​Articol susținut de One United Properties

Galerie FOTO. Bun gust sau kitsch? Cum credeți că au fost decorate de Sărbători în 2019 parcurile din București?

de Eli Driu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 10:23 Life | Prin oraş


Parcul Alexandru Ioan Cuza (IOR)
Foto: Eli Driu
​Am luat la pas unele din cele mai importante parcuri din București, ca să vedem pe ce s-au dus banii bucureștenilor în ceea ce privește decorațiunile de Sărbători. Sunt cu adevărat de bun gust sau kitsch-uri ordinare menite doar să distragă atenția de la urâțenia orașului?

Majoritatea parcurilor din București s-au umplut și anul acesta de luminițe și decorațiuni colorate care ar fi trebuit, poate, să-i facă pe oameni să uite de problemele mari ale orașului din restul anului. Sigur că e mai ușor să pui luminițe în copaci decât să repari țevi de încălzire sau să asfaltezi drumuri, dar să zicem că de Crăciun și Anul Nou toată lumea vrea să fie mai bună.

Mai buni am vrut să fim și noi și am luat la pas parcurile din Capitală să vedem ce au făcut primăriile de sector cu 1,5 milioane de lei pe care i-au cheltuit, potrivit informațiior Hotnews.ro, pentru decorațiunile de sărbători din anul acesta. Nu am reușit să ajungem la o concluzie dacă decorațiunile sunt de bun gust sau kitsch-uri, așa că așteptăm părerea cititorilor.



Parcul Cișmigiu



Parcul Cișmigiu



Parcul Florilor



Parcul Alexandru Ioan Cuza



Parcul Alexandru Ioan Cuza



Parcul Lumea Copiilor



Parcul Drumul Taberei



Parcul Drumul Taberei



Parcul Drumul Taberei



Parcul Național



Parcul Obor



Parcul Orășelul Copiilor



Parcul Sebastian



Parcul Sebastian



Parcul Unirii



Parcul Carol


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5883 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Cocălărește, nu kitsch! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 12:16)

    Tayen [utilizator]

    Sună mai bine.
  • +12 (16 voturi)    
    uimire??? (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 12:43)

    iuflo [utilizator]

    asta este romania de azi ...o epoca a kitsch-ului, a grandorii banale, a decadentei morbide in a etala nimicuri.... asemanator cu cel parvenit, mizerabil care pozeaza alaturi de suv-uri costisitore sau bolizi de lux dar are toaleta tot in fundul curtii sau a gradinii .......a lichelelor si incultilor parveniti politic carora totul li se cuvine, cei care intra cu masina pe contrasens sau omoara oameni pe trecerea de pietoni......cei care vin din tari vestice si arunca pe geam gunoiul.........a preotilor care au vile si masini de lux pe spatele credulilor, care pretind bani pentru o rugaciune celor aflati in suferinta...... a magistratilor ori generalilor care au pensii ametitoare si lucreaza inca la stat .......
  • +14 (16 voturi)    
    bine acu... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 13:37)

    clam [utilizator]

    toate decoratiunile de craciun sunt in esenta kitschuri. bradul impodobit e un kitsch absolut -cu globuri stralucitoare in toate culorile. adica despre ce vorbim? se poate vorbi de cheltuielile enorme cu aceste decoratiuni, dar sa te astepti ca ornamentele de craciun de prin parcuri sa fie opere de arta... e usor ridicol. arata la fel ca toate decoratiunile din lumea asta- cu moshi, saniute, beculete... n-am inventat noi kitschul :))
  • +8 (10 voturi)    
    De-euro-tiuni de Mos Shpaga (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 14:07)

    Dedalus [utilizator]

    In primul rand de ce era nevoie de asa ceva?

    Inteleg decorarea pietei centrale si un traseu al evenimentelor.

