VIDEO Castigatoarea Eurovision 2010 este acuzata de plagiat / Presa bulgara spune ca Lena s-a inspirat dintr-un cantec pentru copii

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 1 iunie 2010, 14:28 Life | Showbiz

Lena, castigatoarea Eurovision 2010
Foto: Alain Douit (EBU)
Lena, reprezentanta Germaniei la Eurovision si castigatoare a editiei din acest an, a fost acuzata de plagiat, scrie agerpress.ro. Postul sofiot de radio Darik sustine ca o parte din melodia Satellite a fost copiata dupa o melodie populara in Bulgaria. Nu este prima oara cand unui castigator al celebrului concurs ii sunt aduse astfel de acuze: in 2007, piesa Serbiei a fost considerata "sora geamana" a unui cantec albanez, pentru ca, la editia de anul trecut, norvegianul Rybak sa fie banuit ca s-a inspirat din Opera 2 a rusului Vitas.

In ciuda primirii facute de germani (40.000 de oameni au asteptat-o pe castigatoarea Eurovision in orasul ei natal) si a laudelor aduse de presa autohtona, Lena a starnit si reactii negative.   

Ziaristul bulgar Dragomir Simeonov sustine ca, intentionat sau nu, inceputul melodiei Satellite a fost preluat dupa melodia cu care incepe emisiunea pentru copii Leka nost deta! (Noapte buna, copii!) a postului de televiziune national al Bulgariei. Emisiunea este difuzata de cateva decenii in Bulgaria, fiind populara chiar si in Romania anilor '80.

"Felicitari bulgarilor. In sfarsit, tara noastra a avut un succes la Eurovision", spune ironic Dragomir Simeonov, referindu-se la piesa Lenei si nu la melodia Inger a bulgarului Miro, care nu a intrat in finala.

In ciuda acuzatiilor aduse de postul bulgar, cei mai multi dintre vizitatorii care au accesat site-ul radioului au postat comentarii in care spun ca cele doua piese sunt diferite.  

Suspiciuni de plagiat au existat si in editiile anterioare ale Eurovisionului, astfel de acuze fiind aduse Serbiei (in 2007) si Norvegiei (in 2009).

De asemenea, presa a dat publicitatii cateva secvente deocheate dintr-un film difuzat de televiziunea germana anul trecut, in care Lena apare in sanii goi, intr-o piscina. Desi cantareata s-a nascut pe 23 mai 1991, exista suspiciuni legate de faptul ca in perioada filmarilor Lena nu ar fi implinit varsta de 18 ani.

Intrebata, in cadrul celei de-a doua conferinte de presa de la Eurovision, la cine se gandeste in timp ce canta, Lena a raspuns: "Nu ma gandesc in timp ce cant. Nu mai exista spatiu in creierul meu".



Citeste mai multe despre   






















11391 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    E prea vag... (Marţi, 1 iunie 2010, 15:05)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Primele doua masuri au ceva din melodia de la "Leka nosht deta", dar la fel pot fi suspectate ca seamana cu inceputul la saxofon din Dave Stewart & Candy Dulfer - Lily Was Here.

    Cred ca bulgarii incearca sa se faca totusi remarcati in vreun fel...daca n-au reusit in concurs.
  • -3 (5 voturi)    
    plagiat, inspirat, copiat (Marţi, 1 iunie 2010, 15:17)

    Ovidiu [anonim]

    Danemarca: Army of lovers - I give my life pe ritmuri de Puff Daddy - I'll be missing you; Portugalia - Celine Dion - Beauty & the Beast; Franta... no comment.
    • +4 (6 voturi)    
      fix Puff Daddy (Marţi, 1 iunie 2010, 17:55)

      MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nu ştiu dacă ai auzit de The Police, dar ascultă melodia "Every Breath You Take". Muzica nu a început cu Puff Daddy, Lady Gaga sau Justin Timberlake
  • +1 (3 voturi)    
    si a Romaniei are una mica posibila :) (Marţi, 1 iunie 2010, 15:22)

    gigi [anonim]

    Cam fortata asta a Bulgariei.. pai atunci a Romaniei e si mai si: ia verificati la versurile alea cu "girl, girl, girl" si "boy, boy, boy" si apoi ascultati aici http://www.youtube.com/watch?v=0odXnKhKBxQ la refren (ding ding ding, buzz buzz buzz etc). E drept ca nu e cine stie ce, dar asta cu bulgaria e si mai trasa de par
  • +1 (11 voturi)    
    nu se poate... (Marţi, 1 iunie 2010, 15:36)

