mult prea tot mai scumpa an de an, ca si alte evenimente, inclusiv Olimpiadele. Omenirea sufera de o megalomanie in crestere, e pe o bula hipergonflata sub multe aspecte. pe bune daca toate manifestarile astea nu nu imi aduc tot mai mult aminte de Cintarea Romaniei de pe vremea raposat Impuscatului. Omenire proasta de behaie...
  • +8 (12 voturi)    
    Cine vorbeste?! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:09)

    gaspy [utilizator]

    Englezii, care in ultimele editii au iesit pe ultimul loc, se gasesc sa comenteze.

    Nu pot spune ca sunt fan al piesei noastre (mai ales videoclipul mi se pare pueril) dar ar trebui sa luam exemplul altor tari si sa fim solidari cu cei care ne reprezinta.

    Topul previziunilor Google (http://www.google.com/landing/eurovision/index.html) pozitioneaza piesa noastra undeva intre locurile 5 si 10 - variaza de la o zi la alta. Anul trecut nu am prea luat in seama previziunile lor dar rezultatele finale au fost foarte apropiate.
  • -12 (20 voturi)    
    paula seling, un zero barat in muzica romaneasca (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:15)

    Surfer [utilizator]

    nu e in stare sa scoate o piesa originala, canta doar coveruri sau mai nou manele.

    E O RUSINE CA NE REPREZINTA astfel de oameni, mai bine nu participam deloc.
  • -6 (18 voturi)    
    perfect de acord (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:28)

    blec-bierd [utilizator]

    paula seling stinks
  • +3 (21 voturi)    
    Playing With Fire (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:41)

    The Musical_man [anonim]

    Playing With Fire, este super-hit....Romania, are muzicieni mereu in topurile europene...Paula Seling este o super fata, vedeta adevarata, fara fitze si figuri, noi o iubim...
  • -5 (13 voturi)    
    3seling (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:42)

    Radu [anonim]

    Eu sunt de acord cu presa britanica, in ceea ce priveste melodia propusa de Romania.
    Dar pana la urma asta au vota romanii... ca si in politica!
    Totusi, avand in vedere ca unele state s-au retras din concurs din cauza crizei, poate avem NOROC...
  • +6 (10 voturi)    
    cool (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:49)

    sandoval [utilizator]

    am dat un search pe youtube dupa melodia ce ii reprezinta pe ei..cum spune zicala: "rade ciob de oala sparta" .
  • +8 (10 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:53)

    Melania [anonim]

    Aici in Norvegia nu se aude ca in Marea Britanie....,dimporiva. Criticii de specialitate vad un cantec bun, cu voci bune....Ii claseaza in primii 10...
  • +10 (10 voturi)    
    Hai sa nu generalizam (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:56)

    silvia [anonim]

    Haideti sa nu generalizam! Daca cei de la The Telegraph au o parere, nu inseamna ca toata presa britanica gandeste la fel. Si, la urma urmelor, au dreptul sa aibe orice parere!
    Nu trebuie sa fim neaparat de acord cu ei si nici ca parerea lor sa ne-o influenteze pe a noastra! La urma urmei, trebuie sa incepem sa gandim si singuri si sa ne aparam parerile.Si putem oricum sa ne spunem parerea, intr-un mod care sa conteze, chiar in seara concursului.
    Nici parerea lui Ovi nu mi se pare realista. In ultimii ani toti concurentii nostri au crezut ca vor castiga concursul sau se vor plasa pe undeva in fruntea topului. N-a fost sa fie din diferite motive.
    Eu am renuntat sa ma mai imbat cu apa rece.
    Va conta parerea celor care vor vota pana la urma!
  • +6 (8 voturi)    
    Domnul Jonathan ar trebui sa se mai documenteze (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:57)

    Alina [anonim]

    Danemarca a castigat in 2000 si a organizat festivalul in 2001. In 2000, Eurovision-ul a fost organizat de Suedia.

