VIDEO Paula Seling si Ovi au obtinut locul 3 la Eurovision / Castigatoarea din acest an este Germania

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 mai 2010, 19:06 Life | Showbiz

Paula si Ovi - locul 3 la Eurovision 2010
Foto: Eurovision.tv
Germania a castigat sambata, 29 mai, finala Eurovision, Lena obtinand 246 de puncte pentru piesa Satellite. Paula Seling si Ovi, reprezentantii Romaniei, au terminat concursul pe locul 3, cu 162 de puncte, egaland performanta obtinuta de Luminita Anghel si Sistem in 2005. Romania a primit punctaj maxim doar din partea Moldovei.

Detalii despre editia Eurovision din acest an:
  • casele de pariuri din Romania au cotat-o pe Lena cu sansa a doua la castigarea editiei din acest an.
  • spectacolul a fost transmis in direct pe www.eurovision.tv.
  • incident: reprezentatia Spaniei a avut de suferit din cauza unui fan care a reusit sa urce pe scena
  • locul 2 a fost obtinut de turcii de la maNga, cu piesa We Could Be The Same (170 de puncte)
  • pe ultimul loc s-a clasat Marea Britanie, Josh obtinand doar 10 puncte pentru piesa That Sounds Good To Me
  • clasamentul complet al editiei din acest an poate fi vazut aici.

Locul 1 - Germania



Locul 2 - Turcia


  • Romania a fost prima tara care a anuntat notele in cadrul finalei Eurovision.
  • Paula Seling si Ovi au intrat in concurs cu numarul 19.
  • cei doi s-au clasat la final pe pozitia a treia, cu 162 de puncte, desi casele de pariuri nu vedeau Romania mai sus de locul 10 (cei doi romani au primit cote intre 34 si 41).
  • piesa Playing With Fire a fost compusa de Ovidiu Cernauteanu (Ovi) si a castigat selectia nationala, devansand artisti ca Luminita Anghel si Catalin Josan.
  • cele mai multe puncte oferite de Romania au mers catre Turcia (8 puncte), Moldova (10) si Danemarca (12).
  • Paula Seling si Ovi au primit puncte din partea urmatoarelor tari:  Moldova (12 puncte), Portugalia, Spania, Norvegia si Suedia (10 puncte), Danemarca, Cipru, Marea Britanie si Israel (8 puncte), Irlanda, Slovenia si Azerbaijan (7 puncte), Serbia si Polonia (6 puncte), Albania, Islanda, Malta si Olanda (5 puncte), Grecia si Elvetia (4 puncte), Rusia si Letonia (3 puncte), Bosnia si Herzegovina, Turcia, Ucraina si Lituania (2 puncte), Slovacia, Belarus si Armenia (1 punct).
  • in cadrul editiei de anul trecut, Elena Gheorghe, reprezentanta Romaniei, a terminat pe locul 19, cu doar 40 de puncte.
  • cei mai bine clasati reprezentanti ai Romaniei la Eurovision sunt: Paula Seling si Ovi (2010), Luminita Anghel si Sistem (locul 3 in 2005), Mihai Traistariu (locul 4 in 2006), Monica Anghel si Marcel Pavel (locul 9 in 2002), Nicola (locul 10 in 2003), Locomondo (locul 13 in 2007).
Locul 3 - Romania




  • Moldova a terminat anul acesta pe locul 22 (27 de puncte), cu piesa Run Away, interpretata de Sunstroke Project & Olia Tira.

Locul 22 - Moldova




  • finala Eurovision 2010 a avut loc pe Telenor Arena din Oslo (Norvegia), pe 29 mai, in fata a peste 120 de milioane de telespectatori din 45 de tari.
  • in premiera pentru Eurovision, cele 39 de tari cu drept de vot au putut vota inca de la inceputul show-ului
  • editia 2011 a concursului Eurovision va avea loc in Germania


Citeste mai multe despre   






















61110 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    Cum votam? (Sâmbătă, 29 mai 2010, 19:40)

    neaga1900 [utilizator]

    12 puncte pentru Moldova!Apoi sa dam celor ce nu sunt favoriti:fara Danemarca, Israel , Armenia... Am putea da ceva Spaniei desi noi , ce vom primi de acolo va fi din partea compatriotilor nostri!....Bafta Romania!
    • +9 (33 voturi)    
      JALNICI COMENTATORI = RUSINE (Duminică, 30 mai 2010, 1:21)

      oradea mare [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      Un succes enorm al romaniei = Locul trei la europene, a fost umbrit de prestatia comentatorilor : Ati fost jalnici! Au comentat apatic! trebuia un comentator de fotbal, ca astia 2 care au comentat (nu stiu daca muzicologi, poligloti sau critici de ce fel or fi)nu stiau sa evidentieze succesul obtinut. Parfrazez cateva comentarii alese:
      "oare nu da nimeni 12 puncte Romaniei sa vedem cum se bucura si romanii"
      "....(nu retin numele) va roaga sa veniti la aeroport sa primiti reprezentantii romaniei"
      " am mai obtinut locul 3 si alta data ..."
      " ne-au dat doar un punct :( " (n.r. acele punctisoare au facut diferenta).
      Ar fi mai multe de spus in legatura cu comentariul penibil din foarte multe puncte de vedere - sper sa se sesizeze cine trebuie. Felicitari Romaniei!!! BRAVO
      • -8 (16 voturi)    
        felicitari. (Duminică, 30 mai 2010, 7:45)

        mihaitgd [utilizator] i-a raspuns lui oradea mare

        Comentariul e fost unul foarte reusit si plin de amuzament. Eurovisionul nu mai este de mult acel spectacol sobru.
        Felicitari pentru Paula si Ovi.
      • +12 (22 voturi)    
        cel mai penibil comentariu al lui miron (Duminică, 30 mai 2010, 9:28)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui oradea mare

        ...am scris si mai jos, la cald, cat de revoltat puteam sa fiu de prostia lui miron ala.


        dar de departe cel mai penibil a fost cand GEORGIA trebuia sa decerneze cele 12 puncte, iar miron "putea sa parieze" ca le da RUSIEI, ca "stie el ca e prin zona".

        Bai pseudo-comentatorule, sa iti zic eu ce stie toata lumea, rusia a bombardat georgia acum 2 ani !!! Cum sa spui asa ceva ?!?!

        Iar cum Georgia a dat 12 pct Bielorusiei, Miron zice intelept "da, tot p-acolo".

        RUSINE TVR ! RUSINE !

        Iar la sfarsit nici nu stiam ca s-a terminat, nu au spus nici cate tari mai erau, nici felicitari pentru performanta Romaniei. Comentatorii au fost acolo doar ca sa se auda pe ei. RUSINE !
        • +2 (14 voturi)    
          Prezentatori simpatici!!! (Duminică, 30 mai 2010, 11:52)

          Maria [anonim] i-a raspuns lui dum_i

          Mie mi-au placut prezentatorii!! Leo si Geanina au fost foarte simpatici, m-am amuzat teribil de comentariile lor... Au fost sinceri si au comentat asa cum probabil multi romani au comentat in fata micilor ecrane...Au iesit din tipar, e adevarat, dar mie tocmai asta mi-a placut! Si au zis BRAVO, ROMANIA! de mai multe ori, cu asta au si incheiat de altfel transmisia, deci au evidentiat performanta!! Si ce e rau in faptul ca i-au invitat pe romani sa-i astepte la aeroport pe Ovi si Paula Seling ca sa-i felicite?? Foarte bine au facut!! Mi se pare absolut normal sa se intample asa si bine au facut ca au promovat ora, sa stie cei care doresc sa stie. FELICITARI, PAULA SI OVI! Un rezultat excelent!
        • 0 (0 voturi)    
          comentatori (Duminică, 30 mai 2010, 18:48)

          dori [anonim] i-a raspuns lui dum_i

          Din acelasi ciclu as mentiona presupunerea ca azberbaidjanul ar da punctele armenieim cu care de asemenea este in relatii incordate. Dar asta deja este finete pe langa celelalte gogomanii pe care le-au debitat. ma intreb dupa ce criterii sunt alesi comentatorii pt eurovision?
        • +2 (4 voturi)    
          un pidosnic tinut pe pile la TVR!doar ca e stranep (Duminică, 30 mai 2010, 19:16)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui dum_i

          ..ot cu Stau Palma Barba Cot zis Mos Complot -ala care cu prezicerea de 20 de ani -stiti voi ,cominternistul TVR =Brucan Blumenfeld!
      • +2 (20 voturi)    
        Rar am vazut comentantori mai simpatici (Duminică, 30 mai 2010, 10:06)

        Hadrian [anonim] i-a raspuns lui oradea mare

        M-am amuzat ascultandu-i pe Corondan si Miron si la semifinale, si la finale. Au fost agreabili ca o sampanie buna. Pentru ca nu trebuiau sa fie "tari" ca o tuica nationala.

        Un concurs ca asta trebuie luat mai usurel, nu cred ca ne trebuie incarcatura "patriotica" de la un meci de fotbal.
        Si asa, "factorul Geo" (geopolitic), cum spunea Geanina Corondan este foarte prezent, asa ca nu cred ca avem nevoie de speakeri care sa ne spuna ca suntem mici si ne merge prost.
        Ne sunt de ajuns Realitatea TV si Antena 3

        E vorba pana la urma de muzica.

        Nu credeti ? Uitati-va la cum au votat tari ca Norvegia, Suedia, Danemarca, Anglia - fara sa faca cu orice pret favoruri vecinilor. Votul lor a fost unul normal.
        Iat Corondan si Miron au fost si ei niste speakeri normali.
        • -1 (13 voturi)    
          tu nu cumva esti corondan? (Duminică, 30 mai 2010, 11:39)

          cristina [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

          tu vorbesti de parca ai fi corondan...ai exact limbajul ei inconfundabil.... sunt de acord cu ceilalti care au spus ca miron si corondan au comentat cam penibil pentru un post national...asemenea comentarii puteau fi facute acasa in fata tv-ului, unde nu-i mai auzea nimeni decat familia sau prietenii, dar nu o tara intreaga...au fost jalnici...ar fi trebuit niste comentatori profesionisti
          • -2 (6 voturi)    
            Merci de complimente, chiar ma gandeam ... (Duminică, 30 mai 2010, 12:46)

            Hadrian [anonim] i-a raspuns lui cristina

            la o cariera de comentator.

            Profesionist :) (ha-ha-ha ! - dar unde se dau diplome de comentatori profesionisti, scumpa doamna ?

            Inteleg ca va place genul ipocrit - care sa nu spuna ce sune toata lumea in fata ecranului.
            E problema Dvs.
        • +2 (8 voturi)    
          Si eu am ras ..... (Duminică, 30 mai 2010, 13:09)

          SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Hadrian

          Mai ales cand au inceput sa se ia de cei care dadeau punctajul ....

          Au fost haiosi, poate ca auzind asemenea comentarii la TVR poate sa surprinda pe unii, dar eu as zice ca e timpul ca TVR sa arate ca poate sa vorbeasca si dialectul anilor 2010, macar intr-o masura.

          12 puncte pentru prezentatori!
        • +1 (3 voturi)    
          spumos (Duminică, 30 mai 2010, 20:43)

          ispy [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

          buna seara domnule leonard miron,
          va recunosc in vocabularul de mai sus: agreabili, sampanie buna, tuica nationala, incarcatura patriotica, speakeri normali. nu va dor degetele?
      • +14 (14 voturi)    
        Bravo Romania! (Duminică, 30 mai 2010, 10:32)

        ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui oradea mare

        Bravo Paula! Bravo Ovi! Felicitari Romania!

        Pt. putinele dati cand avem o selectie facuta cu cap!

        A se vedea cate puncte ne-a adus Ovi din tarile nordice (Suedia, Norvegia etc)!

        Socant ca Bulgaria, Croatia, Macedonia si chiar Franta nu ne-au dat nimic!
        • +1 (3 voturi)    
          :) (Duminică, 30 mai 2010, 22:03)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

          Eu am votat din Franta pentru Romania. Si am convins mai multi prieteni sa voteze. Din pacate nu am primit nici macar un punct.
      • +5 (5 voturi)    
        Exact! (Duminică, 30 mai 2010, 10:43)

        ciNicu [anonim] i-a raspuns lui oradea mare

        Ar fi trebuit sa comenteze Ilie Dobre!
      • +3 (13 voturi)    
        jena (Duminică, 30 mai 2010, 11:20)

        ispy [anonim] i-a raspuns lui oradea mare

        domnul care a comentat se numeste leonard miron. se pare ca are un respect de sine foarte scazut, pentru ca se pune singur in niste situatii foarte penibile prin tot ceea ce spune. urmareste-l si la alte emisiuni si o sa intelegi la ce ma refer.

        am avut constant impresia ca mai sint in camera cu 2 persoane care bruiaza show-ul vorbind multe prostioare. sa apreciem totusi faptul ca au incercat sa fie spontani si veseli, chiar daca nu prea le-a iesit.
    • +5 (7 voturi)    
      PE SITE-UL BBC BELGIA E PE 3 (Duminică, 30 mai 2010, 3:08)

      nicolas [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      BRAVO ROMANIA, meritati pe deplin locul 3 chiar daca unora nu le place, bravo PAULA , bravo OVI, ...sper sa corecteze englezi astia nesuferiti
    • +1 (5 voturi)    
      Germania > Romania (Duminică, 30 mai 2010, 11:52)

      dan [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      Ar trebui sa fim obiectivi, sa scapam de nationalismul asta gretos, si sa recunoastem ca Germania a meritat locul I. Romania a luat exact locul pe care l-a meritat.

      Pe de alta parte nici nu mi-as fi dorit sa vad o editie a Eurovisionului organizata de romani, mai ales in anii astia de saracie, cred ca ne-am fi facut de tot rahatul, ganditi-va ca in toata tara asta nu exista o sala calumea de concerte unde sa intre atatea mii de oameni.

      Deci inca o data, sa fim realisti si sa nu ne mai victimizam, ne credem miezul din fanta cu toate ca in realitate ne situam undeva la limita mediocritatii in ceea ce priveste cultura muzicala. O tara unde peste 50% dintre locuitori asculta manele si alte kitsch-uri orientale si balcanice, muzica pe care, din pacate, romanii au dus-o cu ei si in restul Europei prin tari ca Italia, Spania, Anglia etc.
      • +2 (4 voturi)    
        Germania nu si-a meritat locul (Duminică, 30 mai 2010, 20:30)

        Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui dan

        sunt cetatean german si ar fi trebuit sa ma bucur, dar sunt dezamagit de ce a adus lena la oslo.
        fara promotion acest song ramanea in urma tuturor celorlalti, un ziar german chiar ii recomanda lenei sa mai invete engleza inainta sa mearga la eurovision.
        ea s-a bazat pe engleza din uk, dar nu stiu de ce a reusit sa iasa pe primul loc.
        este un cantec fara suflet si fara mesaj, la fel cum sunt nemtii in general, aici ma incdrez si eu cred, dar mai am posibilitatea de a difrentia.
        cred ca europa a ales-o pe lena ca are 17 ani si arata intre binisor si bine.
        • +1 (1 vot)    
          Alegerea Europei (Duminică, 30 mai 2010, 23:29)

          Just Me [anonim] i-a raspuns lui Jolly Roger

          Anul trecut au fost multe fete frumoase si un singur baiat ... a castigat baiatul.
          Anul asta au fost multi baieti si mai putine fete... era logic sa castige o fata.
          Eu nu ma uitasem la exit poll-uri, dar cand am vazut rezumatul celor 25 de melodii in timp ce inca se mai votau am realizat ca singurele 2 melodii care ieseau din tipar prin valoare erau cea a Germaniei si cea a Turciei.

          La anul n-o sa castige nici un baiat/fata ci un grup...
  • -4 (24 voturi)    
    Hai Romania (Sâmbătă, 29 mai 2010, 19:55)

    nadina nedelea [anonim]

    Voi urmari Eurovision. Si tin cu Romania. Din solidaritate nationala.
    Dar nu ma mint si nu va mint.
    Imi plac: momentul solo cu inaltele Paulei, scenografia - cu cele doua piane pe scena
    Nu-mi plac: piesa la modul general, coafura Paulei, privirea speriata a lui Ovi si neincrederea Paulei
    (asta-mi transmit mie. si e naspa. c...a aseara i-am vazut si auzit prima oara, deci nu eram influentata de nimic)See More
    • +13 (23 voturi)    
      Vot geopolitic (Duminică, 30 mai 2010, 1:25)

      Hai Romania [anonim] i-a raspuns lui nadina nedelea

      Felicitari Romaniei, reprezentantii nostri au luat locul 3 absolut meritat in comparatie cu restul si cred ca melodia lor e mai buna decat a pustoaicei din Germania. Suntem pe podiumul Europei !

