Actrița Claire Foy spune că scenele de sex o fac să se simtă expusă și exploatată

de A.Th.C.     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2021, 20:14 Life | Showbiz


Claire Foy în The Crown
Foto: Netflix
Foarte cunoscută ca tânăra regină Elizabeta a II-a din serialul „The Crown”, Claire Foy a declarat că se simte expusă și exploatată când filmează scene de sex. Ea va apărea în cea mai nouă adaptare „A Very British Scandal”, în rolul unei ducese a cărei viață privată a făcut subiectul unor bârfe obscene în timpul procedurilor de divorț, scrie The Guardian.

Foy o joacă pe Margaret Campbell, ducesă de Argyll, faimoasă pentru carismă, frumusețe și stil și care a suferit din cauza publicării de fotografii explicite după ce soțul ei a cerut divorțul pe motive de adulter.

Procesul din 1963 s-a concentrat în principal pe viața sexuală a ducesei, iar soțul ei, Ian Campbell, a estimat public numărul bărbaților cu care credea că ea a făcut sex, pe lângă publicarea de fotografii explicite în care pretindea că ea este surprinsă în timpul actului.

Cu aproape 60 de ani mai târziu, Foy a spus că s-a chinuit să filmeze scenele de sex în adaptarea pentru ecran: „Este cu adevărat dificil din cauză că te simți exploatată când ești femeie și trebuie să te prefaci pentru ecran că faci sex. Nu te poți abține să te simți exploatată.

Este sinistru – cel mai sinistru lucru pe care poți să-l faci. Te simți expusă. Toți vor să te facă să nu te simți așa, dar din păcate aceasta este realitatea.
Dar am vrut să fiu acolo în felul meu, am vrut să fiu femeie. Nu am vrut să fie ca acele experiențe oribile de sex dezlănțuit pe care le vezi adesea pe ecranul de cinema”, a spus ea pentru Womanʼs Hour de la BBC Radio 4.

Procedurile de divorț din viața reală au adus la lumină acuzații de înșelăciune, furt, violență, consum de droguri, înregistrări secrete și mită. Ducesa a fost criticată de judecător, care a înfierat-o în motivare ca fiind „o femeie cu dorință puternică de sex”, care nu era „satisfăcută de relații normale și începuse să se răsfețe în activități sexuale dezgustătoare ca să-și satisfacă un apetit sexual pervers.”

A fost considerat în mare măsură nerelevant faptul că soții au avut un mariaj deschis de care a profitat și soțul, că acesta i-a furat proprietăți personale și că s-a spus că a căutat divorțul doar după ce ea a încetat să-i plătească facturile.

Răspunzând sugestiei că ducesa a fost prima femeie „blamată public pentru sexualitate” de mediile de informare, Foy a respins termenul. A spus: „Urăsc expresia, o urăsc cu totul. Dar cred că femeile au fost blamate astfel pentru totdeauna. Cred că Eva a fost probabil blamată pentru sexualitate.”

Seria limitată cu trei episoade va fi difuzată de BBC One în trei seri consecutive, începând din Boxing Day (a doua zi de Crăciun). Este realizată de aceeași echipă care a făcut „A Very British Scandal” de la BBC, cu Hugh Grant și Ben Whishaw în rolurile politicianului liberal Jeremy Thorpe și al iubitului său Norman Scott.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11368 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Pai de ce accepta atunci roluri din astea? (Joi, 23 decembrie 2021, 20:30)

    LiviuX [utilizator]

    Nu cred ca o obliga cineva. Sunt doar atatea roluri, chiar filme intregi care sa nu implice expuneri la activitati sexuale.
  • +19 (27 voturi)    
    ce chestie (Joi, 23 decembrie 2021, 20:30)

    stupidu [utilizator]

    :))) la 60 de ani dupa dupa.... parca i se pare ca nu stiu ce.... :))) pai bine ma, atunci cind ai luat banu era ok?
  • +22 (26 voturi)    
    o cred! (Joi, 23 decembrie 2021, 20:32)

    Filbert [utilizator]

    Ii spun un secret: poate sa nu joace in productiile care au asemenea scene.
  • +12 (16 voturi)    
    mdea, partenerul din scene ce parere are? (Joi, 23 decembrie 2021, 20:46)

