Controversă pe Facebook: Petrecere în care vedetele invitate au cules sushi de pe corpul unei fete dezbrăcate - UPDATE

de Redacția     HotNews.ro
Vineri, 4 iunie 2021, 17:18 Life | Showbiz


Sushi servit pe corpul unei femei dezbracate
Foto: Captura Facebook
Imagini postate pe rețeaua de socializare Facebook cu o petrecere organizată în care porții de sushi au fost servite de pe corpul unei fete aproape dezbrăcate au stârnit polemici. Discuția despre această practică a fost iscată de către Ana Măiță, președinta Asociației Mame pentru Mame, care a apelat la o reacție și din partea vedetelor care au participat la petrecere. Procedeul de a servi mâncarea de pe un corp dezbrăcat vine din obiceiurile japoneze străvechi, numit Nyotaimori în cazul de față.

UPDATE 23.00: Postarea Anei Măiță a fost înlăturată de pe Facebook, după ce a fost raportată pentru „hate-speech”. Măiță spune, într-o nouă postare, că au existat presiuni asupra sa pentru a șterge relatarea inițială.

„Am postat azi o opinie pe Facebook despre o recepție mondenă cu vedete la care s-a servit sushi direct de pe o tânără aproape goală, întinsă pe masă. Am susținut că practica asta provenită din lupanarele japoneze de la 1700, scoasă în afara legii în multe țări, pune totuși femeia într-o poziție degradantă și că nu mai este folosită decât de mafioții Yakuza. Și am lansat un apel către vedetele pe care le-am văzut prezente și despre care știu că sunt mame de fete, să reflecteze la situație și să vadă dacă totuși nu au greșit că nu s-au ridicat să plece când au văzut o femeie folosită pe post de platou pentru servit mâncarea. Iar postarea s-a viralizat rapid. A fost distribuită masiv, iar presa a preluat-o. Spre seară au început presiunile, nu spun din partea cui că va puteți închipui de unde au venit. Bref, atâta putem. Nici organizatorii și nici vreuna dintre vedetele mondene prezente la această recepție nu a înțeles să iasă cu vreo declarație, cu vreo asumare a gestului, a prezenței acolo. PR-ii tuturor probabil i-au asigurat că mă vor presa să dau jos postarea, iar când au văzut că mă țin tare pe poziție s-au mobilizat pentru raportarea postării pe motiv că e hate-speech, deși precizasem foarte clar în postare că nu vreau să cancelez pe nimeni, practica nu e ilegală în România și tot ceea ce vreau este să discutăm un pic și să învățam ceva din asta. Dar nu, probabil că nu e încă momentul. Momentul însă va veni cu certitudine. Tot ce trebuie să facem este să nu tăcem, să nu stăm pe loc, să nu ne lăsăm intimidați atunci când o femeie este într-o poziție umilitoare, chiar dacă așa e obiceiul, tradiția, cultura etc. Sigur, ea poate să aleagă să fie acolo. Dar noi, NOI cei care nu credem că femeia-mobilă e un lucru ok, putem să alegem să nu fim acolo și să validăm treaba asta. Iar pentru că mie când cineva încearcă să îmi bage pumnul în gură rămâne fără el, voi posta TOATE preluările postării mele din presă”, a scris Ana Măiță, vineri seară, pe pagina sa de Facebook.

****

„Au pus o fata aproape goală pe o masă ca suport pentru platouri de sushi, din care vedetele invitate la party să se servească. Și multe vedete chiar au făcut-o. Au luat mâncare de pe o domnișoară în costum de baie, întinsă pe masă în chip de platou. Femeia-obiect, femeia-mobilă. Practica se numește Nyotaimori și are pretenția de a se numi artă ceea ce însă nu prea se mai pupă cu timpurile astea”, a scris pe Facebook Ana Măiță, publicând și poze de la evenimentul respectiv.