      De remarcat, doar Moldova ne-a dat un punctaj "geopolitic", 12 puncte (multumim fratilor romani, noi le-am oferit 10 puncte), in rest aproape toate tarile ne-au dat fiecare cateva puncte, pt ca majoritatea au simtit ca melodia romaneasca e una dintre cele mai bune din concurs.

      De remarcat punctajul mare primit de la UK, fara legatura cu vreo "comunitate romaneasca" (cum e cazul Spaniei), mai degraba o recunoastere a valorii piesei.

      In rest, s-a vazut de pe orbita lunara cum s-au dat punctajele "mari", chiar intre tarile fostei URSS a fost penibil sau intre Bosnia, Albania, Turcia si Azerbaidjan, tari solidare "islamic".

      Eurovisionul exprima mai mult simpatii national-etnice-culturale si ceva mai putin aprecieri muzicale.

      De aceea e cu atat mai meritoriu ca Romania se claseaza a 3-a din 25 finaliste, piesa va fi difuzata prin mai multe tari europene doar pt ca s-a clasat pe podium la Eurovision.

      Bravo Paulei si echipei cu care a lucrat!
      • +4 (8 voturi)    
        ? (Duminică, 30 mai 2010, 1:31)

        cosmo [anonim] i-a raspuns lui Hai Romania

        pai e ditamai comunitatea de romani in UK!!!
        • +1 (3 voturi)    
          Comunitatea ..... (Duminică, 30 mai 2010, 14:04)

          Vrei sa spui TZIGANII...... [anonim] i-a raspuns lui cosmo

          la cersit si ocupat locuintele Britanicilor...., astia nici macar nu stiu sa voteze chiar daca au mobile din cele nai scumpe.... se uita la ele ca bou' la poarta noua. Cu acesti TZIGANI ne facem de kakat peste tot , d'aia nu ne sufera englezii.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu te mai lamenta (Luni, 31 mai 2010, 8:56)

            Gogul [anonim] i-a raspuns lui Vrei sa spui TZIGANII......

            Nici englezii nu-s mai breji. Complexul asta nu e bun nici in Europa nici aiurea. Fiecare raspunde personal pentru ce face.
      • +2 (10 voturi)    
        De ce am fost votati (Duminică, 30 mai 2010, 1:49)

        mihaitgd [utilizator] i-a raspuns lui Hai Romania

        Daca acest concurs ar fi fost votat pentru melodii si nu pe alte criterii poate ca nu ar fi castigat Germania dar nici noi nu am fi fost pe locul 3. Nu va intrebati de ce a fost ales Ovi sa se ocupe de melodie in acest an? Si prin ce minune am inceput sa adunam voturi de la tarile nordice care nici macar nu stiau ca existam pe harta? Precis nu are legatura cu faptul ca este cunoscut in Norvegia sau cu faptul ca pe site-urile norwegiene scrie ca daca vor castiga va fi intr-un fel si succesul lor. Google Translate it: http://www.agderposten.no/article/20100529/NTBI/529203324
        • +4 (6 voturi)    
          UITE DE CE AM FOST VOTATI (Duminică, 30 mai 2010, 10:58)

          fan [anonim] i-a raspuns lui mihaitgd

          se cheama PR, lobby. ai auzit de asa ceva? bravo lui OVI si Romaniei ca a stiu cum sa-si faca.
          • +5 (5 voturi)    
            nici vorba!!! (Duminică, 30 mai 2010, 18:23)

            pcd@mihaitgd [anonim] i-a raspuns lui fan

            nordicii nu au niciun respect pentru romani, naturalizati sau nu! nu are nicio legatura cu voturile acordate. pur si simplu prestatia Paulei Seling si compozitia muzicala, punerea in scena, backing vocals si celelalte au fost printre cele mai bune din concurs. am pierdut locul I doar datorita faptului ca suntem romani. daca englezoii care nu ne sufera ne-au dat atatea puncte, asta spune enorm despre calitatea muzicala a piesei. publicul occidental este educat, nu ca anumiti manelisti care comenteaza pe aici. felicitari lui Ovi pentru compozitie si Paulei pentru calitatea artistica deosebita. felicitari Romania!
          • 0 (0 voturi)    
            PR (Duminică, 30 mai 2010, 19:13)

            Reuviseau at Buck and the rest [anonim] i-a raspuns lui fan

            Tocmai ca aici a fost o mica deficienta.Foarte mica dar a facut diferenta de doua locuri...Poate la anul in Germania, va vota si Franta pentru noi.Twitter e f. bun pentru a-ti face prieteni in tari diferite ale EU.Poti twitter-i ce-ti trece prin cap fara sa-ti pese daca primesti raspuns sau nu.Important este sa twitter-esti, ca vrabiile...
      • +10 (14 voturi)    
        Politic..ne-politic (Duminică, 30 mai 2010, 2:23)

        CalinN [anonim] i-a raspuns lui Hai Romania

        1. Exista clar votare pe grupuri de afinitate:
        - fostele sovietice
        - fostele Iugoslave
        - turcicele
        - chiar nordicele
        - nu in ultimul rind Romania, care are o afinitate cu Moldova pe de-o parte, cu Spania, Portugalia si (din pacate absenta) Italie.
        2. Imi este greu sa cred ca o minoritate intr-o tara (sa zicem 1 milion de Romani in Spania de 50 milioane reprezinta doar 2 procente) poate influenta decisiv un astfel de vot.

        3 Ma intreb care este demografia votantilor
        Eurovision, sint cei care stau prin baruri la TV sau cei la virsta mijlocie care n-au ce face si stau acasa in fata aceleiasi transmisiuni TV?
        Cred ca tinerii Europei sint din ce in ce mai influenti in vot, de aceea apar trupe rock sus in clasament (Turcia azi, Finlanda de curind), de aceea si aparitia Lenei/Germania, si alte tipuri noi de melodii care sparg stereotipul de Euro-balada sau shlager. Un nou tip poate fi considerat si melodia lui OVI /Romaniei. A fost noua, frumoasa, proaspata si electizanta. BRAVO.

        4 Am inteles ca anul acesta s-a schimbat procedura de selectie a reprezentantilor Romaniei la Eurovision. Daca s-a mai taiat din influentele tipice si rezultatul a fost atit de bun, atunci poate ne gindim ca acelasi lucru se poate aplica si in politica, economie, si societate in general. Pentru ca da rezultate...
        • +2 (2 voturi)    
          re (Duminică, 30 mai 2010, 8:22)

          li [anonim] i-a raspuns lui CalinN

          sustin pc. 4intr-u totul :P
      • +3 (3 voturi)    
        felicitari (Duminică, 30 mai 2010, 6:22)

        kirRa [anonim] i-a raspuns lui Hai Romania

        Am fost absolut sigura ca oricit am fi de sabotati...un loc tot vom lua.FELICITARI!.Fratilor de peste Prut multumim pentru sprijinul sincer acordat....ei tin mai mult la noi,decit noi cu ei,mai ales cind e vorba de sustinere.FELICITARI si lor.Nu vreau sa comentez ca deh!,Germania e prima economie in Europa,a avut un Cuvint greu de spus,respectiva a fost anosta in tot,chiar si turcul a avut melodia mai frumoasa.Parerea mea...care s-ar putea sa fie gresita.
      • +3 (3 voturi)    
        vorbind de votul geopolitic (Duminică, 30 mai 2010, 9:55)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Hai Romania

        cred ca romania a punctat foarte obiectiv.
        si mie mi'a placut foarte mult cantecul danejilor, care, dupa parerea mea, trece inaintea aluia nemtzesc. si al turcilor a fost mai misto ca al nemtzilor.
        deci ro a dat max la daneji, pe bune, a dat f.bine la turci, tot pe bune, a dat opt la moldova, fratzeste (cred singurul vot partinitor, desi basarabenii s'au straduit si meritau mai multe puncte la total), iar restul punctelor, impartzit dupa valoare.
        rusii, belarusii si francii s'au facut de dodo.
        hahaiala frantzuzeasca arata bine unde a ajuns cultura lor. se pare ca frantza a devenit colonie...cel putzin cultural si sportiv.

        stie cineva unde a fost r.ceha si italia ? ca nu'i vazui sa dea puncte...
  • -20 (32 voturi)    
    votam dupa cum canta (Sâmbătă, 29 mai 2010, 20:22)

    john [anonim]

    frate votam dupa cum canta si dupa valoarea compozitiei. mai lasa-ma cu terminatii din moldova ca nici romaneste nu stiu. rep moldova o sa fie probabil coada ca de obicei.
    nu-i voteaza nici macar mama lor, rusia, asa ca dasfidania!
    • +5 (9 voturi)    
      Comentariu (Duminică, 30 mai 2010, 1:29)

      Q [anonim] i-a raspuns lui john

      @john: poate esti un erbivor, pardon un vegetarian convins ... si noi te deranjam.
    • +3 (3 voturi)    
      HA-HA (Duminică, 30 mai 2010, 2:37)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui john

      nu prea se voteaza dupa cum se canta, din pacate... Altfel Spania n-avea ce cauta pe 15. cat despre limba romana, sunt multi si-n Romania care o cam scapa de sub control... asa ca las-o mai usor!
    • +1 (1 vot)    
      Haide Romaniaaaa ! (Duminică, 30 mai 2010, 8:34)

      agora [anonim] i-a raspuns lui john

      Te simti mai bine dupa rautatile debitate??
      Felicitari pt Paula si Ovi ! Iata cum nimeni nu e profet in tara lui .......va amintiti de Carmen Hara???
  • -11 (21 voturi)    
    cum votam (Sâmbătă, 29 mai 2010, 20:25)

    john [anonim]

    frate, dar destept esti, spui tu celorlalti cum sa voteze. moldova o sa ia ultimul loc ca e de dou bani, iar voturile vor fi dupa valoarea compozitiei.
    • 0 (16 voturi)    
      Nu sunt destept (Sâmbătă, 29 mai 2010, 22:22)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui john

      Si nici fratele tau nu sunt!Nu iti face griji si nu te grabi sa imi replici-ai sa vezi , ca Romania va acorda 12 puncte Moldovei si am curaj sa spun , ca Moldova ne va da noua daca nu 12 , sigur 10 puncte!in loc sa ma contrazici pe mine , de ce nu iti postezi propia ta opininie?Iti spun eu de ce-nu mai esti roman daca nu contrazici!
  • -9 (13 voturi)    
    clasamentul meu (Sâmbătă, 29 mai 2010, 20:35)

    mm [anonim]

    Spania, Turcia, Grecia, Irlanda, Azerbaidjan, Belgia, Norvegia, Belarus, Romania.
    • +7 (7 voturi)    
      Ai nimerit-o la fix. (Duminică, 30 mai 2010, 0:42)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui mm

      Roamaniaaaa, Romaniaaaaa, oleee oleee oleeeeeeeee
  • +5 (17 voturi)    
    Cine e pe primul loc? (Sâmbătă, 29 mai 2010, 20:36)

    barbidoc [anonim]

    Cu 12 puncte acordate de Romania, Moldova va fi, chiar daca doar pentru cateva zeci de secunde, pe acelasi loc la Eurovision cu cel din inimile multora dintre noi: Number ONE.
  • +4 (14 voturi)    
    Bafta! (Sâmbătă, 29 mai 2010, 20:51)

    Georgi [anonim]

    Le dorim din suflet sa aiba bafta multa!Melodia lor chiar e frumoasa...Doamne ajuta !!!!Tinem pumnii!!!
    • +1 (1 vot)    
      Moldova-au cantat superb (Duminică, 30 mai 2010, 19:00)

      cip [anonim] i-a raspuns lui Georgi

      Bravo romanilor nostri din Moldova! voce exceptionala a solistei,prezenta scenica foarte agreabila. Cat despre Paula,ma bucur ca a avut ocazia sa arate lumii macar o parte din ce poate. Suntem mandri de tine si te iubim. Multumim nordicilor ,multumim Ovi!Multumim tuturor care si-au cheltuit banutii ca sa o scoata ain fata pe Paula noastra.Esti ,poate ,cea mai buna cantareata si cea mai frumoasa din tara si poate chiar din lume. Felicitari PAULA!
      • 0 (0 voturi)    
        Moldova (Luni, 31 mai 2010, 8:58)

        Fane [anonim] i-a raspuns lui cip

        Au fost foarte slabi. Parca era o trupa ruseasca. Muzica banala, in "trendul" Eurovision trecut, infatisare voit socanta. Ma asteptam la mai mult de la ei. La ceva original cu adevarat si nu de complezenta.
  • +11 (21 voturi)    
    latecs (Sâmbătă, 29 mai 2010, 22:12)

    le flan volant [anonim]

    E posibil ca Romania sa fii ajuns in finala pentru ca juriul sa o mai poata vedea odata pe Paul Seling in constumul acela colant, de piele sau de vinilin, nu conteaza, pare din latex.
    • -1 (7 voturi)    
      prestatie corecta dar nu m-a impresionat (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:30)

      cami [anonim] i-a raspuns lui le flan volant

      nu zic ca au cantat prost ... dar nici nu cred ca au impresionat prea multi votanti!
    • +11 (13 voturi)    
      Romania pe pasune (Duminică, 30 mai 2010, 0:36)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui le flan volant

      ///

      Bravooooooooooooooo Romania. Bravo Ovi. Bravo paula si celor care au pus umarul la acest rezultat. Locul 3 e extraordinar. Bravo, bravo, bravo.
    • +3 (5 voturi)    
      juriul (Duminică, 30 mai 2010, 1:15)

      qqewqe [anonim] i-a raspuns lui le flan volant

      juriul esti TU, mai, draga!
  • -3 (5 voturi)    
    Cum naiba pot sa votez? (Sâmbătă, 29 mai 2010, 22:28)

    Milka Man [utilizator]

    sms la 25251? sau cum?si ce trebuie sa contina sms-ul?
  • +12 (12 voturi)    
    Opinie (Sâmbătă, 29 mai 2010, 22:53)

    cobra [anonim]

    Am urmărit cu atenţie în special reprezentantele Georgiei, Armeniei şi Germaniei despre care se spune că au cele mai mari şanse de câştig. Scot din calcul Armenia care nu a arătat decât ceva care se apropie de top model dar, în niciun caz de cântăreaţă pop aşa cum se cere la acest gen de concursuri. Reprezentanta Germaniei a avut nerv, melodia a avut ritm. Teoretic, ar putea fi depunctată la mişcarea scenică.
    De departe, cea care, din punctul meu de vedere ar putea câştiga acest concurs ar fi reprezentanta Georgiei. Voce superbă care seamănă destul de mult cu cea a lui Whitney Huston, melodia este pop curat, ce mai ... i-a ieşit nu bine, ci foarte bine.
    Nu ştiu ce mă face să cred că în ciuda acestei aprecieri, până la urmă ediţia viitoare a Eurovision se va desfăşura în ţara lui Goethe. Doar nu credeţi că interesele celor puternici vor ceda să se întâlnească cu plebea la Tbilisi.
    • +12 (12 voturi)    
      Lena (Duminică, 30 mai 2010, 1:41)

      Olandezul [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      Interesant este ca Germania castiga cu un cantec in limba Engleza, eu zic deja ca este o mare mentiune a Europei ca Germania sa se apropie mai mult de Europa si sa vorbeasca o limba de circulatie internationala.
      Eu presimteam ca va castiga Germania, observand cantcul special ales in limba engleza.
      Romania s-a clasat pe locul 3, Bravo, cam singurul eveniment interntional in care o echipa/formatie romanesca se urca pe podium.
      • +7 (9 voturi)    
        In primul rand (Duminică, 30 mai 2010, 0:56)

        mmm100 [utilizator] i-a raspuns lui Olandezul

        Bravo Romania!

