​VIDEO INTERVIU Ce crede un francez despre România: ”Este o țară cu oameni calzi și prietenoși, dar needucați în trafic. Am fost șocat să văd că beți vinul cu apă, e păcat!”

de Daniela Mihai     HotNews.ro
Vineri, 4 octombrie 2019, 23:21 Life | Prin oraş


Marc Areny
Foto: Hotnews
​Un apartament la ultimul etaj, închirat într-un bloc din Drumul Taberei. Un frigider aproape gol, dar o viață nouă, într-o țară din Balcani. Așa a început aventura în România a lui Marc Areny, un tânăr inginer francez.

În urmă cu aproape opt ani, a ales să vină la București pentru că ”aici a simțit că este viață”. S-a adaptat rapid într-o țară în care oamenii nu te judecă, dar prieteniile pot fi stricate ușor atunci când este vorba de bani. Într-un interviu pentru Hotnews, tânărul francez a povestit ce l-a șocat în România și ce l-a făcut să renunțe la traiul lejer din țara sa natală.




Marc Areny: ”Când am ajuns la București, vedeam blocuri peste tot, nu prea eram obișnuit cu această imagine. Eu am crescut la munte, am copilărit la 1600 m altitudine, aproape de Marea Mediterană. Din start mi-au plăcut oamenii care sunt foarte primitori și m-au făcut să mă simt ca la mine acasă. Parcă eram student, frigiderul era aproape gol dar totul era foarte, foarte plăcut. Aici, oamenii nu te judecă. În Franța, se creează o distanță între oameni tocmai din acest lucru. În plus, în România sunt foarte mulți care sar să te ajute. În Franța, nu este chiar așa, nu pot să mă duc la un prieten și să îl rog să vină cu mine, sau să mă ajute cu mașina dacă am nevoie de un șofer... e mai ușor să ai prieteni aici decât în Franța.

Cum să bei vinul cu apă? Noi nu facem așa ceva!

Tânărul francez a fost fascinat de bucătăria românească, dar este dezamăgit de faptul că românii beau vinul cu apă. ”Îmi place foarte mult mâcarea românească, preferata mea este fasolea cu ciolan. Beau și țuică. Dar ce mi s-a părut foarte ciudat este că românii beau șpriț. Așa ceva nu se face la noi. Vinul se bea așa cum este el, nu cu apă minerală. Când i-am văzut pe români că pun apă, am fost șocat”.

Un trafic cu țipete și oameni needucați


Marc Areny:
”Când românii sunt la volan, e cu totul o altă poveste. Îmi pare că șoferii nu sunt educați deloc. Opresc unde vor (în curbă, pe trecerea de pietoni sau în alte locuri unde nu este deloc ok) Nu se comportă cum trebuie la volan și, în plus, țipă la tine. Un caz clasic: merg cu 120 -130 km/h, sunt pe autostradă, depășesc un tir, vine cineva în spatele meu cu 150km/h (ce caută pe autostradă cu viteza asta?!) și îmi dă flashuri. Nu faci asta, trebuie să ai răbdare și aștepți un pic.

Banii îi schimbă mult pe români


Marc Areny: ”Au fost și oameni care m-au înșelat în România și de atunci am început să mă feresc de relațiile care țin de bani. Aici e mai complicat. Pentru a-ți păstra un prieten, nu trebuie să ai datorii față de el sau el față de tine. Nu mai vreau să mă mai asociez cu nimeni în România, fiecare trebuie să aibă locul lui. Când este vorba despre bani, se pot întâmpla și lucruri neplăcute. La români, telefonul sună sâmbata și duminica și nu e nicio problemă Marc Areny: ”Mulți spun că fug de țara mea, dar nu vreau să mă reîntorc acolo. Am fost anul trecut în Franța, am rezistat doar o lună și apoi am luat rapid avionul pentru că în România am simțit că este viață. Chiar luna trecută a venit mama în vizită la mine și i-am spus : ”aici, poți să mânânci și la ora patru după-amiaza la restaurant, chiar nu e nicio problemă!”. Ea vedea că îmi suna telefonul și sâmbăta ori duminica și i-am spus că aici, dacă vrei să muncești, poți să muncești non stop, inclusiv sâmbăta și duminica. E o diferență mare față de țara mea. În Franța, la șapte seara, toată lumea e acasă sau are alte activități. În weekend, nu suni pe nimeni: oamenii se odihnesc, se uită la film, nu mai este viață, iar acest lucru se simte..

