Arnold Schwarzenegger, fost guvernator al Californiei, îi numește „idioți” pe cei care nu vor să se vaccineze anti-Covid: „La naiba cu libertatea ta!”

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 13 august 2021, 13:29 Life | Showbiz


Arnold Schwarzenegger
Foto: Flickr
Arnold Schwarzenegger, fost guvernator al Californiei, s-a enervat într-un interviu acordat CNN din cauza persoanelor „care pun liberatea înaintea sănătăţii şi siguranţei lor” şi i-a numit „idioţi”, relatează USA Today și News.ro.

În condiţiile în care cazurile de infectare cu Covid-19 continuă să crească din cauza variantei Delta, actorul Arnold Schwarzenegger i-a criticat pe cei care sunt împotriva purtării măştilor, numindu-i „idioţi”, şi a făcut apel ca oamenii să se vaccineze.

„Oamenii ar trebui să ştie că trăim cu un virus”, a spus starul din „Terminator”.

„Ucide oameni şi singura modalitate de a ne proteja de el este de a ne vaccina, de a purta mască, de a respecta distanţarea socială, de a ne spăla pe mâini şi de nu mai gândi: Ah, libertatea mea este un pic deranjată aici. Nu, la naiba cu libertatea ta, căci libertatea este însoţită de obligaţii şi responsabilităţi. De-asta au fost puse semafoare, ca să opreşti maşina. Nu poţi spune: Nimeni nu mă obligă să opresc! Dacă treci pe roşu, vei omorî pe cineva. La fel şi cu virusul. Nu poţi pur şi simplu să spui: Am dreptul să fac asta sau aia. Pentru că atunci infectezi alte persoane şi asta devine grav”, a adăugat acesta.

„Da, aveţi libertatea de a nu purta mască”, a subliniat Schwarzenegger, adăugând că „Dar ştiţi ce? Sunteţi idioţi dacă nu o purtaţi. Nu vreau să arăt pe nimeni cu degetul, dar vreau să spun tuturor că trebuie să colaboreze. Să ne oprim să ne mai luptăm între noi, pentru că există un virus şi mai bine ne-am vaccina şi am purta mască”.

În ianuarie, actorul a publicat pe contul de Twitter un videoclip în care apărea vaccinându-se.

„Haideţi cu mine, dacă vreţi să trăiţi!” a fost îndemnul lui.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4195 vizualizari

  • -16 (58 voturi)    
    He's back(ward) (Vineri, 13 august 2021, 13:54)

    tahomir [utilizator]

    Se pare ca nu i-a zis nimeni de imunitatea obtinuta in urma bolii, nu i-a zis nimeni ca cei vaccinati pot face si transmite boala, nu i-a zis nimeni ca cei tineri par a avea mult mai multe riscuri datorita efectelor adverse in unele cazuri de vaccinare decat daca nu se vaccineaza, nu i-a zis nimeni ca mastile nu folosesc la nimic, ca nu e exista diferente fundamentale intre cifrele din tarile cu lockdown si cifrele dintre tarile fara lockdown gen Suedia sau Romania. Asa ca mai bine mai face un film in care terminizeaza niste virusi mari si rai, ca pare mai credibil.
    • +10 (44 voturi)    
      Se pare (Vineri, 13 august 2021, 14:16)

      turms [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Ca te pricepi, daca faci acest comentariu, de ce nu ii trimiti tu omului ca sa inteleaga ultimul studiu in materie, la care sigur ai lucrat. Pentru mine este clar ca ai studii serioase in materie epidemiologica, medicala, deci te rog impartaseste cu noi cunostintele valoroase pe care le detii.
      • -8 (22 voturi)    
        poate (Vineri, 13 august 2021, 15:46)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui turms

        daca te apuci sa-ti cauti singur datele si sa iesi din
        bucla i care te invarti,poate ca o sa-ti schimbi si tu parerea.dar deh,e mai bine cu mai lejer sa accepti orice iti spune taica stat oficial.
        un gand numai:pana si fauci a recunoscut intr-un mail,ca carpele pe post de botnita nu au nici o treaba cu tansmiterea virusului.adicatelea,geaba o porti.
        totusi,taica stat obliga purtarea ei.de ce?
      • +1 (5 voturi)    
        Hmmm (Sâmbătă, 14 august 2021, 22:55)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui turms