        Apoi, nu stiu daca ati observat, dar nu prea se mai castiga cu melodii in alte limbi decat de circulatie. Top 3 sunt in engleza, castigatorul de anul trecut a cantat tot in engleza, Romania in engleza, Moldova in engleza, etc. Eu unul nu am votat nici o melodie ale carei versuri nu le-am inteles.
      • -5 (7 voturi)    
        Limba de circulatie internationala (Duminică, 30 mai 2010, 2:08)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Olandezul

        Sa avem pardon, limba germana este vorbita in Europa de 120 de milioane in mai multe tari, pe cand engleza este vorbita doar in Marea Britanie de 60 de milioane.
        • 0 (0 voturi)    
          True (Duminică, 30 mai 2010, 2:06)

          mmm100 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

          Adevarat, desi stii ce vreau sa spun..
        • +1 (3 voturi)    
          limba engleza (Duminică, 30 mai 2010, 9:58)

          oana [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          sa avem pardon...citeste urmatoarele..iti "zice" ele mai multe decat zic eu.

          Engleza este limba cea mai studiată ca limbă străină în Uniunea Europeană (de către 89% dintre elevi), urmată fiind de franceză (32%), germană (18%) şi spaniolă (8%).[21] În Uniunea Europeană, o mare parte din populaţie pretinde că poate conversa la un anumit nivel în engleză. Dintre ţările non-anglofone, un procentaj important din populaţie a afirmat că poate conversa în engleză, în următoarele ţări : Olanda (87%), Suedia (85%), Danemarca (83%), Luxemburg (66%), Finlanda (60%), Slovenia (56%), Austria (53%), Belgia (52%), şi Germania (51%).[22] Norvegia şi Islanda prezintă de asemenea o majoritate de vorbitori competenţi ai englezei.
          • +1 (1 vot)    
            LIMBA ENGLEZA (Duminică, 30 mai 2010, 19:26)

            sunetistu englez [anonim] i-a raspuns lui oana

            Cine a fost in Anglia sunt sigur ca s-a lovit de asazisul "slang".Sunt foarte mari diferente de accent si limbaj folosit intre regiunile UK.Numai in Londra se pot distinge nu mai putin de 30 de accente diferite. specifice doar zonei londrei.Asa ca , cineva poate concluziona ca nici macar englezii nu vorbesc engleza.In universitati, la catedrele de limba engleza sunt specializari distincte pe diferite pronuntii ale cuvintelor, expresii, etc...Asa ca , daca nu stiti engleza, inca puteti incerca sa o folositi pentru ca nici ei, in Anglia, nu o stiu prea bine...:)Aaa, si sa nu uit...Nu-i intereseaza prea mult chestia asta.Nu conteaza pentru ei daca vorbesti bine engleza sau nu, important este ca va intelegeti.E valabil si pentru Germania, Italia, Franta, Elvetia, Luxemburg, Spania si Portugalia...Suedia, Norvegia, Grecia Cipru si Malta.De Turcia nici nu mai vorbesc, si sunt sigur la fel pentru Georgia, Azerbadjan, Ukraina(2011), Letonia, Lituania, Cehia si Slovacia, Finlanda, Polonia, AUstria, Ungaria, Croatia si Serbia
    • 0 (6 voturi)    
      De gustibus... (Duminică, 30 mai 2010, 3:32)

      CalinN [anonim] i-a raspuns lui cobra

      ...non est disputandum.

      Nu stiu de ce sint atit de surprins sa gasesc oameni cu gusturi diametral opuse de ale mele. Mie si nu numai mi s-a parut melodia Armeniei foarte ingenua, proaspata, cu un aer local care este normal intr-un concurs international, iar o femeie frumoasa este intotdeauna binevenita (unlike Islanda, Malta...).
      Succesul melodie germane m-a surprins si ma pus pe gindurri ca m-am desprins de gustul mainstream european. Nu-i problema si pustoaica merita, felicitari. Kudos for Franta, Serbia, Georgia, Azerbaijan (apropos, unde se termina Europa?) si ... umorul gazdelor norvegiene. In general mi s-a parut o editie reusita cu un nivel bun. Quality time...
      • +2 (2 voturi)    
        Pentru că suntem oameni... (Duminică, 30 mai 2010, 10:25)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui CalinN

        Aşa cum ai spus şi tu, sunt gusturi diferite. Dacă n-ar fi aşa înseamnă că am fi roboţi.
        Legat de reprezentanta Armeniei, înclin să cred că a vrut să fie convingătoare prin frumuseţe şi prin acel decolteu mai obraznic (aşa cum a încercat şi, chiar a reuşit, reprezentanta Ucrainei în 2004 când şi-a expus sexul), dar la capitolul muzică şi, mai ales, interpretare, a lăsat destul de mult de dorit (faţă de pretenţiile de a câştiga concursul).
        Eu nu sunt critic muzical şi nici n-am căzut în limbă după pronosticurile date pe ici pe colo. Am încercat să analizez totul la rece.
        În primul rând, stilul trebuie să fie pop. Asta se cere la Eurovision. Mi-aduc aminte de o melodie a Monicăi Anghel şi a lui Marcel Pavel . Aceştia se aşteptau la un rezultat foarte bun dar au uitat probabil că aici se cere stilul pop. Chiar şi la această ediţie au fost vreo două ţări care au venit cu rock. În fine...
        În al doilea rând, interpretarea melodiei să fie pe măsură. Din punctul meu de vedere, la această ediţie reprezentanta Georgiei a avut cea mai bună interpretare, dar... cum spuneai şi tu de gustibus non disputandum.
        Oarecum aproape a fost şi reprezentanta Germaniei, care a avut o interpretare foarte frumoasă, plăcută. Şi melodia a ajutat-o. Singurul aspect care nu mi-a plăcut a fost mişcarea scenică (în special mişcarea picioarelor) care a lăsat de dorit.
        În final, să spun că şi eu consider că a fost o ediţie reuşită.
  • +2 (18 voturi)    
    cine sunt comentatorii ? (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:34)

    akanom [anonim]

    Cine sunt comentatorii astia jalnici de la TVR ?

    Sunt absolut penibili, au niste comentarii de handicapati, mi-e rusine sa-i ascult !

    Rusine, TVR, pentru alegerea facuta !!
    • +4 (4 voturi)    
      Au ceea ce tu nu ai deloc: (Duminică, 30 mai 2010, 10:13)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui akanom

      Simtul umorului
      • 0 (0 voturi)    
        daca si asta e simtul umorului... (Duminică, 30 mai 2010, 17:23)

        akanom [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        Glumele facute sunt toate de nivelul clasei a treia, asta nu e umor, e un comentariu penibil.

        De pe de alta parte, nu m-ar mira sa fi prins bine la o buna parte din publicul roman. Cam asta e nivelul educatiei pe la noi.
  • +9 (17 voturi)    
    comentariu tvr (Duminică, 30 mai 2010, 0:00)

    Dana [anonim]

    Eu nu stiu cine i-a ales pe astia 2 pt a comenta dar m-au innebunit. Cel putin Leonard Miron e un dezastru, un comentariu mai prost nici ca-mi puteam imagina.... comenteazapeste altii, debiteaza numai prostii... comentarii de foarte, foarte prost gust.... Sa se retraga ca sa nu-l mai vedem vreodata la tv.
    • 0 (0 voturi)    
      comentatori penibili (Duminică, 30 mai 2010, 19:06)

      CIP [anonim] i-a raspuns lui Dana

      Niciodata n-am inteles ce cauta guraliva de Corondan pe sticla. Vorbeste mult pre mult,parca ii face placere sa se auda,debiteaza ineptii pe banda rulanta. De ce nu l-ati ales pe noni sa comenteze? Ne e dor de el!
  • +3 (13 voturi)    
    parerea mea (Duminică, 30 mai 2010, 0:04)

    gigela [anonim]

    Germania are o melodie super! Dar si ai nostrii s-au prezentat bine!
  • +14 (14 voturi)    
    bravo Romania (Duminică, 30 mai 2010, 0:12)

    vali2 [utilizator]

    Romania pe locul 3. Excelent !!!

    Bravo Paula, bravo Ovi. Showul a fost excelent
  • 0 (14 voturi)    
    kk (Duminică, 30 mai 2010, 0:17)

    vafanculo [anonim]

    a castigat cel mai bun, nu? ca de obicei la euro-fas-ion
  • +9 (9 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 0:21)

    Niki [anonim]

    Bravo Romania a a a a a a !!!!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 0:26)

    Niki [anonim]

    Bravo R o m a n i a a a a a a a ! ! ! !
  • +6 (12 voturi)    
    o rusine (Duminică, 30 mai 2010, 0:28)

    bogdan [anonim]

    Pseudo-concursul Eurovision reprezinta exact axa de prietenii-frustrari-vendete intre tari fara orizonturi si personalitate. Tot ce inseamna perspectiva muzica si competenta, in acelasi sens, tin de planul 2.Important este sa dam voturile " prietenilor nostri germani". "Piesa" germana a fost pe alocuri abjecta si in mare parte intesata de stereotipuri gen "satelite" si "love , love , love". Daca vi se pare ca exacerbez puneti piesa lui rybak din 2009 langa satelitul nemtesc si vedeti ce iese. Felicitari Romaniei pentru prestatie. O seara buna!
  • +8 (12 voturi)    
    FELICITARI !!! (Duminică, 30 mai 2010, 0:29)

    SILE [anonim]

    FELICITARI !
    In ciuda tuturor pronosticurilor ati dovedit ca sunteti printre cei mai buni.
    Fara sa exagerez sunt convins ca dintre cele trei tari aflate pe podium, Romania a avut cea mai buna melodie si in principal cele mai bune voci !!!
    Inca o data FELICITARI Paula si Ovi !!!
  • +3 (3 voturi)    
    online (Duminică, 30 mai 2010, 0:29)

    mosneagul [anonim]

    http://www.eurovision.tv/esctv
  • -7 (7 voturi)    
    oh, nu (Duminică, 30 mai 2010, 0:30)

    adi [anonim]

    iara cu Moldova, si ei o sa ne dea inapoi... 2 puncte maxim ?
  • +8 (18 voturi)    
    Opriti-l pe miron ala !!!! (Duminică, 30 mai 2010, 0:42)

    dum_i [utilizator]

    Sunt singurul care este revoltat de comentariile deplasate, lipsite de orice urma de bun simt ale acestui individ, leonard miron care cica e prezentator?

    Ma uit la decernarea punctelor si sunt absolut stupefiat cat de prost poate sa comenteze si cat de jignitor este.

    Daca speri sa castige Romania, cum eu chiar sper (pentru ca au cantat superb), nu inseamna sa jignesti celelalte popoare.

    Stupefiant si Revoltator !
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 30 mai 2010, 8:46)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      de Gianina Corondan nu ai nimic de spus ? Leonard a comentat mult mai bine decat Gianina
  • +2 (14 voturi)    
    Blat (Duminică, 30 mai 2010, 0:48)

    Mario [anonim]

    O sa castige idiotenia de melodie din Germania.
    Acum toti le dau punctele lor ca sa-i ajute economic.
    Penibil. Daca si aia e melodie eu renunt la muzica.
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo Paula & Ovi (Duminică, 30 mai 2010, 0:53)

    Task Damager [utilizator]

    Parerea mea e ca a fost cea mai buna piesa. Spun asta la modul obiectiv. Paula are o voce divina. Pacat ca rezultatul a fost politic....
  • +7 (13 voturi)    
    Ce naiba au prezentatorii romani? (Duminică, 30 mai 2010, 0:53)

    Milka Man [utilizator]

    Sunt din Ferentari? Sau NF de multa vreme?Asa comentarii proaste nu am auzit in viata mea....
  • +3 (9 voturi)    
    Topul meu "la rece" (Duminică, 30 mai 2010, 0:58)

    Neutron [anonim]

    1. Turcia
    2. Albania
    3. Ucraina

    Eurovision = Un concurs imbatranit resuscitat de talentul estic.
    PS: vad indignare pentru ca Bulgaria si Ucraina nu ne-au dat puncte. Dar cum ramane cu "prietenia sarbo-romana" aclamata pe la TV de liderii de opinie? ( prietenie seculara,,, de cand si pana cand? ) Mai prieteni am fost cu polonezii sau cu francezii decat cu sarbii...
  • +9 (15 voturi)    
    Nu stiu de voi... (Duminică, 30 mai 2010, 0:58)

    Radu-Mihai [utilizator]

    ... da' eu unul nu am mai suportat comentariile celebrilor Leo si Giani si am inchis televizorul. Mi-a pierit pana si cheful de a cauta alt canal pe care sa se transmita eurovisionul.

    Astia chiar nu isi dau seama cat sunt de penibili? Fac exact ca doi adolescenti care se inghiontesc pe sub banca !

    Si vorbesc numai de dragul vorbei si de a se auzi vorbind!

    Sper ca in final sa fim cat mai sus in clasament! :)
  • +7 (13 voturi)    
    dumnezeule mare (Duminică, 30 mai 2010, 1:00)

    rainman2 [utilizator]

    sunt singurul caruia i sa pare penibil cel ce comenteaza pentru tvr?nici nu ii stiu numele insa ma vad nevoit sa ma uit fara sunet....
    • +5 (9 voturi)    
      asa si e! (Duminică, 30 mai 2010, 1:29)

      and [anonim] i-a raspuns lui rainman2

      HAHA, ai dreptate... comentariul a fost jenant. Fara nici o legatura cu muzica : " dada .. mi au placut X.. dar de ce solista si a schimbat rochia ? "
  • -4 (6 voturi)    
    JURIUL ROMANESC PRINIPALUL VINOVAT (Duminică, 30 mai 2010, 1:07)

    anetea [anonim]

    JURIUL ROMANESC PRINIPALUL VINOVAT PENTRU PIERDEREA LOCULUI 2

    Am dat 8 puncte Turciei locul 2 170 pct fata de Romania locul 3 162 pct cred ca am avut un juriu de toata jena
    Am dat 12 puncte Danemarcei locul 4 146 pct daca rezultatul era mai strans pierdeam si locul 3
    • +7 (7 voturi)    
      Ce terminat (Duminică, 30 mai 2010, 3:14)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui anetea

      Doamne, ai pierdut oricum, locul 2 sau 3 - dai punctele in functie de un criteriu MUZICAL, nu ca sa defavorizezi celalalte echipe.

      Bah noi romanii n-o sa ne vindecam niciodata, de-aia o sa luam bataie peste tot, la fotbal, la handbal, la Eurovision, de la turci, de la rusi, de la nemti, de la unguri, de la tigani, de la manelari.

      Bah noi pana nu facem o "SMECHERIE" nu ne simtim bine in pielea noastra.
  • +5 (5 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 1:11)

    Octavian [anonim]

    ce poate fi mai edificator...moldova a votat cu ukraina, rusia si romania
    • +6 (6 voturi)    
      Da, dar (Duminică, 30 mai 2010, 0:24)

      mmm100 [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

      Ordinea conteaza, si conteaza mult!
    • +5 (5 voturi)    
      . (Duminică, 30 mai 2010, 1:58)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

      eu as adauga faptul ca Norvegia si Danemarca ne-au acordat 10 puncte. ei ce mai zici? :)
      • +3 (3 voturi)    
        pai (Duminică, 30 mai 2010, 1:09)

        adaadas [anonim] i-a raspuns lui sep

        pai ovi e (si) norvegian, nu? scuze daca ma insel
      • +3 (3 voturi)    
        Multumiri si lui Edward Maya (Duminică, 30 mai 2010, 1:39)

        Viorel [anonim] i-a raspuns lui sep

        Multumiri si lui Edward Maya, care e pe locul 1 in Finlanda, Suedia si Norvegia si pe 2 in Danemarca cu "Stereo Love"! Putem spune ca a facut o foarte buna reclama muzicii romanesti in tarile nordice!
        • 0 (0 voturi)    
          ar fi super.... (Duminică, 30 mai 2010, 11:02)

          fan [anonim] i-a raspuns lui Viorel

          ce bine ar fi daca eduard maya ar compune o piesa pt eurovisionul de anul viitor
      • +4 (4 voturi)    
        Si (Duminică, 30 mai 2010, 1:42)

        mmm100 [utilizator] i-a raspuns lui sep

        Suedia 8, ca sa fie complet.