    Si n-o fi melodia Romaniei cea mai buna, dar a Marii Britanii este inca si mai slaba.
  • -2 (4 voturi)    
    Bine ar fi (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:59)

    Lia [anonim]

    Tot timpul suntem dați printre câștigători înainte de competitie, dar in finala ne clasam aiurea. Mie nu-mi place piesa Romaniei din acest an, dar daca ar fi sa castige nu mi-ar displacea, oricum in ultimii ani au castigat piese foarte slabe.

    Dar nu cred ca se va înâmpla... acestea sunt niste tertipuri ca acest concurs sa aiba anul un minim de tari participante, dar la final tot cine trebuie va lau trofeul. Mizez ca va lua o tara nordica din nou :D
  • +8 (10 voturi)    
    Tipic englezesc. (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:59)

    john doe [anonim]

    Copii lu mama Regina iar au baut cam mult.
  • -3 (9 voturi)    
    Asa este! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:02)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Sincer, nu stiu de ce Paula Seling trebuie sa cante cu toti netalentatii. Culmea e ca nu stiu unde ii gaseste. Acum 10 ani a scos singura un album foarte bun.

    Melodia lor este o mizerie. Este ritmana, dar nu are linie melodica. E o anti-melodie.
  • -4 (8 voturi)    
    pai e adevarat (Sâmbătă, 22 mai 2010, 16:10)

    hajduk [anonim]

    piesa Romaniei este una din cele mai proaste melodii...
    1. Germania
    2. Croatia
    3. Suedia
    4. Moldova
  • +1 (9 voturi)    
    Sper ca nu (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:05)

    elena [anonim]

    Doamne fereste sa cistigam Eurovisionul. Tara cistigatoare este obligata sa organizeze urmatoarea editie. De unde sa scoatem noi milioane de euro pentru asa ceva? Mai ales ca de cistigat (in bani) nu se cistiga suficient de pe urma organizarii unui asemenea eveniment incit sa merite investitia.

    Mi se plingeau niste irlandezi ca i-a cocosat organizarea de doua ori a Eurovisionului. Si asta se intimpla atunci cind inca nu erau problemele economice de acum.

    Asa ca si Ovi, si Paula Seling, sa stea cuminti in banca lor.
    • +3 (3 voturi)    
      Sens denaturat, traducere defectuoasa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:37)

      BB [anonim] i-a raspuns lui elena

      Din pacate ce scrie articolul in limba engleza si ce publica ziarele in Romania nu se prea leaga. Lipseste tocmai fraza anterioara celei care face referire la calitatea cintecelor trimise de Romania Rusia si Finlanda, si anume ca potrivit unor forumisti (vezi referirea la inteligentsia) tarile participante se feresc sa trimita ceva bun la concurs, de teama cistigarii si costurilor pentru organizarea unei competitii. Chiar si Marea Britanie este pe lista tarilor din aceasta categorie; pentru desemnarea reprezentantului ei, a organizat un concurs de 90 de minute la o ora de minima audienta, fata de anul trecut cind a investit enorm in publicitate. Concluzia, decit asa comentarii mai bine lipsa.
  • +1 (7 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:07)

    daniesy [anonim]

    Am observat ca toata lumea care a spus ceva urat de piesa noastra, a primit voturi negative? De ce??? Eu zic ca ar trebui sa acceptam adevarul si sa lasam orgoliul si patriotismul inutil de-o parte.
    Uitati-va fiecare aici http://www.google.com/landing/eurovision/index.html la interpretarea de 2 lei a Romaniei. Nu zic ca altii au cantat mai bine, fiindca sincer nu ma intereseaza si nu sar in ograda vecinului cand am probleme la mine acasa. Dar totusi, aia 2 ne cam fac de rusine. Avem atatia interpreti care impun respect prin simpla prezenta pe scena si trimitem niste "tineri rebeli" sa ne reprezinte? Chiar imaginea asta vrem s-o aratam strainilor?

