Quentin Tarantino spune că mama sa nu a văzut „niciun ban” de la el fiindcă l-a ridiculizat când era copil

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 10 august 2021, 11:47 Life | Showbiz


Quentin Tarantino
Foto: Wikimedia Commons
​Faimosul regizor american Quentin Tarantino a declarat că și-a respectat promisiunea de a nu-i da mamei sale „niciun ban” din averea sa după ce aceasta i-a ridiculizat scrierile când era copil, relatează Insider.

Tarantino a făcut dezvăluirea în cadrul unui episod al podcastului „The Moment” în care a vorbit cu gazda Brian Koppelman despre copilăria sa și problemele pe care le-a avut fiindcă scria scenarii de filme în loc să își facă temele.

Regizorul din spatele unor filme ca „Pulp Fiction”, „Kill Bill” sau „Inglorious Basterds” a spus că mama sa, Connie Zastoupil, îl certa deoarece nu putea să îi înțeleagă „neputințele în ceea ce privește școala”.

Acesta a relatat că „iar apoi, în mijlocul micii sale tirade, a spus 'ah, și apropo, această așa-zisă carieră de scriitor - făcând ghilimele cu degetele în aer - pe care o faci? S-a terminat naibii”.

Tarantino a povestit că:

„Atunci când mi-a spus asta în modul acela sarcastic mi-am zis 'ok doamnă, când voi deveni un scriitor de succes nu vei vedea niciun ban din succesul meu. Nu va fi nicio casă pentru tine. Nicio vacanță pentru tine, niciun Cadillac Elvis pentru mămica. Nu vei primi nimic. Fiindcă ai spus aia'”.

Koppleman l-a întrebat apoi pe regizor dacă și-a respectat promisiunea făcută de sine la care Tarantino a răspuns că „da”.

„Da. Am ajutat-o când a avut o încurcătură cu Fiscul. Dar nicio casă. Niciun Cadillac”, a spus acesta.

„Există consecințe pentru cuvintele tale când îți crești copiii. Țineți minte că există consecințe pentru tonul sarcastic folosit când vorbiți despre lucruri care sunt importante pentru copii”, a subliniat el.

Quentin Tarantino a avut un succes incredibil atât ca scenarist cât și ca regizor, filmele sale fiind nominalizate la zeci de premii Oscar, acesta câștigând personal două.

„Django Unchained”, filmul său care a generat cele mai mari încasări, a obținut peste 420 de milioane de dolari la box office.

Mama lui Tarantino s-a recăsătorit după ce s-a despărțit de tatăl acestuia când regizorul era încă tânăr. Tarantino a relatat anterior că nu are o relație bună cu tatăl său, Tony Tarantino, și că i-a păstrat numele doar fiindcă i se părea că „sună cool”.

„Dacă ar trebui să iau lucrurile de la capăt nu aș folosi numele Tarantino (...) mi-aș folosi numele mijlociu ca nume de familie. Aș fi Quentin Jerome”, a afirmat regizorul.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6089 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    E supraestimat Tarantino (Marţi, 10 august 2021, 12:27)

    AxaCentrala [utilizator]

    Intr-o vreme il apreciam mai mult, dar acum nivelul filmelor lui a scazut serios in ochii mei, poate si pentru ca asteptarile mi-au crescut.
    Violenta pe care o prezinta cumva te nauceste la inceput si nu observi faptul ca Tarantino prezinta totul fortat, nenatural, gol, inclusiv duritatea omniprezenta este cumva falsa.
    Kill Bill(ambele) de ex, e filmul care dpmdv este nedigerabil. Filmele chinezesti cu karate ii dau clasa. La fel Django.

    Nu are cum sa se apropie de Scorsese.

    Am expus doar o parere personala, confirmata de ceea ce scrie in articolul de mai sus cu referire la relatia cu maica-sa.
    • +6 (6 voturi)    
      KB e altceva (Marţi, 10 august 2021, 14:13)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui AxaCentrala

      In primul rand, inspiratia pentru KB sunt manga si anime. In al doilea rand, "filmele chinezesti cu karate" sunt ceva, iar filmele japoneze care sunt mai profunde sunt altceva.