        Oricum, cred ca asta e din cauza ca Ovi s-a aflat la unele momente prin topurile norvegiene.
      • +4 (4 voturi)    
        Iti zic eu (Duminică, 30 mai 2010, 2:13)

        mihaitgd [utilizator] i-a raspuns lui sep

        Ca i se confirma teoria, vezi ca am dat un link mai sus...despre "norvegianul prin adopţie" Ovi :)
      • +3 (3 voturi)    
        As zice ca... (Duminică, 30 mai 2010, 10:19)

        Mia [anonim] i-a raspuns lui sep

        Simple speculatii, poate chiar aiureli.
        1) Punctaj de la Norvegia. Am citit pe aici ca Ovi e cetatean norvegian.
        2) Punctaj de la Danemarca. Noi am votat primii, le-am dat maximul, 12 pct. Oare de ce ? NARCISA SUCIU (o mai stiti !? buna prietena cu televiziunile si prietena, colega cu Paula Seling la fundatia lui Paul Nanca, daca nu ma insel amandoua sunt din Baia Mare, cu certitudine "morosence" ), LOCUIESTE DE CEVA VREME IN DANEMARCA. O fi avand prieteni si pe la TVDanemarca ? Sa fie ea cea care a fluturat steagul in ambele tari ?
        Repet, simple speculatii, ma simt ca si cum as fi de la Antena 3 sau Realitatea :))

        Indiferent ce si cum , meritam tot ce am primit ca si voturi, poate chiar mai mult !!
        Felicitari Paula &Ovi !
    • -4 (4 voturi)    
      no subject (Duminică, 30 mai 2010, 2:39)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui Octavian

      Ukraina chiar a avut o melodie faina.
  • -4 (10 voturi)    
    bravo lena (Duminică, 30 mai 2010, 1:11)

    stefan [anonim]

    foarte frumos ai cantat! Cui ii place hip hop, mie da, super! A castigat pe merit. De fapt am vayut atata sinceritate si naturalete! Bravo little sattelite... In rest mi-a placut tot ce-a fost din tarile caucaziene: georgia, ayerbaidjan, armenia. Plus Albania. Grecii aia idioti au fost penibili, ca si turcii. Paula si Ovi si-au meritat locul, cred ca meritau si locul 2. Pacat de Moldova. Au avut o repreyentatie chiar excelenta si deosebit de originala. Hai Moldova! Si Lena!!
  • +16 (16 voturi)    
    Presa britanica (Duminică, 30 mai 2010, 1:12)

    anetea [anonim]

    Presa britanica: Romania, Rusia si Finlanda ar trebui sa-si plece capetele de rusine pentru melodiile trimise la Eurovision 2010

    Pe locul 3 de la coada au fost britanicii sa le fie rusine
    • +8 (8 voturi)    
      RASPUNS DE NOTA 10 (Duminică, 30 mai 2010, 3:49)

      nick [anonim] i-a raspuns lui anetea

      NOTA 10 PENTRU AFIRMATIA FACUTA ---Pe locul 3 de la coada au fost britanicii sa le fie rusine
      • +5 (5 voturi)    
        Marea Britanie (Duminică, 30 mai 2010, 7:54)

        marius bectas [anonim] i-a raspuns lui nick

        Felicitari UK-ului ......marea surpriza de la Eurovision, locul 1 ( de la coada clasamentului )
  • +9 (9 voturi)    
    LOCUL 3 (Duminică, 30 mai 2010, 1:13)

    asd [anonim]

    LOCUL 3, BRAVO Paula si Ovi !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 30 mai 2010, 1:14)

    Cristian [anonim]

    Felicitari concurentilor. Un rezultat echitabil. Felicitari Romaniei. Ma bucur ca au crezut in sansa lor i s-au descurcat excelent.
  • +1 (13 voturi)    
    Felicitari Romania!!!! (Duminică, 30 mai 2010, 1:15)

    Nick [anonim]

    Multumim Moldova! Rusine Bulgaria!!!!
  • +1 (15 voturi)    
    :( (Duminică, 30 mai 2010, 1:16)

    calin [anonim]

    Huoooo, Bulgaria ne-a dat 0 puncte Ucraina 0 :(. Daca ne dadeau insumat 9 puncte ajungeam pe locul 2. Sa le fie rusine!
    • -8 (10 voturi)    
      Ne-am taiat singuri craca (Duminică, 30 mai 2010, 0:56)

      anetea [anonim] i-a raspuns lui calin

      Am dat 8 puncte Turciei locul 2 170 pct fata de Romania locul 3 162 pct cred ca am avut un juriu de toata jena
      • +7 (7 voturi)    
        Intrebare (Duminică, 30 mai 2010, 3:17)

        Cojones [anonim] i-a raspuns lui anetea

        Ai de gand sa postezi asta toata seara, peste tot, de nenumarate ori?

        In primul rand, se voteaza pe criterii muzicale. Doar niste tigani cersetori ar vota in asa fel incat sa defavorizeze Turcia si sa termine pe locul 2 la egalitate cu ei, in loc de locul 3.

        Si daca ar fi sa mergem pe logica ta de molusca, am fost primii care am votat, probabil ca daca nu dadeam Turciei 8 puncte, iar Turcia intamplator nu mai iesea pe locul 2, ci o alta tzara, tot ai fi croncanit pe aici ca suntem penibili si avem un juriu de doi lei.

        Si oricum, melodia Turciei mi s-a parut patetica, daca era sa votez la inceputul serii, n-o vedeam in primele 10.
        • 0 (0 voturi)    
          o mica observatie (Duminică, 30 mai 2010, 23:54)

          EU [anonim] i-a raspuns lui Cojones

          noi nu am votat primii. toate tarile au votat in acelasi timp. toate tarile au terminat de votat in acelasi timp. noi numai am prezentat rezultatele primii. Toti, inclusiv cei care au prezentat voturile la urma, le aveau deja batute in cuie inainte de a prezenta Romania punctajul ei.
    • -1 (9 voturi)    
      bulgarii si ucrainienii (Duminică, 30 mai 2010, 1:24)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui calin

      de ce sa ne de-a puncte daca nu ne inghit? Nu inteleg, nu le-a placut si cu asta basta.
      • +2 (4 voturi)    
        Pardon? (Duminică, 30 mai 2010, 2:28)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

        Nu le-am placut sau nu ne inghit?!
        E o mica mare diferentza.
      • +1 (1 vot)    
        comentariile Coro(n)da(n)tei... (Duminică, 30 mai 2010, 10:24)

        Maia [anonim] i-a raspuns lui diu1so

        Pai dupa comentariile Coro(n)da(n)tei din semifinala vizavi de prestatia Bulgariei, era de asteptat sa ne dea un zero mare !
    • -1 (3 voturi)    
      fara (Duminică, 30 mai 2010, 2:41)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui calin

      Ukraina ne-a dat doua punctisoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ati inteles (Duminică, 30 mai 2010, 18:14)

      calin [anonim] i-a raspuns lui calin

      Nu ati inteles ce am vrut sa spun...Toate tarile acorda puncte tarilor vecine (nu neaparat 12 puncte dar asa pana la 10...). Noua Bulgaria si Ucraina nu ne-au dat puncte (si parca si serbia ne-au dat putine).
      Tinand cont ca restul tarilor isi dau puncte pe criterii politice, iar noi nu am primit de la bulgari si de la ucrainieni nimic, consider piesa lui Ovi si a Paulei pe locul 2.
      Cam asta e parerea mea.
  • +3 (17 voturi)    
    Facatura nemteasca... (Duminică, 30 mai 2010, 1:18)

    meloman [anonim]

    Asta a fost Eurovisionul din acest an.
    • -2 (16 voturi)    
      Tot ai nostri is mai buni (Duminică, 30 mai 2010, 1:25)

      mimi [anonim] i-a raspuns lui meloman

      Da, s-a votat Germania de catre tarile care pupa si asteapta pomana. Nici reprezentantei Germaniei nu-i venea sa creada. O mizerie ce s-a vazut si a doua oara cand a cantat. Turcii au fost ok, dar tot ai nostri ca si compozitie, voce, prezentare scenica. Iar bulgarii cu ceafa lata si ucrainienii care plang ca ne-am recapatat pamantul romanescu cum sa ne de a puncte. Daca luati fiecare tara cum a votat, vedeti cum se face politica in UE.
  • -9 (15 voturi)    
    facatura francmasona... (Duminică, 30 mai 2010, 1:23)

    Sorin [anonim]

    Franta, plang pentru tine, rushiiine!
  • -1 (11 voturi)    
    Chiar nu sunt romani in Franta? (Duminică, 30 mai 2010, 1:25)

    CT [anonim]

    M-a surprins neplacut faptul ca Franta nu ne-a acordat nici un punct...
  • +4 (14 voturi)    
    me (Duminică, 30 mai 2010, 1:25)

    just me [anonim]

    intelegeti si voi ce valoare avem? david impotriva lui goliat intelege sa nu se lase infrant. romania este peste toti! pacat ca rudimentarii comentatori ai tvr nu au simbolizat asta.seara frumoasa! hai Romania!
  • +9 (11 voturi)    
    me (Duminică, 30 mai 2010, 1:27)

    me [anonim]

    comentariul a fost intradevar jenant!
  • +3 (7 voturi)    
    felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 30 mai 2010, 1:27)

    oana [anonim]

    Lena Merkel a castigat...... FELICITARI ROMANIA! Meritau mai mult....
  • 0 (12 voturi)    
    ce rost mai are ? (Duminică, 30 mai 2010, 1:30)

    anonimux' [anonim]

    inca o marlanie ...
    organizatorii acestui joc de culise au aruncat zarurile inainte de a incepe finala
    de ce s-au adunat 7000 de germani la hamburg? se cam stia dinainte cine castiga ...
    respect pt italia
    • +4 (6 voturi)    
      Teoria conspiratiei (Duminică, 30 mai 2010, 0:39)

      mmm100 [utilizator] i-a raspuns lui anonimux'

      Topul Google ii arata lideri de saptamani, dupa vizualizari pe YouTube si voturi. Cred ca rezultatele finale sunt mai influentate de geo-politica..
    • 0 (2 voturi)    
      Germania era pregatita sa castige (Duminică, 30 mai 2010, 7:59)

      marius [anonim] i-a raspuns lui anonimux'

      altfel nu-mi explic de ce a fost singura transmisie live ( cea dn Hamburg),dupa terminarea concursului , unde erau cateva sute de oameni starnsi intr-o piata.....pregatiti pentru victorie :)
    • +1 (1 vot)    
      huh? (Duminică, 30 mai 2010, 13:51)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui anonimux'

      Tu nu prea urmaresti eurovisionul nu? In fiecare an se strang germani multi cu ocazia eurovisionului
  • +11 (13 voturi)    
    comentatori jalnici (Duminică, 30 mai 2010, 1:30)

    ovidiu [anonim]

    am fost nevoit sa ma uit pe alt post (strain), pentru ca nu i-am mai putut suporta pe cei doi comentatori.

    ori jignitori ori puerili de-a dreptul.

    oare cine ii alege frate si pe ce criterii?
    • +8 (12 voturi)    
      de acord (Duminică, 30 mai 2010, 1:42)

      Mari [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Gianina Corondan absolut ridicola cu comentariile ei...Am vrut sa vad concursul cu comentarii in romana, dar nu am suportat. PENIBILLLLLLLLLL
  • +1 (13 voturi)    
    conteaza de unde esti (Duminică, 30 mai 2010, 1:30)

    denis [anonim]

    daca ai nostrii reprezentau germania ieseau tot pe primu' loc;
  • +2 (12 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 1:31)

    HESS [anonim]

    O mare porcarie unde tariile se voteaza intre ele.Cat despre nemtoaica castigatoare o voce care zgaria urechea si afonica.
  • +7 (11 voturi)    
    moldova, uber alles! :D (Duminică, 30 mai 2010, 1:32)

    zz [anonim]

    multumim Moldova!
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariul TVR, o rusine nationala! (Duminică, 30 mai 2010, 1:39)

    Pavel Turcu [anonim]

    Ametitii aia au fost de tot... plansul! Geanina nu stie muzica, geografie (sa nu zic geopolitica), matematica (vezi calculul punctelor) sau macar sa lege doua cuvinte mai rasarite. Nu are ce cauta la TV, cu atat mai mult pe TVR. Nici Miron nu e departe. Performanta Romaniei nu a fost evidentiata deloc de cei doi mascarici ai TVR - locul 3 e totusi o reusita! Rusine!

    Ma bucur pentru punctele acordate Moldovei (desi trebuiau 12) si ma bucur enorm pentru punctele primite de la Moldova (au dat si la rusi si ucrainieni, dar nu au primit inapoi nimic).

    Felicitari Paula si Ovidiu!

    Rusine TVR!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Locul 3 (Duminică, 30 mai 2010, 1:39)

    Adi [anonim]

    Am iesit pe locul 3 :D Eu sunt foarte multumit. Paula, Ovi, sunt mandru de voi !
  • +1 (5 voturi)    
    BRAVO (Duminică, 30 mai 2010, 1:41)

    stefan [anonim]

    Bravo Lena! A fost melodia cea plina de sinceritate naturalete si puritate.

    Cat despre comentariile preyentatorilor de la tv, mi s-au parut foarte haioase!
  • +4 (4 voturi)    
    top3 (Duminică, 30 mai 2010, 1:47)

    dv [anonim]

    nu cred ca putem urca mai sus de locul 3 numai cu mijloace muzicale ...
  • 0 (8 voturi)    
    Manarie nemteasca... (Duminică, 30 mai 2010, 1:47)

    Costi [anonim]

    Ciudat pentru ca deja aveau pregatita petrecerea de dupa, daca va uitati pe NDR1 acum. Trupe invitate etc, tot tacamul ...
  • -6 (8 voturi)    
    vecinii (Duminică, 30 mai 2010, 1:48)

    Walker [anonim]

    Bulgaria ne-a oferit 0 (zero) puncte iar Ucraina 2 (doua) puncte
    Cine sunt bulgarii astia ?????
  • +2 (10 voturi)    
    felicitari (Duminică, 30 mai 2010, 1:50)

    ... [anonim]

    Sunt placut surprins de locul 3 obtinut de Romania, sincer nu ma asteptam.... deci felicitari.

    In ceea ce priveste locul 1, pentru mine nu au fost surprize, ma asteptam sa castige Germania si imi si place melodia (am votat RO si Germania). (melodia nu se poate compara cu orice altceva la impact......pe youtube total vizualizari lena- undeva la 25 mil., pe cand urmatorul clasat se afla pe la 2 mil.) ...... deci nu stiu unde era asa de mare surpriza.... cand se vedea clar ca melodia a prins masiv la public.

    Inca o data felicitari Paula & Ovi !!!
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 30 mai 2010, 2:27)

      elimedia [anonim] i-a raspuns lui ...

      acelasi lucru am obs si eu si chiar mi-a placut melodia. acuma. cum nu ne place sa discutam de gusturi totusi sa ne gandim caci chiar google dadea o predictie prin faptul ca s-a pus pe monitorizarea tuturor participantilor. Lena era cea mai ascultata, cea mai cautata si cea mai populara pe bloguri. si atunvi de unde atata neclaritate la ceilalti ?
      • +1 (1 vot)    
        Clasament (Duminică, 30 mai 2010, 8:50)

        twitterair tiptoe [anonim] i-a raspuns lui elimedia

        Mai exista si twitter...un mijloc de comunicare integrat in internet.El se cheama twitter si se adreseaza in special celor cu telefoane mobile.Twitter poate orienta intr-o directie sau alta instantaneu un numar foarte mare de oameni.Twitter nu are clasamente ale Eurovisionului si chiar daca le-ar face, s-ar putea sa aiba aceeasi marja de eroare (mare) ca si in cazul google deoarece parerile indivizilor se pot schimba intr-un interval de minute inainte de anuntarea rezultatului final.
  • +1 (7 voturi)    
    Multumim Moldova (Duminică, 30 mai 2010, 1:52)

    Alexandru [anonim]

    Multumim mult Moldova. Rusine Bulgaria si Ucraina.
  • -2 (12 voturi)    
    bai (Duminică, 30 mai 2010, 1:55)

    io [anonim]

    Toate ca toate, dar melodia Germaniei a fost la ani lumina cea mai proasta in seara asta ! Voce ioc, prezenat scenica nada, dans din parti, nivel de bar de karaoke. Macar toti ceilalti artisti, fara exceptie aveau naibii voce, suna profesionist. Fatuca aia era afoana bai nene, chiar nimeni n-a observat, ce naiba, nici la corul armatei n-o primeau. Fie simtul artistic in Europa e 0 fie a fost blat. Nici macar n-are capsunari Germania deci nu mai inteleg nimic ...
  • -3 (11 voturi)    
    Manarie nemteasca (Duminică, 30 mai 2010, 1:57)

    Costi [anonim]

    nici un puct pentru Romania de la Germania mi se pare de mare porc...la cati romani sunt in Germania. Numai eu stiu vreo cativa care au votat. Las-o jos ca macane ...
    • +2 (10 voturi)    
      Scuze... (Duminică, 30 mai 2010, 2:28)

      Radi [anonim] i-a raspuns lui Costi

      Eu am votat cu Belgia. Melodia aluia mi-a placut .

