​VIDEO Morrissey: Chinezii sunt o subspecie

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 6 septembrie 2010, 20:50 Life | Showbiz

Morrissey
Foto: myspace.com/morrissey
Celebrul cantaret Morrissey, considerat unul dintre cei mai influenti artisti care au existat vreodata, a descris poporul chinez ca fiind o subspecie, din cauza modului in care trateaza animalele, informeaza huffingtonpost.com.

"Ati vazut la stiri despre modul in care trateaza animalele si conditiile de viata ale animalelor? Absolut ingrozitor. Nu te poti abtine sa nu-i consideri pe chinezi ca fiind o subspecie", a spus artistul, cunoscut ca vegetarian si avocat al drepturilor animalelor, pentru editia de weekend a The Guardian.

Intr-o declaratie ulterioara, fostul solist The Smiths si-a reconfirmat parerile despre poporul chinez: "Nici un om care a vazut secventele abominabile de la targul chinez de caini si pisici - animale jupuite de vii - nu poate vreodata sa sustina ca poporul chinez este grijuliu. Nu exista legi pentru protectia animalelor in China si asta are drept consecinta cele mai mari abuzuri care se fac pe planeta impotriva animalelor".

Morrissey a fost numit rasist in trecut, pentru versuri din piese ca Bengali in Platforms si Asian Rut, precum si din cauza declaratiilor anti-imigratie din 2007, date celor de la revista NME.

Nu este prima oara cand artistul are declaratii controversate. In noiembrie 2009, Morrissey a marturisit ca reflecteaza asupra ideii de a-si lua viata si a descris sinuciderea drept un act "onorabil".

De asemenea, la inceputul lunii august, fostul solist The Smiths a trimis o scrisoare ziarului The Times, solicitand Reginei ca British Army Guards sa nu mai poarte caciuli de blana naturala.



Citeste mai multe despre   























3519 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    oribil,nu cred ca e nazist ,dar apucaturi are (Luni, 6 septembrie 2010, 20:53)

    Eneas [anonim]

    cine vorbeste ,in numele fostilor stapani de sclavi !!!
    • 0 (10 voturi)    
      Serios? (Luni, 6 septembrie 2010, 22:42)

      Komarov Ivan Sergheievici [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Ia te uita cine vorbeste un "eneas", jigodie pro-rusista, anti-americana si antisemita, pentru care evreii sunt o rasa de "sub-oameni" iar americanii asijderea!Hai spala putina de aici, jigodie admiratoare de cioloveci!Tot asa ai fi scris si daca Morrissey ar fi afirmat acelasi lucru si despre evrei sau americani, ipocritul naibii?
  • -1 (13 voturi)    
    Mananci graunte,gandesti ca o gaina... (Luni, 6 septembrie 2010, 21:16)

    traian [anonim]

    Tot respectul pentru gaini pentru ca sunt de neam mare,dinozauri,chestii de-astea!La fel si pentru nea Morrissey asta! Cred ca este primul primul vegetarian din neamul sau.
    Bine,cred ca si dinozaurilor tot pe abuz de ierburi si plante cica le-a venit sfarsitul sau decaderea la stadiul de gaina.
  • -3 (11 voturi)    
    vai de capul tau! (Luni, 6 septembrie 2010, 21:37)

    cet23 [anonim]

    Vai de capul tau! Daca isi incoarda muschii, chinezii cumpara intraga Mare Britanie, cu regina cu tot. Asa cum au cumparat o halca mare din viitorul Statelor Unite, cu imprumutul de cateva sute de milairde de dolari pe care l-au acordat americanilor sa nu se prabuseasca, acum cu criza asta financiara. Imprumut pe care americanii multe decenii de acum inainte se vor chinui sa-l plateasca.
    Nu taica, chinezii nu sunt o subspecie. Sunt specia care va conduce planeta asta peste 2-3 decenii.
    Dar problemele astea nu-i preocupa absolut deloc pe britanicii. Drepturile animalelor si respectul pentru multiculuturalitatea din UK le ocupa tot timpul!
    • -4 (4 voturi)    
      multiculturalitate?? (Luni, 6 septembrie 2010, 23:44)

      KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Da e adevarat in anumite zone din sud se poate vorbi de multiculturalitate. In acelasi timp prinzin zone din nord-est unde este la un spatiu la fel de rasist ca nazisti cu evreii. Nu sunt ei foarte multi-culturali. Mai mult pomposi...
  • +2 (12 voturi)    
    ... (Luni, 6 septembrie 2010, 22:11)

    mariuss72 [anonim]

