De ce are Budapesta de peste 5 ori mai mulți turiști străini decât Bucureștiul

de Gabriel Bejan     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2019, 8:57 Life | Life


Parlament Budapesta
Foto: Hotnews
​Budapesta a primit anul trecut 6,6 milioane de turiști străini, în timp ce Bucureștiul doar 1,2 milioane. De ce există un decalaj atât de mare? Dincolo de diferențele culturale, istorice și naturale, există și diferențe semnificative privind modul în care ungurii și românii au înțeles ce au de făcut pentru a crește turismul local. Promovarea, infrastructura de transport, organizarea de evenimente și festivaluri sunt doar câteva dintre lucrurile care fac diferența.

​„Hello, Budapest!”, în loc de „Hello, Bucharest!” au zis atât de mulți artiști străini care au venit să cânte în România, de la Dr. Alban la Iron Maiden, încât la un moment dat s-a lansat și o campanie pentru a-i face pe străini să înțeleagă diferența dintre cele două orașe.

Uneori, confuziile de genul ăsta sunt amuzante. Până la urmă și Viorica Dăncilă s-a dus la Podgorica și a zis că se bucură că se află în Pristina de a râs tot internetul de premierul României. Din punct de vedere practic însă, nu mai e deloc amuzant dacă străinii cunosc capitala Ungariei, dar nu au auzit de cea a României. Mai ales atunci vor să meargă în vacanță și să spargă niște bani.

Budapesta a înregistrat anul trecut un număr record de turiști străini: 6,6 milioane de vizitatori, motiv pentru care a și câștigat titlul de „cea mai bună destinație pentru 2019”, acordat de European Best Destination.

În București, cifrele oficiale arată că în 2018 au venit 1,2 milioane de străini, în creștere față de anii trecuți, dar tot la mare distanță față de capitala vecină și prietenă. Mai exact, în capitala României au fost de 5,5 ori mai puțini vizitatori decât în Budapesta.

Toate datele arată că turismul din Ungaria e pe val, în timp ce în România este acolo pe unde a fost tot timpul: în ușoară creștere, dar la mare distanță de potențial.

Nu mi-am propus să fac o analiză a turismului românesc, vreau doar să fac o comparație între București și Budapesta pentru a vedea de ce există o diferență atât de mare între cele două orașe. Sigur, există multe motive care țin de istorie, de specificul diferit al celor două țări, dar sunt și foarte multe care au legătură cu prezentul. Să le luăm pe rând.


Budapesta se promovează mult mai bine decât Bucureștiul





Primul lucru pe care trebuie să-l faci dacă vrei să aduci străini în București este să-l promovezi corespunzător. Pune-te acum în pielea unui occidental care vrea să-și ia o săptămână de vacanță în Europa de Est și începe să caute informații. Dacă intră pe Lonely Planet, de exemplu, o să citească asta:

„Budapesta are ceva pentru toată lumea- de la istoria dramatică și arhitectura flamboiantă până la apele termale terapeutice și o viață de noapte care este nemaiîntâlnită în Europa de Est și Centrală”.

Lonely Planet are un capitol și pentru București. Care începe exact așa: „deși primește uneori câte o lovitură dură, este în realitate dinamic, energic și foarte distractiv Mulți călători petrec în capitala României o seară sau două, înainte de a pleca în Transilvania, dar nu e timp suficient pentru a vedea totul”.

Eu înțeleg aici că Bucureștiul e mai degrabă un oraș de tranzit spre Transilvania decât o destinație de sine stătătoare. Plus, că are o problemă cu reputația.

Acesta este doar un exemplu, dar unul relevant. Până la urmă a cui e vina dacă străinii nu te cunosc la adevărata ta valoare?

Și Ungaria e țară cu probleme, cu un trecut comunist. Numai că anul trecut, vecinii noștri au investit 4,7 milioane de euro doar pentru a-și promova capitala, în timp ce românii au avut 2,9 milioane de euro pentru toată țara.

Nu sunt puțini bani nici aceștia, dar dacă te uiți cu ce efecte s-au cheltuit, te iei cu mâinile de cap. O jurnalistă franceză care anul trecut a fost invitată la un Press Trip organizat de Ministerul Turismului din România a povestit momentele penibile prin care au trecut invitații străini din cauza organizatorilor. Decât să inviți jurnaliști străini la tine acasă și să faci numai gafe în serie, mai bine îți vezi de treabă.

Budapesta are o infrastructură de transport mult mai bună decât Bucureștiul





Să zicem că te hotărăști totuși să petreci câteva zile în București. Următorul lucru de care te lovești e infrastructura de transport. Iar aici ungurii stau din nou mai bine. Aeroportul din Budapesta a avut aproape 15 milioane de călători în 2018, fiind aeroportul cu cea mai rapidă creștere din Europa Centrală și de Est. Aeroportul din Otopeni a avut 13,8 milioane de pasageri dar la o populație dublă față de cea a Ungariei.

Iar dacă vorbim de infrastructura rutieră, apoi Budapesta este de mult timp conectată la la vestul Europei, pe când Bucureștiul încă așteaptă acest lucru. Și va aștepta probabil încă mult timp de acum înainte. În ceea ce privește infrastructura de transport din oraș, din nou, nicio legătură. Bucureștiul e în fruntea topului european al orașelor cu cel mai infect trafic, iar informația asta o găsești pe toate site-urile.

În Budapesta s-a mai deschis recent o linie de metrou, M4 (Green line), iar traficul rutier e cât se poate de civilizat. Nici vorbă de haosul din capitala României.

Evenimente, competiții, festivaluri de muzică. Budapesta iese câștigătoare





Sziget Festival, care are loc în luna august pe o insulă de pe Dunăre, este unul dintre cele mai mari festivaluri de Europa. Nici România nu duce lipsă de festivaluri mari. Numai că ele sunt în Cluj, Electric Castle și Untold, nu la București. Și probabil că și în alegerea asta a cântărit foarte mult lipsa infrastructurii de transport. Pentru un străin din vest este mult mai convenabil să ajungă la Cluj, decât la București.

În Budapesta mai e și Hungaroring-ul, pentru Formula 1, plus alte competiții sportive. Iar zilele trecute în capitala Ungariei avea loc un campionat mondial de scrimă.

În București, în afara unor concerte cu trupe mari, nu se întâmplă nimic care să atragă turiști străini.

Celebrele băi cu ape termale din Budapesta



După cum spuneam, există și motive obiective pentru care Budapesta este preferată de turiștii străini în locul Bucureștiului. Iar unele țin de natură. Băile termale din Budapesta sunt construite pe la 1500 și sunt celebre în Europa. Băile Szechenyi, de exemplu, sunt cele mai mari băi termale din Europa. Pe de altă parte și Bucureștiul are ape termale.

„Bucureștiul stă pe un izvor de apă termală și fie se știe acest lucru și nu a fost valorificat, fie nu se știa până acum”, spunea la un moment dat Elena Udrea. N-am rezolvat până în ziua de azi dilema.

