Sapte motive pentru care oamenii se apuca de fumat

de Veronica Radulescu     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2008, 10:53 Life | Natural


Nimeni nu devine fumator pentru ca si-a aprins o tigara si i-a placut sa traga fumul in plamani. Fie ca recunosc, fie ca nu, oamenii capata acest viciu din motive foarte putin intemeiate. Iata cateva dintre ele.

Isi inchipuie ca, daca fumeaza, arata mai interesanti. De obicei se intampla in cazul tinerilor, care nu vor sa se lase mai prejos decat prietenii sau colegii lor. Desi unii dintre ei urasc fumul de tigara, nu vor sa dea aceasta impresie si, incet-incet, se obisnuiesc cu tigarile si nu se mai pot lasa.

Pentru altii este o chestiune de atitudine. Vrei sa pari un dur? Iti aprinzi o tigara, doar nu o sa mananci acadele. Multi isi imagineaza ca par rebeli aprinzandu-si o tigara. Incalca regulile, nu se tem de nimeni si de nimic.

Nu au ce face cu mainile. Cand stai de vorba cu cineva, ai tot timpul tendinta sa te joci cu ceva. Unii se joaca cu telefonul mobil sau cu cheile de la masina. Altii aleg tigarile.

Au o scuza sa ia o pauza din jumatate-n jumatate de ora. Ai treaba, nu poti sa te concentrezi pana nu fumezi o tigara. N-ai treaba, atunci ce-ar fi sa mergi sa tragi un fum? Oricum ai da-o, este imposibil sa nu gasesti fumatori in locul amenajat special pentru ei.

Asa vad in familie. S-a demonstrat ca exista o posibilitate destul de mare ca parintii care fumeaza sa isi influenteze in rau copiii, care vor face acelasi lucru.

Tigarile te ajuta sa te destresezi. Oamenii spun ca se calmeaza dupa ce fumeaza. Nu isi dau seama ca acest lucru se intampla din cauza dependentei pe care ti-o dau tigarile.

Fumatul te ajuta sa socializezi mai usor. Intri usor in vorba cu un strain doar pentru ca va tot intalniti la fumat, ii ceri un foc sau o tigara si, in final, ajungeti chiar sa va imprieteniti.

Sursa: ezinearticles.com, gangstas-hugs.com



















8506 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    tutunul (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:35)

    fumacher [anonim]

    mare porcarie fumatul. e al naibii de greu sa renunti definitiv.
    • +1 (1 vot)    
      eu am putut (Vineri, 18 aprilie 2008, 21:42)

      kukubau [anonim] i-a raspuns lui fumacher

      Am reusit sa ma las dupa 11 ani de fumat. E greu, dar se poate. Plasturi Nicorette. Nu fac reclama, chiar functioneaza.
      • 0 (0 voturi)    
        merge si fara... (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 21:35)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui kukubau

        ...numai sa te suporte cei din jur si sa te lasi dintrodata fara rarit si prostii....
        Cu raritul am incercat si nu a mers.
        Oricum de 3 ori m-am lasat, ultima oara acum 5 ani,si inca rezist

        Fost fumator inrait.
  • +1 (1 vot)    
    10 minute (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 7:20)

    tyty [anonim]

    fiecare tigara scurteaza viata fumatorului cu aproximativ 10 minute, chiar credeti ca merita. Am cunoscut cel putin 2 persoane care pana la implinirea varstei de 60 de ani au dezvoltat cancer la plamani, sa va spun unde sunt acum. Nu merita placerea fumatului riscurile implicite.
    • 0 (0 voturi)    
      bla, bla do you have a smoke? (Duminică, 20 aprilie 2008, 22:25)

      Synaptic [utilizator] i-a raspuns lui tyty

      O statistica imi indica mie cat de repede mor eu? N-are nici o logica.
    • 0 (0 voturi)    
      Scurtarea vietii (Duminică, 20 aprilie 2008, 23:12)