Tristețea din zilele fără soare

Tânărul inginer a remarcat căldura femeilor din România. ”Sunt femei frumoase peste tot, dar româncele sunt foarte prietenoase”. Marc recunoaște, însă, că îi lipsesc, uneori, zilele însorite de acasă. ”Am călătorit destul de mult și am văzut multe locuri din lume. Când aici este înnourat timp de o lună, încep să fiu trist. Eu m-am născut într-o zonă din Franța, foarte aproape de granița cu Spania, unde sunt peste 300 de zile pe an cu soare”.

Marc Areny a studiat Ingineria civilă și transport rutier internațional. Este un francez de origine catalană, pasionat de mașini. Imediat ce s-a mutat în România, a început acțiunile de voluntariat, apoi și-a dezvoltat o afacere în domeniul auto și s-a căsătorit cu o româncă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















25639 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    Francez ? (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 0:40)

    Robert M [utilizator]

    Nu arata a francez, este catalan si ii place in Romania.
    E de-al nostru, se va obisnui aici.
    • 0 (10 voturi)    
      Marc Areny e inventatorul cu Dacia electrică (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:23)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Marc Areny este cel care cu 13000 dolari transforma daciile second hand în automobile electrice.

      Vezi:
      https://www.vice.com/en_us/article/jpg5q4/marc-areny-electric-car-conversion
  • +16 (24 voturi)    
    Spritul romanesc (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 7:15)

    Victor Micea [utilizator]

    Socat de apa turnata in vin ?! Romanii faceau la fel, grecii antici de asemenea. Dupa cum ii spune numele, spritul ne vine de la austrieci, care se spune ca l-ar fi imprumutat de fapt din Italia. Deci nici macar nu e un obicei pur romanesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Grecii si Romanii (Luni, 7 octombrie 2019, 10:41)

      the_andy [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

      Grecii si Romanii puneau vin in apa nu apa in vin si asta pt ca apa era poluata si ca sa o dezinfecteze puneau vin, in felul asta scapau de diverse boli ce puteau fii cauzate de o apa nepotabila
  • +20 (22 voturi)    
    Vinul si apa (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 9:30)

    Altiro [utilizator]

    Vinurile de pe vremea grecilor şi romanilor aveau o concentraţie alcoolică de 8-9 grade şi se serveau amestecate cu apă, caldă sau rece, în proporţie de cel putin 1 la 1, sau chiar mai mult, . Sciţii, perşii, galii şi neamurile germanice beau vinul “pur”, ceea ce în ochii romanilor era un gest deosebit de vulgar. Ei considerau ca vinul amestecat cu apă e obicei între oamenii civilizaţi. Doar beţivii şi barbarii beau vinul pur, şi asta îi facea violenţi..
    • +3 (3 voturi)    
      Exact doar pe jumatate (Duminică, 6 octombrie 2019, 9:38)

      Hamzbal [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Da, se obişnuia să se bea vin amestecat cu apă, într-o concentraţie slabă, dar situaţia era oarecum pe dos: în toată perioada antichităţii şi a evului mediu oamenii nu puneau APĂ În VIN, ci puneau VIN ÎN APĂ. Motivul? Alcoolul din vin îl foloseau ca dezinfectant şi îl în apa pe care o beau de sete. Metoda asta a fost folosită în toată acea perioadă în care nu exista o altă cale de purificare a apei. Pe atunci, dacă nu aveai acces la un izvor, care să ţâşnească din pământ la cel mult 50 de metri de ţine, apa se infecta inevitabil de la diverse resturi organice (frunze putrezite, dejecţii de animale sau păsări, etc.). Orice râu sau lac, indiferent cât de clar sau curat părea, era o sursă de dizenterie şi moarte pentru cel care bea din el. Cu o precizare: vinul nu era folosit decât de bogaţi. Săracii îşi făceau bere slab alcoolizată pentru băut.
      Şi da, se bea şi vin curat, dar numai la banchetele nobilimii, nu zilnic, aşa cum se mai arată, în mod eronat, în unele filme cu acţiunea în evul mediu sau antichitate.
      • 0 (0 voturi)    
        depinde de zone... (Luni, 7 octombrie 2019, 11:36)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Hamzbal

