O jumatate de usa de frigider - 'trofeul' unei ecologizari in muntii Bucegi

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Luni, 25 august 2008, 17:14 Life | Natural


Bucegii - groapa de gunoi a turistilor
Foto: Constantin Nimigean
Slalomul nu se demodeaza niciodata in Bucegi: iarna - printre movilele de zapada, vara - printre gunoaie. Pet-urile, cutiile de bere si pachetele de tigari insemneaza cararile mai ceva decat firimiturile din "Hänsel si Gretel". Pe trasee exista insa si "cadouri" originale: o minge de baschet, un sutien si o jumatate de usa de frigider sunt doar cateva dintre obiectele adunate de pe munte de catre un grup de voluntari. Acestia au organizat, pe 24 august, o actiune de ecologizare pe traseul Sinaia - Cota 2000 si au ales, la sfarsit, cel mai original obiect gasit pe drum.

50 de voluntari s-au impartit in trei echipe, acoperind zona de sub telecabina, drumul de vara Cota 2000 - Cota 1400 si incheind cu traseul Cota 1400 - Sinaia. Acesta este al treilea an in care grupul vine in Bucegi pentru ecologizare. "Ma bucur sa vad ca sunteti si mai multi anul acesta. Stati linistit, o sa aveti de lucru", a glumit Dan Trif, membru al echipei de Salvamont, care a ajutat la coordonarea actiunii.




Voluntarii au strans 130 de saci cu deseuri, stabilind, la sfarsit, o lista cu cele mai ciudate obiecte gasite pe traseu. Printre ele, o minge de baschet, o galeata de plastic, o sanda cu margele cazuta din telescaun, un surub din fier cu o greutate de un kilogram si un sutien. Obiectul castigator a fost ales insa o jumatate de usa de frigider: "Era in padurea de la marginea drumului, intr-un loc cu multe gunoaie. Mai erau vreo trei absorbante, pet-uri si alte chestii pe-acolo", spune Livia, cea care a gasit obiectul.

Voluntarii nu au afilieri politice si nicio companie, asociatie sau ONG nu au fost implicate in actiune.

Fotografii: Constantin Nimigean
Voluntarii se odihnesc langa o parte dintre saci
Foto: Constantin Nimigean
















Incarcarea sacilor in camion
Foto: Constantin Nimigean



















2360 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ecologie (Luni, 25 august 2008, 17:44)

    adrian [anonim]

    Normal....pt Romania....jegul si mizeria sunt la ele acasa....nu conteaza...munte, mare, oras, sat. De unde naiba sa vina turistii din afara cand vad tzigania asta.....romanii nu-si fac curat la ei acasa, cu atat mai mult in alta parte....frumoasa-i Romania, pacat ca-i populata...
    • -2 (2 voturi)    
      Romanu' este frate cu codrul (Luni, 25 august 2008, 18:00)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Aceasta tzara asa cum este ea apartzine romanilor.
      Daca se gasesc unii sa-si bata joc de ea si pe urma asteapta ca altcineva sa faca curat dupa ei atunci este o grava problema de educatie (elementara).
      • 0 (2 voturi)    
        romanu` frate... (Luni, 25 august 2008, 18:52)

        euthanasius [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        aceasta lozinca se va schimba cu timpul in ROMANU`FRATE CU GUNOIU :))).
        Mare minune va fii cind vom gasii o floare, printre gunoaie, sau un pom inverzit.
  • 0 (0 voturi)    
    Contact (Luni, 25 august 2008, 18:16)

    Catalin [anonim]

    Datele de contact ale grupului de voluntari le aveti?
    email, tel sau web
    • +1 (1 vot)    
      reply @Catalin (Marţi, 26 august 2008, 15:41)

      kittynel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      am gasit eu unul dinre ei. http://subvertingcapitalism.blogspot.com/
      • 0 (0 voturi)    
        nu sunt ei (Marţi, 26 august 2008, 16:00)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui kittynel

        astia-s altii , de la ecoassist, cica au fost pe acelasi traseu si in aceeasi perioada
      • 0 (0 voturi)    
        Adresa de mail a coordonatorului actiunii (Marţi, 26 august 2008, 17:27)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui kittynel

        Am adaugat mail-ul primit, daca nu am voie sa dau adresa de mail va rog sa stergeti comentariul

        cu respect,
        Catalin

        -----------------------------------------------
        Buna ziua,
        In urma intrebarii dvs postate la articolul despre ecologizarea din Bucegi, va trimit adresa de mail a coordonatorului actiunii - ciprian_muntele@yahoo.com

        O zi buna,
        --
        Alina Musatoiu
        Editor Life
        ---------------------------------------------------
  • 0 (0 voturi)    
    "Hänsel si Gretel" (Luni, 25 august 2008, 18:57)

    mihai [anonim]

    la radio Erevan nepotii mei vor intreba:
    - puteti sa ne spuneti cine sunt Hänsel si Gretel?
    Radio Erevan va raspunde:
    - Hänsel si Gretel sunt singurii nemti care au aruncat vreodata ceva pe jos!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI!!! (Luni, 25 august 2008, 20:08)

    Sakin1985 [anonim]

    Chesia asta cu voluntariatul trebuie practicata de cat mai multi romani, insa nu e asa... Te uimeste cand vezi atata lipsa de spirit civic din partea romanilor:((. Eu si cu unii colegi de facult mergem in fiecare an pe Repedea langa Iasi, si tot asa ramai uimit de ce poti gasi printre gunoaie... Tomberoanele sunt la 100 de m, insa de ce sa duci gunoiul la tomberon cand poti sa-l arunci intr-o grota sau prin padure?!? Lipsa de civilizatie isi spune cuvantul printre majoritatea romanilor...