Turismul balnear din București a rămas la stadiul de poveste. Cu excepția unui complex privat cu ape termale din nordul Capitalei. E prea puțin pentru a transforma Bucureștiul într-o destinație balneară cu rezonanță europeană.

Dunărea versus Dâmbovița





Natura a fost mai darnică cu Budapesta decât cu Bucureștiul. De pe dealuri poți vedea panorama orașului, iar Dunărea care desparte Buda de Pesta oferă priveliști superbe. Podul cu lanțuri de peste fluviu este un obiectiv turistic în sine, fiind deschis în 1849. Pe de altă parte, și Bucureștiul are Dâmbovița și aproape fiecare primar care a câștigat alegerile a promis că va amenaja râul pentru plimbări cu vaporașele și tot felul de distracții. Evident, că nu s-a întâmplat nimic. Până la vaporașe cu turiști, măcar să ajungem să nu mai fie plin de gunoaie.

Castelele din Budapesta versus Casa Poporului



Între Budapesta și București există diferențe mari de ordin istoric. Capitala Ungariei a fost construită să fie o capitală încă de la început, în timp ce Bucureștiul s-a dezvoltat haotic. Budapesta e plin de castele și de monumente istorice. De exemplu, nu există nimic în București care să se compare cu castelul Buda, un complex care a aparținut regilor austro-ungari și a fost construit în secolul XIV. Palatul Parlamentului din Budapesta este pe lista obiectivelor turistice în toate ghidurile: un palat construit la sfârșitul secolului IX de un arhitec renumit. Palatul Parlamentului din București este trecut la capitolul „curiozități ale dictaturii”. Dacă ești pasionat de trecutul comunist al României atunci ai motive să mergi la Casa Poporului. Dacă nu te frământa dictatura și Ceaușescu atunci nu ai ce căuta acolo.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














17353 vizualizari

  • +52 (74 voturi)    
    lol (Vineri, 26 iulie 2019, 9:12)

    getmyextip [utilizator]

    Ce fel de intrebare e asta? :)))

    Budapesta este un oras superb, fosta capitala de imperiu. Are o arhitectura, are Dunarea, poduri etc.

    Bucurestiul e o hazna infecta, un "shithole" ca sa parafrazez pe cineva foarte cunoscut. Si are are dambovitza :)))
    • +28 (40 voturi)    
      Cata dreptate ai... (Vineri, 26 iulie 2019, 9:53)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      E prosteasca comparatia intre atractivitatea Budapestei cu Bucurestiul.
      Budapesta se compara cu Viena si alte orase similare din punct de vedere al potentialului turistic.
      Faptul ca Bucurestiul e vizitat de o cincime din cati viziteaza Budapesta e de apreciat din punctul meu de vedere (desi stiu ca majoritatea turistilor vin in capitala noastra pentru business si nu pentru placere).
      • +16 (24 voturi)    
        intr-adevar (Vineri, 26 iulie 2019, 11:43)

        getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Intr-adevar, este chiar surprinzator si de apreciat ca macar are 1/5 din turistii Budapestei. E bine ca ii are si p-aia.
        • +3 (3 voturi)    
          a (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:44)

          gogabi [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

          Vorba romanului: "las ca ii bine, mai rau sa nu fie"
      • +17 (23 voturi)    
        Bucuresti (Vineri, 26 iulie 2019, 12:08)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        pai bucuresti nu e un oras turistic. Cam fortata comparatia intre cele doua orase. E ca si cum ai compara Sighisoara cu Galatiul
        • -5 (13 voturi)    
          Pardon, (Vineri, 26 iulie 2019, 16:03)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

          Galatiul in anul 1999 era un oras f frumos.
          NU stiu cum o mai fi acum.
          • +13 (13 voturi)    
            Un oras industrial cu cartiere (Vineri, 26 iulie 2019, 18:21)

            clint [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            gen MicroX, blocuri si tzaranime adusa din toata Moldova sa lucreze la combinat.
            Frumos oras, intr-adevar !
          • +1 (1 vot)    
            frumos sau turistis (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 15:33)

            Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            a fi frumos nu are a face nimica cu a fi o atractie turistica.

            frumos e si la mine acasa, dar in nici un caz nu pot deschide un muzeu.
      • 0 (6 voturi)    
        Am fost o singura data in Budapesta (Vineri, 26 iulie 2019, 21:58)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        si nu m-a impresionat prea mult. Poate am vazut prea multe orase turistice in vest ca sa mai fiu impresionat de un oras estic. Evident, Bucurestiul nu va avea vreodata probabil nici macar jumatate din numarul de turisti pe care-i are Budapesta. Dar ca sa ajungi macar la acest numar trebuie o administratie cu totul diferita. Din punctul meu de vedere, Bucurestiul are ce oferi dar trebuie un primar cinstit si cu viziune. Ai putea sa vinzi Bucurestiul turistilor straini daca stii ce vrei. Ar trebui sa promovam orice incepand cu centrul vechi, Calea Victoriei, Casa Poporului, catedrala, Ceausescu, Revolutia, mancarea ieftina, etc. Sigur , toate astea dupa ce facem curatenie pe strazi, scoatem masinile de pe trotuare, reabilitam tot centrul vechi, etc. Apropo, tocmai m-am intors din Atena, care are un numar urias de turisti. Sincer, in afara de Acropole si Plaka, Atena este o mega-mizerie de oras, un haos urbanistic imens, cartiere sordide la 2 pasi de centru, sute de mii de imigranti etc. N-am fost in Varsovia, dar am auzit ca in afara de centrul vechi, e la fel de comunist ca si Bucurestiul (sau mai rau).
        • +2 (2 voturi)    
          ...nu uta ca ... (Duminică, 28 iulie 2019, 8:50)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          ... in WWII Varsovia a fost rasa shi nu odata .
    • +13 (21 voturi)    
      Da, trebuie sa ai si ce sa arati (Vineri, 26 iulie 2019, 11:42)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Cred ca Bucurestiul cu aproape 1.5 milioane de turisti straini este destul de vizitat tinand cont de cum arata orasul acum. Bucurestiul este cu siguranta un oras interesant. Am fost surprins ca desi multora dintre Bucuresteni nu le place orasul, multor turisti le place foarte mult. Am adus un cuplu din Chicago in Romania si au vizitate orasele din Transilvania si satele sasesti, dar pana la urma cel mai mult le-a placut Bucurestiul, si de atunci s-au mai intors in capotala inca de doua ori. Daca vrea sa atrage mai multi turisti, Bucurestiul trebuie in primul rand sa se puna la punct. De exemplu sa pietonalizeze piata Revolutiei (probabil cea mai mare piata istorica din tara). Astazi orasul pare facut pentru masini si nu pentru turisti, iar patrimoniul istoric este demolat si neintretinut, in loc sa fie pus in valoare. Bucurestiul ar mai avea o sansa daca ar fi bine administrat. Asta depinde de votul Bucurestenilor la alegerile locale. Si la nivel de night life e peste Budapesta (probabil singurul capitol la care este peste).
      • +10 (12 voturi)    
        aproape in total de acord cu tine (Vineri, 26 iulie 2019, 12:15)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        cu o exceptie...
        orasul nu e facut pentru masini... si nici pentru pietoni... orasu e facut ca sa poata fura psd... atat!

