VIDEO Vaticanul l-a iertat pe John Lennon pentru afirmatia Beatles sunt mai cunoscuti decat Iisus
Materialul din L'Osservatore Romano, ce marcheaza 40 de ani de la aparitia faimosului White Album al trupei din Liverpool (lansat la 22 noiembrie 1968), lauda performantele artistice ale formatiei. "Talentul lui Lennon si al celorlalti membri ai trupei Beatles ne ofera unele dintre cele mai bune momente din muzica pop moderna", sustine publicatia Vaticanului, despre care The Telegraph afirma ca a incercat in ultima perioada sa-si transforme imaginea prea rigida, incluzand in paginile sale relatari de la ceremonia decernarii premilor Oscar sau gazduind materiale ale unor editorialisti evrei si musulmani.
"Doar snobii ar putea respinge cantecele celor de la Beatles", care "dezvaluie o rezistenta extraordinara la efectele trecerii timpului, fiind sursa de inspiratie pentru cateva generatii de muzicieni pop", scrie ziarul.
In martie 1966, intr-un interviu pentru publicatia The Evening Standard, Lennon a afirmat: "crestinismul va disparea. Noi suntem acum mai cunsocuti decat Iisus. Nu stiu ce va disparea mai intai, muzica rock and roll sau crestinismul. Isus a fost ok, insa discipolii sai erau greoi si comuni".
Declaratia lui Lennon a provocat un val de proteste in Statele Unite, unde conservatorii au dat foc albumelor trupei. Cei patru artisti au primit amenintari cu moartea iar numeroase posturi de radio, in special din statele din sudul Americii, au boicotat piesele trupei.
Dupa cativa ani, in 1978, Lennon a scris ca "a fost bucuros ca declaratia sa a starnit asemenea reactii", adaugand ca "viata mea cu cei din Beatles devenise o capcana".
"Imi amintesc mereu sa-i multumesc lui Iius pentru faptul ca turneele au luat sfarsit; daca n-as fi spus ca Beatles sunt mai mari decat Iisus, infuriindu-i pe crestinii extremisti, ei bine, acuma inca as fi cantat nimicuri alaturi de ceilalti. Dumnezeu sa binecuvanteze America. Multumesc, Iisus", a scris Lennon.

FOTOGALERIE O frumoasă casă de lângă biserica Sfântul Iosif din București a fost pusă la pământ / Autorizația a fost dată în 2019 de Primăria Capitalei
Coronavirus în România: Aproape 4.000 de cazuri noi în ultima zi / 81 decese, 985 persoane în stare gravă
Primăria Capitalei a plătit circa 40 milioane lei pentru Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitară înființate de administrația Firea pentru ”îmbunătățirea” serviciilor publice în București-Ilfov și delegarea lor către companiile municipale
În ce situații ar trebui ministrul să-și delege atribuțiile / Cîțu: Când nu poți să ajungi la ședința de Guvern / Orban: Nu e corect ca un ministru chiar să nu mai semneze
ANALIZĂ Cât de pline sunt parcările Primăriei Capitalei după creșterea tarifului la 10 lei/oră și ce cheltuieli cu salariile vs încasări a însemnat transferul serviciului la compania municipală
Noi reglementari ale ANRE pentru schimbarea furnizorului de energie: Consumatorii casnici vor trebui să comunice indexul / Ofertele trebuie să arate din ce este compus prețul
Si asteptam un editorial in care Lennon declara ca ii si pasa de ce spun popi.