”On a Sunday”, cântată de Ester Peony, va reprezenta România la Eurovision

de S.A.     HotNews.ro
Duminică, 17 februarie 2019, 23:45 Life | Showbiz


Ester Peony
Foto: Captura YouTube
Piesa "On a Sunday", cântată de Ester Peony, a câștigat selecția națională pentru a reprezenta România la concursul Eurovision care va avea loc în luna mai la Tel Aviv, în Israel, anunță Mediafax.

Piesa câștigătoare a adunat un total de 65 de puncte din partea juriului după o luptă în care piesa a concurat strâns cu "Army of Love", a Bellei Santiago (după votul juriului cu 50 de puncte) și "Dear Father", cântată de Laura Bretan (cu 48 de puncte după votul juriului). Publicul a acordat 8 puncte Bellei Santiago, 10 puncte pentru Trooper și 12 puncte pentru Laura Bretan.

Reprezentantul României la Eurovision a fost ales de un juriu format din Tali Eshkoli, Head of Event & Content Eurovision Song Contest 2019, Emmelie de Forest, laureata ediției din 2013, Deban Aderemi și William Lee Adams, jurnaliști, Șerban Cazan, Head of Production HaHaHa Production, și artistul moldovean Alex Calancea.

În ultimul act al selecției naționale, punctajele obtinute prin televot au avut ponderea punctajului acordat de un membru al juriului. Publicul și-a putut exprima votul trimiţând numărul de intrare în concurs al favoritului (01, 02, 03,...12), prin SMS.

Finala selecției naționale pentru ediția de anul acesta a concursului muzical Eurovision a avut loc duminică seară, la Sala Polivalentă din București. Două câștigătoare ale competiției, Netta și Emmelie de Forest, au susținut recitaluri, potrivit unui comunicat al TVR.

Scena, pe care organizatorii au spus că au gândit-o în așa fel încât să înfățișeze "o adevărată constelație a visului, s-a transformat pentru fiecare moment al show-ului cu ajutorul celor mai moderne elemente de tehnică multimedia: 200 de metri pătrați de ecrane LED, videomapping, scenografie video și efecte speciale".

Eurovision - Netta și Emmelie de Forest au urcat pe scena finalei naționale, iar seria recitalurilor serii a fost completată de Inis Neziri, laureată a marelui trofeu Cerbul de Aur 2018.

Spectacolul de duminică a avut trei prezentatori, Aurelian Temișan, Ilinca Avram și Alina Ionescu.

În concurs au mai intrat următoarele piese:

1. "Renegades" - Linda Teodosiu
2. "Right now" - Olivier Kaye
3. "Dear father" - Laura Bretan
4. "Skyscraper" - Teodora Dinu
5. "We Are The Ones" - Claudiu Mirea
6. "Your journey" - Aldo Blaga
7. "On a Sunday" - Ester Peony
8. "Daina" - Letitia Moisescu & Sensibil Balkan
9. "Army Of Love" - Bella Santiago
10. "Destin" - Trooper
11. "Without You (Sin Ti)" - Dya & Lucian Colareza
12. "Underground" - Mirela Vaida

Sub sloganul "Dare to dream", Eurovision Song Contest 2019 va avea loc la Tel Aviv, cu semifinalele pe 14 şi 16 mai şi finala pe 18 mai. La ediția cu numărul 64 a competiției muzicale, alături de România s-au mai înscris 41 de țări: Albania, Armenia, Austria, Australia, Azerbaidjan, Belarus, Belgia, Croaţia, Cipru, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franţa, Macedonia, Germania, Georgia, Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Israel, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Moldova, Muntenegru, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Rusia, San Marino, Serbia, Slovenia, Spania, Suedia, Elveţia, Ucraina şi Marea Britanie.

Precedenta ediţie a competiţiei muzicale a fost câştigată de reprezentanta Israelului, Netta, cu piesa "Toy".

Eurovision este o competiţie muzicală internaţională, organizată de European Broadcasting Union (EBU), cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din Europa. Prima ediţie a avut loc în 1956, la Lugano, în Elveţia. Difuzat fără întrerupere, show-ul a devenit unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume. Printre artiştii care au urcat, de-a lungul anilor, pe scena Eurovision se numără: ABBA, Julio Iglesias, Celine Dion, Johnny Logan.

Televiziunea Română, membră a EBU, este organizatoarea Selecţiei Naţionale şi participă la competiţia europeană din anul 1993.

