VIDEO INTERVIU ​Actorul Serban Pavlu: ”Dacă nu te interesează votul, nu ai voie să te plângi. Mi-e teamă că o să plătim nota pentru neimplicare, e un eșec al generatiei mele"

de Daniela Mihai, Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2019, 23:19 Life | Prin oraş


Serban Pavlu
Foto: Hotnews
Actorul Serban Pavlu a explicat, într-un interviu pentru HotNews, povestea din spatele viralului în care îndeamnă românii să voteze ”în loc să facă mișto pe facebook”: "Am realizat faptul că tăcerea se poate interpreta ca un fel de acord... În general, umorul de genul acesta decompresează, în special în cazul oamenilor inteligenți. E ca atunci când făceam mișto de Ceaușescu și de regimul comunist. Românul a făcut mișto și acest lucru a asigurat un tip de rezistență, de supraviețuire la rahatul ăla îngrozitor în care trăiam. Dar noi acum nu mai suntem în situația aceasta, nu are de ce să ne fie frică să discutăm și să acționăm."

Cum a intrat Șerban Pavlu în pielea interlopului Relu din serialul ”Umbre”, cum s-au filmat scenele violente, ce documentare a făcut, despre proiectele sale actuale din teatru și cum reușește să facă trecerea de la televiziune la teatru, de la comedie la dramă, în interviul de mai jos.



Despre unul dintre rolurile importante din cariera sa - personajul Relu, din serialul ”Umbre”.




De ce a făcut viralul cu îndemnul la vot

”Eu nu sunt foarte activ pe rețelele de socializare și din cauza asta am tot avut senzația că amân ceva ce îmi doream să fac. Am realizat faptul că tăcerea se poate interpreta ca un fel de acord. Am avut multe reacții în urma clipului pe care l-am facut, a fost distribuit mult. Este și meritul celor care l-au realizat…toată lumea a lucrat pe gratis și toți voiau să facă ceva, așa încât acest mesaj să ajungă la cât mai mulți.

În general, umorul de genul acesta decompresează, în special în cazul oamenilor inteligenți. Tipul acesta de umor îți ia de pe umeri o povară. Îți spui: ”M-am manifestat în sensul ăsta, am făcut și eu mișto. E ca atunci când făceam mișto de Ceaușescu și de regimul comunist. Românul a făcut mișto și acest lucru a asigurat un tip de rezistență, de supraviețuire la rahatul ăla îngrozitor în care trăiam. Dar noi acum nu mai suntem în situația aceasta, nu mai suntem pe vremea lui Ceaușescu, nu are de ce să ne fie frică să discutăm și să acționăm.

Când faci meseria asta, este o lege nescrisă, un fel de cutumă, în care actorul – atât de vizibil, expus, dezbrăcat în fața publicului - trebuie să se ocupe de arta lui, aceea de a oferi oamenilor un zâmbet ori un fior de emoție. Când faci un pas politic și arăți cu degetul, îți scindezi publicul, care nu ar trebui să vadă un partizan, ci un artist. Dar este o aiureală pentru că la un moment dat se trage linie între cetățeanul Popescu și actorul Popescu. Îți spui: ”Stai, domnule, mă simt eu agresat de toate chestiile astea, de ce nu pot să le exprim?” Mai este o altă problemă, legată de notorietatea artiștilor. În opinia mea, părerea unui artist (fie el și Victor Rebenciuc) nu e mai importantă decât părerea unui medic ori a unui electrician. Oamenii aceștia sunt la fel, iar greutatea opiniilor lor atârnă la fel în balanță.



Imagine și montaj: Alexandru Rădulescu


Dacă oamenii te votează de foame, atunci este o problemă

”Noi avem niște pensionari care au muncit toată viața lor, nu am nimic împotriva lor, îi respect. Poate și tu, dacă ai simți că nu ai bani de medicamente, dacă nu ai siguranța că vei muri într-un mod civilizat, te bucuri la milionul ăla în plus la pensie. Întrebarea pe care trebuie să ne-o punem este cum faci să nu ajungi ca o masă mare de oameni sărăciți - cu acces din ce în ce mai restrâns nu la teatru, ci la apă caldă – să nu ajungă în situația în care îi fluturi 50 de lei (la început sunt 200 de lei, apoi 100 și la final îi fluturi 50 de lei) și el vine după tine, că îi este foame. Aici este șmecheria, dacă te votează de foame, e nasoală chestia pentru toată lumea. Și aici este problema. Eu nu vreau să fac politică, nu mă înregimentez în niciun partid. Dar problema mare este că oamenii sunt păcăliți, de fapt. Este o păcăleală, o șmecherie.


