TVR a găsit motivul pentru care România nu s-a calificat în finala Eurovision 2018: Probleme la sistemul de vot în ţări cu mari comunităţi de români

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2018, 16:21 Life | Muzică


The Humans nu s-au calificat in finala Eurovision
Foto: Facebook
Televiziunea Română a transmis vineri, după semifinala Eurovision în care reprezentanta ţării noastre - trupa The Humans - a fost eliminată din concurs, un comunicat prin care acuză probleme la sistemul de vot în țările cu mari comunități de români.

”Pe parcursul celor 15 minute alocate sesiunii de vot, numeroși români din străinătate au reclamat defecțiuni tehnice la sistemul telefonic. Mesajele, viralizate prin rețelele de socializare, veneau din țări cu importante comunități de români, precum Germania sau Italia, unde problemele operatorilor de telefonie au grevat posibilitatea de a vota reprezentanții noștri în concurs. Astfel, în Italia, trei dintre rețelele naționale nu au funcționat în acea seară, iar în Germania, abonații unuia dintre marii operatori de telefonie nu au putut trimite voturile”, arată comunicatul TVR.

Piesa Goodbye, interpretată de trupa The Humans, aleasă de publicul din România pentru a ne reprezenta la Eurovision, nu s-a calificat în finală, deși, potrivit TVR, vocea Cristinei, solista vocală, ”a fost apreciată de jurnaliștii prezenți la Altice Arena ca fiind cea mai bună voce feminină din concurs, iar prestația trupei a fost întâmpinată cu entuziasm încă de la prima repetiție, rezultatul votului nu a fost de partea noastră”.

Înainte de semifinală, reprezentanții României au primit mesaje de susținere din partea multor vedete autohtone, precum Ștefan Bănică, Dan Bittman, Fuego, Iuliana Tudor, Marina Almășan, Ilinca, Dan Teodorescu, Ovi, Paula Seling, Crina Mardare, Adrian Enache, Diana Dumitrescu, Cezar Ouatu, Mihai Rădulescu, Sonia Argint Ionescu, Adrian Sîna, Caitlyn, Gabriel Cotabiță, ca și de la numeroși fani din țară și din străinătate. 

Selectate pentru finală au fost: Austria,  Estonia, Cipru - devenită marea favorită -, Lituania, Israel, Cehia, Bulgaria, Albania, Finlanda, Irlanda, Serbia, Republica Moldova, Ungaria, Ucraina, Suedia, Australia, Norvegia, Danemarca, Slovenia şi Olanda, potrivit News.ro.

Acestea se alătură câștigătorilor primei semifinale și artiștilor ce reprezintă țările calificate direct în ultimul act al concursului: Marea Britanie, Franța, Italia, Germania, Spania și Portugalia.


Citește și:
Eurovision 2018: Reprezentanţii României nu s-au calificat în finală. Republica Moldova merge mai departe în concurs

















3566 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    a (Vineri, 11 mai 2018, 16:24)

    lula [utilizator]

    aia era!

    soros a defectat sistemul!
    • +1 (3 voturi)    
      sabotaj in toata regula!! (Vineri, 11 mai 2018, 17:18)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui lula

      lasa ca intra el duomnu dragneea si cuana dancila in ei, cum poate ei sa defecteze telefoanele la eurovision. sau o sa puna CNCD-ul pe ei, si sa te vezi ce amenzi...muaaaaah ... de discriminare....
  • +20 (20 voturi)    
    .... (Vineri, 11 mai 2018, 16:30)

    tirolez [utilizator]

    Moldovenii nu sunau si ei tot din Italia? Sau aveau cumva melodie mai buna?
  • +13 (13 voturi)    
    Cine sa voteze ... (Vineri, 11 mai 2018, 16:34)

    B.Michelle [utilizator]

    pentru o melodie oribila...poate cea mai oribila melodie de pana acum...poate o sa cascati ochii si urechile mai bine data viitoare...ma asteptam la rezultatul asta..
  • +15 (15 voturi)    
    error 404 (Vineri, 11 mai 2018, 16:36)

    levierul [utilizator]

    Nu votez nimic pentru sa sunteti TVR si este ca si cum as credita mizeriile voastre. Probabil ca asta e motivul.
    Marile comunitati de moldoveni au votat masiv ? Idiotilor. Votul pe baza de nationalitate e o tampenie. Azerbaijanul cum mama naibii a castigat? Dar MALTA?
    • 0 (4 voturi)    
      sa nu exageram (Vineri, 11 mai 2018, 20:58)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Azerbaijanul nu a castigat pe merit cand a castigat,ci din motive politico-economice.
  • +13 (13 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 11 mai 2018, 16:39)

    nea_caisa [utilizator]

    scopul era ca melodia sa fie atat de buna incat votul sa fie obiectiv.
  • +1 (5 voturi)    
    Dar ce agitatie (Vineri, 11 mai 2018, 17:08)

    RaduMischie [utilizator]

