Jamie Oliver dă vina pe Brexit pentru prăbușirea lanțului său de restaurante

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 18 august 2019, 15:10 Life | Showbiz


Jamie Oliver
Foto: Facebook
Cunoscutul bucătar și om de televiune, Jamie Oliver a dat vina pe Brexit pentru prăbușirea lanțului său de restaurante și spune că grijile i-au stricat aniversarea de 40 de ani, potrivit Daily Mail. Oliver spune că oamenii au încetat să mai mănânce în restaurante din cauza nesiguranței create de Brexit.

”Aniversarea mea de 40 de ani a fost distrusă din cauză că mă tot gândeam «chiar, ce se întâmplă aici»”, a spus Oliver pentru BBC Radio 4, notează Mediafax.

Programul ”Jamie Oliver: A Life Through Food/ Jamie Oliver: O viață prin mâncare” a găzduit afirmațiile omului de televiziune car a recunoscut că s-a considerat ”destul de mare și de deștept” ca să facă față schimbărilor aduse de anunțarea Brexitului, după referendumul din 2016.

”Lumea s-a schimbat, strada s-a schimbat, a început să fie mai mult bazată pe Uber- ni s-a schimbat și concurența, iar noi păream mai puțin diferiți decât înainte”, a spus Oliver.

Cele mai multe dintre restaurantele deținute de Olives s-au închis în urmă cu trei luni. ”Sunt sigur că am învățat o lecție importantă care îmi va permite să fac lucruri incredibile în următorii 20 de ani într-un mod foarte foarte diferit, doar că nu știu care este acel mod deocamdată”, a comentat bucătarul.

În jur de 1000 de persoane și-au pierdut locul de muncă atunci când toate cele 25 de restaurante Italian, Barbecoa și Fifteen, deținute de Oliver au fost închise.

Oliver a investit 13 milioane de lire sterline pentru a opri prăbușirea rețelei de restaurante dar compania a pierdut într-un singur an 29 de milioane de lire sterline.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6492 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Multumestei lui . . . (Duminică, 18 august 2019, 15:17)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . Boris Jonshon care( la fel ca Dragnea al nostru) este in stare in nebunia lui sa duca una dintre cele mai prospere tari in faliment numai pentru a-si satisface orgoliul!
  • -6 (12 voturi)    
    Ce pacat (Duminică, 18 august 2019, 15:57)

    ipolitic [utilizator]

    Daca din aia 13 milioane mi-ar fi dat o suta de lire, l-as fi salvat de faliment. Englezul are nevoie de beefsteak, ham and eggs si pudding nu de salate cu ulei extra-virgine din UE (what a bloody hell is this bagsy?)
  • -4 (10 voturi)    
    "Lumea s-a schimbat, strada s-a schimbat, (Duminică, 18 august 2019, 16:32)

    BleahBleah [utilizator]

    a început să fie mai mult bazată pe Uber- ni s-a schimbat și concurența, iar noi păream mai puțin diferiți decât înainte”, ... Adică nu are treabă cu Brexitul ... Doar s-a schimbat comportamentul clienților ... Aceștia preferând să comande mâncare acasă/serviciu, prin servicii concurențiale gen Uber Foods ... El nu a reușit să se adapte noilor preferințe a pieței și a găsit vinovat în Brexit
  • +4 (6 voturi)    
    Partial are dreptate.., (Duminică, 18 august 2019, 20:17)

    Stef_and [utilizator]

    Brexitul erodeaza orice Business din UK.
    Eu inainte de votarea brexitului trimiteam marfa lunar in uk vreo 200 de mii de lire.
    Acum am ajuns la 10 mii si ma pregatesc de zero.
    Asta e.
    Niste tampiti su impins tara in rapa.
    Nationalism de lenesi si mandrii britishi.
  • +2 (2 voturi)    
    E pretext cu Brexit (Luni, 19 august 2019, 9:12)

    pseudoce [utilizator]

    Citisem o discutie pe Reddit acum cateva saptamani fix despre asta - de ce a esuat. Toata lumea spunea ca managementul era dezastruos, oamenii nepregatiti (asteptai aproape o ora sa se ia conanda, alta ora sa se aduca la masa si inca atat sa vina nota si nu pt ca era plin) - situatii ce duceau la clienti putini si incasati mici. Toata lumea spunea ca dupa prima vizita nu au mai revenit acolo. In plus, mancarea era interesanta dar totodata banala, cu preturi exagerate. Un fel de luxury home made food - care nu prea se lega in mintea oamenilor drept ceva justificat.
  • +1 (1 vot)    
    Jamie Oliver (Luni, 19 august 2019, 10:44)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    e CHEF nu bucatar!
    bucatar e passarelli ala pe care-l repeta paprika tv pana la greata in loc sa promoveze chefi romani!
  • +1 (1 vot)    
    Norocul prostilor care vazandu-te cat de neigienic (Miercuri, 21 august 2019, 18:34)

    Susufler0 [utilizator]

    prepari mancarurile, de cat de periculos pt sanatatea consumatorilor gatesti au inceput sa iti umple restaurantele la un moment dat !

    PS. In Anglia, nu exista organizatii pt protectia consumatorilor ?