O donatie obtinuta din vanzarea pozei nud a Carlei Bruni a fost refuzata

de S.B.     HotNews.ro
Luni, 14 aprilie 2008, 17:18 Life | Showbiz


Carla Bruni
Foto: poorbuthappy.com
Un medic din Cambodgia a refuzat o donatie provenita din banii obtinuti din vanzarea pozei nud a primei doamne a Frantei. Motivul este ca persoanele din Cambodgia sunt impotriva exploatarii trupului femeii, informeaza theage.com.au.

Pediatrul elvetian Beat Richner, conducatorul gruparii de ingrijire medicala a copiilor, a spus ca a refuzat donatia in valoare de 91.000 de dolari primita saptamana trecuta.

"Am luat aceasta decizie din respect pentru pacientii mei si pentru mamele lor. Daca as fi acceptat acei bani, obtinuti prin exploatarea corpului unei femei, toata lumea ar fi perceput acest lucru ca pe o insulta", a declarat Dr. Richner intr-un interviu pentru Le Matin Dimanche. "In Cambodgia, folosirea nuditatii nu este perceputa la fel ca in Vest".

De asemenea, acesta a mai spus ca nu doreste ca institutia pe care o conduce - Kantha Bopha Children's Hospital Association - "sa fie implicata in publicitatea facuta in presa doamnei Bruni". "Ideea din spatele acestei donatii a fost sa se faca reclama casei de licitatii si fotografului. Era un mod de a se folosi de noi", a declarat medicul.

Michel Comte, fotograful care a realizat poza nud a lui Bruni, a declarat in presa luna trecuta ca detine sute de fotografii cu prima doamna a Frantei si ca, in unele dintre ele, Bruni apare in ipostaze mult mai compromitatoare decat in cea care a fost vanduta.

Comte a fost cel care a reusit sa il convinga pe vanzatorul fotografiei, colectionarul german Gert Elfering, sa doneze banii obtinuti in scop caritabil.



















1213 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Luni, 14 aprilie 2008, 17:50)

    Ce idiot [anonim]

    Doamne ce oameni parsivi, cred ca pe primul loc trebuiau pusi copii si ce se putea face pentru ei cu acei bani , nu ca erau obtinuti din vanzarea acelei poze.
    • +1 (1 vot)    
      Publicitate (Luni, 14 aprilie 2008, 18:11)

      jamal [anonim] i-a raspuns lui Ce idiot

      Stai linistit. Copiii vor fi bine. Prin reclama pe care si-a facut-o cu acest gest, doctorul va primi de 10 ori mai mult. E bun omul.
    • +1 (1 vot)    
      Publicitate (Luni, 14 aprilie 2008, 18:17)

      jamal [anonim] i-a raspuns lui Ce idiot

      Stai linistit. Copiii vor fi bine. Prin reclama pe care si-a facut-o cu acest gest, doctorul va primi de 10 ori mai multi bani. E abil baiatu' si are si dreptate, respectand cultura comunitatii pe care o deserveste.
    • 0 (0 voturi)    
      eu cred ca TU esti un idiot (Luni, 14 aprilie 2008, 18:22)

      gg [anonim] i-a raspuns lui Ce idiot

      ce conteaza ce crezi tu cand nici nu esti in stare sa scrii corect o fraza? misca-ti fundu' ala de filistin si ajuta tu cu ceva in loc sa comentezi aiurea.

      sunt sigur ca prin gestul sau de a refuza banii va primi alte donatii.
  • 0 (0 voturi)    
    fata (Luni, 14 aprilie 2008, 17:57)

    Alias [anonim]

    asta arata ca fata de la pagina tzshpe.
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Luni, 14 aprilie 2008, 18:11)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Alias

      asa crezi tu ?? ia uita-te mai bine...se vede ca habar n-ai ... deh ... incerci sa explici fizica unei laptarese...
  • 0 (0 voturi)    
    de unde atata agresivitate ? (Luni, 14 aprilie 2008, 23:28)

    non-violent [anonim]

    De ce trebuie, atunci cand mai multi isi "dau cu parerea" sa se remarce mereu si unii care nu au neaparat o parere a lor, dar in schimb si-o formeaza latrand la alti ? Internetul nu are lanturi (de fapt le are, dar sunt invizibile si abea daca tragem cu totii de ele se obtine efectul scontat), dar ce te faci cu asemena turbati. Ca sa nu fiu si eu pe langa subiect, spun doar ca ... nu stiu. Ramane intrebarea (mai ales pt "doamna" Bruni): oare scopul scuza intr-adevar mijloacele ? Sau exista cumva numai mijloace in aceasta lume ce si-a uitat scopul primordial ?
  • 0 (0 voturi)    
    de kiki, de riki, de $91000.... ridichii (Marţi, 15 aprilie 2008, 1:19)

    cocos [anonim]

    ce e important e ca doctorul, avand inca drept la decenta, a decis sa refuze donatia. ce bine ar fi sa fie adevarat ca vor primi mai multi dupa aceasta declaratie. e clar ca nici cucoana bruni nu poate sa fie prea mandra de eveniment. ceea ce nu se poate comenta e ca in calitate de model, femeia si-a facut datoria. cate altele nu s-au dezbracat?!?si-apoi mai e si talentata... singura problema va fi mamelucul cu care s-a maritat... pe cand o tombola pt cat timp vor fi insurati???