FOTO Avalanșă de comentarii și ironii pe Facebook după anunțul lui Vela privind lumina de Înviere

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2020, 22:45 Life | Prin oraş


Jandarmeria, furnizor de apa, gaze si lumina
Foto: Captura Facebook
Anunțul de marți seară al Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, privind încheierea unui acord acord între Biserica Ortodoxă Română și MAI prin care reprezentanții forțelor de ordine vor distribui lumina adusă de la Ierusalim alături de reprezentanții cultelor a declanșat un val de comentarii și ironii pe rețelele de socializare și nu numai.

Potrivit ministrului de Interne distribuirea Sfintei lumini adusă de la Ierusalim se va face de către voluntarii parohiilor și de către echipajele de ordine publică, sâmbătă seară începând cu ora 20.00.

Reacțiile, în special vizavi de rolul polițiștilor și jandarmilor în distribuirea luminii de Înviere enoriașilor, nu au întârziat să apară pe platformele de social media, cu precădere pe Facebook.


















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16897 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Glovo nu se implica? (Marţi, 14 aprilie 2020, 23:33)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai eu nu vreu sa iau lumina de la un garcea. Sincer eu am o lehamite cand vad politisti. Vreau sa stau cat mai departe de ei. Cum sa ai incredere in niste oameni care se folosesc de legitimatie de servici sa obtina beneficii, spagari, hoti, corupti???
    • -4 (8 voturi)    
      Ironiile voastre nu sunt postate de romani (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:27)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Când este vorba de Paste, nici un creștin nu face glume. Ironiile voastre aparțin unor neetnici romani necreștini. Știm cu toții ce sunt aceștia.

      Citat: "Avalanșă de comentarii și ironii pe Facebook după anunțul lui Vela privind lumina de Înviere"
      • 0 (2 voturi)    
        Eu sunt ateu (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:07)

        OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui simplex1

        Stiati cu totii ? Bravos, sunteti niste persoane informate. Si culte.
  • +15 (17 voturi)    
    ce-am ajuns!! (Marţi, 14 aprilie 2020, 23:41)

    MirceaIo [utilizator]

    ce s-a ajuns cu lumina asta:((( sa iti fie adusa de "politisti"!!! Astia sunt lupiii imbracati in blana de oaie. Nu este bine. Increderea romanilor in politie este foarte scazuta. Sunt corupti, spagari si ii apara pe hoti! Adica sunt in slujba raului!!!
  • +18 (20 voturi)    
    mitropolitul Valea (Miercuri, 15 aprilie 2020, 0:03)

    MG [utilizator]

    Velea a vorbit de parcă avea patrafir pe cap, in metafore si pilde explicative. Este clar infectat cu coroana de mitropolit.
    Ce urmeaza, sutane cu bastoane si spray cu agheasmă? Nu credeam ca elevii de nota 3-4-5-6 sa ajunga asa de importanti in viața cetații.
    Ptiu.. jandarme!
  • +12 (14 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 0:21)

    Alui [utilizator]

    Glumele sunt super!
  • +9 (11 voturi)    
    BRAVO!!! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:45)

    liviu_ [utilizator]

    sincer sa fiu am aparat pnl! chiar imi trecea un gand (nu f. serios ce-i drept) sa-i votez. dar cu masura asta efectiv au anulat tot ce au facut destul de ok si destul de rapid inainte.!

    efectiv au turnat gaz pe foc, sau ma rog prosti care se imbratiseaza pe virus!
  • 0 (2 voturi)    
    cu respect,fara gluma- (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:21)

    richter [utilizator]

    Cred ca au actionat asa avand informatii solide ca lumea ar fi iesit oricum pe strazi din case, fara prea mare grija, iar unii ar fi profitat de asta doar ca sa iasa si altii ca sa se ocupe cu altecele si, posibil, si ceva diersionisti care sa strige una sau alta sau sa faca un "meci" cu politia, sa se mai dezmorteasca, ca oamenii sunt deja frustrati, deprimati si suparati si mai bine sa organizeze populatia decat sa fie debandada.
    Problema e grea, crestinii dau vina pe politiceni ca au inchis bisericile, dar daca privim putin in societatea noastra, vedem cati crestini sunt si cat de autentici sunt, iar daca nu luau aceste masuri ajungeam la mii si mii de morti probabil.
    Roada Duhului Sfant sunt dragostea, bucuria, pacea, facerea de bine, infranarea poftelor etc. asa stiu ca scrie in Biblie. Ca se pune problema de ce ni se antampla toate astea, e o simpla coincidenta, daca nu, ce este ?