      Fum Fum [anonim] i-a raspuns lui tyty

      Exact. Doar ca unii nu prea inteleg cum sta treaba. Sa exemplific: fiecare norma zilnica de munca scurteaza viata cu cel putin 8 ore, vizionarea unui film cu ~1,5 ore, postarea unui comentariu pe hotnews cu ~5 min (sa zicem), citirea unei carti cu niste ore (la unii zile) etc etc etc (cred ca sunt destule exemple).
      Nu poti sa iei ca regula generala cele 10 minute, unora le scurteaza viata doar cu 5 min, ba am vazut si cu 2 - 3 minute, depinde de cit de repede si des tragi din tigara.
      In afara de asta as putea sa mai povestesc citi doctori am vazut care-si scurtau viata cu cite 5-10 minute. Cum? Nici in doctori nu mai poti avea incredere? Sau as putea sa spun despre citi bolnavi de cancer pulmonar, nefumatori, am auzit.
    • 0 (0 voturi)    
      10 min ??? (Luni, 21 aprilie 2008, 8:32)

      ratza [anonim] i-a raspuns lui tyty

      Hmm pt fiecare tigare 10 min ??? pai la cat fumez 2 pachete pe zi + ca daca merg intr-un club ceva sar de 3 ar trebui sa nu sar de 30-40 ani :|
      wow
  • 0 (2 voturi)    
    Se poate si fara (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 9:58)

    Mihai [anonim]

    Eu m-am lasat dupa 15 ani intr-o joi. Am zis de azi nu imi mai trebuie. Si gata. fara plasturi, fara ma las pe 1 ianuarie fara nimic. Primele 4 luni au fost grele dar este minunat sa fii nefumator. Am mai mult timp, nu mai miros, nu depind de o ultima tigara inainte de a urca in avion etc.
  • +1 (1 vot)    
    laude (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 12:11)

    crucea [anonim]

    de laudat nu lauda nimeni fumatul? numai contre?
    • +1 (1 vot)    
      ...ca si merita laude... (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 14:03)

      OZ [anonim] i-a raspuns lui crucea

      O, ba da, il lauda toti bolnavii de cancer, toti cei cu infarcturi, artrite, arterite si emfizem pulmonar, toti cei carora le place gustul si tusea de dimineata, durerile in articulatii, toti cei care vorbesc prin sintetizator vocal si lista e deschisa...
      • 0 (0 voturi)    
        fumator (Luni, 21 aprilie 2008, 8:47)

        ratza [anonim] i-a raspuns lui OZ

        mah fiecare si-o face cu mana lui, nimeni nu este obligat ca sa fumeze, poti sa fumezi poti sa nu fumezi este alegerea ta ...
        Toti se apuca din prosteala de fumat fie din
        Plictiseala, Curiozitate, " Smecherie" si din una in alta o da in serios ... benefici ... sa sti ca sunt pt fumator mai ales la persoanele care lucreaza in stres la maxim.
        Toti care au incercat sa se lase de fumat si nu au reusit inseamna ca sunt intr-un cerc de prieteni / munca in care ti se pune la incercare nervi ...daca stai undeva unde esti stresat nu o sa reusesti nici odata sa te lasi de fumat
  • +1 (1 vot)    
    Se poate (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 16:02)

    George [anonim]

    Pe 1 Noiembrie 2006 m-am lasat de fumat, sa vad daca rezist o saptamana fara tigari, apoi inca o saptamana si acum suntem in primavara lui 2008. Le visez si acum, le-as manca, dar cand stiu ce miros urat si ce gust amar in gura, nu mai vorbim de sanatate...
  • +1 (1 vot)    
    hmmmm (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 16:12)

    sanatosul [anonim]

    Eu NU m-am apucat de fumat ! Se pune ? :))
    Pot face toate alea, fara sa am nevoie de pretextul tigarii.... :-j
    • 0 (0 voturi)    
      deci... (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 22:17)

      usb [anonim] i-a raspuns lui sanatosul

      ... esti tare. nu stii ce e aia addiction, zi multumesc lu' Cel de Sus. dar in acelasi timp nu ai cum sa-i judeci pe cei care fumeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Allen Carr (Duminică, 20 aprilie 2008, 2:04)

    Florin [anonim]

    Cartea Easy Way to Stop Smoking de Allen Carr este una dintre solutiile care, din experienta mea, are cea mai buna rata de succes pentru cei care vor sa renunte la fumat.