    Dar am senzatia ca a fost o buna ocazie de ascuns bani pentru partid, pentru spagi si asa mai departe.
  • +14 (14 voturi)    
    super kitsch! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 14:10)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Probabil cel mai comercial si "cocalaresc" (ca sa il citez pe Tayen) Craciu de care am avut parte. Si nu numai in Buc. E o alta cale de a sifona bani catre firme de partid. Majoritatea "decoratiunilor" sint reciclate/refolosite, plimbate prin tara de aceleasi firme pe bani buni. In Buc nu cred ca au gresit Cupa ci pur si simplu au cumparat ce a ramas de la campionatul din Rusia....
    Totul a fost de un penibil atroce si exagerat de agresiv comercial. Deja la 6 Decembrie eram sastisit de "muzica de Craciun", muzica ce acontinuat doua zile dupa pe motiv de "topul celor mai cerute/frumoase/cintate melodii de Craciun". Si cohorte de "colindatori" la cersit - ar trebui sa fie obligati sa obtina o autorizatie speciala pt un anume repertoriu si pt anume zile, nu cacofonia insotita de cerseala pe care o suportam pe post de colinde.
    Si e si periculos sa ai toate arterele umplute la refuz cu luminite si tot felul de instalatii sclipicioase - aproape ca acopera semafoarele - in toate tarile civilizate se pun numai in zone pietonale. Dar asa se pot sifona mi multi bani
  • +2 (2 voturi)    
    in cel mai bun caz.. (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:27)

    gica_ultra [utilizator]

    daca se poate zice asa, e vb de kitsch! super kitsch!
  • -1 (7 voturi)    
    bucurestiul cu decoratiuni de craciun (Duminică, 29 decembrie 2019, 0:19)

    jondo [utilizator]

    in general, chiar arata bine.
    discutia este despre preturi.

    pt ca sunt absolut convins ca daca s-ar fi pus cateva luminite pe cateva bulevarde centrale (cum se facea acum 15-20 ani) si in schimb ar fi fost asemenea decoratiuni in Paris, Viena sau Roma, toata lumea ar fi spus "Uite ce frumos arata orasele din Vest. La noi primarii nu sunt in stare de nimic".

    Decoratiunile de Craciun sunt printre putinele lucruri bune si frumoase din orasul asta.
    • 0 (2 voturi)    
      dupa ce anul asta am vazut targul din Viena (Luni, 30 decembrie 2019, 10:25)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      pot spune ca in Bucuresti arata LUX!

      In Viena luminite erau doar in pietele unde se desfasurau targurile de craciun. Acolo aglomeratie, multe nimicuri la vanzare, vestitul wrusti era doar un cremwusti. Restul strazilor fara nici o decoratiune, zero spirit de sarbatoare.....aceeasi oameni tristi pe strazi si in metrou

      Bah....ma lasati cu vrem o tara ca afara...daca nu am fi atat de prosti sa realizam cate lucruri bune avem si cat putem construi pe ele...am ajunge departe
  • 0 (2 voturi)    
    one mafia (Duminică, 29 decembrie 2019, 13:55)

    Miruna77 [utilizator]

    Intrebara cei de la one, niste mafioti imorali care construiesc 4 blocuri uriase de tip chinezesc in floreasca ilegale si impotriva vointei si confortului oamenilor.

    Hai, mars, turnati-va bani in cap si carati-va sinistrilor. Nu va mai ajunge, imbuibati comunistoizi ce sunteti! Praful sa se aleaga de tot ce faceti calcand pe noi! So help you God!
  • +1 (3 voturi)    
    Bani sifonati(banii cetatenilor) (Duminică, 29 decembrie 2019, 14:04)

    Just2019 [utilizator]

    Nu e greu sa cheltui banii cetatenilor, pe milioane de luminite si figurine de un gust indoielnic, atat timp, cat acestia permit astfel de lucruri. Dai in gropi, dar te uiti la luminite, n-ai apa calda si nici caldura, dar te uiti la reni si baloane, n-ai copaci si spatii verzi, dar privesti ingerasii suspendati, si-ti trece si de frig, si de foame si de poluare. Oameni buni, treziti-va si luati atitudine, pentru banii vostri praduiti de autoritati, ca altfel se duce Bucurestiul de rapa, iar nepotii vostri, vor avea un oras desertificat si din ce in ce mai poluat!