    ps: e cam amuzant cum fiecare se gaseste sa spuna ca avem piesa mai buna decat britanicii. Dar n-am intrat in concursu asta pentru britanici, ci ca sa castigam. Trebuie sa avem piesa mai buna decat toata lumea ... si asta sincer nu pare
  • +2 (6 voturi)    
    eurovision??? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:16)

    adrian [anonim]

    Mult prea multe comentarii si pasiuni pentru un festival de rahat, unde se canta o muzica de rahat. Nu mai imi pierd timpul cu aceasta susanea de vreo 30 de ani si nu regret. Am fost la AC/DC si sunt fericit. Daca ajung si la Elton John, Eric Clapton si Gary Moore, nu mai am nevoie de eurovision alti 30 de ani de acum inainte.
    • -5 (9 voturi)    
      ac/dc (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:33)

      daniesy [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Ai fost cumva si tu in primul rand cu coarne pe cap si scoci pe gura? Bravo! Esti un exemplu pt noi toti :))
      • +1 (5 voturi)    
        for you daniesy (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:17)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui daniesy

        Nu am mai gasit coarne pentru ca le-ai cumparat tu pe ultimele. Si nu e rau, pentru ca sunt compatibile cu gandirea ta. Apropos, nu doar dracii au coarne ci si boii. Cred ca tu din pacate esti mai aproape de cei din urma. Dar nu ma supar pe tine pentru ca rasolul de vita si ciorba de vacuta fac parte dintre felurile mele preferate, simpaticule!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      I salute you (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:27)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Eurovison-ul este un festival pentru retarzii din muzica.
      Sigur AC/DC nu ar avea nicio sansa sa castige mizeria asta.
      Vezi ca vin si Metallica si Rammstein si multi altii:)
      • +1 (3 voturi)    
        I salute you too (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:56)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Cred ca sunt prea batran pentru Rammstein, dar mai vine si Bob Dylan. Si poate mai vine si bunica Tina. Pentru un om aflat mult mai aproape de 60 de ani decat de 50 este suficient.
      • +1 (5 voturi)    
        eurovision (Duminică, 23 mai 2010, 1:20)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Ai dreptate.....Eurovisionul este o cloaca muzicala combinata cu politichia....Este o ofensa la adresa muzicii de calitate......Si ma refer la Eurovisionul de dupa anii 90........
    • 0 (2 voturi)    
      foarte adevarat! (Luni, 24 mai 2010, 13:28)

      muzicalul [anonim] i-a raspuns lui adrian

      nu inteleg desfasurarea de forte si finante pentru acest festival de valoare muzicala zero. Daca muzica prezentata ar avea vreo calitate, piesele de pe primele locuri ar trebui sa devina hit-uri, in fiecare an. Nu s-a mai intamplat asa ceva de la ABBA incoace. Au mai fost 2-3 exceptii, care au capatat oarece aripi fragile, dar care s-au frant repede.
  • +1 (3 voturi)    
    Eurovision (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:04)

    Teddy [anonim]

    Ei...uite ca sa nu le fac pe plac jurnalistilor de la The Guardian , NU imi plec capul de rusine !!!
    Asa , ca sa crape ei de ciuda !!! :))
  • -3 (5 voturi)    
    cantatul in engleza (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:04)

    neaga1900 [utilizator]

    Cat timp ne este rusine cu limba noastra si cantam in engleza nici nu cred , sa ma intereseze locul ocupat de cei doi!
  • +2 (4 voturi)    
    ovi... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:22)

    castor [anonim]

    tata,esti naiv,sau faci pe naivul.Poate Romania sa participe cu o piesa de Sting,Elton John sau cine-oi vrea tu,n-o sa castige niciodata.Ce D-zeu,tu nu stii ca aia se voteaza unii pe altii?Italia de ce s-a retras,nu de acum?Muzica e pe planul 2.Cate din alea castigatoare mai tii minte?
  • +3 (5 voturi)    
    macar straini (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:51)

    tao [anonim]