"Mi-a făcut o impresie foarte proastă ce am văzut și încerc să mobilizez o reacție și din partea unor vedete care sunt mame de fete: cum poți să accepți să participi la așa ceva?”, a declarat pentru HotNews.ro Ana Măiță, președintele Asociației Mame pentru Mame și co-fondatoare, alături de Ovidiu Covaciu, a Coaliției România Sănătoasă.

„Să zicem că nu știi despre ce e vorba și te duci, dar când vezi chestia asta te ridici și pleci. Și explici de ce pleci. Nu poți să îți asociezi imaginea... mi se pare degradant. Eu nu spun neapărat că persoanele care apar în fotografii au luat sushi de pe domnișoara-platou, dar am înțeles că au existat totuși persoane care s-au servit de pe acest mise en place uman.", a mai spus Măiță.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















69128 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    Lol (Vineri, 4 iunie 2021, 17:22)

    mitg [utilizator]

    Sustin total libertatea oamenilor de a-si cheltui banii pe ce tip de evenimente vor, dar asta este de un prost gust iesit din comun.
  • +5 (27 voturi)    
    . (Vineri, 4 iunie 2021, 17:32)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Acum dacă persoana în cauză e majoră, a fost alegerea ei și problema ei, nu mai stă mama să vadă ce face fata. E degradant poate pentru unii spectatori, dar poate ei îi place, mai știi?
    Pe de altă parte, e cam foarte scârbos să mănânci de pe corpul unui străin, oricât de curat ar fi. Nu m-aș atinge de chestia aia nici dacă mi-ai da bani.
  • -1 (25 voturi)    
    Puritanul roman (Vineri, 4 iunie 2021, 17:39)

    Luk [utilizator]

    Atata poate. Oripilat de bordeluri, dezgustat de trupuri goale. Adica e "my body, my choice" cand e vorba de avort, dar nu mai e "my choice" cand are cate o tovarasa d-asta niste probleme estetice cu trupul altcuiva (care n-a fost nici silit si nici fortat sa faca ceva).
    Asociatia "Mame pentru mame", mda.
    • -2 (18 voturi)    
      . (Vineri, 4 iunie 2021, 18:22)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Exact. Pudibonzii, cre(ș)tinii, ucigasii de câini. Mai rămâne să apară și Coaliția pentru Familie, pentru ca cercul dereglaților să fie închis.
    • -5 (15 voturi)    
      faci o falsa echivalenta (Vineri, 4 iunie 2021, 21:26)

      ursul_patrat [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Una e un comentariu personal, in Romania, despre un idee de un prost-gust mai mic sau mai mare; cu totul altceva e legiferarea in USA pe un subiect de viata si de moarte, ad literam.

      Dar na, ai simtit nevoia sa bagi batul prin gard.
    • +4 (14 voturi)    
      exact (Vineri, 4 iunie 2021, 22:29)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      S-a activat Maita, d'aia nu doarme Moby Dick noaptea ca altii majori cu consimtamant fac ceva ce nu ii convine ei. A terminat campania "hai sa omoram toti cainii", acum a gasit alt motiv sa faca spume la gura de indignare.

      Apropos HN, credeti ca e posibil sa nu mai faceti reclama la toate nulitatile de pe FB, in speta lu' madam Maita?
  • +17 (17 voturi)    
    "vedete " (Vineri, 4 iunie 2021, 17:39)

    cristi_an [utilizator]

    haideti sa fim seriosi.. folosim pre usor anumite cuvinte :)
  • -3 (19 voturi)    
    Sa stea doamna Ana Măiță linistita (Vineri, 4 iunie 2021, 18:05)