      Si nu, nu am votat cu Romania, pentru ca mi-a placut alta melodie.

      Poti sa concepi ca oamenii normali voteaza pentru ceea ce cred ei ca merita ? Si nu pentru ceva ce e doar politic sau tine de origine sau de nationalitate, etc !!!

      Mai gindeste ! Esti european ! Daca nu pricepi, poti apela la prieteni, care sa iti explice. Daca nici asa nu pricepi cum sta situatia, poti sa te iti faci HARA... KIRI... Sau poti sa traiesti in cloaca Romania !

      De departe, cu drag, Radu
      • 0 (0 voturi)    
        Cu drag Radu? (Duminică, 30 mai 2010, 19:18)

        Cip [anonim] i-a raspuns lui Radi

        "Draga" Radule,se vede de la o posta ca-ti iubesti tara cre te-a nascut. Poate vei gandi si tu la un moment dat ca tara,ca si parintii ,fratii, nu ti-o poti alege. Si chiar avem o tara minunata cu multi oameni exceptionali. dar ,ma rog, fiecare are dreptul la opinie si sentimente libere. Noi te iubim totusi,pentru ca vrei nu vrei,itiplace sau nu, esti de-al nostru.
  • -1 (7 voturi)    
    critica (Duminică, 30 mai 2010, 2:00)

    ... [anonim]

    uitasem sa adaug ceva....

    cu greu am rezistat sa ma uit la TVR din cauza comentariului si nu ma refer numai in seara acesta ci si in semifinale..... in cele din urma am schimbat pe un post local (strain).

    Comentariu pueril, comentatori fara prea multa cultura (nu recunosteau macar un steag...era vorba de steagul Estoniei intr-o semifinala, sau macar din ce tara e persoana care canta- "trebuie sa fie solistul german si era un barbat"....de unde Lena venea cu cele mai mari sanse in finala, incurcau solistii intre ei pe la inceput), cam agresivi in afirmatii care nu isi aveau rostul................deci PENIBIL

    Deci TVR daca tineti cont de parerea consumatorului sesizati-va si luati aminte !!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    BRAVO !! (Duminică, 30 mai 2010, 2:04)

    atena [anonim]

    Anul asta au fost foarte multe piese bune in concurs. Felicitari Romaniei pt performanta de a termina pe locul 3 !!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari, sunteti pe podium !!! (Duminică, 30 mai 2010, 2:18)

    ana [anonim]

    Paula si Ovidiu, doua voci de exceptie!!!
  • -3 (5 voturi)    
    pacat (Duminică, 30 mai 2010, 2:22)

    elimedia [anonim]

    ne-am facut-o singuri baieti...am dat punctele care ne puteau baga pe locul doi ...turchistilor, islamisti ce au votat reciproc pe niste tipi ce mereu simbolizau semne sataniste
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari pentru Paula si Ovi (Duminică, 30 mai 2010, 2:24)

    Albert [anonim]

    Vorbeam acum cativa ani (prin 2007 cred) cu un prieten ucrainian despre Eurovison, unde Ukraina participase cu o piesa foarte ciudata. Atunci Maksym mi-a spus, intr-o germana cu un dulce accent rusesc: "Stii tu, cand am ascultat prima oara piesa am fost dezamagit, dar in final, cand am vazut ca au luat locul II, mi-am zis <<nu-i rea deloc>>".

    Acum este randul meu sa ii felicit pe Paula si Ovi pentru succesul din aceasta seara si sa imi fac mea culpa. Recunosc ca am avut indoieli referitoare la aceasta melodie, dar cei doi s-au achitat exceptional de sarcina. Voci superbe, prezenta scenica deosebita, coregrafie ok, Paula ("Tiffany Amber Thiessen") super sexy in latex.

    Cred ca il voi cauta pe Maksym pentru a schimba impresii despre noul Eurovision.

    Sunt mandru ca sunt roman!
  • +2 (2 voturi)    
    bravo paula & ovi !! (Duminică, 30 mai 2010, 2:50)

    carmen [anonim]

    Felicitari Paula si Ovi! Va meritati locul trei cu demnitate spre deosebire de celelalte doua prime locuri a caror melodii au fost dragute dar nu pentru pozitiile ocupate in clasament. Din nefericire ceva a fost in neregula cu votarea pentru ca eu am incercat de zeci de ori sa va votez din Anglia de pe diferite numare de telefon dar imi spunea " mesaj esuat" si am trimis mesaj la nr 1261cu textul 19 si am incercat de asemenea sa sun atat de pe tel mobil cat si de pe fix la nr 0900020019 dar in zadar...Oricum UK a dat 8 puncte Romaniei, daca nu ma insel.
    Well done!
    • 0 (0 voturi)    
      A fost alt numar (Duminică, 30 mai 2010, 8:56)

      stop speed [anonim] i-a raspuns lui carmen

      In UK numarul a fost 09015222219...slow down...pregateste-te bine pentru la anul...in Germania trebuie sa luam primul loc si sa aducem Eurovisionu la BUCURESTI.
      • 0 (0 voturi)    
        thanks (Duminică, 30 mai 2010, 19:38)

        carmen [anonim] i-a raspuns lui stop speed

        ms, abia azi am aflat ca era vb de alt nr dar eu am urmarit pe tvr international si comentatorii ar fi putut da aceste informatii celor din strainatate poate ar fi crescut numarul punctelor. Am pus toti colegii de servici sa sune( peste 50 pers) dar...asta e, poate la anul. Sincer nu sunt chiar atat de sigura daca Romania va face fata organizarii unui Eurovision ....dar cine stie, " never say never!"
        • 0 (0 voturi)    
          Reuviseau bOOK and the Rest (Duminică, 30 mai 2010, 20:43)

          @Normayr twitter [anonim] i-a raspuns lui carmen

          De ce nu?Aduti aminte cand ai ajuns in Germania si nu erai sigura de nimic.A trebuit sa CREZI in primul rand iar apoi sa FACI...Iar Romania are inca resurse neutilizate...
  • -3 (7 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 30 mai 2010, 2:54)

    Cipy [anonim]

    Felicitari Paulei si lui Ovi pentru ca au readus Romania pe podiumul acestui concurs incorect.
    Suntem mandri de voi si va multumim pentru succesul inregistrat.

    Frantei si Germaniei si altor tari care nu ne-au votat sa le fie rusine, nu stiu sa aprecieze valoarea si adevaratul talent.
  • +8 (8 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 30 mai 2010, 3:00)

    Daniel [anonim]

    Romania pentru locul 3. O clasare foarte buna.

    Melodia Lenei a fost draguta, foarte facila, usor de fredonat. A meritat sa castige Germania mai ales daca punem la socoteala si importanta geopolitica a Germaniei.

    Melodia turciei de asemnea a fost draguta, un rock alternativ slab dar antrenant si usor de tinut minte cu lirica usor de inteles (foarte clar cantate). Probabil daca ar fi avut Turcia importanta Germaniei ar fi si avut aceleasi sanse la castigare dar intrucat turcia germanie nu se face (chit ca-s multi turci in germania) merita felicitari.

    Romania, in sfarsit am avut o piesa frumoasa si antrenanta. Meritam cu atat mai mult acest loc 3 cu cat nu avem importanta Germaniei si nici macar prietenii turciei. Felicitari Paula si Ovi.

    In alta ordine de idei am fost complet dezamagit de comentariul domnului Miron si nu mai stiu cum de la TVR. A comentat intr-un sictir incredibil de parca ne platea el pentru a-l asculta.
    • +5 (5 voturi)    
      Triburile europei la tembelizor (Duminică, 30 mai 2010, 10:58)

      Triburile europei [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Apropo de Leonard Miron si Corondan, au comentat foarte bine.Nu e usor sa fii prezentator de eurovision unde vin toate triburile sa se afiseze si sa-ti spuna ca ei sunt cei mai buni iar tu sa apartii altui trib.Pe de alta parte, nici in celelalte tari ale europei , la televizor, nu se fac comentarii mai dragute la adresa celorlalti participanti.In UK comentatorul BBc a ras de absolut tot, inclusiv de Josh Doubovnie si de ei insisi...
      • 0 (0 voturi)    
        de unde frate (Duminică, 30 mai 2010, 14:57)

        io [anonim] i-a raspuns lui Triburile europei

        Lasa bai, simtul umorului e semn de inteligenta, romanii mai au mult pana acolo, ei vor comentatori comunisti gen fotbal sau Ursulescu, sa fie seriosi ca-i asculta Tzatza Leana din Boureni, ce parere-si face. Neam de narozi. Auzi, mai vrei si auto-ironie. Pana evoluam la nivelul ala trece secolul, stai linistit, n-ai cu cine.
        • +1 (1 vot)    
          auto (Duminică, 30 mai 2010, 20:29)

          ispy [anonim] i-a raspuns lui io

          miron e autoironic si fara sa spuna nimic.
  • -2 (10 voturi)    
    cateva concluzii (Duminică, 30 mai 2010, 3:25)

    Cojones [anonim]

    1) Germania nu a fost cea mai buna din concurs
    2) Turcia, Danemarca sau Belgia sau poponautzii aia de greci NU AVEAU CE CAUTA IN TOP 10
    3) Azerbaidjan, Georgia - mult peste melodiile Romaniei si Germaniei
    4) Se dovedeste, daca mai era nevoie, ca Eurovisionul nu se voteaza pe criterii muzicale, ci geo-politice. Muzical, n-ai cum sa plasezi melodia Ciprului sau super melodia tipei din Albania SUB mizeriile debitate de Israel si Beglia sau sub melodia de imn de campionat mondial de fotbal etalata de Franta
    5) Sarbii, ca de obicei, nu s-au facut niciodata de ras si au etalat propria lor cultura, aratand forta nationala, spre deosebire de toti papagalii care canta in engleza fara sa stie sa dea un interviu apoi in engleza, vezi Le(a)na din Germania.
    6) Le(a)na aia trebuia interzisa pe scena, ziceai ca e retarda si pe deasupra si ca a tras pe nas
    7) Muzical si ca voce, Islanda, Albania, Georgia -> Clasa mondiala
    8) Si pacalicii de rusi au terminat pe o pozitie mult prea mare pentru ce parodie de melodie au avut
    • +1 (1 vot)    
      ce mai concluzii... (Duminică, 30 mai 2010, 17:49)

      Ancu [anonim] i-a raspuns lui Cojones

      Cojones, un lucru pe care nu il intelegi tu din evenimentul asta, e ca ai doar un vot, care singur e fara nici o valoare intre cele cateva zeci/sute de milioane... Dupa concluziile puse aici , ma faci a crede ca tu esti presedintele presedintilor juriilor din toate tarile si in plus presedinte, reprezentant al tuturor telespecatatorilor care au votat ! Pffuuu ce onoare sa te avem printre noi. Si totusi...Cojones, esti doar un cojones...
  • -7 (9 voturi)    
    eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 3:45)

    song contest [anonim]

    Mai toti esticii - inclusiv romanii - pareau ca sint la "olimpiada de muzica": voci crispate si fortate, agitatie multa si complicata pe scena; Lena s-a impus prin dezinvoltura si naturalete.
    • +3 (3 voturi)    
      Esti deplasat (Duminică, 30 mai 2010, 8:43)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui song contest

      Daca poti sa spui ca Paula a avut "voci crispate si fortate" sau ca ar fi avut agitatie pe scena inseamna ca nici macar nu te-ai uitat la concurs. Deci esti un postaci care uraste romanii si vorbeste din burta.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 30 mai 2010, 9:35)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui song contest

      Lena s-a impus prin voce zero... Albania merita locul 1
    • 0 (4 voturi)    
      Lena (Duminică, 30 mai 2010, 15:02)

      me [anonim] i-a raspuns lui song contest

      ... da, si prin afonism s-a mai impus Lena. Naturalete pe scena nu inseamna sa iesi ca la piata si sa-ti tii vocea in femur, mai ales daca nu prea o ai de la natura.
      Naturaletea la cantat functioneaza cand ai cu ce = voce, la capitolul asta Lena aia e -1 nu 0.
      Hai bre ca e clar aranjament ca sa organizeze nemtii anul viitor, n-ai vazut ce s-au ambalat ? Cam naspa daca doar pe Lena asta au gasit-o dupa atata agitatie, sincer ..
  • +1 (1 vot)    
    . (Duminică, 30 mai 2010, 6:26)

    Corina [anonim]

    Om fi cum om fi (afirmaţia asta miroase a justificare, dar mi-o asum) şi, judecând la rece, suntem în multe feluri noi, românii, dar domnule! Avem patriotismul în sânge. Oricât de mult ne-ar umili parazitarii politicieni, noi tot patrioţi rămânem. Şi când plecăm "dincolo", continuăm să ne iubim ţara. Evenimentele de genul concursului susmenţionat sunt cele care ne îndeamnă să ne scoatem spiritul patriotic de la "naftalină" (căci suntem nevoiţi deseori să-l punem "la păstrare" tocmai din cauza paraziţilor pomeniţi mai devreme) şi să trăim, literalmente să trăim alături de oamenii noştri aflaţi pe scenă, să ne ţinem răsuflarea, inima cât un purice şi degetele încrucişate, să sperăm alături de ei, cu ei! Ador momentele astea, domnilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Romanii (Duminică, 30 mai 2010, 7:10)

    Vasile [anonim]

    Au avut o melodie buna si Paula a fost minunata. Sa stiti si voi ca nordicii ii plac pe romani si-i apreciaza atunci cind sint buni. Melodia lui Traistaru de cum citva ani o dadeau mereu la radio si l-au invitat si aici in Suedia sa cinte. Bravo Romania !
    Nemtoaica a cistigat pe merit.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo..... (Duminică, 30 mai 2010, 7:14)

    Florin [anonim]

    Felicitari. Am avut o melodie superba, un joc de lumini si foc f fain, avem o solista superba. Eu zic ca trebuie sa fim bucurosi. Bravo Paula, Bravo Ovi
  • +4 (4 voturi)    
    Felictari Romania! (Duminică, 30 mai 2010, 8:06)

    Rhadoo [utilizator]

    Mai complexatilor, am iesit pe locul 3 de la varf, nu 3 de la coada. Vad multe comentarii cu vezi Doamne ca n-am fost asa buni.
    Lena nu a fost neaparat mai buna, dar a castigat. Credeti ca va fi vreun neamt care sa o critice? Nu cred. Fac pariu ca si pentru turci este o mare mandrie ca au terminat pe doi. Asadar, nu mai comentati sa va aflati in treaba. Limitati-va va rog doar la fotbal si politica, domenii la care tot romanul e "expert".
    Felicitari Paula, felicitari Ovi!
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Duminică, 30 mai 2010, 8:14)

    dumil [utilizator]

    interpretarea extraordinara pe o melodie bunicica...bravo lor. Oricum un mare pas inainte fata de prostiile pe care le-am avut anii trecuti.

    pe de alta parte m-am uitat peste voturilor romanilor si in afara de 10 puncte date moldovei, celelalte cred au fost date pe valoare, prin filtrul subiectivitatii noastre evident.
  • 0 (2 voturi)    
    eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 8:43)

    priky [anonim]

    Bravo PAULA si OVI...bravo ROMANIA.
    Cand o piesa si interpretii au valoare ea se claseaza in primele zece datorita numarului mare de tari votante care fiecare pe langa simpatii geopolitice au si preferinte muzicale.
    Rusine posturilor de televiziune romanesti care promoveaza nonvaloarea si ne intoxica cu invitati colorati care compun cate o piesa in fiecare zi .Probabil daca ar fi ales ele reprezentatntul, ar fi ales cel mai penibil manelist doar de dragul de a face raiting.
    Daca tot s-a votat si geopolitic atunci e clar cat pret pun bulgarii pe turistii romani care-si lasa banii si masinile la ei.
  • +2 (6 voturi)    
    Lalaiala (Duminică, 30 mai 2010, 8:48)

    roberto [anonim]

    Ciudata melodia de pe primul loc. Fata aia lalaie pur si simplu versurile. Nu poate canta nici macar cu gura deschisa. Negativul este un fel de Costi Ionita pe la inceputurile sale, cand facea muzica pe 486.
  • +2 (8 voturi)    
    Bravo, Paula & Ovi - comentariu de mahala (Duminică, 30 mai 2010, 9:01)

    bobby_qcd [utilizator]

