Miss America renunţă la proba de costume de baie: Nu mai suntem un concurs de frumuseţe

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2018, 17:53 Life | Showbiz


Sam Haskel si concurente la Miss America
Foto: Captura YouTube
Concursul Miss America nu va mai lua în calcul criterii legate de aparenţa fizică şi va desfiinţa prezentarea candidatelor în costume de baie, a anunţat marţi preşedinta sa, în opinia căreia evenimentul nu mai este un "concurs de frumuseţe" ci o "competiţie", scrie AFP.

Prezentarea în costum de baie, care conta pentru 10% din nota finală, va fi înlocuită cu o conversaţie cu juriul, în timp ce defilarea în rochie de seară (15% din total) se va transforma într-o prezentare a candidatelor în ţinută la alegere.

La această prezentare, fiecare participantă va evoca proiectele sociale în care intenţioneză să se implice dacă va câştiga, potrivit unui comunicat al Miss America Organization.

"Nu mai suntem un concurs de frumuseţe, suntem o competiţie", a declarat şefa consiliului de administrație al Miss America Organization, Gretchen Carlson, laureată în 1989.

Ediţia 2019 a evenimentului va fi difuzată în 9 septembrie de televiziunea ABC, din Atlantic City (New Jersey).

Numită în această funcţie la începutul lui ianuarie, ziarista Gretchen Carlson a devenit una dintre marile figuri ale luptei pentru drepturile femeilor, după ce a provocat în 2016 demisia PDG+ului televiziunii Fox News, Roger Ailes, pe care îl acuza de hărţuire sexuală.

"Multe tinere femeie ne-au spus că le-ar plăcea sa participe la program, dar nu vorr să se prezinte în costum de baie şi pe tocuri", a explicat Gretchen Carlson, la televiziunea ABCâ.

"Cine nu vrea să se afirme, să înveţe să conducă, să-şi plătească studiile (organizaţia acordă mai multe burse de studii în fiecare an) şi să arate lumii persoana care este, în profunzimea sufletului său? Asta vom juriza de acum înainte", a spus ea, legat de spectacolul care se apropie de 100 de ani (1921).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2558 vizualizari

  • -5 (37 voturi)    
    L-au distrus si p-asta (Marţi, 5 iunie 2018, 18:15)

    Incomod3 [utilizator]

    cretinii astia corecti politic... ne indreptam spre o lume gri in care o sa ne fie dor de comunism...
    • -9 (23 voturi)    
      proiectele sociale (Marţi, 5 iunie 2018, 19:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Numai scopuri marete, feminino-feministe. Ceva productiv nu servesc "discriminatele" care fac legea
    • 0 (8 voturi)    
      Si Mr. Olympia? (Marţi, 5 iunie 2018, 21:51)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Sa fie egalitate! Concurs de culturism la costum, cu intrebari de cultura generala.
  • -1 (35 voturi)    
    simpatic (Marţi, 5 iunie 2018, 18:23)

    andimi [utilizator]

    unde s-a ajuns, o feminista sa conduca un concurs de Miss. Problema va apare cand vor realiza ca nu mai intereseaza pe nimeni noul gen de... competitie! Gata si cu veniturile!
  • -7 (29 voturi)    
    pudibonzi (Marţi, 5 iunie 2018, 18:38)

    jorj_bv [utilizator]

    Au scos fetele de la standuri din Formula 1
    Au scos nuditatea din Playboy
    In schimb au succes seriale ca Urzeala tronurilor, Westworld, Spartacus, Hannibal, Dexter - recunoscute pentru sexualitate si violenta.
  • -8 (26 voturi)    
    Au! (Marţi, 5 iunie 2018, 18:45)

    fat.cat [utilizator]

    Pai juriul format din esteti de gen masculin o sa-si faca seppuku de necaz! Dupa fetele de la Formula 1 acum dispare si proba de foc, decisiva, de defilat in chiloti, pe tocuri cui? Aceasta esenta a feminitatii? Pai cum o sa mai poata identifica, saracii jurati, adevaratele valori? O sa le puna sa salveze planeta, pe loc? Balenele, delfinii, copiii din Africa? Incredibil. Apune o era.
  • -10 (28 voturi)    
    LOL! (Marţi, 5 iunie 2018, 18:53)

    Nyk1 [utilizator]

    Cine ar fi crezut că retardul politic-corect ne va duce înapoi direct în epoca victoriană... sau poate chiar mai rău de atât.

