VIDEO Un cantaret american de gospel a atins cea mai joasa nota reprodusa vreodata de o voce umana

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iunie 2010, 10:49 Life | Showbiz

Un fost interpret de gospel din Illinois a reusit sa atinga cea mai joasa nota reprodusa vreodata de o voce umana, potrivit Guinness World Records, relateaza The Daily Telegraph.


Roger Menees, din localitatea Anna, a primit in aceasta saptamana certificatul care ii atesta noul record mondial.



Menees a atins in data de 11 februarie, la studioul de inregistrari Carbondale, frecventa de 0,393 hertzi - un Fa diez. Recordul precedent era de 0,797 hertzi.

Dar Menees spune ca poate cobori sub acest nivel si va incerca sa-si doboare propriul record in curand.


Citeste mai multe despre   























7368 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Kilo bey, kilo (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 11:56)

    La Bemol [anonim]

    KILOHERTZI, ca daca erau herti era vorba de o frecventa de o oscilatie la 2.5 secunde Loooooooool
    • +2 (2 voturi)    
      pt tine si pe cei demai jos (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 13:48)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui La Bemol

      kilo inseamna 10 la puterea 3 deci 1000.
      0,393 kHz cum ai zis tu inseamna 393 Hz, frecventa pe care o atinge orice barbat ;)

      da, o ureche buna nu poate distinge frecventele mai joase de 16-20 Hz, dar microfonul a fost legat la un frecventmetru (de aici si valoarea exacta).

      in concluzie nu e nici o greseala in articol.
      • -1 (1 vot)    
        Nici ca mine, nici ca tine (Duminică, 20 iunie 2010, 5:33)

        La bemol [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

        De fapt cred ca toate cifrele sunt gresite, nu sunt kHz intr-adevar, dar nici Hz nu pot fi. 0.4 Hz inseamna o oscilatie la 2.5 sec. Cel mai probabil este vorba de 40 Hz (0.04 kHz), avind in vedere faptul ca vocea se poate auzi in secventa video
        • +1 (1 vot)    
          nici 40 Hz nu este record (Duminică, 20 iunie 2010, 13:49)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui La bemol

          si de ce se aude vocea in clip?
          pt ca se aud doar notele din spectrul audibil sau au fost ridicate cu niste octave
    • +2 (2 voturi)    
      .................................................. (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:43)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui La Bemol

      0.393 kHz = 393 Hz, o frecventa care se reproduce in discutiile de zi cu zi, deci nu ar fi nici un record.

      0.393 e o frecventa f joasa, de aici si recordul mondial, chiar daca tie ti se pare ca articolul e eronat
  • 0 (0 voturi)    
    death metal (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 12:07)

    trt [anonim]

    cred ca pot fi invidiosi pe el toti vocalisti de death metal.
  • 0 (4 voturi)    
    Aiurea (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 12:35)

    Orpheus [utilizator]

    Poate 0.393 KILO Hertzi - urechea umana nu percepe sunete sub 20 Hz.
  • -1 (3 voturi)    
    ciudatenie (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 12:45)

    alex [anonim]

    ce mi se pare mie ciudat este ca urechea umana poate percepe suntele intre 20 hertzi si 20000 hertzi. conform articolului (original) nenea asta a reprodus o frecventa de 0.393 herti. adica muult mai mica decat 20 hertzi, concluzia logica e ca in mod normal nu am fi putut sa-l auzim pe nenea asta cand reproducea frecventa. personal cred ca este vorba de frecventa 0.393KHz, adica 393 hertzi
    • -1 (3 voturi)    
      parerea mea (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:35)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui alex

      Probabil a scos un sunet complex, ceva frecventze auzibile si ceva sub nivelul perceptiei noastre. Apoi la calculator le-au ridicat putin frecventa ca la elefanti ca sa auzim ceva. Oricum, respectivii care l-au masurat erau experti , deci stiau ce fac mai bine ca noi.
  • +3 (7 voturi)    
    Revelatie (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 12:51)

    petrescu georgica [anonim]

    Daca n-as fi citit articolul n-as fi facut niciodata diferenta dintre un concert de gospel in note joase si un parastas la care s-au baut multe sucuri carbogazoase.
    Multumesc redactiei, ma simt mai cult.
  • -1 (1 vot)    
    Mai sa fie... (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 13:27)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Cred ca ati gresit unitatile de masura, chiar daca ati preluat cifrele din articolul original. Fiindca 0.393Hz inseamna mult mai putin de o oscilatie pe secunda, iar domeniul audibilului pentru oameni este peste 20Hz (i.e. 20 de oscilatii pe secunda).
    Aparatele pot masura si frecventele mai mici. In articolul sursa se vorbeste la un moment dat de 3 oscilatii pe secunda, adica 3Hz: insa chiar si valoarea asta ramine in afara domeniul audibilului, ce sa mai vorbim de 0.393 Hz care inseamna totusi o oscilatie la aproximativ 2 secunde si jumatate.
    Ca sa va faceti o idee, cea mai joasa nota a pianului este in jurul valorii de 27.5Hz.
  • 0 (0 voturi)    
    nu kilo (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 14:05)