    :D [anonim]

    intreg eurovisionul e un plagiat grosolan dupa notiunile de "sunet ce zgarie urechile" si "prost gust muzical". cu participantii "nostri" in frunte. de fapt, eurovisionul nu are absolut nimic in comun cu muzica, e pur si simplu o ocazie de exacerbare a unor false mandrii nationaliste. nu cred ca exista cineva care sa poata aprecia in acelasi timp led zeppelin sau the whitestripes sau orice alta muzica serioasa si aceasta fandoseala kitsch-oasa. meritul domnisoarei din germania a fost ca, desi nici ea nu a facut muzica, a fost totusi extrem de atipica pentru acest concurs fosilizat. daca nu a adus muzica, cel putin a adus tinerete si o doza de vitalitate. pe care ar fi totusi bine ca eurovisionul sa o doneze pentru cauze mai bune si sa dispara demn.
    • +3 (7 voturi)    
      parere diferita (Marţi, 1 iunie 2010, 14:45)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui :D

      Eu am urmarit Eurovision anul acesta pentru prima data si am fost incantat! Cu unele exceptii, mi-au placut foarte mult melodiile si punerea lor in scena.
      Pe de alta parte - desi nu am nimic impotriva - n-as putea asculta Zeppelin nici daca ma platesti. Stiu ca sunt valorosi, dar mie nu-mi plac.
      Asa ca eu zic ca - pentru cei ca mine - Eurovision este un lucru bun. :)
      Atat de mult mi-a placut, incat am si votat prin telefon! ;)
    • 0 (0 voturi)    
      nici pe departe (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 16:57)

      KANDIA [anonim] i-a raspuns lui :D

      Au fost piese foarte tari in concursul din acest an, spre exemplu cea a Ukrainei.Tot atipica si mai mult aceea chiar este muzica.Numai ca atat de putin conteaza ceea ce faci atunci cand reprezinti Germania...Probabil toata simpatia cu care e coplesita acum Lena ar fi fost o bataie de joc cumplita daca ar fi reprezentat Moldova...de exemplu...
  • 0 (0 voturi)    
    poco mondo (Miercuri, 2 iunie 2010, 8:38)

    ispy [anonim]

    poco mondo din romania au avut o piesa sterpelita tot asa, de pe la niste slavi. noroc ca s au plasat in coada clasamentului, de le a fost rusine si la adevaratii compozitori sa recunoasca ce au creat.
  • -1 (3 voturi)    
    jenant (Miercuri, 2 iunie 2010, 11:44)

    xx [anonim]

    e prima data cand aud piesa castigatoare si nu-mi spune nimic, e total anosta
    stiu ca nu sunt primul si nici ultimul care spune ca participarea noastra la Eurovision este o risipa inutila de resurse
  • +1 (1 vot)    
    quite original (Miercuri, 2 iunie 2010, 13:29)

    Tataie [anonim]

    Piesa Germaniei a fost destul de originala, macar in contextul respectiv. Destul de fresh, are ritm, in stilul Vanesa Paradise.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e rea (Miercuri, 2 iunie 2010, 13:35)

    Stef [anonim]

    Piesa nu e rea.
    Dar nu inteleg "coregrafia"...acel topait hopa-hopa...saltareata copila.
    • +2 (2 voturi)    
      trebuie sa asculti versurile (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:15)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Stef

      .
  • +2 (2 voturi)    
    Nicio editie Eurovision (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:44)

    Livia [anonim]

    in ultimii ani, fara un scandal de plagiat.
  • 0 (0 voturi)    
    Piesa norvegianului Rybak ... (Joi, 3 iunie 2010, 17:19)

    karenina [utilizator]

    e putin spus ca seamana. Este aproape identica. Cunosc foarte bine melodia lui Vitas - Opera 2 - si imediat ce l-am auzit pe Rybak cantand mi-am spus imediat ca este plagiat. Este penibil ca un cantaret sa se prezinte la Eurovision cu o melodie care apartine chiar tarii gazda. Trebuie sa ai mult tupeu.
    Ceea ce nu stiu participantii la Eurovision este ca adevaratii artisti nu isi pierd timpul cu astfel de concursuri tampite.
  • -1 (1 vot)    
    Eu am mai vazut plagiaturi de-astea... (Joi, 3 iunie 2010, 19:53)

    flxn [anonim]

    Mi se pare ca si Dacia Sandero... seamana izbitor de mult cu BMW Seria 1 - mai ales cu versiunea 4x4. Alta plagiatura mi se pare faptul ca daca mergeti pe Coasta de Azur, veti vedea cum s-au inspirat din statiunea Albena. E trist ca s-a ajuns pana aici :)
  • 0 (0 voturi)    
    Lena vs rihanna (Marţi, 13 iulie 2010, 15:58)

    Ad!nutza [anonim]

    Dupa parerea mea melodia Satelitte se aseamana mult mai mult cu melodia pon de replay a rihannei.au acelasi fundal