    PS: Asta cu Radio Erevan m-ai facut sa rad cat pt toata ziua=))!
    • +1 (1 vot)    
      lipsa de legi dure (Luni, 25 august 2008, 23:54)

      asdf [anonim] i-a raspuns lui Sakin1985

      Daca ar exista patrule de paznici sau jandarmi pe munte, care sa aplice amenzi, nu cred ca ar mai arunca pe jos. SI cand zic amenda aia sa insemne ca sa isi vanda nesimtitul masina si sa o plateasca. Personal cred ca cu educatia nu mai ajungi nicaieri in cazul asta. Cele mai rapide rezultate se pot obtine cu legi dure pentru astfel de oameni
      • 0 (0 voturi)    
        in principiu... (Marţi, 26 august 2008, 9:20)

        Louis [utilizator] i-a raspuns lui asdf

        ...nu e o idee rea, insa dpdv practic nu poate fi aplicata. Pur si simplu nu s-ar gasi nicaieri destui politisti si/sau jandarmi de felul asta. Iar oamenii ar ramane la vechile obiceiuri ori de cate ori nu e un politist in preajma.

        Sa nu mai spunem ca, daca s-ar aplica regulile astea la fel cum se dau sanctiunile pentru parcari ilegale in Timisoara, am plati politistii degeaba.
  • +1 (1 vot)    
    mi-e rusine! (Marţi, 26 august 2008, 10:07)

    dana [anonim]

    am fost acasa de curand, la Alexandria, Teleorman; si m-a ingrozit starea campurilor - impanzite de pungi, sticle, pachete tigari, resturi alimentare! mi-e rusine ca sunt romanca!
    • 0 (0 voturi)    
      Sa nu-ti fie rusine (Marţi, 26 august 2008, 10:47)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui dana

      Sa tii capul sus si sa reactionezi constructiv!

      Faptul ca mai multi romani au avut parinti carora nu le-a pasat sa-i educe decat cei care au facut acest efort nu este motiv de rusine ci de actiune.

      Un cuvant de apreciere pentru romanii care au avut initiativa si au depus eforturi reale sa repare un rau impotriva naturii si a adevaratei esente romanesti poti gasi?

      Daca ai fost acasa ai facut un gest cat de mic sa greseala conationalilor tai?
  • +1 (1 vot)    
    ce sa spun (Marţi, 26 august 2008, 10:49)

    gagautza [anonim]

    ce distractie draga pe voluntarii astia.
    mai bine si-ar descarca gunoiul in usa primariei , zi de zi, pana cand borfsii si trantorii de acolo o sa inteleaga ca trebuie sa faca o lege si sa o aplice.
  • +1 (1 vot)    
    in Retezat (Marţi, 26 august 2008, 11:04)

    mad [anonim]

    Daca jumatatea de usa de frigider vi s-a parut ciudata, ce ziceti de jumatatea de caroserie de Aro (cred) peste care am dat saptamana trecuta in Retezat, in padure, coborand din Saua Plaiu Mic spre Poiana Pelegii? (Recunosc, nu am colectat-o) Ca sa nu mai vorbesc de "piscul" de conserve ruginite adunate de ani (sau zeci de ani?) langa Lacul Avrig, morman care incepe sa fie concurenta serioasa pentru invecinatul Varf Garbova.

    Tot respectul pentru cei care participa la astfel de actiuni de ecologizare, desi de cele mai multe ori seamna cu cooperativa munca in zadar. Pacat ca nu sunt sustinute de oficialii localitatilor invecinate, cum este cazul Prapastiilor Zarnestilor unde e plin de gratare la fiecare sfarsit de saptamana, dar nici un tomberon pus de Primaria Zarnesti. Coboram intr-o duminica pe acolo, la o saptamana dupa ce niste prieteni ecologizasera zona, si am constatat ca nici nu se mai observa acest lucru - si asta pentru ca pe majoritatea celor iesiti la iarba verde nu-i deranja sa-si adune gunoaiele intr-un loc, dar ii deranja sa si le care (cu masina, evident) pana in oras. Cateva tomberoane asezate strategic ar fi rezolvat multe probleme.

    Mini-ecologizari poate face orice iubitor de munte cand iese in natura: pe langa bagajul prorpiu, ce mai conteaza daca aduni cateva ambalaje sau cutii goale de conserve?