    Costin [anonim]

    0,39 kHz e un sunet obisnuit pentru o voce barbateasca. Mai degraba 39 Hz. Dem. Urma (Acustica si Muzica, 1982) mentioneaza basi care au ajuns la 44 Hz.
    Alta problema ar fi doborarea vechiului record, care era la o frecventa aproape dubla decat cel actual; asta ar insemna ca nenea Menees sa fi coborat o octava fata de vechiul record! O comparatie grosiera: ca si cand ne-am trezi cu cineva care alearga suta de metri in 5 secunde.
  • 0 (0 voturi)    
    nu merita sa va agitati (Duminică, 20 iunie 2010, 3:40)

    Andrei [anonim]

    Omul poate auzi inima... ati ghicit, sunetul nu este intotdeauna sinusoidal, si da nu se poat percepe un sunet sinusoidal asa jos intr-adevar, decat cu plamanii eventual daca si puterea e mare dar se percep fara probleme orice alte forme mai "agitate" de semnal.
  • 0 (0 voturi)    
    oameni buni... (Duminică, 20 iunie 2010, 12:15)

    Alex [anonim]

    stirea de peste tot este cu 0.393 Hz. Asta inseamna o "bataie" la ~ 2.5 secunde. Ganditi-va la un ceas care "bate" la 2.5 secunde, in loc de secunda. Aveti senzatia de sunet sau de "tacanit"?
    Un ceas mecanic, de obicei, are 2Hz. O data bate si armeaza, a doua oara misca limba. Cum il percepeti? Ca un sunet continuu sau ca batai distincte?

    Parerea mea este ca toti idiotii care au preluat stirea (vorbesc de tot Internetul aici, nu doar de Romania) nu au habar despre ce vorbesc.

    @Andrei: daca nu este sinusoidal, atunci este un sunet complex, compus din mai multe "sunete".

    In alta ordine de idei, la 2.5 secunde poti, eventual, sa modulezi un sunet de frecventa mai mare.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e Fa diez (Luni, 21 iunie 2010, 18:11)

    gigi [anonim]

    0,393 nici macar nu corespunde unui Fa#. Este undeva intre Sol si Sol#.
    Dar oricum toate datele sint vraiste! O neconcordanta-n plus nu mai conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    whatever... (Joi, 24 iunie 2010, 17:07)

    gigiduru [anonim]

    After a lot of skeptical comments questioning the veracity of the report of him performing the lowest note ever sung at .393 hertz, Roger Menees has explained the numbers:
    Roger Menees wrote:
    " First, the video seen was from my first attempt to break the record in Jan. 2009, not the record breaking attempt I made this Feb. 2010. I did produce vocal pulses 2.5 seconds apart or .393 hertz this attempt. This sound is audible because the sound each vocal pulse makes is above 20 hertz. There are many errors going around in the media (roughly one or two per article). In the above 2009 attempt at a later point in the recording I produced a 1.94 hertz (not illustrated in the above recording). With all the misunderstandings and errors I understand the skepticism in your comments."
    Perhaps this will put all the trolls and haters who doubted Menees amazing accomplishment of singing the lowest note in their place. The original story on Examiner.com is/was accurate.
  • 0 (0 voturi)    
    cateva cuvinte... (Marţi, 25 ianuarie 2011, 10:19)

    Cristi [anonim]

    Stimatilor domni,

    Va salut cu respect.
    Referitor la cele spuse mai sus, am impresia ca s-au cam incalcit lucrurile, si fiecare isi da cu parerea despre muzica sau fizica prea usor.
    0.393 KHertz = 393 Hertz , este intre sol (G4=391.9 Hz) si la bemol (Ab4=415.3 Hz). Acest sunet il poate produce orice fiinta omeneasca cu mare usurinta.
    Vocea lui nu mi se pare a fi o voce lucrata, cantata, ...dar as vrea sa va dau un alt nume de cantaret, tot muzica gospel, JD Summner, ..si faceti voi o comparatie intre cei doi.
    http://www.youtube.com/watch?v=mu_wW4OJwjY
    6x record-man la cea mai grava nota obtinuta de o voce umana.
    Respect.