        trebuie reparat mult la bucuresti (sosele, transport in comun, cladiri istorice etc) dar poate sa fie un oras misto... trebuie doar ca cineva sa vrea asta...
        sa vrea sa faca orasul ok, nu sa vrea sa fure prin firmele primariei (ilegale) sau prin punerea a 3 randuri de borduri!
    • +3 (11 voturi)    
      diferenta e (Vineri, 26 iulie 2019, 12:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      ca Budapeste este asa pentur ca ungurii s-au ocupat de ea...
      Bucurestiul este asa pentru ca romanii NU s-au ocupat de el...
      Bucurestiul poate sa fie un oras foarte ok daca cladirile noi se construiesc pe bune nu pe spaga, alea vechi se repara, se dezvolta infrastructura etc etc
      • +5 (11 voturi)    
        exact (Vineri, 26 iulie 2019, 12:54)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Degeaba ar fi Budapesta "incarcata de istorie" daca maghiarii nu ar intretine (bine) orasul... Fata de noi maghiarii sunt patrioti si uniti si nu prea imita la comanda mode imbecile din occident, ca noi, ca sa se dea "cosmopoliti"... Nu mi place sa zic, dar fata de HU la noi parca e o hazna.
    • +4 (4 voturi)    
      Absolut de acord (Vineri, 26 iulie 2019, 17:06)

      ap101 [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Locuiesc in America de multi ani si sunt intrebat mereu de prietenii americani—ce sa vizitam? Bucurestiul sau Budapesta? Le zic mereu—ambele. Daca n aveti insa timp sau bani—Budapesta.
    • +10 (10 voturi)    
      Corect, aseara am fost in Centrul Vechi (Vineri, 26 iulie 2019, 18:55)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      (asa zis-ul). Pavajul din zona Unirii e o rusine. Iti joaca dalele sub picioare, puse la misto.
      La intrarea de la Manuc, cersetori si tot felul de dubiosi stau si "masoara" oamenii care trec. Mai incolo, un grup de politisti stau pe Facebook.

      Sunt gunoaie, mucuri de tigari pe jos, case parasite - focare de infectie mai exact, grafitti, casele sunt vechi si ne-renovate, de ex. Teatrul de Comedie, o arhitectura splendida, dar inegrit de vreme.

      Pe alocuri miroase a urina, in "spiritul" Bucurestilor, unde orice strada mai laturalica sau gangulet este toaleta publica, basca omniprezentii rahati de caine. Aici miroase a urina la cativa metri de terase si noi ne comparam cu orase unde se spala pe jos pavajul. La noi nu ai cum sa speli pavajul ca l-ar lua apa...

      Revenind la centrul vechi, muzica tare, ospatarite sictire, gropi, strazi ca vai de ele, aerul ala ca totul e un mare "tourist trap"....

      Despre Budapesta, apropo de cei care se plang, cred ca se mai uita si la om. Eu am fost acolo si nu am ce sa le reprosez, o curatenie la care Bucurestiul nu poate nici sa o viseze. Celelalte lucruri nici nu pot fi comparate, ca nu e cazul, Budapesta e unul din cele mai frumoase orase din lume.

      Ce sa vada turistii in Bucuresti ? Gretosenia de "Casa Poporului" alaturi de cealalta gretosenie cu cloptnita, construite in vremuri cand un tampit ne punea sa faceam foametea si frigul, respectiv cand ne pleaca oamenii cu milioanele din tara ca nu au spitale si scoli, nu pot tine loc de obiective turistice, mai ales cand la orice pas poti calca intr-un "noroc".
      • +1 (5 voturi)    
        Bine Ai Revenit ! (Vineri, 26 iulie 2019, 20:19)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Am citit comentariile tale cu ani in urma...de ce ai disparut ?
  • +6 (38 voturi)    
    Spuneți și de componenta umană. (Vineri, 26 iulie 2019, 9:20)

    Raoke [utilizator]

    De miticii care te-ar lăsa fără bani într-o secundă de neatenție, de serviciile extrem de scumpe și proaste.
    • +2 (20 voturi)    
      Un Element de Comparatie (Vineri, 26 iulie 2019, 10:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Este Functionarea la Turatie Maxima a Bordelurilor in Budapesta, la Bucuresti Crucea de Piatra ramane doar referinta de Wikipedia
      • +2 (14 voturi)    
        asta cam asa este... (Vineri, 26 iulie 2019, 10:43)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Unguroaicele sunt focoase...
        Dupa 1989, Ungaria a fost lider in domeniul privatizarii si dezvoltarii economice, dar si in domeniul bordelurilor si liberalizarii pietei sexului.
        La noi, Daniel te-ar omori, numai daca aduci vorba de asa ceva.
        • +6 (10 voturi)    
          Culmea este ca BOR ul interbelic (Vineri, 26 iulie 2019, 10:50)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Nu era asa Habotnic !
    • +3 (19 voturi)    
      Sa vezi ce furturi sunt in Budapesta (Vineri, 26 iulie 2019, 11:48)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Imi place Budapesta ca arhitectura insa au parca mai multi mitici ca in Bucuresti. De doua ori m-au furat, o data in gara Keleti si a doua oara in metrou, in imbulzeala. La asta adauga faptul ca taximetristii nu stiu cum sa te faca sa platesti mai mult, ca e destul de multa prostitutie etc.
      Am fost; prinre altii, cu o prietena Belgianca la Budapesta (de origine Congoleza) si a trebuit sa ne scurtam cu totii sejurul pentru ca a fost jignita la restaurant pentru ca era de culoare etc. Nivelul de toleranta este foarte scazut daca esti de culoare sau un pic mai "bronzat".
      • -9 (15 voturi)    
        Și ce-i rău în asta? (Vineri, 26 iulie 2019, 13:39)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Du-te-n Ferentari dacă ai culoarea adecvată. Dacă te cheamă Gustafsson nu ai cum să ai culoarea lui Feraru de la Ferentari.
        „Belgianca” de rit „Congolez”? Tradu-ne, faraoane.
        • +5 (9 voturi)    
          se vede ca nu esti umblat.. (Vineri, 26 iulie 2019, 14:23)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

          eu am vazut angajati in banci care aveau culoarea neagra-neagra, dar purtau nume locale.
          Ce parere ai de un Stevensson negru tuci, economist la banca Suediei? (cand a dat mana cu mine am crezut ca e congolez)
          Sau de Faisel Cloudy, pakistanez nascut in Londra, care e IT-ist la Bank of England?
          In ziua de azi globalizarea are multiple forme si culori...
          Afla ca in lume sunt negri mult mai negri decat ce avem noi in Ferentari.
          • -8 (12 voturi)    
            Bugetărică, neuron stingher, ai înviat? (Vineri, 26 iulie 2019, 15:36)