Degeaba te uiți la vecini, tu ai alte probleme

”Ce îi sfătuiesc eu pe oameni? Să voteze cu cine vor să voteze, dar să se uite zece minute pe internet, să citească și să nu mai spună că nu îi interesează. Dacă nu te interesează, nu are niciun rost să te plângi. Se mai fac comparații cu ceea ce se întâmplă afară: ”Lasă, că nici pe ăia nu îi interesează”! Dar au o țară care merge. Să facem un exercițiu de imaginație, suntem cu casa dărâmată, cu grădina nelucrată. Degeaba tragi cu ochiul la vecinul, tu ai alte probleme. Mulți spun că și afară se fură. Da, se fură! Dar haideți să luăm low-costul și să mergem într-o țară civilizata din Europa, să vedem exact cum sunt treburile acolo. Eu am copii acum și sunt obligat să gândesc asta, mă tem că o să plătim nota pentru chestia asta. Este un eșec al generației mele” - a mai spus actorul Șerban Pavlu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12685 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    nu e un esec (Sâmbătă, 25 mai 2019, 6:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    e vorba de 2-3 romanii. e timpul sa ne despartim. eu unul nu pot sta cu hotii, prostii, criminalii in casa la mine. dar tu?
    • -7 (11 voturi)    
      o consolare ! (Sâmbătă, 25 mai 2019, 16:14)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Cateva generatii inaintea dvs sunt de tot kktu !
    • -8 (10 voturi)    
      Ai proști și hoți în casă? (Sâmbătă, 25 mai 2019, 20:43)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Nasol. Ai o familie de rahat.

      Vezi că ce se aseamănă se adună. Așchia nu sare departe de trunchi. Și toate cele.

      Dar sunt sigur că nu e cazul la tine. Tu ești deștept, onest și productiv. Restul românilor sunt proști, hoți și puturoși.
  • -10 (22 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 25 mai 2019, 11:56)

    CipriCiprian1 [anonim]

    Absolut corect!
    Nu ma plang deloc, nu ma uit la TV, si stirile le citesc odata pe saptmana, si atunci doar asa din mare titlul.
    Eu nu ma plang, poate sa iasa oricine. Daca imi amintesc bine aminte, marea opozitie de azi era partea cea mai nociva din USL din trecut. Erau pnlistii mai de stanga decat ponta! Ca fura unii sau ca fura altii, deja nici nu ma mai intreseaza.
    • -4 (6 voturi)    
      E nasol (Sâmbătă, 25 mai 2019, 20:44)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui CipriCiprian1

      Și dezarmant... Și mai ales adevărat.

      Stai să vină criza. Să vezi atunci ce fain va fi.
    • +4 (4 voturi)    
      para malaiata... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 22:31)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui CipriCiprian1

      Asta observ ca inca nu intelege lumea apta de vot.
      La serviciu la mine (lucrez intr-o multinationala) s-a propus sa mergem sa strangem gunoaie pe la Busteni.Ghiciti ce? 3 persoane s-au inscris
      Locuiesc in Ploiesti,s-a facut parcul municipal,oricine poate veni si planta un pom acolo.O singura persoana am vazut sa faca asta.
      Solidaritatea e un cuvant strain cand vine vorba de implicare activa, nu mambo-jambo votul lu peste marinat.Il votez pe X si astept sa faca ala minuni ca e Mafalda.
      Asteptam la politicieni sa faca totul, dar suntem oglinda lor.
  • -11 (23 voturi)    
    cateodata nu e doar dezinteres ci chiar o lipsa de (Sâmbătă, 25 mai 2019, 13:42)

    exis [utilizator]

    Pentru mine anul asta e chiar unul de blocaj. Pentru prima data in viata mea de adult, ma simt lipsit de optiuni cand vine vorba de vot. Am de ales intre niste ticalosi rosii, alti ticalosi galbeni si un alt partid care pare profi dar care, din punct de vedere ideologic, imi doreste extinctia. Ia si voteaza!
    • +1 (7 voturi)    
      Zău ca sa votezi nu inseamna sa iei de nevastă (Duminică, 26 mai 2019, 7:49)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui exis

      partidul votat !! Nici sa intrii intro sectă, nici sa-ti vinzi sufletul !!
      Dar, mai corect e sa zic ca doar Ciuma Rosie e interesata de o participare redusa la vot si raspandeste si mesaje de genul asta . Cine nu e interesat de alegeri, nu intra pe astfel de articole si in comentarii de genul asta ci intra pe net doar ca sa posteaze pisicute si flori pe fb...
      Om te-a facut natura, Dumnezeu , cetatean devii doar daca votezi, te informezi, citesti, intri intr-un partid, ong, asociatie.....
      Cum o fi fost in 2000 cand peste 10,000,000 de romani au fost nevoiti sa aleaga intre un criminal si un dement ? Daca nici macar in ultimii doi ani si jumatate nu esti deranjat de ce ți se întampla ție, Romaniei, stai naibii acasa, ca nu esti bun de nimic .......
      • -1 (5 voturi)    
        Interesant (Duminică, 26 mai 2019, 9:39)