    Playing with fire este super, Paula si Ovi sclipitori pe scena din toate punctele de vedere. BRAVO!
    Nu ma pot abtine sa nu dedic totusi acest mesaj comentariului de mahala, Razvan si Dani sunt lux pe langa ei.
    Gianina, cere-te in concediu (fara plata, of course, ca-i criza) pe termen nelimitat, esti o tzatza cu frustrari, iar Leonard - erai ceva mai bunicel odata, cand nu aveai fumurile astea de academician dr. docent in televiziune publica, sorry man dar esti jalnic.
    Mi-am facut o mie de nervi cu voi - mergeti la OTV frate ca veti fi bine primiti alaturi de Kerida-Zavoranu, Magda si Tolea. RUSINE TVR ca nu sunteti capabili sa cautati ceva mai atent oameni valorosi care sa merite banii nostri pe care vi-i dam lunar ca la cartela de alta data.
    Ca sa inchei optimist, ma mandresc cu romanasii nostri castigatori ai locului 3. BRAVO din nou!
  • 0 (6 voturi)    
    Comentatori stupizi (Duminică, 30 mai 2010, 9:05)

    mircea [anonim]

    Show extraordinar pus in scena de norvegieni umbrit de comentariile incredibil de cretine ale comentatorilor nostri care au reusit sa vorbeasca peste toate momentele interesante. Incredibil de cretini. Am cautat de mai multe ori daca se da showul pe alt post ca pur si simplu m-au disperat cu comentariile lor cretine si inutile. La sfarsit am stins televizoru ca nu mai suportam. Nu stiu cine i-a pus, dar va rog domnilor, nu-i mai puneti si la anu'
    • +1 (1 vot)    
      foarte bine (Luni, 31 mai 2010, 15:53)

      Radu_Net [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      mai bine il inchideai la inceput, daca pentru tine e mai important comentariul decat concursul...
  • +3 (3 voturi)    
    arimon ronmaia (Duminică, 30 mai 2010, 9:06)

    Normair Moon [anonim]

    Bun, a castigat Germania iar noi am ocupat un onorabil loc 3.Foarte bine gandindu-ne la resursele utilizate.(Azerbadjanul a cheltuit 3milioane de dolari cu promovarea piesei)Au cantat senzational.Paula a fost fantastica.Amandoi au fost magici.Trebuie sa ne gandim cum aducem Eurovisionul la Bucuresti pentru 2012!!!...
    Comentariile negative la adresa celorlalti sau la adresa noastra ca romani,nu ajuta, trebuie sa ne vedem de ograda noastra sa incercam sa o facvem cat mai primitoare pentru TOATA Europa.Avem ceva resurse...chiar in plina criza economica, Paula si Ovi ne-au demonstrat-o din plin!
  • +4 (6 voturi)    
    organizare de nota 10 (Duminică, 30 mai 2010, 9:09)

    saruman [anonim]

    Comentatorii romani au fost bestiali.
    Umor , spontaneitate ...numai niste creiere
    stresate pot spune ca nu au fost ok, nu stiu de
    unde comentariile idioate despre prestatia lor.
    Invidiosi.Piesa Romaniei a fost foarte buna,meritam sa fim in top ..mi-a placut si a
    Georgiei ..voce prezentza scenica.
    • 0 (0 voturi)    
      Invidiosi?!! (Duminică, 30 mai 2010, 16:13)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui saruman

      invidiosi pe ce?
  • -2 (6 voturi)    
    Leonard Miron (Duminică, 30 mai 2010, 9:49)

    M. [anonim]

    Referitor la comentariile de la TVR, sunt in asentimentul tuturor celor care au fost pe punctul de a inchide televizorul din cauza lor. Tocmai de aceea, propun sa mutam toate aceste comentarii pe site-ul TVR, poate se sesizeaza cineva si nu mai auzim si la anul aceleasi comentarii mirobolante. Ca sa nu mai zic de traducerile cel putin dubioase si prea subiectibe... Imi amintesc o singura faza:
    Engleza: Cand reusiti sa va duceti si la toaleta?
    Traducere: Cum va descurcati cu nevoile absolut umane pe care le aveti?
    • +1 (3 voturi)    
      Mai M. nu mai vorbi tu in numele tuturor (Duminică, 30 mai 2010, 14:24)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui M.

      Mai slabeste-ma cu "asentimentul tuturor", mai M. curajos.

      Il voiai cumva de Adrian Paunescu, ca la cenaclul Flacara ?
      Pe Octavian Ursulescu ? ca la Steaua Fara Nume ?
      Pe Cristian Topescu - ca la Montreal 1976 ?

      Traiti oameni bun in prezent, daca tot aveti internet, mai uitati-va ce sa intampla la altii si apoi comentati.

      (De unde vine M. pana la urma ?)
      • 0 (0 voturi)    
        comentariu (Luni, 31 mai 2010, 11:46)

        maria [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        Dupa cum ati vazut, criteriile de acordare a voturilor la acest concurs nu au nici o legatura cu muzica. Este doar un motiv de a mai pune de-un spectacol pentru a vedea cum stiu unele tarile europene sa organizeze adevarate show-uri. Asa ca fiind o seara relaxanta si plina de buna-dispozitie, comentatorii nostri au subscris la acesta idee adica sa ne faca sa ne simtim bine. Bine ca nu-l vreti pe moculescu sa va spuna textierii si compozitorii la fiecare melodie.
  • +1 (7 voturi)    
    OVIDIU este un erou (Duminică, 30 mai 2010, 9:51)

    petra [anonim]

    Ovidiu este un adevarat Barbat .Un barbat care a vrut ceva, a avut un proiect, si a pus toata energia pentru a l duce la capat..a inclus/o si pe Paula SEling in acest proiect..Ovidiu ar trebuie sa fie un model pentru noi toti pentru felul in care un barbat lupta pentru a atinge un tel. Asa ceva mai rar...Unde te uiti numai barbati plingaciosi, cu berea in mina pe canapea la tv...in timp ce femeile muncesc de le sar ochii...Paula are meritul ei, talent . munca, seriozitate, dar sa fim seriosi ,,fara puterea si generozitatea lui Ovidiu Cernauteanu nu reusea...BRAVO OVIDIU!!!!
  • -7 (7 voturi)    
    ciudatenii (Duminică, 30 mai 2010, 9:57)

    robert [anonim]

    eurovisionu asta ar trebui interzis cum interzisa ar trebui sa fie margarina, inalbitorii si supele la plic.
    dar despre asta oamenii isi vor da seama mai tarziu. sper sa nu fie prea tarziu.
    paula seling e o "finuta". asa zic toti barbatii trecuti de o varsta. buna de pus intr-o vitrina si uitata acolo.
    acest ovi nu exista. e un non sens. sau, pt cine il vede, proiectia intunecata a paulei seling ceea ce iar nu se poate pt ca ps e o finuta.
  • -1 (9 voturi)    
    jalnici (Duminică, 30 mai 2010, 9:59)

    Kris [anonim]

    Bravo Romania pentru locul ocupat!!
    Exista oameni neinspirați...dar au bunul simt sa se retraga!!
    Am mutat canalul din cauza comentariilor tampite ale celor doi ”pacalici” alesi de TVR...
    Sincer pe cine ling astia doi de tot apar la televizor..ala e ca un spray expirat care tot fasaie, iar aia e tampitica de felul ei!
    Nu cred ca trebuie sa platesc abonament TV ca sa aud ineptiile a doi afoni si analfabeti!
    Rusine!!
  • +1 (3 voturi)    
    O seara geniala (Duminică, 30 mai 2010, 9:59)

    Stefan [anonim]

    E bine ca am luat un loc bun.
    Ce mi-a atras atentia a fost acel moment cand aratau oameni din toate colturile Europei dansand si apoi din casele oamenilor din fiecare tara europeana, ati observat ca din Romania au aratat cel mai putin ? Daca as fi clipit o milisecunda nici nu i-as fi vazut.
    • 0 (0 voturi)    
      si eu (Luni, 31 mai 2010, 15:49)

      Radu_Net [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      si eu am observat... 1 secunda pt romania... nici nu stiu ce au aratat...
  • +2 (4 voturi)    
    Paula&Ovi = AURUL (Duminică, 30 mai 2010, 9:59)

    Ana [anonim]

    ovi, eu pana la eurovision nu am auzit de tine, nu stiu de ce, ar putea fi si pt ca nu ma uit prea mult la tv ?!? esti de doua ori genial. melodia compusa de tine e trupul, iar vocea paulei, pe care cred ca tu ai ales-o, e sufletul, mintea. combinatia perfecta pentru a trece orice bariere, fie ele si geopolitice. la eurovision vi s-a decernat "bronzul", performanta extraordinara, dar in sufletele noastre ati adus aurul! campionii nostrii, felicitari !

    am incercat, pentru a nu simti "condimentul amar" sa fac abstractie de comentariile si comentatorii bufoni ai acestui eveniment. cu siguranta paula si ovi meritau comentatori care sa se ridice la inaltimea valorii lor !
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari Paula si Ovi! (Duminică, 30 mai 2010, 10:00)

    2 [anonim]

    trebuie sa ne recunoastem si sa ne respectam valorile. altfel vom ramane unde suntem. romania are muzica de valoare. daca aveam si prieteni ca germania sau turcia, castigam sigur. FELICITARI!
    • 0 (0 voturi)    
      Prietenii Romaniei (Duminică, 30 mai 2010, 11:41)

      ligne supa [anonim] i-a raspuns lui 2

      Prietenia inseamna lucruri foarte marunte...spre exemplu un mesaj pe twitter cu rugamintea de a vota pentru noi....e simplu...twitter merge si de pe PC sau si mai simplu un zambet pentru un neamt, turc, bulgar, ucrainean
  • +2 (2 voturi)    
    Superb !!! (Duminică, 30 mai 2010, 10:03)

    Giulia [anonim]

    Ma bucur enorm pentru acest loc 3...mi-ati facut ziua mai buna :) Bravo Paula si Ovi !!!
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVOOOOOOOO (Duminică, 30 mai 2010, 10:20)

    sanduca [anonim]

    Cea mai buna melodie a ROMANIEI!!! Meritam chiar locul 1! BRAVO si feliciatri Paula& Ovi !!! Slabe de tot celelalte! Perfect cap-coada, interpretare, sound, VOCI mai ales ! A sunat totul SUPER!
  • +1 (3 voturi)    
    Plusuri si minusuri (Duminică, 30 mai 2010, 10:44)

    madalina [anonim]

    Plusuri
    Prestetie superba a reprezentantilor Romaniei ! Profesionalism si organizare impecabila a tarii gazda ! Un imens val de frietenie si intelegere nascut intre cei care au urmarit spectacolul!
    Minusuri
    Am incercat zadarnic atat joi cat si aseara sa votez de pe fix preferatele mele (joi, nr.2 Armenia, aseara nr.4 Moldova). Tot timpul a sunat ocupat. Sunt frustrata ca nu mi-am putut exprima opinia !
    Si ultimul dar nu cel din urma, comentatorii au reusit sa intunece bucuria si maretia spectacoluli cu lipsa lor de profesionalism, cu barfele lor jalnice la adresa concurentilor si lipsa lor de informare ca si oficiali ai Romaniei. Rusine sa va fie sa aruncati cu noroi intr-un spectacol deosebit de reusit !
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo pentru comentariu (Duminică, 30 mai 2010, 10:51)

    robert [anonim]

    Daca unora li s-a parut comentariul jalnic, mie mi-a placut. Ironic, relaxat, asa cum trebuie sa fie la un astfel de eveniment, nu din cale afara de serios. Asa ca, daca niste incuiati sunt revoltati, imi strig si eu revolta impotriva lor! BRAVO comentatorilor!
    • +1 (3 voturi)    
      relaxare (Duminică, 30 mai 2010, 11:52)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui robert

      Da, domne, relaxare trebuie sa fie cuvintul de ordine. Ce naiba? Nu sintem calare pe tunuri! Geaniana/Gianina e chiar foarte, foarte buna pentru asa ceva... Are chiar clasa... Iar Leonard a fost mai acceptabil decit ma asteptam...
    • +1 (1 vot)    
      tot asa de bun ca al alora dela pro sport (Duminică, 30 mai 2010, 12:23)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui robert

      la meciul cu ukraina :-)..a shutataaaaa,,,aaaa..
      asa de bun a fost al perechii dela tvr, ca vorbeau totzi odata. adica amandoi romanii, peste prezentatorii dela locul faptei...
  • +1 (11 voturi)    
    bravo (Duminică, 30 mai 2010, 11:03)

    adrian [anonim]

    Mare noroc pe capul lor ca au luat doar locul 3.
    Daca ar fi castigat si Romania ar fi trebuit sa organizeze anul viitor finala, ar fi fost o tragedie.
    Imi imaginez deja ca Victor Panda si Crinolin Antonescu ar fi reclamat la DNA un caz flagrant de subminare a economiei nationale si atentat la siguranta statului. Dar au scapat. Cinste lor!!
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 30 mai 2010, 11:04)

    diogene [anonim]

    Sunt curios ce discutii or sa apara dupa aceasta editie a Eurovision... Personal, apreciez pustoaica nemtoaica, dar piesa pare o furaciune... iar cea mai apropiata asemanare imi vine in minte piesa Cristinei Rus, care, probabil, s-a ispirat si ea de nu stiu unde...
    http://www.youtube.com/watch?v=3_KAjy-iNTw
    Cat despre ai nostri... de trei ori BRAVO! Insa ati participat la un concurs cu locul unudeja acontat....
  • 0 (4 voturi)    
    bravo lor! (Duminică, 30 mai 2010, 11:05)

    spectator [anonim]

    bravo reprezentantilor romaniei! in schimb comentariul celor de la tvr a fost rusinos, lipsit de profesionalism! aproape ca au stricat spectacolul.
  • +2 (4 voturi)    
    BRAVO PAULA SI OVI, felicitari TVR! (Duminică, 30 mai 2010, 11:10)

    fan [anonim]

    Felicitari! ce inseamna sa ai o piesa buna si mai ales voci excelente! O dovada ca profesionalismul si seriozitate nu pot fi invinse de prietenii sau vecintatati. Multumim pentru marea bucurie pe care ne=ati adus-o voi si intreaga delegatie a Romaniei. Nu e usor sa te implici intr-un asemenea eveniment, mai ales cand stii ca din start pleci cu un handicap: esti roman si n-ai vecini sau popare prietene.
    • +3 (3 voturi)    
      Ma,mai lasa-ne! (Duminică, 30 mai 2010, 13:37)

      Angelescu Traian [anonim] i-a raspuns lui fan

      Na acum mai lasa vaicarelile astea patetico-isterice cum ca românii nu ar avea vecini si popoare prietene!Nu a dat Moldova României oare12 puncte? Si din Spania si Portugalia câte puncte au venit? Dar din.....Norvegia?Marea Britanie?Chiar si din Islanda au venit 4 puncte,e totusi ceva, nu credeam ca tocmai Islanda va da puncte României!Din multe tari au venit puncte pentru noi,asa ca nu tine vaicareala ta!Nu sunt românii asa de rau vazuti precum este prezentata situatia de catre antenele turnatorului abject sau de iRealitatea TV, un pic mai multa auto-încredere si mai putina vaicareala nu strica românilor,nu?
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari Romania (Duminică, 30 mai 2010, 11:11)

    ady [anonim]

    si Germaniei ..loc bine meritat..ma asteptam ca Romania sa intre pe locul 2..Paula Selling are o voce minunata si arata f bine ..oricum desi s-au votat vecinii intre ei .am fost pe podium..felicitari inca o data
  • +5 (5 voturi)    
    Paula si Ovi (Duminică, 30 mai 2010, 11:12)

    Normayr Aramon [anonim]

    Problema este ca trebuie asteptati la aeroport!
  • +1 (1 vot)    
    Eurovision 2012(am scris bine...2012) (Duminică, 30 mai 2010, 11:24)

    NIOARAM ROAMINA [anonim]

    Ce ar trebui sa facem sa aducem Eurovisionu la Bucuresti?Am dovedit ca se poate si fara bani dar cu mult suflet , creativitate, inteligenta, ritm, actiune, knowledge, atitudine pozitiva si matura, asumare de responsabilitati, vointa, dragoste, poveste, magie, efort, daruire de sine si acceptare a celorlalti, intelegere, dorinta, trendy si sexy in acelasi timp, bucurie, satisfactia lucrului bine facut, credinta in noi in Dumnezeu si in ceilalti.Daca vreti eurovision 2012 , pregatiti-va de pe acum...
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Paula si Ovi! (Duminică, 30 mai 2010, 11:27)

    aurora [anonim]

    Concurs Super!, Piese mult mai bune ca si in anii trecuti. Ar fi fost o placere completa sa urmaresti emisiunea daca "Jalnica Corondan" nu-si punea mintea sclipitoare la bataie. Bv.Paula si Ovi pentru locul onorant !
  • 0 (2 voturi)    
    aha (Duminică, 30 mai 2010, 11:41)

    Arkan [anonim]

    Deci acum, ca la un concurs de gospodari mestesugari, cu muzica "fina" am luat locul 3, o sa vina investitorii. Incantati de prestatia muzicala, acestia se grabesc acum sa deschida uzine.
    • 0 (0 voturi)    
      Roviseau 2012 Buck and the rest (Duminică, 30 mai 2010, 15:37)

      Book Rest [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      Habar n-ai cata dreptate este in ceea ce spui...
      Numai uita-te la Ford la Craiova anul asta...si sa nu mai vorbesc, se pregateste inca un producator sa ajunga in Romania.Nu stie nimeni inca cine dar sigur isi va face aparitia...Gandesc pozitiv...
  • +3 (5 voturi)    
    cel mai bun Eurovision pe care l-am vazut (Duminică, 30 mai 2010, 11:58)

    Nico [anonim]

    Imi place foarte mult melodia Lenei si interpretarea ei in videoclip. Cred insa ca parerea mea ar putea fi subjectiva. Locuiesc in Austria si melodia Germaniei e difuzata la radio si tv de foarte mult timp. Ma intreb in ce alte tari a fost difuzata masiv. Daca o asculti pentru prima oara nu stiu daca i-ai da locul intai. In orice caz, si celelalte tari ar fi putut promova melodiile lor in aceeasi maniera deci nu ar fi o scuza ... poate o idee pentru editiile viitoare.