    Macar straini sa fie de acord cu mine :D

    Sunt ingrozitori Paula Seling si Ovi, au facut o melodie ingrozitoare
  • +2 (2 voturi)    
    e si politica la mijloc... (Duminică, 23 mai 2010, 0:20)

    victor cojocaru [anonim]

    nu conteaza 100% cat de buna este piesa interpretata, ci se fac si jocuri politice, despre care noi nu avem cum sa aflam decat din ceea ce mai "transpira" din presa noastra. si, oricum, nu avem atatea tzari "surori" incat sa fim siguri de un numar confortabil de voturi.mie "Playing with fire" mi se pare buna pentru unul din primele 6 locuri
  • +2 (6 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 23 mai 2010, 1:23)

    daniel [anonim]

    Acest Ovi este un afon in ceea ce priveste muzica.....Restul sunt comentarii in plus.....
  • +7 (9 voturi)    
    Paula Seling (Duminică, 23 mai 2010, 2:06)

    Arthur [anonim]

    Piesa Paulei Seling este superba, mai ales cand incepe sa behaie acele vocalize neinspirate . Observ ca romanii au uitat ca acum doi ani celebra cantareata canta cu celebrull solist vocal Salam in duet . Pacat ca nu au participat impreuna la Eurovision ! Oricum Romania va obtine printre ultimele locuri si noi Romanii vom concluziona ca a fost o piesa excelenta insa, conspiratia Europei nu a apreciat valoarea melodiei si nu ne-au votat decat Moldova !
  • +1 (5 voturi)    
    Unde-i originalitatea, fratilor??? (Duminică, 23 mai 2010, 7:45)

    Oana_Mtl [utilizator]

    Ma ingrozeste lipsa de originalitate a melodiei asteia. Mi se pare un mix din vreo cateva alte (multe) bucati de melodii pe care le-am ascultat inainte. In plus, vocalizele alea sintetice imi scad moralul... Suna atat de fals...
  • -1 (3 voturi)    
    Atentie! (Duminică, 23 mai 2010, 11:24)

    tati [anonim]

    Va dati seama ca daca am castiga concursul,problema devine o tragedie nationala?
    Unde vom organiza noi gala finala in anul urmator?
  • -1 (1 vot)    
    Ar trebui sa le spuna cineva... (Duminică, 23 mai 2010, 20:48)

    karenina [anonim]

    ca nu avem pe cine trimite. La noi in tara cultura nu mai face doi bani. Sunt toti o apa si un pamant. Nu au absolut nici o legatura cu muzica, ci numai cu spaga. Cine da mai mult pleaca la Eurovision cine nu are bani sta acasa. Este bine macar ca nu merge si prin alte parti tot asa. Altfel am "castiga" toate concursurile.
    • 0 (2 voturi)    
      eurovisionu' (Duminică, 23 mai 2010, 20:22)

      ret [anonim] i-a raspuns lui karenina

      wow, ce se reflecta situatia Romaniei in comentarii;agresive, negative, pesimiste oglinda perfecta a atitudinii romanilor;despre ce a scris ziaristul - cui ii pasa de parerea lui, sau ce conteaza? la sfarsit conteaza ce le place majoritatii europenilor. succes alor nostri oricum
  • 0 (2 voturi)    
    Realitatea despre Eurovision (Duminică, 23 mai 2010, 23:22)

    andrada [anonim]