    Debitati niste prostii mai mari ca voi, mai ales asta cu gainile si dinozaurii, baiete, du-te si cauta-te la cap. N-o sa ma apuc acum sa va explic cine e Morrissey, pentru voi poate sa fie si Guta, tot aceleasi timpenii le veti debita. Pe linga valoarea sa ca artist, omul este un sustinator al drepturilor animalelor, isi sustine cauza cu pasiune, si daca macar jumatate din maimutoii care se cred artisti ar avea o atitudine asemanatoare, lumea asta ar fi altfel.
    • -1 (7 voturi)    
      morisei (Luni, 6 septembrie 2010, 23:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mariuss72

      tot un guta este iar cei care-l admira tot manelisti sint, chiar daca ei cred altceva. Realitatea exact asta este, chinezii sint o subspecie asiatica, cea mai importanta de altfel, dar morisei si adeptii lui sint doar o minoritate bolnava pentru care si incadrarea ca subspecie e prea mult. Acestia au o singura sansa onorabila: sinuciderea, orice altceva ii descalifica. Din nefericire, onoarea este o notiune complet straina econazistilor de tipul degeneratului morisei si admiratorilor sai.
    • 0 (4 voturi)    
      Guta&Morrissey&sinuciderea&onorabilitatea (Luni, 6 septembrie 2010, 23:37)

      traian [anonim] i-a raspuns lui mariuss72

      Cate graunte o fi mancat Morrissey ca sa o bage pe aia cu onorabilitatea sinuciderii nu stiu dar nu compara mere cu pere.Ca sa pricepi mai bine si sa nu mai jignesti aiurea iti explic pe litere ca deocamdata nu sunt manelist dar n-am auzit ca Guta sa scoata pe goarna aberatii cu onoare si respect pentru sinucigasi.
      In rest sa sti ca sunt in mare masura un infocat sustinator al drepturilor animalelor.Cu conditia ca si reciproca sa fie valabila!Chiar daca unele mai scapa cate un comentariu pe ici,pe colo...
    • -2 (2 voturi)    
      true (Luni, 6 septembrie 2010, 23:47)

      KidChinoT [utilizator] i-a raspuns lui mariuss72

      Adevarat ce spui, dar in acelasi timp nu poti sa obligi o cultura complet diferita sa adere la legile tale, pentru ca ajungi sa faci aceelasi lucru ca si musulmanii. Nu accepti religia/credintele/legile/datinile/etc noastre vei pedepsit, sub o forma sau alta. Da nici mie nu imi convine ca jupoaie animale in piete, pe viu, mai ales animale de companie. Dar e o cultura diferita. Daca toti am fi la fel ne-am plictisi, si nu am avea oameni ca acest Morrissey.
  • +1 (7 voturi)    
    Cine pitpalac e asta frate? (Luni, 6 septembrie 2010, 23:24)

    moriscucu [anonim]

    Cine pitpalac e asta frate? N-am auzit in viata mea de el si nu stau in pestera.
    • +1 (5 voturi)    
      Eu il stiu (Marţi, 7 septembrie 2010, 1:38)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui moriscucu

      Il ascult de peste 20 ani de pe timpul in care era la The Smiths.
      E un radical dar are dreptate.
      Cum trateaza chinezii,japonezii animalele e inimaginabil.
      El a zis doar atat:'Cineva care trateaza animalele astfel nu e om,e o subspecie'.
      Am citit materialul original.
    • -1 (5 voturi)    
      oare (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:23)

      qazx [anonim] i-a raspuns lui moriscucu

      Dar sigur ca de lady gaga ai auzit. Ridica-te si mergi mai mult, poate o sa dai de un perete si o sa-ti dai seama ca esti intr-o pestera.
  • -2 (2 voturi)    
    Chinezii, inca inapoiati (Marţi, 7 septembrie 2010, 0:39)

    ariel_ro [anonim]

    Desi in unele privinte au mai evoluat, chinezii raman niste inapoiati si depravati in multe altele.
  • -1 (3 voturi)    
    nimic nu este nou (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:20)

    cititor hotnews [anonim]

    In urma cu aproape 50 de ani generalul Mc.Arthur ii facea maimute galbene si nu au fost asa de multe comentarii.
  • -2 (4 voturi)    
    e adevarat (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:01)

    alina [anonim]

    sunt de acord cu morrissey; are perfecta dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    china (Joi, 9 septembrie 2010, 2:02)

    noman [anonim]

    si voi vreti sa fiti ca la chinezi! exploatare e capital, comunism si orice animal bun de halit! da chiar si un muzician poate schimba opini in 'alte tari' ...de aici difereta!
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Joi, 9 septembrie 2010, 8:21)

    legionaru' [anonim]

    cand spune cineva adevarul, gata e rasist...
  • 0 (0 voturi)