    Ce agitatie pentru Eurovision. Un concurs de rahat, in care toate tarile baga bani mai multi sau mai putini, care (cel putin la noi) naste pasiuni si conflicte greu de inteles.
    Romania n-a avut decat o singura piesa super de Eurovision (Luminita Anghel si Sistem, care merita locul 1) si una destul de buna (Ovi si Paula Seling - Playing with Fire, parca). In rest, slab. Si atunci, de ce atata agitatie?
    La fel, si la nivelul castigatorilor, in afara de Loreen-Euforia, nu cred ca in ultimii ani sa mai fi ramas in memoria colectiva vreo alta piesa. In 2009 a castigat o lesinata din Germania, cu Satellite. Pai aia era super-melodie?
    De aia zic, Eurovision e un concurs de rahat in general, nu doar in Romania, nu merita consumata energie in legatura cu el.
    • 0 (0 voturi)    
      eurovision (Sâmbătă, 12 mai 2018, 11:12)

      viomarmi22 [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Satellite a fost frumoasă, la fel și melodia norvegianului Ryback parcă ! astea au rămas în memoria mea și melodia lui Anghel la fel !
  • +5 (5 voturi)    
    S-au distrat, plimbat, cu toții, pe banii nostri. (Vineri, 11 mai 2018, 17:12)

    Entiu [utilizator]

    Cind se va raspunde pentru un lucru prost făcut!
    Pentru dezinformare, indolentă si nepăsare? !
    A fost un amalgam:
    Fară o idee melodică sclipitoare, clară,.
    Melodie monotonă, neinteleasa unitar de solist.
    Interpretarea scolăreasca, fragmentată, tipată!

    Cind se va raspunde pentru nepăsare, dezimformare, neimplicare,indolentă,si nepriceperea fenomenului muzical? !
    Cind se va raspunde pentru un lucru prost făcut!
  • -2 (2 voturi)    
    Cine sa voteze? (Vineri, 11 mai 2018, 18:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se mai uita careva la TVR? Eu unul, nu. "Problema" nu e sistemul de vot, ci cloaca numita TVR, condusa de o DG mahalagioaica si incompetenta + servilismul politic, neprofesionalismul, clientelismul, propaganda desantata etc etc. Toate pe bani publici. TCVR TREBUIE DESFIINTAT pentru ca e o RUSINE NATIONALA.
  • -2 (2 voturi)    
    cea mai nonsens ever competitie (Vineri, 11 mai 2018, 18:50)

    optiunea-2 [utilizator]

    nici n'ar trebui nimeni sa mai cante... sa voteze lumea direct pe x, y, z! eurovision e un fel de 'cintarea europei' cu bani de la buget, pentru mocangii... dar se gasesc foarte repede fomisti care sa sara pe banu public... eu de cind sunt, de 50 de ani, nu am ascultat nici o melodie de la eurovision, sau sa zicem sa vreau sa am o melodie, sa o inregistrez sau sa o descarc in vreun device... niciodata! nici o melodie! hahalere, mai bine ar dona banii aia cineva la un spital, la niste oameni bolnavi de cancer, niste copii dezavantajati... toti ushchitii vin si se strimba si se scalambaie parca sunt electrocutati sau drogati. si cu eurovisionu asta, europa isi da cu tesla in oo, pentru ca n'are nici o valoare artistica... ZEROOOO
  • +3 (3 voturi)    
    Vai de capul vostru! (Vineri, 11 mai 2018, 21:11)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Iata cum am comentat eu la vremea alegerii acestei piese pe baza voturilor celor multi si habarnisti in ale muzicii. Recunosc ca am gresit, dar rezultatul obtinut ma satisface pe deplin, cabotinilor! În cadrul articolului Trupa The Humans va reprezenta Romania la Eurovision 2018
    Nu ... . (Luni, 26 februarie 2018, 10:17)
    . . . . va intra in primii zece! Pe pariu! Asa se intampla cand se da o treaba serioasa pe mana celor neavizati sau interesati. Asa s-a votat si la alegeri, asa s-a votat si acum! Ma mir ca organizatorii nu au invatat nimic din esecurile anilor trecuti! Terminati odata cu acest pagubos vot popular!!! Acum va spun ca trupa Juke- Box ar fi intrat cu siguranta in finala.
  • +3 (3 voturi)    
    Tvr (Sâmbătă, 12 mai 2018, 0:25)

    Sebycopilu [utilizator]

    Un alt motiv comunistoid...ati gasit si voi un vinovat ca sa va scoateti.
  • +1 (3 voturi)    
    Adica, (Sâmbătă, 12 mai 2018, 8:53)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    romanii din Diaspora n-au votat patriotic, ortodox si traditional! Voi ati ascutat melodia aia? I-ati vazut scenografia? In Germania s-a ris cu lacrimi de popindaii aia cu masti pe chip, iar de "talentul" damei aceleia, care se scremea din greu sa exprime ceva sentimente, rideau pina si curcile. N-as fi dat nici macar un cent pe o sindrofie la care tovarasa Gradu a trimis o delegatie de piscotari, "sa maninca", vorba lu dom profesor Felix Voiculescu, " si gura lor o paine capitalista". Si, atata vreme cit TVR e o groapa fara fund, nici n-am sa dau vreun cent pt. evenimente organizate de ea. Diaspora, de fapt, nu actioneaza de scarba, chiar daca scarba asta priveaza Tara de vizibilitate. Prea mare e oroarea fata de ceea ce se petrece acolo. "...cea mai apreciata voce" my foot. Femeia aia, pierduta in vulgaritatea ei de suina rosie, nu si-a regasit bunul simt nici la batrinete.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i nimic (Sâmbătă, 12 mai 2018, 9:23)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Data viitoare dublati delegatia si o sa castigati. Probabil castigatorii aveau cate doi trezorieri si de aia au castigat.