      Partea de "karate", cum o numesti tu, din KB era ceva pentru mainstream. Mai presus de orice era povestea din KB. De la mini plot twists legate de fiecare antagonist in parte pana la cel suprem legat de "iubirea ei mica" (ca sa evit spoilere).

      In plus este vorba despre forma cinematografica a lor, nu despre faptul ca vezi 2 (sau mai multi) ca se bat, masini care explodeaza sau mitraliere.

      Nu, nu zic ca QT ar fi un zeu, desi in top 10 sau top 15 intra, insa ma intreb daca nu cumva te-ai uitat mai superficial la KB, in stil filme cu Tom Cruise.

      Si nu, nu zic ca dintre toate KB ar fi cel mai bun film al sau sau din istoria cinematografiei. Dar sa compari mere cu pere nu merge.

      E ca si cand ai zice ca Toy Story e bun, dar Tom & Jerry sterge cu el pe jos. Doar pentru ca-s ambele animate.
    • +3 (7 voturi)    
      Django unchained a fost un film foarte bun, (Marţi, 10 august 2021, 14:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui AxaCentrala

      poate finalul sa fie tras de par.
  • -3 (19 voturi)    
    razbunare (Marţi, 10 august 2021, 12:39)

    drago [utilizator]

    Sa te razbuni pe propria mama denota multa prostie!
    • +3 (9 voturi)    
      Serios? (Marţi, 10 august 2021, 15:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Asta e valabil si cand cineva depune plangere penalacontra mamei daca isi bate copiii zilnic?

      Obedienta oarba nu inseamna ca iti iubesti parintii. Nu toti merita sa fie parinti. Si e o diferenta intre cineva care e "ca un parinte" din toate punctele de vedere si un parinte in buletin sau certificat.

      Si asta nu e razbunare. Ce razbunare e asta? Ca ce fapt divers?

      Dar e frumos ca nu critici mama ca a sters pe jos cu visele unui copil si ca si cand arata potential il descuraja. Asta da mama ce merita premiata.

      Hai, ma lasi?!
      • +1 (1 vot)    
        I-o fi cerut scuze maica-sa vreodata ? (Vineri, 13 august 2021, 8:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Dur tip Quentin asta ! :) :(
  • +3 (5 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 10 august 2021, 15:52)

    andrei1245 [utilizator]

    visurile unui copil sunt cele care creeaza mai cariere.cati nu au ratat aceasta sansa datorita parintilor care i au vrut ingineri avocati sau doctori?
    cat priveste comentariile de aici privind calitatea si relevanta lui tarantino... domnilor omul e o enciclopedie de film. daca filmele lui poate nu sunt omogene este pentru ca foloseste tot timpul referinte la alte filme si regizori.
    pentru mine once upon a time... este cel mai bun film al lui de pana acum. in comparatie cu scorsese care nu a avut curajul si inteligenta sa foloseasca actori potriviti pentru ultimul lui film(vezi pacino ,pesci de niro trasi prin calculator)
  • -1 (5 voturi)    
    Never trust (Marţi, 10 august 2021, 17:12)

    JustinHS [utilizator]

    the political judgement of a Celebrity!
  • 0 (4 voturi)    
    nene... (Marţi, 10 august 2021, 23:45)

    notnow [utilizator]

    Faptul ca ai ajuns aici, inseamna ca nu te-a "ridiculizat" destul. Ca sa nu mai zic ca putea sa iti rupa gatu' pana sa te nasca sau sa te abandoneze dupa...
    Din pacate sunt o gramada de copii pe lumea asta pe care nu are sau nu mai are cine sa ii... "ridiculizeze".
    Astfel ca, sictir mister T!
  • 0 (2 voturi)    
    A greși maică-sa ridiculizându-l (Miercuri, 11 august 2021, 19:54)

    ploiesteanu [utilizator]

    pentru că de fapt e un ridicol de când l-a făcut! Penibil acest actor de doi bani.