            Raoke [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Păcat. Îți aperi neamul?
            • +2 (8 voturi)    
              si nevoile, (Vineri, 26 iulie 2019, 16:05)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

              si tara.
      • +4 (8 voturi)    
        100% corect (Vineri, 26 iulie 2019, 14:38)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Si mie mi s-a parut ca taximetristii incearca sa te fure mai rau decat in Buc.
        Trolele lor erau mai vechi si mai proaste decat ale noastre, iar cand primeam restul la restaurant trebuia sa numar de 3 ori banii, pentru ca de multe ori mi-au dat rest mai putin.
        In schimb, am fost si in magazine mici de unde am cumparat o crema de ras si un aparat de ras, iar vanzatoarea, amabila, mi-a urat petrecere frumoasa diseara (ceea ce in Buc nu prea auzi).
      • +7 (7 voturi)    
        In schimb in bucuresti (Vineri, 26 iulie 2019, 18:02)

        ACP [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        taximetristii sunt niste sfinti cu cruci la gat si in masini...
    • +9 (9 voturi)    
      nu e asta singura problema (Vineri, 26 iulie 2019, 12:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      se fura peste tot...
      problema este cum (nu) se face treaba in bucuresti pt ca primarii vor doar sa fure
      apoi restu se rezolva... daca politia in loc sa incalce legi ca sa amendeze pe unu cu m psd chiar ar patrula pe strada si ar amenda/aresta infractorii!
    • 0 (0 voturi)    
      ...mda... (Duminică, 28 iulie 2019, 8:54)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      ...sub 5 lei restul nu se da ...
  • +10 (14 voturi)    
    Doar de 5 ori (Vineri, 26 iulie 2019, 9:25)

    Captain Obvious [utilizator]

    Mai bine zis
  • +17 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 26 iulie 2019, 9:34)

    Porumbelul Vidanjor [anonim]

    • -9 (19 voturi)    
      turistii straini apreciaza mai mult (Vineri, 26 iulie 2019, 10:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

      Casa poporului decat parlamentul din Budapesta (care e o cladire frumoasa, cu un stil arhitectural placut, dar ca ea sunt altele o gramada in vest; prin comparatie, Casa poporului e unica, nu mai gasesti asa ceva). Pacata ca au bagat acolo parlamentarii si nu se mai viziteaza toata.
      • +4 (10 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 26 iulie 2019, 11:37)

        Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui bancher

      • +1 (5 voturi)    
        Dunarea!? (Vineri, 26 iulie 2019, 15:56)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Lipseste Bucurestiului fluviul maret in care sa se oglindeasca istoria, peisajul, arhitectura unui oras ca Budapesta...
        • +4 (8 voturi)    
          lasa ca sunt si alte orase marete, (Vineri, 26 iulie 2019, 16:07)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          si nu sunt strabatute de ape.
          Bucurestiului ii lipseste o conducere de oameni gospodari, care sa se ocupe de oras...pana acum am avut primari hoti si foarte hoti (indiferent ca vorbim de primarul care este , de doctor sau de altii)
          • +2 (2 voturi)    
            Nu oras ci fluviu (Vineri, 26 iulie 2019, 20:35)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            maret, iar Dunarea este fluviul European prin excelenta, insa Bucurestiul e la campie, departe, Dambovitza fiind o slaba consolare; imaginati-va, sa zicem, uriasa cladire despre care vorbeati admirativ, oglindita de un ditamai fluviul, cum e Dunarea!, ar fi fost splendid...
      • +3 (3 voturi)    
        Turistii (Vineri, 26 iulie 2019, 17:58)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        straini se minuneaza, dar nu cred ca apreciaza casa poporului. Ce ar fi de apreciat?:)
    • +6 (6 voturi)    
      Haha, Budapesta e unul din cele mai frumoase orase (Vineri, 26 iulie 2019, 18:36)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

      Pai Budapesta are privelisti de basm, daca urci la castel, vezi oasul vechi peste Dunare, podul de lanturi, vaporase, to centrul istoric este de o curatenie exemplara. noaptea nu numai ca e feeric, se vede ca se spala strazile din centru - standard european - chiar si in fostele tari comuniste, mai putin la noi.

      La Bucuresti iti joaca pavajul sub picioare, in zona Unirii/Universitate de ar rade stramosii nostri romani si cu fundul de noi la ce "bine "ne pricepem la drumuri. In centrul vechi gasesti case parasite, gata sa cada, grafitii, orice loc mai dosit miroase a urina, nu conteaza ca sunt terase la 10 metri mai incolo, gunoaie tot asa, oriunde "se poate".
      De fapt, centrul vechi care e compus din niste case ce stau sa cada, unora li s-a dat o spoiala si le-au facut restaurante. Daca nu le tradeaza mirosul, ajunge sa bagi nasul putin "in culise" sa vezi igrasia si mizeria la ea acasa.
      La intrarea in Centrul Vechi gasesti, pe langa cersetori, niste baieti mai colorati care nu fac nimic, doar scurteaza din priviri trecatorii, asta sub privirile ingaduitoare ale Politiei Locale. Daca intri in vorba cu vanzatoarele de la magazinele dintre Unirii si Universitate iti vor povesti ce specimene isi fac veacul in zona aia si ce nenorociri fac, in special turistilor straini.
  • +5 (21 voturi)    
    Depinde de perspectiva (Vineri, 26 iulie 2019, 9:38)

    Om2018 [utilizator]

    Budapesta are toate atu-urile mentionate in articol: infrastructura, arhitectura, izvoare termale, isi vinde bine istoria etc. Insa din perspectiva turistului care tocmai a revenit din Budapesta, dupa a 6-a vizita facuta (ultima fusese in 2013) , pot spune urmatoarele: Budapesta este sufocata de turisti, mancarea este mult mai proasta si prea scumpa pentru calitatea oferita (20 euro de pers pt o mancare ca de cantina), cozi peste tot in zonele turistice. Schimbarea este vizibila. Ea este profitabila celor care activeaza in turism, insa doar atat.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu stiu pe unde ai mancat... (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 0:53)

      Crocobaurul [utilizator] i-a raspuns lui Om2018

      ... dar nu ai mancat unde trebuie. Merg anual la Budapesta, poate de aceea imi e mai usor sa gasec locurile bune de mancat dar ce zici tu este exagerat. 20 euro pe mancare de cantina? Boss. data viitoare mergi macar la Fatal, vezi acolo cum bagi haleale calumea cu 50-70 de persoana. Asta e numai 1 examplu, am halit in douajdemii de locuri, nu am luat inca teapa la acest capitol.
  • +18 (30 voturi)    
    Autorul a fost bland (Vineri, 26 iulie 2019, 9:41)

    Explicit [utilizator]

    Adevarul e ca situatia e mult, mult mai proasta pentru Bucuresti cand e comparat cu Budapesta. Practic nu exista capitol la care sa nu fie surclasat de capitala Ungariei.

