Prince anunta moartea internetului

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 6 iulie 2010, 15:09 Life | Showbiz

Prince
Foto: Captura Youtube.com
"​Internetul este depasit", crede celebrul artist Prince, care a apelat chiar si la inchiderea propriului site oficial in lupta impotriva mediului online, informeaza telegraph.co.uk. Artistul in varsta de 52 de ani a anuntat ca refuza sa-si distribuie muzica prin intermediul platformelor digitale, desi s-a aflat printre primii cantareti care si-au lansat albumele pe internet.

Intr-un interviu acordat celor de la The Mirror, Prince a declarat ca “Internetul este depasit. Nu vad de ce ar ar trebui sa-mi ofer muzica prin iTunes sau prin alta parte. Nu vor sa ma plateasca in avans si apoi se supara cand nu obtin nimic de la mine."

Muzicianul a optat pentru o alta modalitate de distribuire a muzicii sale. 20Ten, cel de-al 27-lea material semnat Prince, va fi lansat saptamana aceasta in format CD, alaturi de The Daily Mirror.

In lupta sa contra internetului, artistul si-a inchis chiar si site-ul oficial. "Batalia" a inceput in 2007, cand Prince a anuntat ca va da in judecata site-uri ca eBay, YouTube si the Pirate Bay. Ulterior, a refuzat sa accepte propunerile unor platforme de distribuire a muzicii in mod legal, precum iTunes, 7Digital sau eMusic.

"Internetul este ca MTV-ul. La un moment dat, MTV-ul era la moda, pentru ca deodata sa devina demodat".

"Toate aceste computere si gadgeturi digitale sunt rele. Iti umplu capul cu numere si asta nu iti poate face bine", mai crede artistul.

In ciuda atitudinii pe care o adopta in ultimii ani fata de internet si fata de distributia online a pieselor sale, Prince se numara printre primii artisti care si-au lansat albumele online. Materiale ca Rave In2 the Joy Fantastic si Xpectation au putut fi cumparate de fani, dupa 2000, prin intermediul site-ului NPGOnlineLtd.com (devenit ulterior NPGMusicClub.com, site-ul oficial Prince).​


Citeste mai multe despre   



















6690 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    Si... (Marţi, 6 iulie 2010, 15:37)

    anonima [anonim]

    Prince este depasit.
    • +8 (8 voturi)    
      Acesta a fost (Marţi, 6 iulie 2010, 15:43)

      Altu' [anonim] i-a raspuns lui anonima

      Raspunsul internetului.
    • +2 (6 voturi)    
      10 points (Marţi, 6 iulie 2010, 16:03)

      cicu [anonim] i-a raspuns lui anonima

      corect
    • +6 (12 voturi)    
      nu prea cred... (Marţi, 6 iulie 2010, 16:10)

      ... [anonim] i-a raspuns lui anonima

      aveti cultura muzicala necesara pentru a spune asa ceva? - eu nu cred ca prince poate fi depasit, pentru ca influentele lui in muzica au fost foarte importante. e ca si cum am spune ca blues-ul negrilor sau muzica anilor '50 sunt depasite - dar de fapt muzica este o structura - daca scoti caramizi de la baza, atunci se darama. este aceeasi metatextualitate ca in cazul cinematografiei.
      prince poate fi nebun, avar sau exagerat, dar din punct de vedere muzical nu putem spune ca e depasit.
      mentionez ca nu am fost niciodata un ascultator de prince. dar importanta sa este o evidenta.
      • +1 (9 voturi)    
        nu ai inteles nimic (Marţi, 6 iulie 2010, 16:46)

        cris [anonim] i-a raspuns lui ...

        Este depasit intelectual. Posibil ca muzica lui sa insemne ceva dar nu asta se refera articolul ci la "invataturile" lui referitoare la internet. Un on ca el, posibil un afon tehnic nu ar trebui sa emita nici unfel de judecata in acest domeniu. Muzical poate sa spuna ce vrea.
        • +2 (4 voturi)    
          ba dvs nu ati inteles (Marţi, 6 iulie 2010, 17:25)

          ... [anonim] i-a raspuns lui cris

          remarca primului comentator se referea la calitatea muzicala a lui prince - cand spui "prince este depasit" nu te referi la performanta lui intr-un maraton...
          cel putin eu asa am inteles din respectivul comentariu.
          de altfel, am specificat ca, in rest, prince poate fi tacanit - cum de fapt si este... internetul si tpb sunt viitorul, in defavoarea producatorilor din show biz, dar comentatorul initial nu se referea la mentalitatea lui prince, ci la numele lui...
          • -5 (5 voturi)    
            aaaoleeu (Marţi, 6 iulie 2010, 22:17)

            we are legion [anonim] i-a raspuns lui ...

            daca iti zic doi ca esti beat du-te si culca-te. prince e depasiiiit!
      • -1 (3 voturi)    
        ! (Marţi, 6 iulie 2010, 19:32)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Multi au avut influente benefice in multe domenii , nu doar muzica si totusi la un moment dat au fost depasiti .
        Asta e legea timpului , sa fii depasit la un moment dat .
        • +2 (4 voturi)    
          nu chiar... (Marţi, 6 iulie 2010, 20:16)

          ... [anonim] i-a raspuns lui sentenced

          sunt filme ce ajung sa se invecheasca, si filme cu care acest lucru nu se intampla. la fel si in muzica. o billie holiday sau niste rolling stones nu au cum sa fie depasiti. e ca si cum am vorbi despre un bach sau un beethoven depasit. da, exista si muzica ce a fost buna la vremea ei, dar acum e depasita, dupa cum au existat si productii de duzina. parerea mea este ca prince nu este (inca) depasit.
          • +1 (1 vot)    
            nu chiar ce? (Marţi, 6 iulie 2010, 23:25)

            sentenced [utilizator] i-a raspuns lui ...