        exis [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Nu stii nimic (sau hastag nimic, ca-ti e mai familiar) despre mine. As putea avea doua clase, sa fiu licentiat sau doctorant, sa fiu un om implicat in viata celor de langa mine sau un mare parazit social dar, pentru simplu fapt ca am o parare diferita m-ai catalogat, inregistrat si pus in raft cu o eticheta precisa. tu numesti asta civism, eu il numesc radicalism. asa faceti si cu generatia parintilor vostri, adica aia care v-au sters mucii ca sa cresteti voi oameni mari si sa-i scuipati acum de pe o pozitie morala pe care singuri v-o arogati. Si pentru ca L-ai mentionat pe Dumnezeu pe care L-ai scris si cu litera mare, am sa iti explic, drag concetatean, ca din calitatea mea de crestin practicant, mi-e greu sa votez cu un partid care ma considera un dinozaur ideologic si a carui singura doctrina e ca uraste un alt partid.
        • -2 (2 voturi)    
          explicatie degeaba... (Duminică, 26 mai 2019, 14:47)

          intruderul [utilizator] i-a raspuns lui exis

          Nu stiu daca a inteles primul mesaj,ma tem ca nici pe al doilea.Pentru ca important e sa votezi,nu-i asa?
          Anuleaza-l ,ca altfel il fura.
          Pune raul cel mai mic,ca asta e.
          Daca nu votezi,voteaza altii pentru tine.
          Cum le vei explica copiilor intr-un viitor intunecat ca nu ai votat? ( asta e sublima,recunosc)
          Daca nu votezi,nu ai voie sa ciripesti.( nu conteaza ca in comunitatea ta ai adus aport propriu mai mult ca unul care a votat dar de a doua zi se comporta la fel de pesedistic )
          Important este sa votam,sa iasa cine vrem iar dupa aceea sa nu mai depunem niciun efort,doar l-am pus pe ala sa faca treaba,nu?
          • -1 (1 vot)    
            multumesc (Duminică, 26 mai 2019, 18:18)

            exis [utilizator] i-a raspuns lui intruderul

            am votat cu un independent. dar iti multumesc. tonul profund superior, supozitia ca altcineva voteaza in locu tau daca nu te prezinti, ca cei ce nu voteaza sunt pesedistici, ca nefiind de acord cu tine am un pigmeu de iq si nu-ti inteleg mesajele......toate arata exact ca ceea ce am descris anterior....radicalism. cine nu e cu noi e impotriva noastra.eiii, eu cu asta am o problema.
        • 0 (0 voturi)    
          Am 61 de ani si iata cum dvs m-ati ''catalogat'' (Duminică, 26 mai 2019, 21:34)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui exis

          eronat !!
          Ramane cum nu ne-am inteles in sensul ca este de-a dreptul hilar sa vorbim despre doctrina vre-unui partid cand suntem la portile iadului ! Daca nu aveti in nari mirosul dictaturii, daca nu sutneti revoltat cu fiecare declaratie a Ciumei Rosii daca nu credeti ca Coruptia ucide cat sa gasiti un singur partid caruia sa-i fi dat votul, ramaneti acolo sub pat si aveti decenta care credeam ca e propie unui crestin practicant) sa nu va expuneti ororile....PS Niciodata: L-ai ci l-ați ca n-am batut metane cu dvs la rugaciune !
          • 0 (0 voturi)    
            robespierre iti zice ceva? (Luni, 27 mai 2019, 14:50)

            exis [utilizator] i-a raspuns lui deval

            ''ciuma rosie'', ''coruptia ucide'' sunt semne de indoctrinare. si exista lucruri chiar mai rele decat psd. unul din ele e incapacitatea de a omite vreo opinie diferita de a minoritatiii/majoritatii revoltate de teama linsajului. abia asta miroase a dictatura. si bietii de voi, care credeti ca slujiti democratia (si ati fi putut-o face daca se rezuma la vot nu si la bullying), sunteti, de fapt, groparii ei. Nu intelegeti democratia. Ea inseamna sa poti vota cu cine vrei, daca vrei. La voi democratia inseamna sa votezi obligatoriu (sau sa boicotezi, in functie de interes) si, cand votezi, sa o faci dar numai punand stampila pe cine vreti voi.
  • +13 (19 voturi)    
    O părere de bun simț (Sâmbătă, 25 mai 2019, 14:50)

    Neafiliat [utilizator]

    De ce săriți pe omul ăsta?? Da, e actor și nu-l înjură pe Dragnea. Le spune românilor sa voteze rațional, după chibzuinta. Deranjează ca nu se lansează ca Rebengiuc în politica? E cool sa fii monarhist, mai ales ca monarhia a avut întotdeauna cu ce - și plăti curtenii, dar eu cred ca e mai cool sa gândești cu capul tău.
    • +4 (10 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 25 mai 2019, 15:58)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Neafiliat

      E cool cu atat mai mult cu cat e din ce in ce mai rar...
  • -6 (10 voturi)    
    Mdeah... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 18:59)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Sa-i spuna careva pavlanului ca dreptul de a NU vota este scris in Constitutie si prin ceea ce spune doar se baga-n seama. Saraca Tara bogata...
    • +2 (4 voturi)    
      Asta e flaw-ul Constitutiei (Duminică, 26 mai 2019, 1:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Da dreptul de a vota sau de a NU vota, tuturor Prostilor!!!