Cel mai frumos cadou pentru gameri: Monkey Island se intoarce

de Alex Sima     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2009, 13:14 Economie | Gadget

Lucas Arts a anuntat ca seria Monkey Island continua si nu cu unul, ci cu doua proiecte. Telltale va deschide noile povesti cu Tales of Monkey Island pe 7 iulie. Ceva mai tarziu in acest an, o versiune a primului joc din 1990 va fi adusa la standardele actuale, arata comunicatul de presa.

Telltale este un studio specializat in crearea de continut episodic interactiv, astfel ca Tales of Monkey Island va avea episoade noi in fiecare luna.

Monkey Island: Special Edition va avea grafica HD si coloana sonora re-masterizata, fiind disponibil pentru Xbox si PC.

Echipa Telltale include designeri si artisti care au lucrat la toate jocurile precedente din serie, lucru care nu poate decat sa ne bucure.

"Abia asteptam ca Guybrush Threepwood si LeChuck sa se intoarca pe ecranele gamerilor", a declarat Darrell Rodriguez, presedintele Lucas Arts.

Telltale a postat deja un video preview si capturi din joc, oferind si posibilitatea de a rezerva jocul inca de acum.


Alex Sima - TownPortal


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1512 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    FINALLY!!!! (Marţi, 2 iunie 2009, 14:51)

    Gigel [anonim]

    Excelent. Sper doar sa fie la fel de bune ca si primele ;)

    Cel mai mult mi-as dori dori insa o continuare la Grim Fandango sau The Longest Journey (ca joc separat, nu MMORPG)...
    • +1 (1 vot)    
      si DOTT va avea o continuare (Marţi, 2 iunie 2009, 15:59)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      La The Longest Journey exista o continuare si se numeste Dreamfall. L-am jucat si parerea mea ca gameplay-ul cam lipseste, tot jocul fiind in mare parte filmulete. Este foarte cinematic.

      Oricum, daca iti place genul acesta de jocuri ma gandesc ca stii DOTT ... si daca te uiti aici http://www.dott2.de/ vei vedea ca se pregateste o versiune a 2-a si pentru acest joc.
      • 0 (0 voturi)    
        Jocurile adolescentei... (Marţi, 2 iunie 2009, 20:18)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Adi

        Monkey Island, The Fate of the Atlantis, DOTT (Day of the Tentacle) si mai tarziu Full Throttle, The Longest Jurney, Syberia...
        • 0 (0 voturi)    
          Inca unu (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:07)

          Shtefff [anonim] i-a raspuns lui gaspy

          Nu uita de Broken Sword
        • 0 (0 voturi)    
          chiar ca (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:55)

          me [anonim] i-a raspuns lui gaspy

          Ce vremuri ...

          Nu se mai fac dom'le jocuri bune.
  • 0 (0 voturi)    
    mmmm..... (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:19)

    gigel [anonim]

    Si eu sper sa fie la fel ca primele. As fi preferat 2D pentru ca avea un alt feeling, dar asteptam cu nerabdare si pe acesta.
    • 0 (0 voturi)    
      Super, (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:10)

      csar [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Abia astept sa apara acest joc, unul dintre cele mai reusite si relaxante.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Miercuri, 3 iunie 2009, 14:57)

      me [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Exact. MI4 e mult mai naspa ca celelalte din cauza ca e 3D. Ar trebui sa se intoarca la 2D + perspectiva, ca primele questuri.