        Worldometer astazi: August 14 (GMT)
        Updates
        408 new cases and 5 new deaths in Romania (Romania, 19 miloane populatie, vaccinata foarte putin)
        August 14 (GMT)
        Updates
        5,622 new cases and 11 new deaths in Israel (Israel, populatie 9 milioane, campioana vaccinarii).
        Vezi si tu care este efectul vacinarii...vrei sa vezi UK sau Franta?
        Iata: August 14 (GMT)
        Updates
        24,427 new cases and 51 new deaths in France
        August 14 (GMT)
        Updates
        29,520 new cases and 93 new deaths in the United Kingdom
        Acum explica. :)))
    • +15 (37 voturi)    
      mai lasa-ne (Vineri, 13 august 2021, 14:20)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      nimic din ce-ai zis tu nu are legatura cu ce-a zis Arnold, si jumate din ce-ai zis tu e bullshit, adica nu e dovedit factual..
      • -6 (18 voturi)    
        mai convins (Vineri, 13 august 2021, 15:34)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Intotdeauna cedez cand interlocutorul vine cu argumente logice si date bine documentate, asa ca tine. Bravo, esti tare!
        • +4 (6 voturi)    
          hhh (Vineri, 13 august 2021, 19:39)

          Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          pai tu nu ai adus nici o dovada pentru ce ai zis.. dar ma critici pe mine :))))
    • +14 (32 voturi)    
      ...and you're out! (Vineri, 13 august 2021, 14:33)

      bravos [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      se pare ca nu ati inteles nimic. Recomand sa consultati pe cineva care a tratat si trateaza boala in spitale. S-ar putea sa va ajute daca inafara de facebook va formati convingerile pe date reale.
      In ce priveste datele comparative, ati ratat, deasemenea! Luati datele statistice analitice disponibile pe site OMS, ma rog, ajustati datele din Romania in sus cu ceva procente dar atentie la structura nr de decese, pe varste. Surprize?
      Adio!
    • 0 (0 voturi)    
      paste fericit! (Vineri, 20 august 2021, 13:41)

      Jimi [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Hai ba, inapoi la pascut.
  • +3 (13 voturi)    
    Nu asta a spus, mai cititi o data... (Vineri, 13 august 2021, 14:54)

    IoPaNet [utilizator]

    Omul a spus asa: "Da, aveţi libertatea de a nu purta mască. Dar ştiţi ce? Sunteţi idioţi dacă nu o purtaţi."

    El vorbeste despre masca. Unde îi numește „idioți” pe cei care nu vor să se vaccineze anti-Covid?
    • -3 (9 voturi)    
      nu conteaza (Vineri, 13 august 2021, 15:52)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      ce a zis arnold,conteaza click-ul
      ex:
      SANGEROS!
      terminator a golit un incarcator in antivaxeri!
    • 0 (6 voturi)    
      El zice : "screw your freedom!", (Vineri, 13 august 2021, 23:31)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      capisci?! Un nazi, fiul unui nazi...
  • -5 (17 voturi)    
    Are dreptate Arnold Schwarzenegger. (Vineri, 13 august 2021, 15:10)

    asavreau [utilizator]

    Și din cauza câtor-va idioți suferă toți. Dacă ar fi fost invers, acei idioți ar fi inflamat media cu nemulțumirile lor.
  • -2 (10 voturi)    
    Mare Om, mare Cacaracter! (Vineri, 13 august 2021, 16:16)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Un exemplu prntru generatiile tinere ce sa mai...
    • -1 (5 voturi)    
      El, mintea, si-a pus-o in aparate pentru (Sâmbătă, 14 august 2021, 1:49)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      "muskulatur"...;-);-);-)
  • +6 (12 voturi)    
    T4 (Vineri, 13 august 2021, 16:26)

    UliundKarlHeinz [utilizator]

    Ca microbiolog, pot sa spun doar atat: Idiocy is back! Again!
    • 0 (4 voturi)    
      Mdap (Duminică, 15 august 2021, 11:55)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui UliundKarlHeinz

      Recomand tuturor cartea “sfarsitul competentei”.
      Azi toate manichiurestele stiu mai bine decat medicii care e faza cu virusul si vaccinul:)))
  • -1 (5 voturi)    
    recomand, (Vineri, 13 august 2021, 17:19)

    nick1587873340950 [utilizator]

    celor interesati sa vada declaratia lu' fiusu' si apoi sa comentam/scriem
  • -1 (9 voturi)    
    Joe Rogan dixit (Vineri, 13 august 2021, 20:14)

    Setalcott [utilizator]

    Since Trump is out of office and they don't have a boogie man, the boogie man are unvaccinated people. That's what they are doing.

    https://www.youtube.com/watch?v=tiwsv51Il4k