    Pana si in Sofia am remarcat felul ceva mai relaxat si mai atent in care circula soferii bulgari fata de romanii cei mereu grabiti si criminal de neatenti.
  • +5 (23 voturi)    
    Si altele (Vineri, 26 iulie 2019, 9:54)

    independentu [utilizator]

    Budapesta e o locatie premium si pentru productia de filme porno.
    In Romania, pornografia e mai mult locala.
    M**e PSD!
    • +12 (14 voturi)    
      Este Label Kiseleffzece (Vineri, 26 iulie 2019, 10:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      Deoarece se filmeaza intre ei ( doggy style, sau in masini )
  • +11 (17 voturi)    
    Cred ca privim putin gresit comparatia (Vineri, 26 iulie 2019, 10:00)

    bigbrother [utilizator]

    Cum nu putem darama Bucurestiul si sa-l facem cu castele si rau navigabil in locul struto-camilei care este acum (desi s-ar merita in multe cazuri) , nu suntem singurul oras care nu are asa ceva.

    Multe capitale din lume au fost in aceasta stare, dar
    primarii si guvernul de acolo au inteles ca orasele alea trebuie sa arate intai a capitala, nu a groapa de gunoi poluata si cu un trafic infernal cum e Bucurestiul. Mergeti acum vara pe langa Dambovita, peste drum de Primaria capitalei, sunt niste case care stau sa cada si miroase ingrozitor pe acolo, asta ca sa dau doar un exemplu rapid. La modul asta de nesimtire s-a ajuns in Bucuresti, o raita prin centrul capitalei se lasa cu cancer de la masini si poluare si un strat gros de mizerie pe piele.

    Si e pacat, pentru ca sunt multe de vazut in acest oras, o simpla cautare pe Google si returneaza zeci de destinatii. Sunt site-uri romanesti si straine care promoveaza activ Bucurestiul si au toate informatiile in engleza a.i sa stie oricine ce sa faca aici, ex https://www.visitacity.com/en/bucharest, un site unde poti alege din traseele existente sau iti poti face traseul dorit pas cu pas pentru una sau trei zile.

    Dar totul se rezuma la primari si la oameni care, sa recunoastem, mai au mult de invatat in privinta traiului la oras. Pentru cineva care locuieste aici orasul asta nu este placut dar pentru un turist, cu un minim efort, se poate ajunge la o destinatie ieftina si placuta de vizitat, nu doar ca punct temporar in drum spre Transilvania.
    • +9 (9 voturi)    
      Corect, de administrare depinde si turismul (Vineri, 26 iulie 2019, 11:57)

      Rezistam [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Bucurestiul are ce oferii la nivel de muzee, parcuri, centru istoric, bulevarde, muzeul satului, Delta Vacaresti, Terme Bucuresti, Palatul Mogosoaia etc. etc. insa orasul arata groaznic de prost intretinut.
      Sa iesim la vot la locale si sa alegem pentru prima oara un primar care sa fie macar "normal".
  • +16 (18 voturi)    
    Explicatia este simpla: (Vineri, 26 iulie 2019, 10:13)

    bancher [utilizator]

    In Budapesta chiar ai ce vizita...cand am fost acolo am ramas mut de uimire, vazand cum arata orasul: arhitectura deosebita, (gen 1860-1910), palatul Parlamentului, Dunarea, podurile si croazierele pe Dunare, muzeele, mormantul lui Matei Corvin, Citadella, thermele, muzeul de istorie, gara (care e o capodopera, de 2 ori mai mare decat gara de Nord din Buc), mereu e cate un festival iar traficul e mai degajat decat la noi...
    Sa stiti ca si Bucurestiul, privit stirct ca turist, arata altfel. Am fost cu delegatii de straini in oras, sa le prezint orasul, si vazut ca turist arata mult mai bine decat vazut ca locuitor...sunt terase, restaurante bune, muzee, viata de noapte, Muzeul Satului (pe care ungurii nu il au), thermele din Balotesti, Calea Victoriei, parcuri, Casa Poporului Antipa (care este peste multe muzee occidentale de istorie naturala)....doar sa eviti orele cand e aglomerat in trafic (dimineata pana in 9.30 si seara intre 16.30-19.30).
    Insa Budapesta are un enorm avantaj: proximitatea fata de UE, apartenenta la Schenghen si apropierea de autostrazi.
    Un alt oras puternic vizitat de vestici este Praga. Ca obiective turistice este mai slab decat Budapeste, dar e mai aproape de vest, si din acest motiv e mai vizitat.
  • +10 (12 voturi)    
    Diferenta turisti (Vineri, 26 iulie 2019, 10:15)

    liberlamunte [utilizator]

    Daca ai fost in Budapesta (si evident si in Bucuresti) iiti dai seama imediat de ce este asa mare diferenta intre ele si de ce sunt asa multi turisti in Budapesta
  • +7 (17 voturi)    
    La un singur capitol sta bine Bucurestiul (Vineri, 26 iulie 2019, 10:17)

    gigiduru_ [utilizator]

    Dristor Kebab.
    Cu de toate fara iute.
    • +3 (7 voturi)    
      UP VOTE FARA NUMAR (Vineri, 26 iulie 2019, 10:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

      Chapeau Bas !
  • +7 (13 voturi)    
    #afkdeweekend (Vineri, 26 iulie 2019, 10:26)

    #afkdeweekend [utilizator]

    Comparatie este cam extrema. Cum au spus si cei de mai sus, nu poti compara un oras cu superba arhitectura a Budapestei, cu amestecul comunist si post comunist de cocioabe si cladiri din sticla din Bucuresti.
    Cu toate ca in ultima vreme au inceput sa apara si la noi grupurile de turisti ce in alte capitale europene umplu la refuz fiecare straduta sau muzeu, mai avem mult de lucrat la partea de servicii si prezentare pana sa ajungem la nivelul ... Bratislavei sau Zagrebului.

    PS: a incercat cineva sa cumpere o calatorie pe STB in Bucuresti in engleza? :)) Mai bine chemi un Uber :|
    #afkdeweekend
    • 0 (4 voturi)    
      really? (Vineri, 26 iulie 2019, 10:40)

      sunstorm [utilizator] i-a raspuns lui #afkdeweekend

      Bratislava?
      • +1 (3 voturi)    
        Da, Bratislava (Vineri, 26 iulie 2019, 12:14)

        #afkdeweekend [utilizator] i-a raspuns lui sunstorm

        What? Am fost anul acesta intr-o zi ploioasa si am vazut mai multe grupuri de turisti ca in centrul Bucurestiului intr-o zi buna.
        Si da, Bratislava este un mic orasel cu potential turistic scazut.
    • +3 (5 voturi)    
      comparatie (Vineri, 26 iulie 2019, 11:24)

      @Dem [utilizator] i-a raspuns lui #afkdeweekend

      Belgrad si chiar Bucuresti sunt peste Zagreb ca obiective de vazut si per ansamblu. pe mine Zagreb-ul nu m-a impresionat. Cred ca si Ljubljana e mai frumoasa
      • +3 (3 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 26 iulie 2019, 12:45)

        #afkdeweekend [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

        Cred ca depinde mult si de prioritatile turistului. Eu am gasit Zagrebul chiar dragut. Nu m-as duce a doua oara in mod expres dar nu m-ar deranja sa mai ajung odata din greseala.
        Ljubljana este o bijuterie de oras si este in alta clasa, mai ales de Craciun.
    • +5 (9 voturi)    
      Zau? (Vineri, 26 iulie 2019, 12:03)