    Adevarul despre Eurovision e ca in spatele acestui asa-zis concurs , se ascunde o afacere tare dubioasa ! Ginditi-va numai, de-a lungul timpului, citi artisti celebri au pierdut , si cite din melodiile lor au devenitt hit-uri, pe cind melodiile premiate nu s-au mai ayzit dupa a doua zi dupa concurs ! In anii '70, '80, au pierdut Cliff Richard in fata lui Sandie Shaw, "Congratulations" a lui Richards, s-a ascultat ani de zile (cred ca si astazi mai sint mukti care o asculta) , pe cind melodia cistigatoare, dar mai ales cantareata s-au pierdut in ceata! Ginditi-va la cei care au pierdut : BZN, Patricia Kass, etc...
    Am vazut nu de mult pe DISCOVERY un reportaj pe tema Eurovisionului, in care se spunea cum s-a descoperit ca membri din organizatorii concursului , cu luni de zile inainte, vizitau anumite tari si pur si simplu cumparau voturile, pentru niste scopuri doar de ei stiute !
    Oricum, de vreo 20 de ani, acest concurs este doar o inselatorie imensa, unde valoarea si talentul nu isi gasesc locul ! Sa premiezi, atitia ani , niste melodii si niste artisti de care nimeni n-a auzit inainte, si nici nu va mai auzi dupa, mi se pare de neinteles ! Probabil ca sint totusi niste interese ff mari la mijloc !
    Eu cred ca piesa noastra, fara a fi magnifica, este totusi f.buna, iar carcotasii pot sa spuna ce vor, Paula Seling chiar are voce, si la proba "live" nu da chix ca 90 % din tre "cantecacele" noastre !
    Le urez succes !
  • +2 (2 voturi)    
    Capul plecat (Luni, 24 mai 2010, 0:47)

    Dragosh [anonim]

    Capul plecat, sabia nu-l taie, cand te-ai trezit, capul plecase, am pus sabia pe foaie, discutam flow-ul, iese din matca, albia se-ndoaie, tragand la fund orice vedeta si corabia ei de paie. E cazul sa se innece si britanicii cu marele lor vedete.
  • 0 (2 voturi)    
    i-am vazut (Luni, 24 mai 2010, 3:13)

    eee [anonim]

    I-am vazut ieri la Eurovision Village. Piesa este tare slaba, dar Paula Seling are o voce de exceptie, aproape ca poate compensa banalitatea melodiei.
  • +1 (1 vot)    
    nimeni nu citeste... (Luni, 24 mai 2010, 8:13)

    fefe [anonim]

    Gusturile autorului articolului desigur sunt discutabile dar nimeni nu a sesizat substanta articolului care este foarte adevarata. Eurovisionul a devit o duda care justifica macelarirea unor bani publici (Eurovision este oraganizat de televiziuni de stat, sustinute mai mult sau mai putin din bani publici peste tot). Autorul nu condamna pe cei care trimit melodii slabe, ci arata ca fenomenul se datoreaza acestei politici aiuristice in care unele televiziuni fug ca dracul de tamaie de ideea ca ar putea castiga vreo data (costurile au ajuns foarte mari). Ati mai auzit de vreun hit lansat de Eurovision asa cum se intampla in anii 70? Cine isi mai poate imagina astazi ca o trupa precum ABBA se lansa international la Eurivision. Acum se cheltuie bani cu galeata pentru o susanea, asta deplangea autorul.
  • +2 (2 voturi)    
    Ziceti voi ca nu-i asa! (Luni, 24 mai 2010, 13:06)

    Dr Marutza [anonim]

    In loc de "Playing with the Fire", mai bine se chema "Much Ado about Nothing"! adica "Mult zgomot pentru nimic!" Concursul de CANTEC s-a transformat in chici de costumatie "sofisticoasa", scenografii incalcite si dansuri acrobatice de circ.
    Cu cat e melodia mai "goala", cu atat se ingroasa mijoacele pomenite pentru abaterea atentiei!
    Muzica trece pe ultimul plan, adeseori! Ca in multe alte cazuri si aici "patriotismul" si afinitatile etnice inlocuiesc adevaratele criterii de evaluare. Rareori se sparge tiparul asta impamantenit de ani de zile!
    Apropos Romania: artificiile si melodia slaba nu servesc o solista buna ca Paula Seling (Ovi e nul, putea lipsi, a fost pus doar pentru relatiile sale scandinave!!) Pacat, dar ...cum de gustibus non disputandum... om trai si-om vedea!! Sistemul de "cersire de voturi", seamana cu carnatii lui Remes sau spagile la moda-m Romanica!
  • +1 (1 vot)    
    Piese anodine (Marţi, 25 mai 2010, 16:24)