        In zonele viticole se bea vinul neconcentrat, si chiar mai mult decat se bea apa. Crezi ca in Moldova lui Stefan cel mare se punea apa in vin?? la fel si la mine la tara, in Olenia, nu s-a pus niciodata apa in vin.
        Pusul apei in vin se practica in zonele unde vinul este rar.
  • +10 (26 voturi)    
    vai mama lor francezii astia ..... (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:01)

    viziru [utilizator]

    vai mama lor francezii astia .....lucrez la o multinationala franceza .....francezii sunt fanfaroni, plini de ei se cred buricul pamantului nu accepta ca un strain are dreptate intr-o problema indiferent care ar fi ..... asa cum zice asta de spritz e o traditie la noi nu te faci manga din prima ..... stiti cum e la ei ? de exemplu vii la unu in vizita in Franta ala ia masa cu familia, te invita pe un scaun si tu te uiti la ei cum mananca si inghiti in sec ..... nu te invita la masa !!!!
    • 0 (10 voturi)    
      tu ai urmarit reportajul??? (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:25)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      tocmai asta spunea omul, ca in romania e un spirit mai prietenos. nu tre sa te apuci tu sa caracterizezi francezii ca nu e subiectul despre ei:)
    • +3 (5 voturi)    
      caracterizare (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 22:36)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Nici noua nu ne place sa ne caracterizeze altii la gramada (vezi asocierea cu _iganii), hai sa nu facem nici noi aceeasi greseala. Pur si simplu aia cu care lucrezi tu is vai de mama lor, nu e neaparat ca toti francezii sa fie asa.
      • +4 (4 voturi)    
        Ba are dreptate. (Duminică, 6 octombrie 2019, 13:57)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

        Și la firmele spaniole sau nemțești este la fel.
  • -3 (15 voturi)    
    De acord (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:33)

    johnny2 [utilizator]

    Una gandesc, alta spun si fac cu totul altceva ! Greu, greu de tot !
    • +3 (9 voturi)    
      Aici (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:59)

      schimbu3 [utilizator] i-a raspuns lui johnny2

      ai descris, de fapt, romanii
      • 0 (0 voturi)    
        Nu, dar ... (Duminică, 13 octombrie 2019, 16:27)

        johnny2 [utilizator] i-a raspuns lui schimbu3

        s-ar putea sa ni se aplice si noua ! Desi de la ei aveam alte pretentii!
  • +22 (24 voturi)    
    Doar in trafic needucati? (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:40)

    cucurveauamov [utilizator]

    Eu cred ca traficul este doar un efect. Cauza este ca sunt needucati.
    • +1 (3 voturi)    
      Traficul este ca oamenii, atâta tot. (Duminică, 6 octombrie 2019, 14:07)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

      La un popor barbar, cu educație de Evul Mediu, așa-i și comportamentul lor, indiferent unde.
  • +9 (23 voturi)    
    Vaaii (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 14:07)

    Airwaves [utilizator]

    Vaiii, ce dragut. Restaurantele nu sunt inchise la ora 17. Induiosator! Si vaaaaai, poti sa lucrezi non stop! Si asta nu e tot! Telefonul iti suna chiar si Sambata si Duminica sa te cheme sefu' la munca! Si, totusi, daca nu muncesti, gasesti "fete frumoase pe strada". Mama, ce tare e in Romania!

    Bai, care ai postat prostia asta?
    • +1 (13 voturi)    
      re (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 18:36)

      gewurtztraminer [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      In Fra,ta restaurantele sunt deschise intre 12 si 14h30. Dupa canci. Daca tu nu pricepi nu arunca cu piatra. SI magazinele sunt inchise duminica etc

      Omul e simpatic si mesajul despre romani e pozitiv. Nu va mai bulbucati aiurea
  • -1 (15 voturi)    
    De acord cu vinul (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 16:16)

    Dalinar [utilizator]

