Când Howe s-a alăturat grupului, Bad Company îşi pierduse din popularitate, însă a reuşit să producă o revenire, cu albumul „Holy Water” (1990). Solistul a părăsit trupa în 1994 şi a declarat apoi: „Trupa devenise foarte neglijentă live. Eu şi Terry Thomas (chitarist şi compozitor, n.r.) eram sătui să facem toată munca”.
Născut în 1953, în Portsmouth, Brian Howe a cântat iniţial cu trupa heavy metal White Spirit. A fost angajat ca solist de chitaristul Ted Nugent, cu care a lansat albumul „Penetrator” (1984) şi a susţinut mai multe concerte. După ce a părăsit Bad Company, Howe a lansat trei albume solo şi a avut o scurtă colaborare cu Megadeth.
El a suferit un atac de cord în septembrie 2017, iar în 2019 a susţinut ultimele concerte. Brian Howe a murit în casa pe care o avea în Florida, transmite News.ro.