    Mai știm noi pe cineva care are ceva împotriva unor fete frumoase în costume de baie (sau chiar fără)... sunt tocmai frații musulmani din Statul Islamic!
  • -11 (25 voturi)    
    Asta-nseamnă să fii liberal debil... (Marţi, 5 iunie 2018, 18:58)

    asistat [utilizator]

    Cand n-o mai fi Trump, n-o sa mai existe nici America!
  • -7 (25 voturi)    
    Sacul este mai frumos (Marţi, 5 iunie 2018, 19:29)

    Victtor [utilizator]

    De ce sa foloseasca bikini si nu un sac ? S-ar face dreptate si ar putea concura si grasele.
  • -7 (29 voturi)    
    Trebuia sa se ajunga odata si odata si aici ! (Marţi, 5 iunie 2018, 19:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Corectitudinea politica a invins ! Ura !!!

    PS. Acum serios : "Concurs de proiecte" ?
    Pai la astea cele mai tari sunt harcile alea buboase si cu ochelari cu lentile ca fundul de borcan !

    PPS. E ok... totul e ok ! Ne indreptam in directia buna ! :)))
  • +10 (16 voturi)    
    aaaaaa, m-am prins, (Marţi, 5 iunie 2018, 21:23)

    iodixit [utilizator]

    il faceti o competitie de "Cine are IQ-ul mai mic?"
    cred ca cretinul ala de trump e in chestia asta.
  • +9 (19 voturi)    
    O sansa ca femeile participante (Marţi, 5 iunie 2018, 21:57)

    samy19 [utilizator]

    sa dovedeasca si altceva decat frumusete.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce "si altceva decat frumusete"? (Joi, 14 iunie 2018, 8:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui samy19

      Sa fie doar un concurs doar de proiecte, nu conteaza cum arati. De ce sa fie si frumoase? Pentru cine?

      Si concursul sa fie jurizat de profesori de la MIT. Right?
  • -2 (14 voturi)    
    daca nu sunteti concurs de frumusete, (Marţi, 5 iunie 2018, 22:07)

    ostrogotul [utilizator]

    atunci ce sunteti? concurs de inteligenta?
    • +11 (15 voturi)    
      Frumusete fara chilotareala (Miercuri, 6 iunie 2018, 1:09)

      marius33 [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      nu se poate ?
      • -6 (12 voturi)    
        Chilotzareala (Miercuri, 6 iunie 2018, 9:04)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui marius33

        e monpolu' lu' Badita, la metrou... pe de alta parte, daca tii tu neaparat se poate concurs de miss, special pentru tine, cu fete din arabia saudita, acoperite cu cearsafuri... impresia mea e ca idiotii astia pregatesc trecerea pe sest la islamism, la sharia... nu le ajunge ca au umplut toata lumea (fosta) civilizata cu toate rebuturile din Orient, acu' vor sa le adoptam si obiceiurile de handicapati... si culmea, gasesc idioti stiva care sa le faca treaba... Lenin a fost un geniu cu expresia aia, "idioti utili"... dovada minusurile la comentarii ... al naibii, toate comentariile bat in aceeasi directie, si aproape toate au minusuri...
        • +6 (8 voturi)    
          E drum lung (Miercuri, 6 iunie 2018, 10:31)

          ana.s [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          de la lipsa probei de costum de baie pana la instaurarea shariei. Linisteste-te, nimeni nu vrea sa vada femei ca in Arabia Saudita.
        • +2 (2 voturi)    
          Mda (Miercuri, 6 iunie 2018, 19:48)

          marius33 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          pentru tine concursul ala se reducea la chilotareala. Nu e nevoie sa puna nimanui cerceaf in cap ca sa participe la miss.

          P.S. Mare "performanta" sa arunci intr-o singura fraza Lenin, sharia si concurs de miss.
          • 0 (2 voturi)    
            Banuiesc ca 33 vine de la varsta (Joi, 7 iunie 2018, 8:46)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui marius33

            mare performanta sa fii atat de incuiat la varsta asta...
      • 0 (0 voturi)    
        Ba se poate! (Joi, 14 iunie 2018, 8:45)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui marius33

        Frumusetea interioara. Si urmatorul pas, firmele care produc lenjerie intima sa renunte la manechinele .. frumoase, care sa fie inlocuite de cele inteligente. Fireste, in cataloagele de specialitate fetele/femeile vor fi pozate de la IQ in sus.
  • -5 (7 voturi)    
    tare-as vrea sa vad (Miercuri, 6 iunie 2018, 12:23)

    Incomod3 [utilizator]