Cele mai bune performanţe ale României la acest concurs au fost: de două ori locul al treilea (Luminiţa Anghel & Sistem - Kiev, 2005; Paula Seling şi Ovi - Oslo, 2010) şi o dată locul al patrulea (Mihai Trăistariu - Atena, 2006).

Ediţia precedentă a concursului a avut loc la Lisabona, iar România a fost reprezentantă de trupa The Humans, care a participat cu piesa "Goodbye".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18936 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Melodia este slaba (Luni, 18 februarie 2019, 4:46)

    simplex1 [utilizator]

    Cu piesa interpretata de Ester Peony ne ducem degeaba la Eurovision.
    • +6 (10 voturi)    
      De acord (Luni, 18 februarie 2019, 6:44)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nu m-oi pricepe eu la muzica, dar nu a ramas nimic dupa ce am ascultat-o. Nicio secventa pe care sa o fredonez, nicio dorinta de a o reasculta, nimic cu care sa atraga atentia. A se compara cu cele mai mari succese ale Romaniei la EV: Let me try, Tornero, Playing with fire. Pe oricare dintre ele o pot fredona si acum (desi Tornero nu ma da pe spate) si le-am si revazut de cateva ori. La fel, spectacolul de pe scena a fost deosebit (mai ales cel cu Sistem), nu vad la melodia asta ce se poate organiza.
      Dar poate gresesc eu si nu stiu sa recunosc genul de melodie care are succes la EV. Mult succes.
      PS: Mi-a placut mult melodia lui Ovidiu Anton, castigatorul din 2016, cand Romania nu a participat. Cu aia te puteai prezenta la EV dpmdv.
    • -3 (13 voturi)    
      Manele de la psd sunt mai bune pentru tine (Luni, 18 februarie 2019, 12:09)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      PSDistilor, nu veti sti niciodata sa apreciati muzica buna. Pentru voi sunt bune doar manele si asistarile sociale de la primarii, atata stiti. Gratare si manele. Ester aduce muzica din afara, din diaspora, ea traind toata copilaria in Canada. Diaspora care va fi mereu anti-psd si anti-manele!
      • +3 (3 voturi)    
        si ce daca.. (Luni, 18 februarie 2019, 18:28)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        a trait in canada!?...dar melodia e slaba si poate nu are legatura cu talentul ei ...cred ca laura bretan merita sa cistige dupa mine ..
  • +12 (14 voturi)    
    lol (Luni, 18 februarie 2019, 6:02)

    toxx [utilizator]

    cine e si fata asta ? ascult destul de mult muzica romaneasca, si nu am auzit niciodata de ea. nu cred ca artistii care produc in Romania si chiar canta au vreun interes sa se duca la concursul asta politic. Din toata lista aia cred ca doar de Laura Bretan am auzit, daca o fi aceeasi de la romanii au talent.
    • -2 (4 voturi)    
      Din păcate nu înțelegi (Luni, 18 februarie 2019, 16:08)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      romanii nu mai trăiesc in România, sunt toți afara la munca.....
      Poate găsiți un copil mic sau un pensionar sa reprezinte adevarata Românie.

      Nu căutați PSD isti, ei sunt foarte ocupati cu grătarul și berea....și când obosesc mâncând , mai da “ o jula, doua)
  • +10 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 18 februarie 2019, 6:46)

    Fapte [anonim]

    • +15 (15 voturi)    
      sora (Luni, 18 februarie 2019, 7:29)

      BillytheGreat [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      lui Polimer Paun.
  • +11 (13 voturi)    
    Tra-la-la, Tra-la-la... (Luni, 18 februarie 2019, 7:57)

    4clase [utilizator]

    Votul publicului a fost cel mai corect. Trei dintre jurati, au ignorat total vocea si piesa Laurei Bretan, cea ce mi se pare extrem se suspect... Si mai suspect mi se pare ca o piesa deosebita ca cea a baietilor de la Trooper a luat 10 puncte de la public, si nici-un punct de la jurati…
    Hai sa fim seriosi cu acest Easter Peony... Sunt calificati sa piarda. Parerea mea umila este ca Romania se pregateste ca la anul sa nu mai aiba reprezentant la Eurovision. Si poate ca asta este si idea. Nu cred ca e intamplatoare alegerea acestui menuet murmurat si batut la tobe. Ca si roman nu ma pot bucura de alegerea unor jurati straini.
  • +6 (6 voturi)    
    O parere (Luni, 18 februarie 2019, 8:25)

    critics222 [utilizator]