    De ce ai strica gustul unui vin bun cu apa??? AAA, ca asa faceau si grecii, romanii, persii...I don't care.
    • -2 (12 voturi)    
      De acord, aussi (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 21:14)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Mai bine bei mai putin dar original si curat, e musai sa bagi jde kile de apa in tine?! Auzi, sa dublezi vinul de 8-9 grade cu apa, ca daca-l bei simplu devii agresiv! Pai ce te faci cu tzuica de Zalau frate, saizeci de grade, pui o picatura la kilu de apa?
      • -4 (8 voturi)    
        Oameni care nu stiu decat de ghiolcaneala (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 22:33)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        8-9 grade evin pt femei pe afara, un Chatteau du Pape e pe la 13.5-14 grade, un Amarone Tomassi ajunge si la 16.5 grade. Un Cabernet Sauvignon de Napa Valley sau Passo Robles de California e usually pe la 14-14.5. Sa il indoiesti cu apa inseamna sa ii strici tot farmecul.
  • -4 (8 voturi)    
    cred ca are o parere prea buna (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 17:26)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    .
  • +3 (7 voturi)    
    --- (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 19:39)

    caloian [utilizator]

    Asa mi place cand aud ca Romania e in Balcani....
  • +8 (12 voturi)    
    tontusi (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 23:15)

    ananstef [utilizator]

    baiatul e simpa, dar ce cauta acest material in hotnews? un francez a zis, ce a vazut un englez in Ro, chiar asa complexati suntem in continuare de straini incat sa facem head news cu ce zice un (decat) baiat simpa?
  • 0 (14 voturi)    
    spritul (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 23:19)

    Wheelwright [utilizator]

    E un obicei de a bea de prin sudul Romaniei, in Moldova si Ardeal, nu prea vezi asa ceva.
    Evident ca e o oarecum o prostie, strici cu totul gustul vinului, iar argumentul ca nu te imbeti repede e aiuritor. Pai bea mai putine pahare, bea unul, atat cat ti-e limita. Mai putin si bun, nu mult si rau.

    PS. Am scris comentariul luand o gura de Pinot Noir din Romania.
  • +3 (11 voturi)    
    asa si? (Duminică, 6 octombrie 2019, 3:50)

    Iulian Miu [anonim]

    ce ma intereseaza pe mine ca roman parerea unui alogen despre tara mea?

    sa-si ia *calduroasa* sotie si sa se duca inapoi de unde a venit, ca ne descurcam noi asa cu spritul nostru de prost gust.
  • +8 (12 voturi)    
    Romancele cred ca strainii au bani multi (Duminică, 6 octombrie 2019, 8:58)

    matali [utilizator]

    Asta e adevaratul motiv pentru care romancele sunt foarte prietenoase cu strainii. Ele au impresia ca sunt plini de bani si ca le vor scoate din saracie, nu vor mai fi nevoite sa faca videochat sau ca in felul asta pot fugi din Romania si vor emigra scapand de saracia de aici.
    • +4 (8 voturi)    
      corect (Duminică, 6 octombrie 2019, 14:38)

      martino12 [utilizator] i-a raspuns lui matali

      nu cred în povestea asta cu străini îndrăgostiți de România, de fapt vin aici pentru că e singurul loc unde găsesc o femeie care să se uite la ei. În Vest feminismul a făcut ravagii, multe se duc cu africani etc
    • 0 (0 voturi)    
      Si barbatii se uita la straini, desi nu sunt (Luni, 7 octombrie 2019, 11:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui matali

      homosexuali. In general romanii se uita la straini si sunt mult mai civilizati in comportamentul fata de straini. De ce...nu as putea spune, probabil e ceva ancestral sau de pe timpul lui Ceasescu cand orice strain care venea in Romania era primit cu bratele deschise.
  • +2 (4 voturi)    
    dA (Duminică, 6 octombrie 2019, 16:34)

    Babilou [utilizator]

    Romanii spuneau despre greci ca sunt barbari si pentru ca beau vinul neamestecat cu apa.....Deci....
  • +2 (2 voturi)    
    extreme (Duminică, 6 octombrie 2019, 19:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Unii se ofenseaza enorm de la orice tampenie spusa la gazeta de unul din afara despre "romani", altii sunt gata sa pupe in fund orice are nume strain si sa scuipe orice are nume romanesc.

    Romania este o tara cu o societate functionala. Nu functioneaza in exact aceleasi moduri ca Franta sau Germania, dar nici nu trebuie. Daca vreau Germania, ma mut in Germania. Daca vreau Franta, idem. Chiar si aceasta "educatie" mi se pare ceva atat de variabil de la o persoana la alta incat este practic imposibil sa o defineasca cineva...