Sarbatoreste 1 mai fara inhibitii

de Andreea Ghinea     HotNews.ro
Vineri, 11 aprilie 2008, 15:53 Life | Natural


Sport in voie, fara urmele costumului de baie
Foto: z.about.com
Daca pana acum ai fost rezervat in a-ti arata corpul in public, de 1 mai ar fi o ocazie buna sa eliberezi "micul nudist" din tine.  Odata ce te-ai hotarat, este bine sa stii cum trebuie sa te comporti astfel incat sa nu devii un ghimpe pentru ceilalti. Citeste in continuare cateva sfaturi pentru ca prima ta zi pe o plaja de nudisti sa se termine cu bine.

  • pentru inceput, ai putea sa mergi in plajele special amenajate pentru barbati sau pentru femei, pana vei "scapa"de rusine;
  • nu te holba, incearca sa eviti sa privesti insistent pe cineva, chiar daca exista un motiv anume care iti atrage atentia nu insista prin priviri;
  • daca doresti sa faci o poza, cere voie persoanele respective, nimanui nu ii place sa apara nud intr-o fotografie fara consimtamantul sau;
  • daca faci baie intr-o zona mai izolata a plajei, lasa un prosop de baie pe o stanca pentru a-i avertiza pe ceilalti ca se apropie de o persoana dezbracata;
  • poti fi prietenos, dar respecta intimitatea celorlati;
  • evita activitatile sexuale, sunt ilegale si ofensatoare;
  • pregateste-te de acasa cu diferite alimente, unele plaje de nudisti nu au cele necesare, adu-ti apa, mancare, prosoape, creme si tot ceea ce crezi ca iti va trebui;
  • pastreaza plaja de nudisti curata; daca ai obiecte de care te poti lipsi la plecare, nu le lasa pe plaja, ci arunca-le la cos;
  • daca esti barbat, incearca sa nu vezi in colegele tale de plaja eventuale partenere de pat, pentru ca e posibil sa te alegi cu o "problema" daca iti va zbura imaginatia;
  • daca nu esti pe o plaja foarte populata de nudisti si vrei sa te asezi intr-o zona mai izolata, pozitioneaza-te intr-un loc de unde poti vedea oamenii care se apropie de tine, astfel incat sa ai timp sa te acoperi.

Daca te numeri printre cei care au incercat, povesteste-ne cum a fost prima ta experienta pe o plaja de nudisti.

sursa: gocalifornia.about.com



















2355 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Penibil (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:52)

    Cyp [anonim]

    Draga Andreea,
    Sincer, mi se pare ca articolele tale cad din ridicol in penibil, de la cel incepand cu baia bebelusului si atingand un maxim cu acest articol...

    Sa nu crezi ca daca reusesti sa traduci cate un articol din lb. engleza, esti un mare jurnalist... Americanii sunt o natie deosebita si nu tot ce se poate aplica la ei e valabil si in alte parti..

    Oricum, sper sa primesti o marire de salariu (sau macar un bonus) in urma acestui articol deosebit dpdv al continutului.

    La mai mare pe viitor!
    • 0 (0 voturi)    
      :)` (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:19)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Cyp

      e de remarcat ca ii retii articolele desi nu iti plac...sari peste . mie totusi imi place acesta, m-a pus pe ganduri... m-as distra la nudisti?
  • -1 (1 vot)    
    penibil (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:31)

    oana [anonim]

    articolul asta suna ca niste instructiuni date de mame copchiilor. cine naiba se duce la nudisti si face poze??? bine, ca or exista niste specimene...de fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine, articolul asta este un fel de "bate saua sa priceapa iapa" mai ales cand pomeneste despre cum trebuie sa lasi plaja curata, sa nu te holbezi. gata, am inteles: este un fel de educatie pe care o primim gratis. deci felicitari autoarei! :))
  • +1 (1 vot)    
    curatenie pentru nudisti (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:49)

    tetelu [anonim]

    Sa inteleg ca plaja de non-nudisti nu trebuie pastrata curata??
  • -1 (1 vot)    
    amsterdam forever! (Vineri, 11 aprilie 2008, 19:10)

    sexy [anonim]

    "evita activitatile sexuale, sunt ilegale si ofensatoare;"
    HA HA HA... in urma unei astfel de activitati ofensatoare si ilegale s-au nascut si traducatoarea articolului, dar si cititorii lui...
    In ce ma priveste, prefer sa ma duc de 1 mai in acel parc din Amsterdam unde astfel de activitati nu sunt nici ilegale, nici ofensatoare.
    Sunt nudista de mai bine de 20 de ani si acest articol este "full of crap" sau altfel spus "bullshit".
    • +1 (1 vot)    
      atentie (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:17)

      lilica [anonim] i-a raspuns lui sexy

      iubita sexy din cate am citit eu era vorba de activitatea sexuala pe plaja de nudisti, daca tu practici acest sport acolo e problema ta, inainte sa te arunci la comentarii de acest gen citeste cu atentie sau nu mai citi deloc...
    • 0 (0 voturi)    
      un sfat mai simplu (Luni, 14 aprilie 2008, 13:54)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui sexy

      Daca oricare dintre sfaturile din articol este o noutate pentru tine -- nu te duce pe o plaja de nudisti. E mai simplu. Toate sfaturile astae sunt LMC (la mintea cocosului) si chiar o sa pici in ridicol cu ceva daca ai nevoie sa citesti un articol de genul asta pentru a te "documenta".

      "amsterdam forever" are dreptate, mai putin cu partea legata de activitati sexuale. In articol este vorba de activitati sexuale pe plaja. Acestea nu trebuie doar "evitate", ele sunt pur si simplu interzise. Evident ca aventurieri se gasesc :D dar warning-ul e cat se poate de necesar. Nuditate nu este tot aia cu sex. Multi dintre cei ce sunt tentati sa incerce plajele nudie vad nudismul ca pe o forma de exhibitonism.

      BTW, afaik in Romania plajele de nudisti sunt, pur teoretic, ilegale. Evident, 2 Mai este tolerat, la fel si Vama Veche (care este de fapt o plaja mixta, unde cam in fiecare moment sunt cel putin 10 nudisti intr-o multime de mii de non-nudisti).

      Amsterdam ca Amsterdam, dar Franta, Spania, acolo sunt plaje de nudisti serioase.