    Concursul din acest an a fost fun. Norvegienii au venit cu cateva idei foarte bune (motto-ul, Euro Dance - un numar mare de tari au dansat pe strazi impreuna pe muzica norvegianului Band Madcon). Germanii au participat la Euro Dance intr-un numar foarte mare. Spre deosebire de alte tari, reprezentatia lor a fost live si nu inregistrata.

    Mi-a placut foarte mult melodia Romaniei insa nu am crezut ca va obtine o pozitie atat de buna deoarece numarul cantecelor bune a fost ridicat. Felicitari celor doi interpreti. Amandoi cand superb la pian iar vocea Paulei a fost si ramane extraordinara. Ce ar fi putut sa deranjeze a fost faptul ca au pozat. Raman la parerea ca pozatul se potriveste cu tema cantecului.
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari si multe regrete (Duminică, 30 mai 2010, 12:13)

    anaana [utilizator]

    Felicitari Paula si Ovi. Au aratat Europei ca exista romani talentati si frumosi.

    Regrete eterne pentru impaiatii - morti de la TVR - Leonard Miron , Geanina Corondan si un oarecare pe care nu il vom uita insa ! Niste prosti fara umor, care au copiat palid umorul taios practicat de multe posturi TV europene ,care este adevarat ca "ionizeaza" rau acest concurs demodat si "aranjat". Miron sufera in gura mare ca in Europa nu a reusit sa ajunga decit ajutor de insotitor de bord,; Geanina s-a ratat ca meteorolog, cometator politic, reporter, producator de divertisment - asa ca stau si ei "pe sant" cu ochii pe sticla si copiaza pe altii. Cind va deveni TVR (platit din buget) altceva decit un cimitir plin cu ratati ???
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 30 mai 2010, 12:14)

    Florin M. [anonim]

    Felicitari Paula & Ovi !!!
  • -1 (7 voturi)    
    Un clasament OK (Duminică, 30 mai 2010, 12:39)

    King Crimson [anonim]

    Germania a fost cea mai buna, Turcia a meritat sa fie pe 2 si noi pe 3.
    Imi pare rau ca Georgia nu a fost mai sus.
  • 0 (6 voturi)    
    NU MERITA GERMANIA LOCUL 1... (Duminică, 30 mai 2010, 12:41)

    Claudiu [anonim]

    Mi s-a parut cea mai oribila interpretare scenica, vocala, instrumentala, de pronuntie a englezei etc. Primul loc le-as fi dat Danemarcei si locul 2 Romaniei... sau chiar invers!
  • +1 (1 vot)    
    Oslo 2012 (Duminică, 30 mai 2010, 12:46)

    Bookstar Normayr [anonim]

    Romania a fost o surpriza pentru toata lumea.Am fifost pe primul loc daca echipa de la Oslo ar fi fost putin mai numeroasa.(Nu s-au vazut foarte mult la televizorul norvegian, nici la petrecerea Eurovisionului).Au fost doar ei, cantecul, scena, publicul din sala si de la televizor.
  • +4 (4 voturi)    
    prestatii (Duminică, 30 mai 2010, 13:01)

    gen3siss [anonim]

    Cred ca ar trebui sa vorbim despre prestatia concurentilor nu despre comentatori. Ovi si paula s-au descurcat admirabil. Cred ca ar fi trebuit sa luam un loc doi in fata nemtilor si cu Turcia castigatoare. Ma bucur pentru englezi ca s-au facut ei de ras si nu tara noastra. BRAVO ROMANIA!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 30 mai 2010, 13:02)

    Kam [anonim]

    Felicitari Paula si Ovi pentru prestatie si mai ales pentru locul castigat, melodia a fost foarte buna, mi-a placut mult, a fost deosebita fata de restul melodiilor, marea majoritate fiind mai lente.
    In schimb, rusine comentatorilor! Au fost amandoi total lipsiti de profesionalism, nu mai zic ca nici traducerea nu era corecta. Mi s-a parut incredibil ca au ironizat pe toata lumea, nici unul nu era suficient de bun sau frumos in conceptia lor, ei insisi probabil erau cei mai tari. Si-au dat cu parerea si despre prestatia celorlalti concurenti, in ce calitate? De critici muzicali? Din cate stiu eu nici unul din ei nu are studii in domeniu! Jalnic, m-am enervat cumplit! Au mai facut comentarii si la vestimentatia reprezentantilor tarilor participante cand acestia acordau punctajul, punctaj acordat si Romaniei de cele mai multe ori. Comenteaza cine? Geanina Corondan care se imbraca parca invers? Comentarii de genul: "La revedere, Cruela!" sau "Oare cat i-a luat sa se machieze? Cat i-a luat si sa se coafeze!" (remarca ironica, evident) sau "Oare s-a vazut in oglinda cand s-a imbracat?" sau "Domnisoara, camera e in fata, nu in lateral!" si multe altele, aproape la toti au avut de comentat! De-a dreptul patetic si lipsit de bun simt! Inca o data RUSINE!
    In final, FELICITARI PAULA SI OVI! BRAVO!
  • 0 (6 voturi)    
    eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 13:29)

    catalina [anonim]

    trebuia sa castige GERMANIA anul asta ? piesa a fost penibila , iar vocea cantaretei lasa mult de dorit comparativ cu celelalte interprete din concurs
  • +2 (2 voturi)    
    Educatie (Duminică, 30 mai 2010, 13:37)

    P00H [anonim]

    Îmi aduc aminte de faptul că, cu multi ani in urmă, atât la €urovizion cât si la CM sau CE de fotbal, se făcea o succintă prezentare a fiecărei natiuni participante: o simpatica animatie video a pozitionării geografice, o scurtă frază despre istoria tării respective si despre ceea ce o caracterizează, o distinge.

    Aceasta (îmi) lipsește acuma.
    Oare tinerii (si nu numai, noi in general) din ziua de astăzi, nu mai au (sau avem) nevoie de educatie?
    Este păcat / ar fi fost o oportunitate ideală de a lărgii orizontul fiecăruia.
  • +1 (7 voturi)    
    UN "HUO!" HOTARAT PT COMENTATORII TVR! (Duminică, 30 mai 2010, 13:58)

    Radu [anonim]

    Cine-i tot scoate de la naftalina pe "stedeptii" aia de LEONARD si JANINA, platiti din bani publici, a caror prestatie de o aroganta scabroasa a fost je-ni-bi-la? Ca sa vezi unde se duc banii contribuabililor, si ne mai miram ca e criza. Doua stafii sumbre - a tunat si i-a adunat - doua cocote frustrate, exhibandu-si refularile, cu veleitati de anal-isti ce-si dadeau cu parerea despre te miri ce "amanunt", fara nici o legatura cu prestatia muzicala a concurentilor. Cine-i sustine pe astia, fratilor? Si, pana cand? De pe ce pozitie isi arogau ei dreptul de a "comenta" ca la usa grajdului? Chiar nu puteau fi inlocuiti cu altcineva, ca doar nu ducem lipsa de specialisti in domeniu? N`asa?
    • -2 (4 voturi)    
      Deosebit de scarbosi (Duminică, 30 mai 2010, 14:24)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Nu pot sa inteleg ce naiba era in mintea lor cand faceau comentariile alea.Doi iubitori de manele!Ii si vedeam mancand seminte in timp ce scoteau perlele pe gura...Sper din tot sufletul ca Romania nu va fi nevoita vreodata sa gazduiasca vreo editie a Eurovision.Ne-am face si mai tare de rusine!!!
    • 0 (4 voturi)    
      de acord (Duminică, 30 mai 2010, 14:24)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Radu

      unii de mai sus spun ca perechea minune a avut de fapt umor. dar umor nu inseamna sa fii veninos, frustrat si prost-crescut, cum a fost acest Miron si mergand la infinit pe aceeasi idee: tarile care ne dau puncte sunt ok (de fapt cat de cat ok, ca sub 8 puncte Miron nici nu discuta), tarile care nu ne dau sunt cah si merita numai scuipati. plus lipsa crasa de cultura din toate "comentariile" lor "geopolitice". rusine, comentarii jenante, de bodega!
      • -2 (2 voturi)    
        Rusine comentatorilor! (Duminică, 30 mai 2010, 17:16)

        Veronica [anonim] i-a raspuns lui xy

        Cum a putut 'domnul" Miron sa fie asa nesimtit incat sa se lege de felul cum aratau colegii prezentatori. Niste comentarii jenante si absolut penibile! Rusine! Rusine! Rusine!
  • -1 (1 vot)    
    mda... (Duminică, 30 mai 2010, 14:05)

    One [anonim]

    E frumos sa iei locul trei..Insa ma intreb cand vor fi meditatizati in felul asta si olimpicii nostrii de la matematica, informatica etc, care an de an se claseaza printre primele locuri la olimpiade internationale..

    Sper ca nu doar muzica conteaza in tara asta...
  • 0 (10 voturi)    
    criterii si criterii (Duminică, 30 mai 2010, 14:19)

    Rodi [anonim]

    Chiar nu pricep cum a castigat trofeul reprezentatnta Germaniei. Piesa "Sattelit" - infantila, si poate, tocmai de aceea "slagaroasa" (?), executia curata si atat, calitati vocale aproape inexistente. Sunt curioasa cine o sa mai auda de aceasta nubila bucalista peste vreun cincinal? Trei voci cu adevarat nedreptatite apartin concurentelor din Georgia, Albania si Ucraina.
    • +1 (1 vot)    
      tine minte (Duminică, 30 mai 2010, 15:57)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Rodi

      tine minte ce ai scris aici, fa un printscreen si salveaza-l ca jpg iar peste un an uita-te la el
      • +1 (5 voturi)    
        pentru Victor (Duminică, 30 mai 2010, 17:26)

        Rodi [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Eu am fost putin mai generoasa si i-am dat cinci ani, timp in care mai are sanse sa-si maturizeze vocea si prestatia, fetiscana fiind inca la varsta bac-ului. Oricum, nu merita locul 1 - opinie pe care mi-o mentin. Numai bine!
    • +1 (1 vot)    
      Normayr Reuvisea 2012 (Duminică, 30 mai 2010, 20:32)

      Normayr Reuvisea 2012 [anonim] i-a raspuns lui Rodi

      Fata chiar are priza la cei de varsta ei.Nici nu-ti imaginezi ce site-uri frecventeaza adolescentii europei si nu mai pun la socoteala ca au toti telefoane acasa.De la 27 de ani in sus, poate te intereseaza sau nu Eurovisionu dar nu te imbie foarte tare inima sa pui si mana pe telefon sa mai votezi nu stiu ce melodie a vreunei tari concurente dar la 14 ani (clasa a opta) cand vezi aproape intruparea viselor tale pe scena ( adolescentii europeni au un foarte ridicat simt critic si sunt foarte realisti) , nu prea mai stai pe ganduri si votezi la telefon...
  • +1 (9 voturi)    
    Felicitari Germania! (Duminică, 30 mai 2010, 14:53)

    Cata [anonim]

    Pana cand o sa ne oribilam de cultura europeana? Germania chiar a avut cea mai buna piesa, a punctat extrem de mult la originalitate, iar melodia a strans cele mai multe vizionari pe youtube. In rest, aceeasi ratati care se plang de olimpicii nostri pregatiti ca niste calculatoare, aceeasi educati care nici macar nu pot sa inteleaga o linie muzicala noua fata de ce au invatat ei la scoala ... si bineinteles aceeasi aroganta tipic romaneasca ca ei sunt cei mai buni si ca pe ei nu ii intelege nimeni. Felicitari Germania!
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariul nostru (Duminică, 30 mai 2010, 15:05)

    ioan [anonim]

    Mi-au placut comentatorii nostri! O invitatie la calm, siguranta, pentru ca in voturile preponderent geopolitice, este greu sa te lansezi in a lauda, a inventa baze de puncte. In general majoritatea punctelor noastre au fost acordate pentru valoare. Miron a gresit ca a anticipat ca Georgia va trimite12 puncte pentru Rusia, dar este bine pentru el ca am aflat ca se lupta cu politica precum purcelul cu dovleacul.
  • -1 (3 voturi)    
    concluzia (Duminică, 30 mai 2010, 15:14)

    io [anonim]

    Dom'le, concluzia e ca Eurovizionu asta e apologia nepotismului. Cum se mai gandesc unii, sa votam cu Spania, cu aia cu aialalti sa ne voteze ei bla bla. Pai e concurs de muzica sau de tras sfori ? Tipic european, de aia o sa dea faliment UE ! Unde e muzica si/sau talentul in toata treaba asta ?

    Iar dpdv al calitatii muzicale, voci, dans, show, prezenta scenica American Idol si altele sunt lux fata de inapoiatii aia de ieri, iar aia sunt amatori! Cu putine exceptii, aseara parca erau la Mamaia '75 toti !
    Adica voce cam aveau toti, dar ce naiba erau melodiile alea, slagare nepereche ?
  • +1 (3 voturi)    
    Comentatori (Duminică, 30 mai 2010, 15:21)

    gospo [anonim]

    Mie mi-au placut, mai ales cand Geanian i-a batut apropo lui Miron ca-i face rost de nr de tel al Israelianului parca..
    A fost un comentariu nenconformist. Se stie f bine ca Geanina este o nonconfirmista - TVR are nev. de astfel de oaneni (parerea mea).

    Celor care vor comentarii "elevate": dati pe O tv, ca il gasiti pe Ursulesc acolo. Sau poate va ajuta Razvan Teodorescu ?

    hahahahahaha
  • +2 (6 voturi)    
    Subiectiv (Duminică, 30 mai 2010, 15:29)

    gaspy [utilizator]

    Am reascultat azi Satellite insa tot nu vad ce-i atat de deosebit la ea. Sorry, dar vocea fetei pur si simplu nu facea fata. Ii pot aprecia originalitatea, dar atat.

    Mie mi-a placut piesa Azerbaijanului. Miscarile scenice nu prea inspirate (in videoclip se misca mai bine) dar altfel o piesa care merita chiar un loc mai bun decat 5.
  • +2 (6 voturi)    
    nelamurire geografica (Duminică, 30 mai 2010, 15:31)

    cititor [anonim]

    Mie mi-a placut Franta, dar nu mai stiu unde sa o localizez. Pe vremea mea Franta era in Europa.
    Mai nou dupa prezenta la Eurovizion, dupa echipa reprezentativa de fotbal si dupa multe alte reprezentative, va intreb, s-a mutat in Africa?
    • 0 (2 voturi)    
      Franta (Duminică, 30 mai 2010, 16:57)

      filip [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Doar jumatate s-a mutat in Africa....restul sunt pachistanezi si marocani !
  • -1 (5 voturi)    
    Danke Lena! (Duminică, 30 mai 2010, 15:55)

    Heruvim [utilizator]

    Daca dam deoparte melodia Germaniei care a fost jalnica si execrabila, restul a iesit corect. Turcia chiar a avut cea mai buna melodie si Romania chiar a avut cea mai buna melodie dupa Turcia.