    Mi-a fost recomandata de catre cineva care s-a lasat cu ea, apoi m-am lasat si eu, si inca vreo 5 prieteni pe care-i stiu personal ca s-au lasat dupa ce au citit-o. Recomand.
  • -1 (1 vot)    
    Biorezonanta (Duminică, 20 aprilie 2008, 12:28)

    bogdan [anonim]

    Eu m-am lasat dupa 17 ani. foarte usor. am facut o sedinta de o ora la o clinica Vita Nova (sau asa ceva). Biorezonanta magnetica.

    Si a functionat neasteptat.
    • 0 (0 voturi)    
      informatie (Duminică, 4 mai 2008, 19:47)

      adiaconitei [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      salut! te rog sa-mi dai nr. telefon de la un cabinet Vita Nova din Bacau sau Iasi, daca le stii .multumesc !
  • 0 (0 voturi)    
    lasata fumatului (Duminică, 20 aprilie 2008, 18:16)

    Victor [anonim]

    "Tigarile te ajuta sa te destresezi."
    Cresc nivelul de stres - lucru dovedit medical.
    Iarasi mici probleme - traduceti articole intr-un mod mecanic si asta produce de multe ori efectul invers celui dorit.

    Eu m-am lasat de fumat dupa 13 ani cu un simplu efort de vointa. E drept ca am folosit unele tehnici ce mai tarziu le-am descoperit in NLP.

    Pentru a va lasa de fumat intai constientizat ca lipsa tigarilor nu e o privatiune ci un adevarat rasfat - o binefacere pentru organismul propriu.
    O alta sugestie pe care o pot da celor ce doresc sa renunte e sa isi faca un alt obicei (obiceiuri).
    Eu am inceput sa beau multa apa - imi venea sa imi aprind o tigara - luam un pahar cu apa (gandidu-ma cat de bine imi face...) Alte activitati care sa ocupe timpul sunt binevenite: plimbari, sport...
    Creierul ocupat nu mai plange dupa biceiurile mecanice.
    Sincer nu am simtit la nivelul pshihic nimic neobisnuit, dependenta fizica e una usora, nu m-am ingrasat - din contra am slabit (apa multa :))), iar crizele de "vreau tigara" nu le-am simtit.
    Singura faza neplacut e ca devin din ce in ce mai putin tolerant la fumul de tigara, an de an - deja am 4 de nefumat dupa 13 de fumator.
    Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      Idee cu fumatul (Joi, 1 mai 2008, 5:45)

      lorentino [anonim] i-a raspuns lui Victor

      ..deasemenea sa bei putin lapte - 2 inghitaturi este de ajuns ( excelent antidot ) si apoi sa alergi vre-o 50 de metri , este de mare ajutor.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu vointa totul se poate. (Joi, 1 mai 2008, 5:37)

    Lorentino din Fr. [anonim]

    Cea mai mare greseala si cea mai mare prostie care am facut in viata aceasta a fost ca sa fumez timp de vre-o 15 ani.
    Mi-a stricat sanatatea !
    Mi-a fost tare greu ca sa ma opresc, dar
    totusi cu multa vointa am reusit sa o inving pe blestemata de tigara !
    A trebuit chiar sa ma pun in genunchi si sa ma rog la Domnul ca sa ma ajute !
  • 0 (0 voturi)    
    metoda testata (Sâmbătă, 3 mai 2008, 23:52)

    cky [anonim]

    Cel mai bun mod sa te lasi de fumat este urmatorul.Inmoi o tigare in propra urina sau rogi pe cineva sa iti urineze pe tigare, o lasi sa se usuce apoi ungi filtrul cu sos mexican extra iute. Dupa toate aceastea iei tigarea si incepi sa o fumezi tacticos in timp ce privesti un film prost.Savurezi tigarea pana la sfarsit apoi mesteci fiitilul. Succes garantat ca scapi de fumat.incercarea moarte n-are deci....
  • 0 (0 voturi)