      Rezistam [utilizator] i-a raspuns lui #afkdeweekend

      Bucurestiul nu-l poti compara cu Bratislava, care are un centru istoric cat jumatate din cel al Sibiului. Sigur, este un oras bine intretinut, dar are 400 000 locuitori arata ca un oras de provincie.
      Cei care traim in Bucuresti il vedem cu alti ochi decat cei care il viziteaza. Sunt surprins ca foarte multori straini le place amestecul arhitectural, stilul neo-brancovenesc, dinamismul orasului. Insa Bucurestiul trebuie pus la punct. Este teribil de prost intretinut.
      • +3 (5 voturi)    
        Mdea... (Vineri, 26 iulie 2019, 12:40)

        #afkdeweekend [utilizator] i-a raspuns lui Rezistam

        Nu am spus ca Bucurestiul nu are destule de oferit. Si da, locuind aici tindem sa ignoram multe obiective pe care un turist ar sarii imediat cu camera. Dar faptul ca Centrul Vechi este o paragina lipita cu banda adeziva colorata, parcurile sunt in stadiul in care erau in `80 (sau mai rau), sa folosesti transportul in comun fara sa cunosti limba este extrem de dificil, iar traficul infernal face navigarea prin oras tare anevoioasa, duc orasul la coada clasamentului turistic.
        PS: Mi-a placut mai mult Bratislava decat Sibiul.
      • +5 (5 voturi)    
        De ce oras de provincie? (Vineri, 26 iulie 2019, 19:34)

        Daniel83 [utilizator] i-a raspuns lui Rezistam

        Am si eu o intrebare, ca si locuitor din afara Bucurestiului, ce intelegi tu cand afirmi oras de provincie, de ce ar trebui desconsiderat un astfel de oras care e bine intretinut, dar nu are o populatie foarte mare?
        Bratislava mi s-a parut un oras ce ofera locuitorilor sai o calitate a vietii mai buna decat Bucurestiul, chiar daca e un oras mult mai mic. In Bratislava aerul e mai curat si mai usor respirabil, deplasarea in cadrul orasului lejera, cladirile si strazile sunt intretinute bine, gasesti usor loc de parcare, transportul in comun nu e aglomerat, retelele edilitare functioneaza bine (nu au problemele Radet-ului iarna), gasesti mai usor o masa la restaurant sau bilete la spectacole, etc.
        Mumbai din India sau Lagos din Nigeria sunt orase mult mai mari decat Bucurestiul, dar nu as vrea sa locuiesc acolo, banuiesc ca nici tu.
  • +7 (11 voturi)    
    incomparabil (Vineri, 26 iulie 2019, 10:56)

    @Dem [utilizator]

    nu poti compara o capitala cu arhitectura balcanica si 20% de influenta franceza ca Bucuresti cu Budapesta facuta 100% cu banii su aurul imperiului austro-ungar.
    Dupa Praga si Viena e urmatoarea bijuterie din blocul estic. Bucurestiul este interesant dar trebuie renovat tot centrul. In Bucuresti ca strain nu ai ce vedea. In afara de palatul Cotroceni, monstruozitatea Casa Poporului si muzeul satului D. Gusti. La sfarsit sa enjoy o cina in centrul vechi unde risti sa iei o caramida in cap. atat.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e nicio rusine sa fi oras Balcanic (Vineri, 26 iulie 2019, 12:05)

      Rezistam [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      Ar fi grozav daca Bucurestiul ar arata ca Istamulul. Tocmai asta este sarmul Bucurestiului, ca e un oras mai de Sud al Europei. E clar ca nu are numarul de cladiri istorice pe care il are Budapesta, insa trebuie sa marseze la maxim pe aturiile pe care le are. Si aici administratia capitalei este zero.
      • -1 (7 voturi)    
        Bucurestiul deja arata ca Istanbulul (Vineri, 26 iulie 2019, 14:25)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Rezistam

        adica e un mare bazar jegos (din pacate pentru Bucuresti).

        Bucurestiul nu are cum sa fie un aras Sud-European deoarece este la nord de Dunare, intr-o clima de tip Central European, nu mediteranean (nici macar sub-mediteranean).

        Problema de fond a Bucurestiului este ca nu are o identitate a sa. Este un amalgam haotic. Nu ca nu s-ar putea corecta. Se poate - greu dar posibil.
    • 0 (4 voturi)    
      Viena e in vest (Vineri, 26 iulie 2019, 13:34)

      @Dem [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      scuze Viena nu e bloc estic dar as pune in loc Sankt petersburg, fostul Leningrad No. 1
      • 0 (6 voturi)    
        Europa Centrală. (Vineri, 26 iulie 2019, 14:26)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

        Acolo-i Viena.
        • -3 (3 voturi)    
          Corect (Vineri, 26 iulie 2019, 15:02)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

          .
        • 0 (4 voturi)    
          Pe harta turistica si harta economica (Vineri, 26 iulie 2019, 16:09)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

          Viena este considerata in vest. Ca geografic este in centru, e alta treaba...insa occidentalii o considera in vest.
          Limita vest-est este data de granita Ungariei cu Austria.
    • -1 (7 voturi)    
      amice, daca tie nu iti place, afla (Vineri, 26 iulie 2019, 14:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      ca altora le place Bucurestiul.
      Doar ca tu si altii trebuie sa intelegeti ca e mare diferenta intre a privi Bucurestiul ca turist cu bani si a-l privi ca localnic.
      Am un prieten din Budapesta care m-a vizitat si a ramas placut uimit de frumusetea Bucurestiului...i-au placut centru istoric cu iesirile la terase ptr bere si cina, cladirile vechi din centru, parcul Cismigiu, muzeul de arta si cel militar (care e f tare), Antipa, Casa Poporului, Muzeul Satului, muzeul Buc, termele din Balotesti, Opera, restaurantele...
      Hai sa fim seriosi, zona veche cuprinsa intre Piata Victoria-Ana Ipatescu, Calea Victoriei, Romana, Universtitate, bd Regina Elisabeta, Cismigiu si Opera putine tari o au.
      Doar ca nu e bine intretinuta...mai dai in gropi, mai gasesti o cladire nerenovata.
      Nu i-a placut in schimb ungurului traficul aglomerat...s-a mirat si el ca desi sunt 3 benzi pe sens, tot e aglomerat spre Otopeni.
      In schimb s-a mirat cum de taximetristul i-a luat de la Otopeni la Universitate doar 10 euro, in Budapesta a dat dublu ptr o distanta de 2 ori mai mica.
  • +3 (3 voturi)    
    palatul parlamentului (Vineri, 26 iulie 2019, 11:02)

    BjornTuroque [utilizator]

