VIDEO Eurovision 2021: Videoclip controversat cu solistul trupei Maneskin, devenit viral / Anunțul organizatorilor

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 23 mai 2021, 18:15 Life | Muzică


Trupa Maneskin din Italia la Eurovision 2021
Foto: Agence / Bestimage / Profimedia
Solistul trupei italiene Maneskin, câştigătoarea Eurovision 2021, va face un test antidrog, în urma controverselor provocate de un videoclip devenit viral în care solistul Damiano David poate fi văzut aplecându-se şi atingând masa cu nasul, în timpul competiţiei de la Rotterdam, au anunţat duminică organizatorii concursului, scrie Agerpres, citând AFP. Artistul a respins ferm că ar consuma droguri, explicând că s-a aplecat pentru că chitaristul tocmai spărsese un pahar.
  • "Grupul a respins ferm acuzaţiile de consum de droguri, iar cântăreţul în cauză (Damiano David) se va supune în mod voluntar testării la întoarcerea în ţară. Au cerut chiar ei noaptea trecută, însă acest lucru nu a putut fi organizat imediat de EBU", a anunțat Uniunea Europeană de Radio şi Televiziune (EBU) într-un comunicat.
Damiano David va fi supus unui test antidrog la întoarcerea în Italia, după controversa provocată de un videoclip devenit viral în care poate fi văzut aplecându-se şi atingând masa cu nasul în plină competiţie, sâmbătă, la Rotterdam.




"Nu consum droguri"

Cântăreţul a fost întrebat despre incident în timpul conferinţei de presă a trupei câştigătoare şi a explicat că s-a aplecat pentru că chitaristul Thomas Raggi tocmai spărsese un pahar.
  • "Nu consum droguri. Vă rog, băieţi. Nu spuneţi asta. Fără cocaină. Vă rog să nu spuneţi asta", a răspuns Damiano David.
Grupul a scris apoi pe contul său de Instagram: "Suntem pregătiţi să ne supunem testelor deoarece nu avem nimic de ascuns. Suntem cu adevărat şocaţi pentru că unii spun că Damiano consumă droguri. Suntem cu adevărat ÎMPOTRIVA drogurilor şi nu am prizat niciodată cocaină".



Grupul a avut o prestaţie puternică, impresionând cu o piesă rock foarte antrenantă, în stil "garage rock", intitulată "Zitti e buoni", care s-a aflat în fruntea pronosticurilor specialiştilor. Graţie unui important impuls al voturilor din partea publicului, reprezentanţii Italiei au acumulat un total de 524 de puncte.


Maneskin au câştigat cu aceeaşi melodie şi marele premiu la ediţia 71 a festivalului cântecului de la San Remo din 2021.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25560 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Lol (Duminică, 23 mai 2021, 19:18)

    mitg [utilizator]

    "Nu spuneţi asta. Fără cocaină"

    A zis cineva de cocaina?
    Pana si faimoasa sare de baie se poate priza asa.
  • -2 (10 voturi)    
    Au fost doar cei mai gay dintre gay (Luni, 24 mai 2021, 9:20)

    D-or [utilizator]

    Desi, aparent, Eurovision e un concurs de muzica, au cistigat cei mai gay dintre gay-ii din concurs.

    O victorie fara glorie care a stricat, umilitor, ceea ce putea fi o editie premium a Eurovision-ului.

    Au fost multe piese cu adevarat bune. Dar nu a italienilor.
    • +2 (6 voturi)    
      Pentru manelari, toti pletosii sunt gay (Luni, 24 mai 2021, 16:35)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Si e normal ca o piesa precum "Zitti e buoni" sa va displaca. Doar nu puteti da din buric pe ea.
      • 0 (2 voturi)    
        Islandezii si finlandezii au fost mult mai buni (Luni, 24 mai 2021, 16:59)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Si mai pletosi.
        • 0 (2 voturi)    
          Asa, si? Ii consideri si pe ei tot gay? (Luni, 24 mai 2021, 17:26)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Am ascultat acum piesele, finlandezii sunt buni, nu stiu daca "mult" mai buni decat italienii, daca ma gandesc la ce trupe a dat Finlanda pana acum.