    De ce a castigat Germania? Fatuca aia NU STIE SA CANTE! Stie sa lalaie aiurea niste versuri pe o coloana sonora stupida si idioata. Iar daca doamne fereste incerca sa intoneze niste note muzicale falsa. Asa ca mai bine doar cu lalaitul. Si totusi de ce a castigat Germania? Pai nu e normal ca cetatenilor care sustin diverse scheme de ajutor interstatal in UE trebuie sa le dai si lor ceva acolo sa se simta bine. Ca altfel care ar mai fi rostul cu UE?

    In concluzie:

    THANK YOU LENA! NOW I CAN SING TOO. JUST LIKE YOU!
  • 0 (4 voturi)    
    La OTV cu voi! (Duminică, 30 mai 2010, 16:23)

    Marci [anonim]

    Corondanule si tu Mironico, mergeti flacaiasi la Diaconescu si inundati-i aluia ecranul
  • -2 (6 voturi)    
    dupa eurovision (Duminică, 30 mai 2010, 16:38)

    dany [anonim]

    Sa zicem ,,merci'' ca nu am castigat locul 1 la Eurovision.Cum organiza la anul Basescu evenimentul in Romania, de unde mai lua el saracul bani si pentru asa ceva, ? Mare bataie de cap ar fi fost! La anul Boc o sa interzica participarea romanilor la Eurovision pe motiv de criza..daca Doamne fereste castiga?
    Bravo Paula, bravo Ovi in sufletele noastre sunteti pe primul loc!
    Unde sunt voturile celor nascuti in Romania care traiesc in Germania? Ati uitat dragilor de unde ati plecat? A costat doar 14 centi msg.Eu am votat Romania..dar nu a fost de ajuns! Astept ca in 2011 chiar daca traiti cu toata familia in Germania sa va amintiti ca v-ati nascut in Romania!
  • +3 (5 voturi)    
    neutral (Duminică, 30 mai 2010, 16:54)

    cristal [anonim]

    Buna ziua!Am citit o parte dintre comentarile voastre.Eu am urmarit Eurovisionul din Germania si nu am auzit comentarile tvr-ului.Dar ma intreb:de ce noi,romanii nu ne putem bucura asa din toata inima si din tot sufletul?Paula si Ovi, ati fost superbi!!! Ma bucur si sant mandra ca sant romanca!HAI ROMANIA!
    • -1 (1 vot)    
      VOTURI DIN EUROPA 2011 (Duminică, 30 mai 2010, 18:06)

      Reuviseau Buk and the rest [anonim] i-a raspuns lui cristal

      Interesant de stiut daca romanii din germania sau/si franta au votat cu romania?Nu-mi explic de ce din Franta si germania nu am primit nici macar un punct.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 30 mai 2010, 19:30)

      elips [utilizator] i-a raspuns lui cristal

      EU ma bucur foarte mult pentru ei.

      Dar cand comentatorii sunt ocupati cu niste comentarii inutile si nu sunt in stare sa traduca ceea ce vorbeau prezentatorii Eurovision > este incredibil .

      Toti cei care stiu o iota de engleza si au putut face abstractie de comentariile lor penibile, au auzit la prima pauza de cantat ca Spania va cand inca o data. Dar idiotii de comentatori ai nostri erau ocupati cu prostiile lor, iar la final socati de prostia lor habar nu aveau de ce Spania mai canta inca o data.... probabil au sunat un prieten sa afle raspunsul la intrebarea lor retorica.

      RUSINE acestui grup de comentatori idiot. Nu se face asa ceva, mai ales la TVR > o televiziune pt care platim cu toti pt calitate! NU PROSTIE!

      Parerea mea este: daca amadoi comentatorii s-au plictisit de aceasta meserie sau sunt frustati de alti comentatori din alte tari > sa se calugareasca si sa ne lase in pace. Mai bine lasau sa ascultam numai comentariul oficial.

      RUSINE!
  • -2 (4 voturi)    
    cei mai prosti comentatori (Duminică, 30 mai 2010, 17:06)

    voxpublica [anonim]

    As spune din toate timpurile...Geanina Corondan a fost penibilaaaaaaaaaa
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 30 mai 2010, 19:23)

      elips [utilizator] i-a raspuns lui voxpublica

      si nu a fost singura, de data aceasta. Ingrozitor de prost a fost desteptul planetei.... chiar nu ma asteptam la asa ceva de la TVR....

      Daca nu aveam o asemenea melodie, probabil ca erau in stare sa arunce cu noroi si in ai nostri...

      Felicitari Paulei si lui Ovi.
  • +3 (3 voturi)    
    romania (Duminică, 30 mai 2010, 17:24)

    gabi [anonim]

    Bravo lui Paula si Ovi. Am votat pt Romania cu tot sufletul insa departe de tara. Am citit comentariile voastre referitoare la comentatorii Geanina si Leonard, pot sa va spun ca cei din Franta nu au fost nici ei f bine alesi insa nimeni nu i-a criticat si decorticat pe toate fetele. Haideti sa ne bucuram de succesul Romaniei. Avem o cantareata de mare valoare in persoana Paulei.
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI PENTRU REZULTAT. (Duminică, 30 mai 2010, 17:36)

    mara [anonim]

    Cu multi ani in urma dl TOPESCU, era singurul comentatot de footbal care ne tinea cu sufletul la gura.
    Mi-ar placea ,ca si acum sa aud comentatori super profesionisti , patrioti, nu subiectivi si indiferenti.
    Comentatorul trebuie sa te tina treaz, sa uiti de toate, sa te ridici din fotoliu si sa strigi: HAI ROMANIA:
    Bravo Paula si Ovi, sunteti iubiti de romani, sunteti din generatia copiilor mei.V a iubesc.SUCCESE MARI VA DORESC.
  • +2 (2 voturi)    
    romania (Duminică, 30 mai 2010, 17:48)

    dan [anonim]

    vreau sa-i aud pe rasistii si infatuatii de englezi ce spun despre asta.
    bravo romania
    hahahahahahaha pt great britain
  • +1 (1 vot)    
    Eurovision 2012 Bucuresti (Duminică, 30 mai 2010, 18:30)

    Rovis3au bOOk & the rest [anonim]

    Numai dIn transmisiunile televizate ale eurovisionului se pot face mai mult de 500 de milioane de euro.Asa ca , go for it!...
  • +1 (3 voturi)    
    FELICITARI ROMANIA LA EUROVIZION (Duminică, 30 mai 2010, 19:01)

    Blaskovics [anonim]

    Influenta geo-politica si-a spus si de data aceasta cuvantul. Apreciez si felicit toti concurentii participanti la acest festival si ar fi nedrept sa spun ca unele melodii nu au fost dragute. Au fost si bravo lor. Dar melodia reprezentantei Germaniei parca nu avea legatura cu realitatea , cea a turciei a fost in mare parte reprezentativa fanilor muzicii rock..insa de departe cu adevarat o INTERPRETARE DE EXCEPTIE a fost facuta de reprezentantii ROMANIEI . FELICITARI ROMANIA !!! Sunt mandru de noi .
  • 0 (4 voturi)    
    consider ca (Duminică, 30 mai 2010, 20:11)

    Bobo1 [utilizator]

    turcia merita locul 1.
  • -1 (5 voturi)    
    Castigatorul adevarat: ROMANIA! (Duminică, 30 mai 2010, 20:56)

    Turco [anonim]

    Se zice ca Germania a cumparat voturile. Mi se pare posibil. Turcia a fost votat mai mult de turcii in Europa. Dar piesa Romaniei a fost super tare si merita locul 1. Bravo Paula si Ovi!
  • 0 (2 voturi)    
    Eurovision la HOTNEWS (Duminică, 30 mai 2010, 21:02)

    Plictisitu de la ora 21 [anonim]

    daca va uitati la comentarii sunt trei teme majore: felicitari Paulei si lui Ovi, OK, comentariul de la TV, si inca unul, nu stiu de unde vine, cum ca s-ar putea organiza Eurovisionu la Bucuresti...Altceva?Nu vad amor pe aici...
  • -4 (4 voturi)    
    Numai locul 3 ptr ca.... (Duminică, 30 mai 2010, 22:02)

    Dani [anonim]

    Paula Seling a pierdut pentru ca a fost vulgara (de la imbracaminte pana la comportament) iar Ovi este imaginea unui unui cocalar speriat de bombe. Piesa nu a fost rea. Cei doi au fost, insa, o mare dezamagire.
    • -2 (4 voturi)    
      corect, s-au pierdut puncte la vulgaritate (Luni, 31 mai 2010, 0:07)

      da [anonim] i-a raspuns lui Dani

      designerul a tras in jos melodia noastra, Europa nu e America tine cont si de bun simt.
  • -2 (6 voturi)    
    Groaznica participarea Germaniei!!! (Duminică, 30 mai 2010, 22:52)

    Claudiu [anonim]

    Nu stiu cum a putut sa castige anul acesta, mi se pare ca Europa e cam tampita in sensul asta, ca si in 2006 cand au castigat "animalele" din Finlanda.
    Mi s-a parut oribila prezenta Lenei: nici voce, nici ritm, nici melodie, engleza pronuntata cu c u r u l!!! Oricare cantaret de "deutscher Schlager" canta de cel putin 1.000 ori mai bine ca Lena! Trebuia sa castige Danemarca sau Romania anul acesta, insa cum nu avem niciodata sanse din motive politice....!
  • +1 (3 voturi)    
    comentariu jalnic (Duminică, 30 mai 2010, 23:15)

    inca unul [anonim]

    una peste alta noi am obtinut un rezultat bun, chiar foarte bun, felicitari !
    TVR sa analizeze mai bine pe cine pune sa comenteze, sau macar sa ii instruiasca putin. Miron este, dupa parerea mea un incapabil, ce putin pentru astfel de emisiuni. Sa stea in banca lui, Nimeni si nimic nu i-a fost pe plac, toti erau prosti, previzibili, el stia dinainte ce urmeaza, etc.
    Dl. Leonard Miron, poate esti bun la altceva, dar lasa pe altii la chestia asta. Contrar asteptarilor , Corondan a fost mai rezervata si mai realista, precum si mai toleranta !
    Oricum, ineptiile lui miron m-au indispus !
    • -1 (1 vot)    
      Dar Casa Poporului? (Luni, 31 mai 2010, 13:30)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui inca unul

      Pe mine nu comentariile m-au indispus (pe Geanina o gasesc chiar isteata), ci nenorocirea aia de clip cu Casa Poporului. Chiar nu avem ceva mai frumos de aratat? Iar Malvina aceea sau cum o cheama, chiar daca a fost mai buna decit speakerita de anul trecut, e totusi prea slaba fata de ce trebuie. Nu putem gasi si noi o persoana mai volubila, mai spontana, mai stralucitoare?
  • -1 (3 voturi)    
    să-mi dau și eu cu părerea... (Duminică, 30 mai 2010, 23:22)

    mem [anonim]

    Dintre cele 3, mie mi-a plăcut cel mai mult melodia Germaniei, melofie ”bogată”, cu multe instrumente, la care vocea nu era acoperită ci acompaniată. are ceva din Lily Allen.
    La fel și cea a turcilor, melodie ”bogată”. are ceva din Nightwish.
    Melodia românească... de ceva vreme, ai noști vor să epateze cu partea vocală, inclusiv Paula și Ovi, partea instrumentală e simpluță, 2 instrumente, în afară de un ritm plăcut, nu prea ai ce să asculți.

    singurul motiv pt care aș fi votat cu Paula și Ovi e că sunt români.
  • -1 (3 voturi)    
    vot politic- dar degeaba (Luni, 31 mai 2010, 0:02)

    nae [anonim]

    Germania nu va putea sa va scoata din criza doar pt ca i-ati aranjat locul 1 la eurovijan...(mesaj pt tarile care atarna de votul Germaniei pt sprijinul financiar de la UE)
    dc era pe bune melodia lor era dupa locul 15. locul 1 il merita doar la concursul de cantece de foc de tabara poate.
    Danemarca jenant, plagiat in toata regula .

    melodia Turciei a fost deosebita, Romania deasemeni.
  • 0 (2 voturi)    
    pacat ca se muta bascalia si la TVR (Luni, 31 mai 2010, 0:09)

    nae [anonim]

    .. de parca nu avem destui caraghiosi pe alte ecrane
  • -5 (5 voturi)    
    Parerea mea si numai a mea (Luni, 31 mai 2010, 8:04)

    Diazepam [anonim]

    Eurovizionul sau cum s-o numi e o tampenie. Melodia Romaniei e slaba rau. Ovi ala canta ca dracu. Paula Selinge are voce foarte buna dar nu canta ce trebuie. Mi-ar placea sa o vad in filme erotice...
    Adevarata muzica e cea underground!
  • 0 (0 voturi)    
    punkerii moldoveni si lame pe locul 22 (Luni, 31 mai 2010, 9:31)

    mefisto [anonim]

    n-a mers Pavel Turcu in finala, ca lua coronita.
  • -1 (3 voturi)    
    pacat... (Luni, 31 mai 2010, 10:15)

    ich und ich [anonim]

    Melodia suna pur si simplu foarte bine. Multi din care ati comentat, va consolati ca au ajuns pe podium. Parerea mea este ca meritau premiul cel mare. Lena, o fata simpatica si ok, nu a avut o prestatie buna. Melodia lasa mult de dorit. Iar vocea ei (oricum slaba) gatuita de emotii, a stricat putinul pe care il putea oferi melodia ei Satellite. Paula Selling a fost mult, mult mai departe de micuta Lena. Tara e mare in cazul micutei.... si invers.... Asa se intampla si daca pt romania ar fi cantat Tina Turner.... Poanta e ca nici nemtii nu sunt atat de convinsi ca Lena a "cantat" si "castigat"... Vax....!!!!!!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    bravo romania (Luni, 31 mai 2010, 11:56)

    andreea [anonim]

    cam incredibil romania pe al 3-lea loc dar germania merita ultimul loc cea mai naspa melodie au avut daca era ca nimeni nu are voie sa voteze prin telefon sigur romania iesea pe primul loc ca au avut cea mai buna melodie din cele 25
  • +1 (1 vot)    
    INTREBARE: (Luni, 31 mai 2010, 12:01)

    Audit [utilizator]

    ce cauta Marina Almasan - cred ca o cheama - in studioul stirilor dispusa in asumarea cununii de lauri?
    Exceptand faptul ca a imbatranit in TVR multumita nu competentei ci traficului de influenta care i-a fost aportul???
  • +1 (1 vot)    
    INTREBARE?? (Luni, 31 mai 2010, 12:29)

    BANCHER [anonim]

    In primul rand ,,felicitari Paula, felicitari Ovi'! E o performanta pt muzica romaneasca. Bine ca s-au schimbat criteriile de preselectie in Rom pt Eurovision.
    Personal, nu mi-a placut prea mult melodina nemtilor. O consider medie, si as fi vazut-o clasificata pe la jumatatea clasamentului.
    Totusi, am o intrebare: castigatorul (adica melodia Lenei) a fost ales exclusiv pe baza voturilor telespectatorilor din fiecare tara, sau si juriul a avut un cuvant de spus??
    Poate ma lamureste si pe mine cineva..
  • +1 (1 vot)    
    Romania (Luni, 31 mai 2010, 15:12)

    Laurentiu [anonim]

    Bravo Paulei pentru superba interpretare si bravo si botosaneanului nostru Ovi pentru excelenta melodie !
  • 0 (0 voturi)    
    GERMANIA (Luni, 31 mai 2010, 21:11)

    INTICE [anonim]

    ANUL VITOR O SA UZIM LA EUROVISION CEI MAI NESUFERITI OAMENI DIN LUME CU CEA MAI URATA LIMBA DIN LUME, FARA SUPARARE DAR E ADEVARTA, O SA VEDETI
  • 0 (0 voturi)    
    Marutza, mai ai tupeu???? (Luni, 31 mai 2010, 22:05)

    lapushanka [anonim]

    ..s-o inviti pe Paula pe canapeashka ta si sa le dea cu flit la matzele care canta dupa ureche?

    De-aia PROstTV a tacut duminica ......