    Ala unguresc e din secolul nouaSPE, nu noua, dar da, diferentele raman.
    • +2 (6 voturi)    
      palatul nostru (Vineri, 26 iulie 2019, 12:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui BjornTuroque

      e mai cunoscut...
      s-ar putea face treaba buna de tot cu el...
      dar nu se vrea!
      • +4 (6 voturi)    
        + avem acolo in Marime Naturala 600 (Vineri, 26 iulie 2019, 13:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Ucenici Ali Baba !
        ce programe tematice s ar putea face cu astia ! mai ales ca Nu perticipa la dezbaterile din plen !
      • +6 (6 voturi)    
        Da! (Vineri, 26 iulie 2019, 14:22)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Prin scoaterea Parlamentului din aceasta cladire si inlocuirea lui cu un complex muzeal si de conferinte (plus o zone comerciala in interior). Cu ceva creativitate, acest palat poate fi transformat in mod radical.
  • +7 (9 voturi)    
    si cand te gandesti (Vineri, 26 iulie 2019, 12:11)

    liviu_ [utilizator]

    ca romania e mult mai atractiva turistic...
    dar ce sa-i faci... nenorocitu de neamt nu vrea sa stea 4 ore pe valea prahovei pe drum, vrea autostrada si nu vrea nenorocitu sa se kce in curte...
  • -6 (12 voturi)    
    sa incepem cu inceputul (Vineri, 26 iulie 2019, 13:07)

    Habermas [utilizator]

    Localizare:
    Budapesta: Planeta Pamant, [si un numar de detalii]
    Bucuresti: Planeta Rosie, [cu o groaza de detalii]

    Natura localitatii:
    Budapesta: oras (capitala de tara; sediul mafiei bine camuflat)
    Bucuresti: ??? (falsa capitala de tara; sediul mafiei la vedere)

    Specia dominanta:
    Budapesta: Homo sapiens, ssp. budapestanus
    Bucuresti: ?? (!)

    Tehnologia dominanta:
    Budapesta: Sabia si schelalaitul
    Bucuresti: Furtul si abureala

    Limba de comunicare dominanta:
    Budapesta: Banul si Laudarea istoriei furate de la altii
    Bucurestiul: Maraiala si linsul c... (plus banul si ... ca la Budapesta, noul model regional pt mafie)

    Riscul dominant:

    Budapesta:
    - Localnici dezorientati care vorbesc limbi imposibile (natura riscului este greu de definit),
    - Homo sovieticus (natura riscului relativ cunoscuta dar surprizele nu sunt excluse)

    Bucuresti:
    - Trecerile de pietoni (frecvent mortale),
    - Trenurile (riscuri mecanice, bacteriologice si complexe),
    - Cladirile fara semnalizare "cad pietre"
    - Cladirile imbulinate in general
    - Zgomotul (traume psihologice posibile),
    - Homo cavernicolus*,
    - Homo hystericus**,
    - Homo sovieticus,
    - etc [list updated daily]

    *https://en.wiktionary.org/wiki/cavernicolus
    **https://en.wiktionary.org/wiki/hystericus
    • +3 (7 voturi)    
      Zi, bă: „Să mutăm capitala la Iași”! (Vineri, 26 iulie 2019, 13:45)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      M-ai dezamăgit, șoldovene.
      • -3 (7 voturi)    
        De ce sa mai zic, daca deja stii ce trebuie? (Vineri, 26 iulie 2019, 14:17)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        Nu fi dezamagit, prietene. Din cand in cand si zic, dar ma concentrez mai mult pe realizarea concreta a cestei schimbari (este mult de munca, stii asta doar). Iar cand nu zic, ma bucur de ajutorul pe care mi-l dai tu. Doar asigura-te ca mai faci si sport macar o ora pe zi - face bine la incheieturi. Eu fac sport, de aia am solduri bune si sunt pregatit sa dau suturi eficiente cui merita .

        Multumesc pentru interventie si suport :)
        • -5 (7 voturi)    
          Și eu vreau la fel. (Vineri, 26 iulie 2019, 15:40)

          Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Iașiul să fie capitala Țării Românești și a Moldovei. Pe ceilalți să-i lase-n pace. Voi cu Orientul, noi cu Occidenrul.
          • +2 (2 voturi)    
            Doar ca esti pe langa. (Vineri, 26 iulie 2019, 16:22)

            Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

            Iasiul nu este Orientul ci Occidentul.
            • -1 (1 vot)    
              ZAU ? (Duminică, 28 iulie 2019, 16:19)

              Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

              Poate pt Moscova .
      • -5 (5 voturi)    
        Ti-am dat un vot pozitiv (Vineri, 26 iulie 2019, 14:28)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        pentru ca ai demonstrat ca poti sa inveti.
  • -6 (8 voturi)    
    nici macar (Vineri, 26 iulie 2019, 13:23)

    Itsoc [utilizator]

    nu e vorba doar ca Budapesta e fosta capitala de Imperiu pe cand Bucurestiul nu, e vorba si de cum marketezi orasul. In fond, ce are Amsterdamul asa de smecher arhitectural? e doar zona centrala frumoasa si in rest un oras banal dar ingrijit. Zona veche are si Bucurestiul, destula, cat un oras mai mic intr-un oras mai mare doar ca ni se rupe si nu ne intereseaza turismul iar asta se vede nu doar in Bucuresti ci in toata Romania. La cate obiective turistice si locuri frumoase are Romania, turismul trebuia sa fie de ordinul procentelor din PIB mai mare decat al Greciei dar nah, coruptie, smecherie, miserupism.
    Asa ca ma mir ca Bucurestiul are peste 1 milion de turisti chiar, probabil multi veniti cu business si restul pentru turism sexual, se stie doar ca oferta in Centrul Vechi e variata si la vedere, bere ieftina, femei usor de fermecat daca esti strain cu bani, distractie, siguranta, easy life pe scurt.
    Revenind la Amsterdam, iarba e un selling feature. Cred ca daca PMB (sigur, cand nu va mai fi condus de tzoapa de la bacau) ar baga vreo 200 M euro in modernizarea zonei Unirii-Coltea-Lipscani-Magheru-Romana-Ateneu, s-ar legaliza prostitutia care oricum e pe fata in toate "saloanele de masaj" din CV si eventual s-ar legaliza si drogurile usoare gen iarba, in scurt timp Bucurestiul ar deveni un Amsterdam al Vestului, mult mai ieftin cu femei mult mai frumoase care ar avea potential sa duca turismul in oras peste cel din Budapesta...
    • -6 (6 voturi)    
      Aha, vocatia Bucurestiului. (Vineri, 26 iulie 2019, 14:19)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Ai identificat nisa.
  • +2 (4 voturi)    
    vadim (Vineri, 26 iulie 2019, 13:44)

    constituionalul [utilizator]

    Vadime, unde esti? Ar innebuni tribunul la o asemenea veste
  • +6 (10 voturi)    
    sa termine daniel catedrala (Vineri, 26 iulie 2019, 13:46)

    stupidu [utilizator]

    sa vedeti ce depaseste bucurestiul budapesta la numarul de turisti dupa ce termina danutz catedrala!
  • -3 (5 voturi)    
    Cigansag (Vineri, 26 iulie 2019, 14:18)

    Setalcott [utilizator]