          Islandezii mi s-au parut destul de banali, dar acum fiecare cu gusturile lui. Nici nu ma asteptam sa fie la nivelul Solstafir sau Misþyrming, dar nici nu-ti ramane piesa lor in minte.

          Intrebarea insa ramane: de ce ar fi italienii gay, doar pentru ca au plete? Am dat mai jos un link, conform caruia solistul are de ani de zile o logodnica, deci e straight.
          • -1 (1 vot)    
            Pentru ca se sarutau pe gura cei doi ei? (Marţi, 25 mai 2021, 8:49)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

            Cei doi bruneti s-au sarutat pe gura, unul cu miinile pe pieptul celuilalt in timpul la show-ului final.

            Extrem de hetero.
            • +1 (1 vot)    
              In semn de solidaritate cu Fedez? (Miercuri, 26 mai 2021, 0:25)

              Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Doua situatii ar putea determina doi barbati hetero sa se sarute, chiar si pe gura: pentru show sau ca mesaj politic. Si, cum Fedez, desi rapper, i-a sustinut, Maneskin i-au intors, cel mai probabil, serviciul.

              Pentru cine nu stie, Fedez e in conflict cu Lega dupa ce, in cadrul concertului de 1 Mai, i-a facut albie de porci pe Salvini si ai lui, dupa ce acestia au blocat in parlamentul Italiei Ddl Zan, legea antidiscriminare (https://www.youtube.com/watch?v=BxVGaflxFrc). Iar in calitatea lor, de castigatori Eurovision, membrii trupei au avut cea mai buna scena pentru a-si exprima solidaritatea cu rapper-ul si, simultan, cu minoritatea LGBT. Chiar daca ei insisi nu fac parte din ea.
              • 0 (0 voturi)    
                Interesant! (Miercuri, 26 mai 2021, 9:12)

                D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

                E bine de stiut. Pentru necunoscatori, ca si mine.
  • +1 (5 voturi)    
    A propos. Cine a fost in juriul TVR? Concediati-i (Luni, 24 mai 2021, 9:28)

    D-or [utilizator]

    Ca veni vorba de Eurovision: cine a fost in juriul TVR?

    Cum justifica diferenta imensa dintre punctajul sau si punctajul votantilor din Romania?

    Ar trebui concediati. Cum sa votezi in finala Malta?

    In semifinala, da, se voteaza spectacolul formatiei pe care ai vrea sa il revezi si in finala .
    Dar, in finala, se voteaza strict melodia pe care ai dori sa o reasculti apoi la radio.

    Cum sa votezi Malta doar pentru ca soca vizual cu o obeza? I-as pune pe membrii juriului sa fredoneze melodia. Daca nu pot, afara cu ei.
    Eu pot fredona inca melodia Moldovei, de exemplu.
  • -1 (9 voturi)    
    Moldova mai iubita de Rusia decit de RO.TVR trada (Luni, 24 mai 2021, 9:34)

    D-or [utilizator]

    Grozav mesaj a transmis TVR in pragul alegerilor din Moldova.

    Idiotii, s-au gindit ca asa or sa i-o traga candidaturii AUR. Chiar cu pretul de a afecta imaginea Romaniei.

    Trebuie concediati cei din juriu cu interdictie de a mai colabora vreodata cu vreo institutie publica a statului roman.

    Pot fi tradatori pe banii lor, nu ai mei.
    • +3 (7 voturi)    
      Pe "moldoveancă (Luni, 24 mai 2021, 10:40)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      o chema Natalia Gordienko, să nu uităm asta. Poate explica voturile mai numeroase din partea Rusiei decât din partea României.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e vorba de ea, ci de ce au simtit moldovenii (Luni, 24 mai 2021, 11:25)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        cind TVR le-a dat 6 puncte, iar Rusia 12.

        In schimb, la votul popular prin SMS, romanii le-au dat 12 puncte moldovenilor, dar acest vot a fost mai putin spectaculos si este posibil sa nu fi fost remarcat de moldoveni.

        Despre Natalia, am auzit-o vorbind perfect romaneste, iar melodia ei a fost mult mai buna decit cea a Maltei, careia TVR i-a dat, inexplicabil, 12 puncte.