    Milka Man [utilizator]

    ca majoritatea celor care participa la evenimente din astea exotice au oricum o moralitate extrem de scazuta si nu au nici un fel de imagine de protejat pentru ca poate sunt 2 sau 3 ca doamna Ana Măiță in tara, dar pe restul ii lasa rece asa ceva. Sa nu uitam ca majoritatea romanilor considera ca femeia nu are acelasi drepturi ca barbatul si ca stie ea pentru ce este batuta, ca in familia "traditionala".
    • -1 (13 voturi)    
      . (Vineri, 4 iunie 2021, 18:23)

      Simbad [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      ”Doamna”? Ce glumă proasta„
  • +4 (18 voturi)    
    Cand unii nu au treaba isi gasesc de vorbit aiurea (Vineri, 4 iunie 2021, 18:56)

    LiviuX [utilizator]

    Care e problema ei? Au fost cumva (fie participantii, fie fata) obligati? Daca da, atunci intr-adevar e grav si ar trebui sesizate organele in drept. Dar atat timp cat fata a stat asa de bunavoie, participantii au fost acolo tot de bunavoie, nu au trebuit sa manance daca nu au vrut, care e problema? Atata timp cat participarea a fost benevola, nici macar nu poti spune ca au deranjat pe cineva, deci au avut tot dreptul sa faca ce au vrut.
  • +7 (21 voturi)    
    Nu văd o problemă (Vineri, 4 iunie 2021, 18:59)

    mr_mojo [utilizator]

    Piața liberă, oamenii vaccinați, liberi să dea banii pe ce vor ei.
    Nimeni nu a forțat pe nimeni să facă nimic deci nu e un subiect de discuție.
  • +7 (9 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 8:56)

    HP [utilizator]

    S-au reactivat feministele neintrebate.

    In alta ordine de idei, se pare ca nimeni din redactia HN nu stie cum se foloseste articolul hotarat.

    8/10 din stiri incep cu "imagini au fost postate", "jurnalisti au fost retinuti", "tineri au fost premiati".

    Te zgarie pe ochi.

    Ori folosesti articolul hotarat (hint - cu doi de "i"), ori, daca intr-adevar "face sens", adaugi ceva inainte pentru context si cuantificare: "cateva imagini au fost postate", "o parte din jurnalisti au fost retinuti", "anumiti tineri au fost premiati".

    Traducerile fara adaptare dupa sursele din limba engleza sunt stupide si dovada faptului ca ati ajuns la jurnalism dupa niste corigente la limba romana in generala.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 9:36)

    ximigu [utilizator]

    Până la urmă cine a fost la petrecerea asta? Care-s așa zisele vedete?
    • +3 (9 voturi)    
      Andreea Marin, (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 12:39)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui ximigu

      Oana Roman (asta, saraca, iar a determinat un val de comentarii despre cat de nehalita e si cum de n-a mancat si exponatul) si Diana Bart (asta habar nu am cine e). Dar cireasa de pe prajitura a fost preacuvioasa Andreea Marin, surpriza serii. O fi sters fb postarea lui Maita, dar too late. Cat despre “petrecere”, tacky, way out. Dar no, asa se cred unii sofisticati, no comment. Ma mir doar ca n-au intors-o pe domnisoara si cu posteriorul in sus. Adica desertul de unde l-au servit?
  • +5 (7 voturi)    
    omg (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 11:19)

    hanu [utilizator]

    mie dati-mi 300-400 de euro pe seara si ma ofer sa stau eu dezbracat pe masa (nu stiu cati ar vrea asta, ca nu-s model). De suma aia sincer cred ca le servesc si sushi in gurita distinsilor invitati.
    Presupun ca dsoara a fost contractata, platita si a facut asta din propria decizie??
  • +7 (9 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 5 iunie 2021, 16:23)

    tudorr [utilizator]

    Fata tatii, ce vrei sa te faci cand ai sa cresti mare? Raspuns: Farfurie pentru cocalari!
  • -2 (2 voturi)    
    cat se da? (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 14:17)

    Jeta [utilizator]

    Ca as sta si eu cu mancarea pe mine, chiar am o suprafata mai mare...