VIDEO Una din cele mai bătrâne ursoaice din România, liberă după 38 de ani: Nu a pășit pe iarbă niciodată

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2021, 17:59 Life | Natural


ursoaica batrana
Foto: Captura
Una dintre cele mai bătrâne ursoaice din România, în vârstă de peste 38 de ani, va fi în sfârșit liberă. Toată tinerețea și-a petrecut-o într-un spațiu inimaginabil de mic, iar ultimii 11 ani i-a trăit într-un țarc betonat de nici 25 de metri pătrați dintr-o grădină zoologică, fără a păși vreodată pe iarbă.

Ursoaica, aflată la Grădina Zoologică din Rădăuți, va ajunge la sanctuarul de la Zărnești, a anunțat, miercuri, pe Facebook, AMP Libearty.

Lungul drum spre libertate al ursoaicei, poate cea mai bătrână din România, a început după 38 de ani. Toată tinerețea și-a petrecut-o într-un spațiu inimaginabil de mic, iar ultimii 11 ani i-a trăit într-un țarc de nici 25 de metri pătrați din parcul zoologic Rădăuți, doar pe beton, între gratii groase de fier. Nu a pășit pe iarbă niciodată, iar de urcat într-un copac nici nu poate fi vorba. Toată viața ei n-a văzut cerul liber, fără gratii, spune echipa AMP Libearty.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6816 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    ai grija.. (Miercuri, 19 mai 2021, 18:05)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... daca nu esti cuminte, te dau la printz.
  • -10 (16 voturi)    
    Ce tampenie (Miercuri, 19 mai 2021, 18:06)

    Cataleya [utilizator]

    Probabil ca in 2 saptamani ursoaica va muri de foame sau va fi omorata de alti ursi sau de dulaii unor ciobani.
    Mai bine o eutanasiati.
    • +7 (13 voturi)    
      ai fost la zarnesti? (Miercuri, 19 mai 2021, 18:48)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      nu e cum zici , li se da de mancare !
    • +3 (3 voturi)    
      informeaza-te mai bine (Joi, 20 mai 2021, 0:57)

      LukeThe Nuke [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Am fost la sanctuarul de la Zarnesti. Au padure, au mancare, au apa, sunt evaluati ursii de acolo. Nu sunt aruncati toti in acelasi loc. Sunt spatii imense si spatii mai mici. Adaptarea lor acolo se face treptat si conform personalitatii lor. Au grija deosebita de ei, chiar sunt de apreciat ce fac acolo. Ursii sunt in siguranta acolo; singura problema raman traumele suferite de care probabil nu vor scapa niciodata complet.
  • -2 (16 voturi)    
    UDMR triggered (Miercuri, 19 mai 2021, 18:10)

    mariancristescu77 [utilizator]

    S-o țină picioarele, de abia acum vine greul pentru că va fi declarată "animal periculos". Țanțoș Barna și UDMR nu lasă urs neîmpușcat și pădure netăiată în România.
    • -1 (9 voturi)    
      Uite un comentariu (Miercuri, 19 mai 2021, 19:08)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui mariancristescu77

      cu multa obiectivitate. Ca expert te intreb, care va fi ordinea: prima data impusca toti ursii si dupa aia taie toata padurea, sau invers?
  • -3 (9 voturi)    
    urs batran (Miercuri, 19 mai 2021, 18:19)

    atc [utilizator]

    Hallo, mein Prinz, e la liber, herekommen!
  • +11 (11 voturi)    
    Trist... (Miercuri, 19 mai 2021, 18:46)

    ahg [utilizator]

    " Nu a pășit pe iarbă niciodată, iar de urcat într-un copac nici nu poate fi vorba. Toată viața ei n-a văzut cerul liber, fără gratii."
    Nespus de trist... :(
    • +4 (6 voturi)    
      Și nici-un ONG nu a văzut asta. (Miercuri, 19 mai 2021, 19:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ahg

      Muncesc ONG-iștii pretinși că se ocupă cu protecția animalelor, dacă în 38 de ani, află și ei acum ce-i cu ursoaica. RESUPUN CĂ MAI SUNT CAZURI ȘI ONG-urile devin vehemente după ce rezolvă alții totul. Gargaragii care nu se documentează nici despre condițiile necesare pentru a supraviețui un animal.
  • -8 (12 voturi)    
    O intrebare previzibila (Miercuri, 19 mai 2021, 19:00)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Daca ar fi trait toata viata ei in salbaticie mai apuca virsta de 38 de ani? De mult ar fi fost rapusa si mincata de alti pradatori, inca de la primele semne de neputinta. Sau ar fi murit de foame fiindca nu mai putea vina.

    Concluzia: captivitatea i-a prelungit viata, ceea ce ăia de la Libearty nu vor recunoaste niciodata. Fiindca specialitatea lor este tonul patetic, plingacios si lacrimogen.
    • +4 (6 voturi)    
      Tu vorbesti serios? (Miercuri, 19 mai 2021, 20:01)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Ce ai pretui mai mult, o viata lunga intr-o inchisoare sau una mai scurta de turist permanent in Tahiti?
      • -2 (2 voturi)    
        Poti sa ne convingi tu de ceva? (Joi, 20 mai 2021, 0:21)

        O_Tannenbaum [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Că preferintele unui animal ar fi absolut identice cu preferintele unui om? Daca ursoaica aia, lasata in libertate, mai pe la batrinete cind nu mai putea vîna ar fi preferat captivitatea inanitiei? Ar fi fost captivitatea o salvare pentru ea? Neindoios.
  • +4 (6 voturi)    
    Saracul animal ! (Miercuri, 19 mai 2021, 19:18)

    Idealistu [utilizator]

    Sper sa aiba ultimii ani de viata mult mai buni.