VIDEO Un roman a creat bijuterii speciale pentru familia regala britanica, drept cadou de nunta

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 aprilie 2011, 17:55 Life | Showbiz

Bijuteriile realizate de Ovidiu Paraianu pentru familia regala britanica
Foto: Reuters
Bijutierul roman Ovidiu Paraianu a creat doua inele speciale si o cheie ornamentala, pe care spera sa le ofere reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii, nepotului sau printul William si logodnicei acestuia, Kate Middleton, cu ocazia nuntii regale care va avea loc la sfarsitul acestei luni, relateaza Reuters.

Paraianu, fost miner in Valea Jiului, a creat deja bijuterii pentru prima doamna a Frantei, Carla Bruni, precum si pentru familiile regale din Spania si Arabia Saudita. El a declarat pentru Reuters ca si-ar dori sa poata oferi personal aceste daruri familiei regale britanice.

Inelele din aur - unul pentru regina si altul pentru viitoarea printesa, Kate - sunt ornate cu diamante si rubine si au desenate harti in miniatura ale Marii Britanii. Cheia, care poate fi folosita drept ac de cravata sau ca brosa, are inscriptionate initialele K si W.

Paraianu nu a dorit sa vorbeasca despre cat valoreaza aceste bijuterii. "Sunt cadouri, nimic altceva. Valoarea este simbolica", a spus el.

Giuvaiergiul roman creeaza de mai multi ani bijuterii care au ajuns la diverse personalitati politice si sportive din tara sau strainatate.



Citeste mai multe despre   






















4076 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nașpa (Duminică, 17 aprilie 2011, 21:04)

    Alegernon [anonim]

    știrea apare la secțiunea pentru Africa, rubrica de știri „destul de ciudate” :)
  • -2 (2 voturi)    
    Sarantocu' da la boier; tipic romanesc. (Duminică, 17 aprilie 2011, 21:39)

    Dan Mihai [anonim]

    Sunt curios daca acest individ doneaza cei 2% vreunui ONG din Romania. Se baga si el in seama. Pacat ca nu ne ajutam reciproc in tara asta si mai degraba dam la bogati din putinul pe care il avem.
    • +1 (1 vot)    
      isi face reclama (Luni, 18 aprilie 2011, 1:54)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihai

      omul isi face reclama, asta face si asta vinde. Si daca a vandut bijuterii unor faimosi straini este cineva in ro in mateie de bijuterii.
  • +3 (3 voturi)    
    Un roman... (Luni, 18 aprilie 2011, 3:55)

    Vasile Alexandrescu [anonim]

    Cind n-o sa mai vedem in presa articole care incep cu "Un roman..." o sa fie un semn ca am trecut la urmatorul nivel de civilizatie. Cite articole de stirivedeti la frantuji cu "Un francez a cistigat nu stiu ce premiu in tara X.....", sau la nemti "Un german de-al nostru s-a pupat cu majestatea Sa Y..."; sau la americani "Un american a inventat. alfabetagama..".. Cautati si spuneti-mi. Niciunul? Ei, vedeti?
    • +1 (1 vot)    
      treapta superioara a civilizatiei din Romania (Luni, 18 aprilie 2011, 7:35)

      bulineli [utilizator] i-a raspuns lui Vasile Alexandrescu

      in Franta ,in Italia,in Germania,in Austria si oriunde in Europa apar stiri cu mentiunea expresa "un Francez a facut ,,," un Austriac a facut..." deci nu numai in Romania domnule ! De ce sintem necivilizati cind spunem "un Roman a..."?Daca Francezul ,Neamtul ,Italianul ,procedeaza la fel este si el tot un necioplit ? Caci procedeaza intocmai !
      • 0 (0 voturi)    
        arata-mi si mie (Luni, 18 aprilie 2011, 18:51)

        Vasile Alexandrescu [anonim] i-a raspuns lui bulineli

        Ca restul lumii "procedeaza" la fel. Da-mi un link, un titlu din presa actuala.
        • 0 (0 voturi)    
          aratare (Marţi, 19 aprilie 2011, 7:09)

          bulineli [utilizator] i-a raspuns lui Vasile Alexandrescu

          ce sa-ti arat domnule ?ceva ce poti vedea singur cu ajutorul internetului ?