        Daca TVR ar fi dat 12 puncte Lituaniei, Islandei, Portugaliei sau Finlandei si 10 puncte Moldovei (ca sa nu para ca ne-am favorizat fratii), ar fi fost perfect. Dar Malta? Dar 6 puncte Moldovei?

        Si prosti si tradatori. Care e numele lor, sa-l pomenim cu drag?
  • -1 (7 voturi)    
    Am zis că de la Conchita Wurst (Luni, 24 mai 2021, 10:37)

    ploiesteanu [utilizator]

    femeia cu barbă, nu voi mai urmări niciodată Eurovizionul. Și nu m-am ținut de cuvânt. Ce-am văzut? LGBT-iști drogați care câștigă acest trofeu. Ce sunt indivizii (individele) alea nu mi-a fost clar, femei bărbați... nu se știe.
    • +1 (3 voturi)    
      Ti-ai dori tu o logodnica precum Giorgia Soleri (Luni, 24 mai 2021, 16:44)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      De patru ani, fotomodelul este partenera oficiala a solistului de la Maneskin: https://www.webboh.it/damiano-david-giorgia-soleri-sono-fidanzati/

      Damiano este suficient de barbat pentru o astfel de femeie. Tu ai fi?
  • +1 (9 voturi)    
    totu-i minciuna! (Luni, 24 mai 2021, 11:47)

    doz2018 [utilizator]

    traim in minuciuna. eurovision, tv, radio, stiri, evenimente, fapte, fenomene, facebook, parlament, primarie, totu-i minciuna.

    Asa ceva acum 20 de ani era cu neputinta.

    Peste 10 de ani va fi imposibil sa traiesti daca nu-ti plac drogatii, agramatii, gaozarii, bolnavii psihici care se cred de alt sex, hotia, migratia infractorilor, islamul, sharia, afro-americanii,minciuna in presa, hotia generalizata, lasitatea, abuzurile, fatarnicia, ipocrizia politica, etc
    • +1 (7 voturi)    
      Ai uitat obezitatea ostentativa (Luni, 24 mai 2021, 14:05)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Sau macar un strabism acolo, un sindrom Down, ceva, ca sa fii considerat cool.
  • -1 (5 voturi)    
    Doamne dar ce nationalisti sunt in cimentarii. (Luni, 24 mai 2021, 14:18)

    Wtf2 [utilizator]

    Sa nu uitam ca eurovision e un concurs de muzica, daca cei de la tvr au considerat ca melodia maltei era mai buna poate chiar a fost. Eu cred ca ei au fost pusi in juriu cu un motiv, acela fiind cunistintele lor in muzica. Nici eu nu as fi dat 12 punte maltei dar mi sa parut mai buna melodia decat a Moldovei.
  • +1 (7 voturi)    
    Ma uimeste cat de homofobi pot fi unii (Luni, 24 mai 2021, 14:31)

    Wtf2 [utilizator]

    Inainte de a ma uita in comentarii nici macar nu stiam erau gay, si atunci si acum mi se pare ca melodia merita sa castige. Ma intreb daca nu erau gay erati de aceasi parere? Probabil nu! Si in legatura cu articolul, se observa clar ca nu atinge masa cu nasul, de parca ei ar fii atat de stupizi incat sa se dogheze cand stiu ca camera ii filmaza!
    • -2 (6 voturi)    
      Subțire de tot melodia. (Luni, 24 mai 2021, 16:06)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Wtf2

      Mie îmi place rock-ul dar ce au prezentat ei a fost slăbuț. A impresionat prin alura LGBT ca și femeia cu barbă. O să fie o tradiție să epatezi prin ceva ca să câștigi.
  • -2 (2 voturi)    
    Băiatul ăla (sau fata) (Luni, 24 mai 2021, 16:09)

    ploiesteanu [utilizator]

    n-a mai putut aștepta și a prizat puțin, ghinionul e că tocmai atunci camerele erau pe ei!
    • +1 (3 voturi)    
      BARBATUL ala se uita dupa un pahar spart (Luni, 24 mai 2021, 16:46)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Uite pozele aici: https://www.open.online/2021/05/23/eurovision-2021-foto-bicchiere-rotto-damiano-maneskin/