            E vorbesc de oameni .
            • 0 (2 voturi)    
              iar eu de efectul razelor gama... (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:13)

              .......... [anonim] i-a raspuns lui sentenced

              wtf - am spus un lucru simplu, ce atata invartire in jurul degetului?
              muzical, prince e un reper. iar comentariul initial s-a referit la prince in muzica, nu la ideile lui crete.
              • 0 (0 voturi)    
                last comment :) (Miercuri, 7 iulie 2010, 10:24)

                sentenced [utilizator] i-a raspuns lui ..........

                "iar eu de efectul razelor gama..."
                Pai , in comentariul meu am spus ca oamenii ajung sa fie depasiti , nu opera (care in cazul lui Prince oricum nu se aplica, dar nu asta e ideea) , iar tu vorbeai de muzica si filme ca unele nu sunt depasite (adica de opera) .
    • -6 (6 voturi)    
      Negocieri esuate?:)) (Marţi, 6 iulie 2010, 17:29)

      TheDude [utilizator] i-a raspuns lui anonima

      E si el suparat ca nu s-a semnat contractul cu numarul necesar de zerouri.

      Inca un nemultumit din cosul de gunoi al istoriei.
  • 0 (4 voturi)    
    E "blond". (Marţi, 6 iulie 2010, 15:41)

    Lucian [anonim]

    E "blond" dar ii vine minte la cap. Nu vrea sa dea muzica pe iTunes...ei las' ca o sa fie pe torrent peste tot, daca o fi bun de ceva albumul.
  • +1 (3 voturi)    
    Baiatul asta... (Marţi, 6 iulie 2010, 15:54)

    Unul [anonim]

    Baiatul asta e suparat ca musica lui se mai si pirateaza si acum zice ca Internetul e depasit.
    Desi nu recunoaste ca poate chiar metoda asta de piratare functioneaza uneori ca o campanie de marketing.
  • -2 (8 voturi)    
    internetul anunta moartea lui prince (Marţi, 6 iulie 2010, 16:16)

    Ufo Man [anonim]

    ca artist...
  • -4 (6 voturi)    
    M-am oprit din citit (Marţi, 6 iulie 2010, 16:37)

    Cristi [anonim]

    La "Prince a anuntat ca va da in judecata site-uri ca eBay, YouTube si the Pirate Bay". Prietene, vezi-ti tu de muzica, lasa internetul, nu ai inteles si nici nu o sa intelegi ce inseamna. Si alta aberatie, sa i se dea bani in avans, de la iTunes.... mda. Prostul pana nu e si fudul...
    • +6 (6 voturi)    
      Internetul isi pierde din relevanta (Marţi, 6 iulie 2010, 17:49)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Recunosc, pe vremea lui o fi fost mai bine. in sensul ca avea contracte cu casa de discuri, i se platea un avans iar apoi o cota-parte din iscurile vandute. Acum locuri precum iTunes nu fac asa ceva, ele doar platesc cota-parte din vanzari DUPA ce piesele s-au vandut. Totusi, in acea vreme era sclavul companiei de discuri. Daca a semnat pentru x albume, atunci nu scapa de ei pana nu le compunea, conform "indicatiilor pretioase", ca sa se vanda mai bine (vezi si cazul George Michael). Acum el a scapat de tirana contractelor cu casele de discuri si practic poate trai tot restul vietii din "royalties" de pe urma pieselor deja compuse in trecut. Noile compozitii insa nu se vor mai bucura de acelasi tratament, ci vor impartasi soarta creatiilor oricarui muzician ori chiar blogger (cel mai general: creator de continut, sa zicem artistic): banii se aduna greu, de la multi contribuitori, putini scotandu-si pana la urma parleala.

      Cu ceea ce sunt eu de acord este ca internetul, spre diferenta de ce a fost acum doar cativa ani, a ajuns o jungla. Da, un spatiu democratic, in care parerile si comportamentele discutabile predomina fiindca sunt majoritare. Parerea mea este ca lui Prince nu-i prieste sa se balacareasca in haznaua cu dejectii, postaci si mesaje agresive care infunda tevile internetului in ultima vreme.

      La urma urmei, macar din cand in cand (in gand), o iesire din internet in lumea reala este benefica pentru oricine.
      /offline
  • -2 (2 voturi)    
    Fetesti-Cernavoda (Miercuri, 7 iulie 2010, 18:31)

    parvu [anonim]

    Eu ma intreb ce or sa faca cei care fac naveta pe ruta Fetesti-Cernavoda, ei platesc deja o taxa de pod zilnic si acum trebuie sa plateasca si pe km parcurs intre cele doua localitati. Asta in timp ce nu exista varianta ocolitoare la distanta mai mica de 50 km (unde se trece cu bacu)
  • -1 (1 vot)    
    printu' (Vineri, 9 iulie 2010, 17:14)

    mariuss72 [utilizator]

    Du-te bai printule si mai schimba-ti numele inca o data, lasa-ne pe noi depasiti...vezi ca o iei incet pe urmele pretenului tai Maical, sa nu cumva sa citim si de tine ceva vesti naspa...pe internet!