VIDEO Trupa Amadeus va reprezenta Romania la World Expo 2010

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 15:24 Life | Showbiz

trupa Amadeus
Foto: amadeusmusic.ro
Andreea, Alexandra, Patricia si Cristina, cele patru membre ale trupei Amadeus, vor reprezenta Romania in cadrul Expozitiei Mondiale de la Shanghai, informeaza site-ul formatiei. Fetele vor fi "ambasadorii" culturali ai Romaniei pana pe 3 iunie, urmand sa sustina mai multe concerte in pavilionul tarii noastre.

World Expo 2010 este o expozitie cu participare mondiala si se desfasoara in perioada 1 mai -31 octombrie, la Shanghai.

Trupa Amadeus a mai avut turnee in Asia, dar este pentru prima data cand concerteaza in China.

"Suntem curioase cum arata cea mai mare expozitie din lume si cum ne va primi publicul de acolo. Sunt sigura ca o sa avem o experienta frumoasa", spune Andreea, membra a trupei.

Participarea formatiei la acest eveniment se datoreaza unei invitatii primite din partea Ministerului de Externe, in ideea de a promova muzica romaneasca peste hotare.

Trupa Amadeus este alcatuita din: Andreea Runceanu (vioara), Alexandra Chise (vioara), Cristina Filotti (clape), Patricia Cimpoiasu (violoncel). Compozitorul trupei este Adrian Ordean.

Discografie: Meridian (2003), Continental (2002), Freedom (2005), The Island (2007), 24 de ore (2009).

Vezi aici site-ul trupei Amadeus.



Citeste mai multe despre   






















4966 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    amadeus (Vineri, 28 mai 2010, 16:45)

    ipsilon [utilizator]

    Buna trupa !
  • 0 (0 voturi)    
    Buna da' ... (Vineri, 28 mai 2010, 21:23)

    Eu [anonim]

    ... nu prea. Muzica din clipul din articol e cam subtire, si chiar si asa subtire n-as zice ca prea reprezentativa pt. nivelul mediu de cultura din RO.

    In plus, sa aibe grija sa nu se prezinte in haine albe si la Shanghai - albul le face grase.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 30 mai 2010, 1:31)

    Claudiu T. [utilizator]

    Fetele interpreteaza bine si au o prezenta scenica super.
    Bravo din partea mea !

    Singurul minus e al compozitorilor romani care nu sunt in stare sa compuna la nivelul lor, sa nu mai vorbesc de o compozitie pentru o intreaga orchestra.
  • 0 (0 voturi)    
    am o slabiciune (Duminică, 30 mai 2010, 1:32)

    sadwank [anonim]

    Violoncelul mi se pare ravasitor. Cum il cheama?
    • 0 (0 voturi)    
      sadwank...esti dulce...m-ai facut sa zambesc (Duminică, 30 mai 2010, 9:26)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      .... in articol scrie clar ca
      - viorile se numesc Andreea si Alexandra...
      - clapele sunt Cristina, iar
      - violoncelul se numeste .....

      iti las bucuria de a descoperi singur
      ...e clar ca te-a ravasit :)
      • 0 (0 voturi)    
        :p (Duminică, 30 mai 2010, 12:16)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Mihai, eu pentru violoncel am facut o pasiune, nu pentru violoncelista :p Oricum, m-am oprit din citit la poza; mi-a fost imposibil sa trec mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    ATENTIE ! CHINA ARE SI EA FETE FRUMOASE CU VIORI (Duminică, 30 mai 2010, 9:13)

    MIHAI 2 [anonim]

    Am vazut de cel putin doua ori - una fiind
    la deschiderea Olimpiadei chinezesti - grupuri
    de fete care canta din viori si se fîtzaie fermectaor
    ...fix ca Amadeus.
    *
    Cand a debutat Amadeus ....pe langa indragostirea la
    prima vedere...am apreciat ca in sfarsit exista si ceva
    ORIGINAL ...necopiat dupa altii...cum sunt absolut
    toate emisiunile tv romanesti cat de cat relevante.
    *
    Apoi cand le-am vazut pe chinezoaicele alea
    am oscilat intre indignare ...DE CE NE PLAGIAZA...?...si incertitudine .....AOLEU, DAR DACA DE FAPT AMADEUS O FI COPIAT UN MODEL CHINEZESC PREEXISTENT ?
    *
    Patriotismul ma indeamna sa cred ca totusi
    AMADEUS au avut PRIORITATE MONDIALA.

    Om fi noi furaciosi de mare calibru ,
    dar numai din buzunare, din case si din bancomate...