    Simona [anonim]

    Voi ati ascultat restul melodiilor participante?? LA Eurovision nu participa piese originale, deosebite, sunt toate facute din acelasi aluat. A se "remarca " piesa Frantei care aduce mai mult a muzica de aerobic..in cel mai bun caz.. E pentru oameni lipsiti de imaginatie. Asa ca..pe langa ele..piesa Romaniei se incadreaza cam in acelasi tipar si se incadreaza oricum peisajului acestui concurs.
    Oricum sa-mi spuna cineva o formatie cunoscuta si apreciata care s-a lansat la Eurovision ...nu cred ca exista.
    • 0 (0 voturi)    
      piese anodine. (Duminică, 30 mai 2010, 11:48)

      tibisoru [anonim] i-a raspuns lui Simona

      abba s-a lansat la eurovision in 1974. si cred ca a avut ceva succes. acum dupa finala cred ca romania a urcat in loc prea sus. danemarca cred ca a fost mai buna
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 25 mai 2010, 22:34)

    ampersand [anonim]

    nu stiu cat de breaza e melodia britanicilor, dar cert e ca genericul muzical de la emisiunea Reflector de pe vremea lui nea nicu era capodopera muzicala in comparatie cu frectia asta a oviselingingiano-danubiano-poantica.
  • +1 (1 vot)    
    kitsch (Vineri, 28 mai 2010, 12:36)

    phoebe [anonim]

    Paula Seling are voce dar nu pentru tipul asta de melodie kitsch. Am vazut-o in ipostaze mult mai reusite ca artista. Ii statea mai bine imbracata normal si nu ca in "Matrix", stand la un pian clasic si interpretand o piesa unplugged in care isi putea pune vocea in valoare. Dar asta e doar o chestiune de gust si nu se discuta.

    Pe de alta parte, nu stiu exact ce interese oculte se ascund in spatele Eurovision in afara de promovarea unei sub-culturi de tip consumist in care trebuie angrenati cat mai multi oameni din UE. Ceva de genul brainwashing technique menita sa niveleze constiintele. Muzica cu adevarat buna nu a avut nevoie de Eurovision ca sa promoveze pe piata.

    A avut dreptate cine a zis ca acest concurs este ceva in genul "Cantarea...Europei".
  • +1 (1 vot)    
    hmm.. (Sâmbătă, 29 mai 2010, 0:44)

    255.255.211.211 [anonim]

    RNS Vegheaza si nu va sta cu mana in san!
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-a placut (Duminică, 30 mai 2010, 1:40)

    Trojan.H [utilizator]

    Mi-a placut Eurovision-ul de anul asta, la fel ca si melodia cu care ne-am prezentat. Locul 3 e ok.
    Cit despre specialistii in muzica sofisticata de mai sus sunt sigur ca daca trec seara pe la geamul lor o sa-mi sparga timpanele de la atitea manele.
    God natt!
  • 0 (0 voturi)    
    ooops (Duminică, 30 mai 2010, 12:16)

    MirceaA [utilizator]

    The Guardian did it again. Intrebare: cine ar trebui sa-si plece capul de rusine?
  • 0 (0 voturi)    
    vai vai vai (Duminică, 30 mai 2010, 17:16)

    cip [anonim]

    sincer nu prea imi placea piesa romanilor dar ironia sortii face ca astia de la the gurdian sa comenteze despre noi , ei iesind pe ultimul loc:))))