    AliKimiku [utilizator]

    Hai sa ne lumurim, sunt scene care mimeaza sau sugereaza sexul nu scene de sex. Pt scene de sex sunt artiste si artisti specializati in cu totul alte domenii.
    Din cate inteleg filmul se bazeaza fix pe un fapt real si un scandal cu acuzatii sexuale deci nu e o drama istorica cu scene pseudo-erotice aruncate pe ici colo pt cota de piata.
    O fi citit scenariul inainte? Sau i l-au dat blurat?
  • +14 (18 voturi)    
    //// (Joi, 23 decembrie 2021, 21:12)

    costicatrombon [utilizator]

    Pai nu o jucai pe maica Tereza ci pe una care avea o viata amoroasa efervescenta. Banuiesc ca ai tot citit scenariul inainte de a accepta rolul si de a incasa onorariul.
  • +15 (19 voturi)    
    Loool (Joi, 23 decembrie 2021, 21:21)

    mitg [utilizator]

    Dar e fortata sa fie in scene de sex?
    Sa se angajeze la teatrul de marionete, la teatru pentru copii, sa joace in filme 6+. Penala disperata dupa 15 minute de atentie.
  • +12 (14 voturi)    
    Sincer (Vineri, 24 decembrie 2021, 0:44)

    JustinCase [utilizator]

    Ca sa fiu sincer, nici eu nu prea imi doresc s-o vad p-asta in scene de sex.
    O rugam frumos sa se abtina de la astfel de manifestari publice.
  • +8 (10 voturi)    
    Me too...si sila mea... (Vineri, 24 decembrie 2021, 11:12)

    Costique [utilizator]

    ...A devenit o moda sa se acuze scenele de sex, după care alerga de fapt toată lumea, dar sa nu se vorbească o clipa despre violenta si restul nenorocirilor de pe ecran. Deci este degradant pentru ființa umana sa fie expusa nuda pe ecran dar e super ok sa umpli ecranul de sânge sau de infractori cum e mai nou la moda...MI/e sila, ipocrizia este la cele mai înalte nivele in aceste vremuri. Nimic nu ma convinge ca toți cei care acuza nu au știut ce fac când au făcut. Si sa le vina mintea la cap la ani după aceea. Ca in acuzația ca Gerard Depardieu a violat-o de doua ori pe o actriță la el acasă...Ori a fost din prima viol si reaclami imediat, ori...te mai duci o dată si la câțiva ani după vii si faci acuzații. Depardieu este sub lupa pseudo-progresistilor de ani de zile, nici o șansă sa facă el jocurile in Franta.
    • +3 (3 voturi)    
      foarte corect! (Vineri, 24 decembrie 2021, 18:05)

      zicnudaucuparul [utilizator] i-a raspuns lui Costique

      Sunt exact de aceeasi parere. Insa , Madona ne a luat o inainte!. Ea a afirmat acum cativa ani, ca suntem sonati daca sarim in sus cand doi oameni fac dragoste dar privim cu placere cum se ucid oamenii intre ei in filme. Sa traiasca religia, prost inteleasa si propagata , mai ales cea crestina , care a facut din sexualitate un pacat. Desi, preotii, nu ar putea spunde sigur de ce e pacat si mai ales..nu sunt un exemplu de urmat in domeniu!
    • 0 (0 voturi)    
      Dar de ce alearga toata lumea dupa scenele de sex? (Sâmbătă, 25 decembrie 2021, 21:40)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Costique

      Hai sa fim seriosi, ca sa faci o meserie nu trebuie sa-ti placa absolut toate detaliile meseriei respective. Tot ce a facut Clare Foy, intr-un interviu in care promova un film in care joaca, a fost sa spuna ca pentru ea filmarea scenelor de sex e partea cea mai putin placuta a meseriei de actor.

      Nu a cerut sa nu se mai faca filme cu scene de sex, deci n-are rost sa se panicheze toata lumea care nu are acces la internet si alearga dupa scenele de sex din filme mainstream.
  • +1 (1 vot)    
    expusă și exploatată ? (Sâmbătă, 25 decembrie 2021, 13:34)

    stunt [utilizator]

    Pai sunt locuri de munca si la masina de cusut....