"Revolutionarul" Manu Chao vine la B'estfest
Nascut in 1961, Manu Chao - pe numele sau adevarat Jose-Manuel Thomas Arthur Chao - a copilarit intr-o suburbie a Parisului, intr-un mediu cultural foarte divers, ceea ce a determinat mai tarziu mixtura de sound-uri din muzica sa - rock, chanson, salsa, reggae, ska si raď, precum si repertoriul poliglot: franceza, engleza, spaniola, catalana,
portugheza, galitiana, araba si wolof.
In 1987, Manu pune bazele trupei Mano Negra, impreuna cu Antoine Chao si Santiago Cassariego - fratele, respectiv varul sau. Dupa cinci albume Mano Negra, artistul paraseste trupa, iar in 1998 lanseaza primul album solo, sub numele de Manu Chao: „Clandestino“.
B’estfest va avea loc in cadrul complexului Romexpo, in zilele de 4, 5, 6, si respectiv 11 iulie - Aftershock. Artistii confirmati pana acum sunt Cypress Hill, UNKLE si Apollo 440 (4 iulie), Kaiser Chiefs si Manic Street Preachers (5 iulie), Manu Chao, Nelly Furtado, Roisin Murphy (Moloko) si Sunrise Avenue (6 iulie), si Judas Priest, Primal Fear si Ross The Boss (11iulie).
Biletele de o zi (4, 5, sau 6 iulie ) au fost deja puse in vanzare. Acestea costa 90 de lei in presale, urmand ca in zilele de festival, la intrare, acestea sa coste 110 lei. Biletele de o zi, abonamentele pentru toate cele 3 zile de B’ESTFEST (240 de lei), precum si biletele pentru B’estfest Aftershock (75 de lei) pot fi achizitionate de pe www.myticket.ro si din reteaua magazinelor Diverta.
Asculta "Clandestino" de pe albumul cu acelasi nume (1998)

Scandalurile care au marcat la tot pasul scurtul mandat al lui Vlad Voiculescu
VIDEO Demonstrație cu un elicopter de atac la București. Elicopterul multirol pe care Airbus îl propune Armatei române: „E ca un briceag elvețian, bun la toate”
Scurt ghid de făcut Bugetul franjuri: 10 excepții fiscale care au sărăcit Educația și Sănătatea, tolerate de toți- de la PSD la PNL și USR-PLUS
Ce metode au folosit Franța și Germania pentru a vaccina cât mai multe persoane vulnerabile și cum s-ar aplica și în România
Nici viața de vegetarian nu e ușoară...fasolea, uleiul, pâinea și brânzeturile sunt în topul scumpirilor comunicate de INS