    Melodia castigatoare mi s-a parut interesanta, desi as fi vrut sa castige Laura Bretan, insa nu cred ca are sanse in concurs. Ca sa castigi trebuie sa ai cumetriile puternice, ceea ce la noi nu este cazul, ori sa vii cu o maimutareala ca cea a Israelului. Trebuie sa surprinzi cu ceva nonconformist chiar daca melodia e mediocra. S-a vazut si aseara cand au promovat-o pe neandertalianca aia. Organizarea mediocra, s-a vazut si din prestatia prezentatorilor. Ramolitul ala de Temisan parca fumase ceva interzis, ori nu-l mai ajuta hard-ul
  • -4 (8 voturi)    
    muzica tarii mele (Luni, 18 februarie 2019, 9:16)

    floarealbastra [utilizator]

    Cea mai buna din tot ce s-a inscris la concurs.
    Doresc mult succes mai departe acestei cantarete sper incet, incet sa dispara sforarii muzicii romanesti si sa vedem/auzim adevaratele talente nu miorlaitele cu pile, fandositele si sustinutele.
    nota zece si pentru Trooper si cei care au cantat Daina.
    • -2 (4 voturi)    
      Engleza și stilul 'indie'' sunt mioritice ? (Luni, 18 februarie 2019, 16:50)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      Naționaliști psd-aldiști sunt totalmente inepți
      Slabă, slabă, foarte slabă interpretarea și melodia/piesa muzicală
  • +12 (14 voturi)    
    Fix pixu' (Luni, 18 februarie 2019, 10:21)

    Pixelul [utilizator]

    Laura Bretan a avut 12 puncte (locul 1) de la public. Ester ne "reprezintă" cu 3 puncte doar pentru că minunatul juriu a votat-o. Cât de nebun să fii să oferi publicului 1/7 din totalul voturilor la un astfel de concurs, în timp ce juriul are 6/7?! O mare rușine pentru TVR.
    • -6 (8 voturi)    
      lol (Luni, 18 februarie 2019, 15:52)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Pixelul

      Melomanul public a dat 10 puncte lui Trooper si 8 puncte fatucii care mi-a sugerat ca urmeaza un gang-bang de toata frumusetea.
      Inteleg ca intr-o tara de manelisti si pesedisti e greu sa apreciezi pe cineva cu voce si prestatie live rezonabila.
      Da, toata votarea e o mascarada, dar intamplator a castigat cea mai buna piesa.
  • -9 (15 voturi)    
    in sfarsit o melodie inteligenta (Luni, 18 februarie 2019, 11:16)

    tecumseh [utilizator]

    cred ca e prima de la holograf in '91 pe care as asculta-o cu placere si la radio. eu ma bucur ca a aparut asa o melodie in concurs.
    din ce citesc mai sus inteleg ca un juriu strain a ales-o. ce dovada mai buna ca de-acolo vine salvarea..
  • +8 (10 voturi)    
    Zero .. .. (Luni, 18 februarie 2019, 11:50)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . sanse! Cred ca astia de la televiziune sunt si surzi si orbi, de nu vad care este trendul astazi in muzica! Astazi se poarta muzica dinamica care scoala si babele din scaun pentru a dansa nu lalaiturile astea elaborate si cu pretentii de muzica aproape clasica!
  • +3 (5 voturi)    
    o piesa foarte slaba (Luni, 18 februarie 2019, 15:31)

    DSS [utilizator]

    cred ca e una din ele mai slabe melodii cu care ne ducem la Eurovision. O piesa fara cap si fara coada.
    Nu au avut curajul sa trimita o piesa rock, iar melodia Trooper e mult mai catchy, chiar daca nu e cine stie ce opera de arta.
    bani aruncati pe fereastra
  • -1 (1 vot)    
    esti din alt film (Luni, 18 februarie 2019, 18:12)

    muciflenduri [utilizator]

    Asadar trooper a scos o melodie catchy, cu care ar fi facut furori prin europa. Lalaiala cu pricina, gen phoenix '80s merge la o bauta cu prietenii, dar sa fim seriosi, nu ar fi prins intr-o suta de ani prin europa.
    Asta nu inseamna ca e un cantec prost, ci doar ca n-are nicio legatura cu fenomenul.
  • +3 (3 voturi)    
    Pe oricine am trimite... (Luni, 18 februarie 2019, 22:10)

    Nyk1 [utilizator]

    ...nu ar avea nicio șansă în fața ladyboy-ului francez de origine magrebiană.