    Eu, locuind de 15 ani in SUA, ma ingrozesc cand vad graffittiurile din centrele istorice ale oraselor romanesti
    • +3 (7 voturi)    
      in Bronx de unde vine AOC (Vineri, 26 iulie 2019, 14:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      este ok !!!!
      • 0 (8 voturi)    
        Ok sau nu (Vineri, 26 iulie 2019, 15:29)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Turistii nu se duc in Bronx, se duc in Manhattan
        • -1 (5 voturi)    
          daca AOC ajunge la "putere" (Vineri, 26 iulie 2019, 15:36)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Bronx va fi loc de Pelerinaj
          • -4 (4 voturi)    
            Sfinte traditii (Vineri, 26 iulie 2019, 17:28)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Vezi ca pupatorii de moaste stiu ei ceva.
    • -1 (1 vot)    
      Poftim (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 22:39)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Va plac graffittiurile pe cladirile istorice, dati minusuri. Dar nu va intrebati atunci de ce nu vin turistii in Bucuresti.
  • +4 (6 voturi)    
    „Se promoveaza mai bine“- forma fara fond! (Vineri, 26 iulie 2019, 14:57)

    V. Istina [utilizator]

    Credeam ca ne-am mai invarat, ca am mai crescut ca popor, si nu ne multumim ca prostul lenes cu cea mai ieftina si comoda explicatie, chiar daca e falsa.

    Intrebati-i pe romanii din provincie de ce nu se duc in vacanta in Bucuresti. Si aveti raspunsul.
    • +1 (3 voturi)    
      cu DUmana Gabi Forma fara Fond (Vineri, 26 iulie 2019, 17:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      se duce la rang de Arta - Absurd
  • +5 (7 voturi)    
    Ca provincial (Vineri, 26 iulie 2019, 15:55)

    Mirobo [utilizator]

    Mă gândesc cu groază dacă am treabă prin capitală ,ca șofer ,că trebuie să ajung undeva la o anumită oră.
    Nu doresc musai să ajung cu autoturismul dar gândesc că drumul de la și spre aeroport s-ar putea să depășească valoarea combustibilului consumat de acasă la B și retur.Taxi-urile fantomă,etc...înțelegeți sper!
    Am fost și în Budapesta.Ungaria,fost imperiu.Ce să mai zicem?Prefer să merg la Budapesta deși e de 3 ori distanță în km rutieri față de B .Statul maghiar își face treaba.Cel român nu.Eu îl asociez cu incompetența.Punct!
  • -3 (9 voturi)    
    Serios? (Vineri, 26 iulie 2019, 17:11)

    suk-yi [utilizator]

    Articolul vostru e complet ridicol. Simpla idee ca Bucurestiul ar putea concura la ceva cu Budapesta e dincolo de hilar, e aproape jignitor pt orice om inteligent si care a vazut macar odata cele doua orase si poate compara. Astia care scrieti articolele astea, puneti mina de la mina si faceti rost de bilet pina la Budapesta. Daca mai veniti inapoi, e cazul sa scrieti un articol de mea culpa...
    Nu, Budapesta concureaza serios pe alde Viena asa cum Praga concureaza (sub anumite aspecte) Parisul. Bucurestiul vostru mult iubit si infect nu exista in povestea asta. Si nici nu va exista vreodata, daca nu se intimpla vreo minune sa se schimbe radical politicile de dezvoltare urbanistica din Romania. Intreaga tara e neadministrata, asta ar tb sa va framinte, nu numarul de turisti.
  • +3 (5 voturi)    
    Excelenta întrebarea ! (Vineri, 26 iulie 2019, 17:33)

    Observatory [utilizator]

    Budapesta este foarte a prospera de București , din păcate in alta țara .
    Nu sunt ungur , nici măcar nu simpatizez, dar adevarul este clar.
    Îngrijirea orașului , curățenia și respectul locuitorului pentru istoria lăsată moștenire de generații .
    Ungaria a trecut prin aceiasi filiere comunista, istoria este aproape identică . Deci de ce Budapesta este o bijuterie de oraș și Bucureștiul nu?
    Bucureșteni !?
    Sunt născut și crescut la București , dar nu avem respect și cultura necesară sa ne respectam orașul in care trăim .

    Păcat , pentru ca avem locuri minunate , dar nu respectam locul in care trăim !

    Nu mai dați vina pe Primar !
    Ce vrei sa vina primarul sa-ți ridice hârtiile pe care le arunci pe strada, scuipaturile și chistoacele de la țigări ?
    • +2 (4 voturi)    
      Istoria e tot atat de diferita (Vineri, 26 iulie 2019, 20:48)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      precat sunt diferite si capitalele celor doua tari, intelegeti: totul, chiar socialismul!, diferit, nicidecum la fel...
  • +1 (5 voturi)    
    refrenul clasic e (Vineri, 26 iulie 2019, 18:15)

    gemart [utilizator]

    "si Bucurestiul are locuri frumoase, dar nu stim sa-l promovam" lol
  • +2 (8 voturi)    
    Să nu comparăm bananele cu prunele uscate (Vineri, 26 iulie 2019, 21:58)

    Radu69 [utilizator]

    Budapesta e din altă ligă (prima!) de capitale: Viena, Praga, Paris, Londra, Roma, La Valletta, Madrid, Lisabona, Istanbul (chiar dacă aceasta din urmă nu este capitala Turciei) etc. Dacă vrem să comparăm (relevant) Bucureștiul cu alte capitale, mergem în liga a 3-a: Sofia, Kiev, Tirana, Chișinău, Skopje, Podgorica etc. Dacă vă întrebați cine e în liga a 2-a: Zagreb, Bratislava, Ljubljana, Varșovia, Atena etc.
  • +5 (7 voturi)    
    Bucurestiul e intretinut de bucuresteni (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 14:46)

    andipetre [utilizator]

    Si asta se vede. Delasare, smecherie, mizerie si negocieri de talcioc balcanic. Inferior ca mentalitate si unora din orasele romanesti, Sibiu, Cluj, Arad, Timisoara.

    O intamplare reala de la miezul zilei, in Timisoara: dintr-un "gipan" cu numar de Bucuresti, o doamna cu copil in spate arunca pe geam, in intersectie, un pumn de servetele murdare. Un taximetrist timisorean deschide geamul si o apostrofeaza. Doamna ramane mirata ca nu intelege cu ce a gresit. Voi intelegeti? Cam despre asta e vorba.

    Sigur, acum o sa sara lumea pe mine si o sa spuna ca sunt increzut, provincial, nu inteleg situatia. Ramaneti in negarea realitatii si tot aceleasi probleme le veti avea.
    • 0 (0 voturi)    
      Deloc (Sâmbătă, 27 iulie 2019, 17:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Am procedat in sensul apostrofarii unui Taximetrist in Bucuresti care a “golit” scrumiera si presul in strada...cunosc sentimentul evocat de tine
    • -2 (2 voturi)    
      ...adica vorbesti de .. (Duminică, 28 iulie 2019, 16:23)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ...Hermanstadt , Klausenburg ,
      • 0 (0 voturi)    
        ...pt andipetre (Duminică, 28 iulie 2019, 21:49)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        ... mai shtuduieshte istoria dar nu a lui sergiunicolaescu.